Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budżet pod Esoxa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 27 kwiecień 2015 - 18:52

Pytanko biorąc pod uwage, że nigdy nawet muchówki nie miałem w ręku...

Czy to jest w stanie ogarnąć nasze Polskie szczupaki czyli w sumie nie wielkie...???

Kij Taimen [STX] # 8

Sznury oczywiście równie ze sklepu Taimena.. Chce za jednym zamachem zrobić zakupu 3x Airflo Velocity

Inter. WF8FI

Floatin DT8F

Sinking WF9S

GX500 Kołowrotek również Taimen . #6/7/8 (tylko nie wiem czy można u nich szpule zakupić)

Chodzi mi oto tylko czy tym się da podać muszki +- 15cm i jakiś komfort łowienia



#2 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 27 kwiecień 2015 - 19:43

Ogarnąć ogarniesz, z tym że linki Velocity to raczej sobie odpuść. Do dużych much raczej należy zastosować głowice, typu Airflo 40+ sniper (chyba najtańsza ze wszystkich dedykowanych głowic do większych much na rynku). 

Nie znam tego kija, pozytywne opinie w budżetowym segmencie zgarnia Daiwa True Flight #8. 



#3 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 27 kwiecień 2015 - 19:54

No tak tylko to nie jest głowica tylko sznur normalny...??

http://www.taimen.co...99931200/103842

http://www.taimen.co...99931199/103843

 

 

No i myślę o tym jak już.

http://www.taimen.co...99931198/103835

+ to niego np jakiś przypon wiadomo i w zależności od muchy to albo pod wodę będzie sciągał albo po powierzchni np jak poperek ... dobrze myślę??



#4 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 27 kwiecień 2015 - 20:05

Jeśli brałbym jedną to wziąłbym Intermedialną, ale nie znam Twoich łowisk. 



#5 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 27 kwiecień 2015 - 20:10

no tak ale na inter nie połowi poperkami....  Tak mi się wydaję.  lookam na alledrogo.. i jedynie z Daiwa True Flight jest 3m która mi nie odpowiada ale za to #8 a jak długość odpowiada 9,6 to #7 grr.... a to już raczej męczarnia podawanie muszki takim kijkiem....



#6 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 27 kwiecień 2015 - 20:31

no tak ale na inter nie połowi poperkami....  Tak mi się wydaję.  lookam na alledrogo.. i jedynie z Daiwa True Flight jest 3m która mi nie odpowiada ale za to #8 a jak długość odpowiada 9,6 to #7 grr.... a to już raczej męczarnia podawanie muszki takim kijkiem....

http://allegro.pl/we...5078397226.html

Na długim przyponie (2,5-3 metry) połowisz poperami.



#7 OFFLINE   lafer

lafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaHolandia
  • Imię:Kamil

Napisano 27 kwiecień 2015 - 20:46

jeśli nigdy nie trzymał muchówki w ręku to raczej cięzko będzie mu podać popera sprawnie na większą odległość na takim przyponie. Tak mi się wydaje.



#8 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 27 kwiecień 2015 - 21:00

Kacper dobrze prawisz ale weź pod uwagę że kolega nie miał w ręku muchówki. Pewnie wiesz co stanie się ze sznurem jak będzie uczył się rzucać "kurczakami"? Jak ma kasę niech bierze lepszą linkę ale jak chce oszczędnie to tymi Velocity wbrew pozorom da radę. Chociaż z całą pewnością nie jest to hi tech. W dodatku Velocity powyżej #5 mają rdzeń mono, a ten nie najlepiej działa z chłodną wodą... Moja rada załóż konto na FF i złóż ofertę kupna linek w stanie "do łowienia" w odpowiedniej klasie. Za grosze kupisz coś do nauki. Wędka może być STX, może być Vision Keeper, może być wspomniana Daiwa albo Shakespeare Sigma. Jak dołożysz stówkę możesz nabyć Redingtona Crosswater całkiem znośny bo nim machałem. Jak chcesz mieć dużo szpulek to kup kaseciaka. Wejdź na hariusa i tam znajdziesz Leede Profil Casette 7/8 z trzema kasetami z nieco ponad 150 złotych lub Wychwood Truefly też kasetowy za ok 350 lub szukaj używek np Koma Casette  


Użytkownik thymalus edytował ten post 27 kwiecień 2015 - 21:02

  • kocmyrz lubi to

#9 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 27 kwiecień 2015 - 21:59

Jak na początek #8 to ciężki zestaw do nauki i w dodatku z dużymi przynętami. 40+ to długa linka z długą głowicą co nie jest łatwe w obsłudze. Proponuje zacząć od lżejszej wędki i taniej linki, żeby opanować mniej więcej podstawy rzutu. Rzucanie ciężkimi zestawami bardzo się różni od typowych lekkich, jeśli w lekkim timeing jest byle jaki to jakoś się rzuci, przy ciężkim jest to nie możliwe a po za tym linka o której tu Panowie mówicie nie jest dla początkujących. Takim zestawem po dniu rzucania (początkujący, bez techniki) ma rękę razem z ramieniem do wymiany:)



#10 OFFLINE   kamilos

kamilos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Lokalizacjawasilkow
  • Imię:kamil
  • Nazwisko:sienko

Napisano 27 kwiecień 2015 - 22:47

Jak się uczyłem rzucać 8# z duża mucha zaczynałem linka scientific anglers wet tip express wf 300gr

#11 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 27 kwiecień 2015 - 22:51

Jak kolega chce łowić szczupaki to #8 jest dobrym wyjściem (w polskich realiach, niżej nie ma sensu w żadnych realiach). Brałbym raczej wspomnianego Redingtona lub Echo Solo (całkiem zacne kije), które są ciut szybsze. Daiwa kompletnie mi nie leżała. W przystępnych cenach są także kije Airflo.

Sznur to zdecydowanie zintegrowana głowica, lub linka typowo pod duże muchy (co z grubsza na jedno wychodzi). Linki 40+ można dostać nowe za 170 zł więc zupełnie przystępnie. Są dość łatwe w obsłudze, mają różną długość głowicy. Owszem Expert ma głowicę przedłużoną, ale polecany tu Sniper to głowica zdaje się 9 metrowa, czyli krótka. Lepiej kupić jedną solidną linkę, którą rzucimy kurczakiem niż męczyć się choćby z kilkoma linkami, które stworzono do czegoś innego. I nie ma co demonizować. Rzut zestawem szczupakowym nie musi być finezyjny i każdy, kto ma koordynację na poziomie takim, że jedząc nie wbija sobie widelca w oko jest w stanie go opanować.



#12 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 27 kwiecień 2015 - 23:06

Ja jednak proponowałbym najpierw nauczyć się poprawnie rzucać, potem zaś iść nad wodę i łowić. Bo później właśnie braki umiejętności nie dość, że nie pozwalają dostosować się do warunków panujących nad wodą to jeszcze przy tak dużych muchach są niebezpieczne. 

 

Najpierw łąka, tudzież jezioro, przypon na końcu spora mucha z uciętym grotem pod okiem kogoś kto siedzi w temacie, a następnie łowienie. Znam osoby, które pomimo kilku ładnych lat stażu nie potrafią wciąż poprawnie rzucać... 


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 27 kwiecień 2015 - 23:10

  • Paweł Bugajski lubi to

#13 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 28 kwiecień 2015 - 06:54

tutaj gotowy zestaw #9

http://hurch.pl/zestaw-pike-p838.html



#14 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 28 kwiecień 2015 - 07:39

Ja jednak proponowałbym najpierw nauczyć się poprawnie rzucać, potem zaś iść nad wodę i łowić. Bo później właśnie braki umiejętności nie dość, że nie pozwalają dostosować się do warunków panujących nad wodą to jeszcze przy tak dużych muchach są niebezpieczne. 

 

Najpierw łąka, tudzież jezioro, przypon na końcu spora mucha z uciętym grotem pod okiem kogoś kto siedzi w temacie, a następnie łowienie. Znam osoby, które pomimo kilku ładnych lat stażu nie potrafią wciąż poprawnie rzucać... 

 

Dodatkowo można się zwyczajnie zniechęcić do muchy....  co do "strzelnicy" do nauki rzucania to proponowałbym raczej jezioro (wodę) bo trochę szkoda nowej linki do nauki na trawie.



#15 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 28 kwiecień 2015 - 10:15

Kacper dobrze prawisz ale weź pod uwagę że kolega nie miał w ręku muchówki. Pewnie wiesz co stanie się ze sznurem jak będzie uczył się rzucać "kurczakami"? Jak ma kasę niech bierze lepszą linkę ale jak chce oszczędnie to tymi Velocity wbrew pozorom da radę. Chociaż z całą pewnością nie jest to hi tech. W dodatku Velocity powyżej #5 mają rdzeń mono, a ten nie najlepiej działa z chłodną wodą... Moja rada załóż konto na FF i złóż ofertę kupna linek w stanie "do łowienia" w odpowiedniej klasie. Za grosze kupisz coś do nauki. Wędka może być STX, może być Vision Keeper, może być wspomniana Daiwa albo Shakespeare Sigma. Jak dołożysz stówkę możesz nabyć Redingtona Crosswater całkiem znośny bo nim machałem. Jak chcesz mieć dużo szpulek to kup kaseciaka. Wejdź na hariusa i tam znajdziesz Leede Profil Casette 7/8 z trzema kasetami z nieco ponad 150 złotych lub Wychwood Truefly też kasetowy za ok 350 lub szukaj używek np Koma Casette  

podążając za twoją myślą... http://harius.com.pl...-8(3,,847).aspx+ 2 szpule do niego

do tego od Taimena 3x Airflo Velocity
to zostaje na 100% i nie zmienie..

teraz myślę nad albo dalej kij STX od Taimena albo http://harius.com.pl...-8(3,,781).aspx

albo http://allegro.pl/we...5078397226.html

i pewno wszyscy jednym głosem powiedzą że daiwa...

ale to znowu są 3x koszty wysyłki....

ale z drugiej strony sklep z kijem daiwa ma dwa sznury ... ktore by mi odpowiadały ..http://allegro.pl/sz...21332296.html  (wf8s)

http://allegro.pl/sz...5121312530.html(wf8F)  chociaz chciałem na upartego pływający DT ponieważ czytałem że podaje się nim muchę bliżej ale łatwiej się nauczyć i celniej... nie wiem czy to dotyczy również wielkich muszek szczup. i popperów...

 

składając kołowrotek plus szpulka + daiwa i sznury od tego samego klienta +-600zł


Użytkownik azja49 edytował ten post 28 kwiecień 2015 - 10:17


#16 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 15 lipiec 2015 - 19:21

Supcio sprzęt zakupiony mc temu:D padło na

Wędka Vision Keeper 9'#8
Kołowrotek Vision Koma #8-9
Sznur pływający Vison Big Daddy #8-9
 

 

Padły na 3 wędkowania dwa pstrągi już..... tutaj w Austrii tego jak chwasta w każdej wodzie... choć sprzęt jest pod szczupaki....

mam tylko dziwne odczucia... że.... stremerem dużym 8-14cm .Rzuca się trudniej jak małą jakąś muszką... albo samym sznurem....

pusty albo z małą lata na jakieś 20m lekko.... a z dużym sprzętem + tytan albo carbon bardzo ciężko całą głowicę plus kilka m sznura czy to jest normalne...

Zaznaczam te 3 wypady to moje pierwsze w życiu trzymanie muchówki wszystko robię sam... nie mam żadnego instruktora.

 


#17 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 16 lipiec 2015 - 06:59

Pustym sznurem zawsze leci dobrze, bo nic nie hamuje zestawu zmniejszając zasięg. Małą muszką oczywiście się rzuca łatwiej niż wielkim wiechciem. Żeby daleko rzucać dużą muchą, to właściwie chyba się nie obejdzie bez techniki "double haul". Ale przy rzutach dużą muchą musi być też bezbłędny timing (jak ktoś wyżej napisał). Poza tym linka typowo szczupakowa sporo pomaga w osiąganiu większych dystansów.

Obejrzyj ten filmik, to załapiesz o co chodzi w "dabholu" ;)



#18 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 18 lipiec 2015 - 20:41

na wszystkich filmikach wszystkim po odrzuceniu do tyłu pięknie sznur wybiera.. i widać to ładowanie kija...
u mnie po odrzucie do tyłu nic nie wybiera sznura... robię coś źle??



#19 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 lipiec 2015 - 22:05

Przez internet ciężko będzie pomóc, jeśli możesz to nagraj film z rzutami. Różnie można interpretować Twoje odczucia. 

Najlepiej byłoby gdybyś skontaktował się z jakimś doświadczonym muszkarzem z Twojej okolicy. 



#20 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 18 lipiec 2015 - 22:26

To Kacper z nieba mi spadłeś.. mieszkam w Gdańsku ale będę tam dopiero kolo września bo obecnie w Austrii. Sznur leci na te 15m :D więc tragedii nie ma... ale na tym sprzęcie korzystam i z stremerów szczupakowych i malutkich pstrągowych bo taka specyfika jezior i rzeczek tutaj :D szczupak i pstrąg razem występują... i czy wale dużym czy małym nie ma tego odrzutu sznura do tyłu i to mnie martwi... możliwe, że jak przyjadę a ty będziesz miał czas to pokażesz mi co i jak choć przez 15min :D






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych