popper Opublikowano 19 Stycznia 2010 Opublikowano 19 Stycznia 2010 A konkretnie.Czy łączycie ze sobą filtry? Np polaryzacyjny z uv-ką? Może inne kombinacje. Jaka kolejność łączenia i czy ma ona ew. wpływ na sam efekt?
jerzy Opublikowano 20 Stycznia 2010 Opublikowano 20 Stycznia 2010 A konkretnie.Czy łączycie ze sobą filtry? Np polaryzacyjny z uv-ką? Może inne kombinacje. Jaka kolejność łączenia i czy ma ona ew. wpływ na sam efekt? Nie nigdy. Albo UV, albo polar, czasami zero filtrow.
Ziom Opublikowano 20 Stycznia 2010 Opublikowano 20 Stycznia 2010 A tak z nieco innej beczki jeżeli mogę zapytać... W sumie moje pytanie dotyczy fotografii ale nie wędkarskiej Jakich filtrów używać do robienia portretów w pomieszczeniu bez używania dodatkowych lamp błyskowych?
FISH Opublikowano 20 Stycznia 2010 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Ja tylko polara przy szerokim kącie do krajobrazów.Połówkowy zastępuję programowo,większa kontrola i bez zafarbów. @Ryjson na cyfrze nie słyszałem żeby się coś stosowało przy portrecie
remek Opublikowano 21 Stycznia 2010 Opublikowano 21 Stycznia 2010 A tak z nieco innej beczki jeżeli mogę zapytać... W sumie moje pytanie dotyczy fotografii ale nie wędkarskiej Jakich filtrów używać do robienia portretów w pomieszczeniu bez używania dodatkowych lamp błyskowych? Do fotografii portretowej nie znam przypadków, w których używałoby się jakiegoś konkretnego filtra. A z czym masz problem?
remek Opublikowano 21 Stycznia 2010 Opublikowano 21 Stycznia 2010 A konkretnie.Czy łączycie ze sobą filtry? Np polaryzacyjny z uv-ką? Może inne kombinacje. Jaka kolejność łączenia i czy ma ona ew. wpływ na sam efekt? Coraz rzadziej robię krajobrazy więc filtry lekko odstawiłem ale ... używam:- polara- uv- szarych połówkowych (ND grad soft)- szarych pełnych (ND) Uv z polarem nie łączę. UV stanowi jedynie ochronę obiektywu. W momencie kiedy stosuję polara (zwykle do obiektywu nie szerszego niż 24mm ponieważ w przypadku szerszych pojawiają się problemy z równomiernym działaniem polara i efekt jest ... średni) zdejmuję UV. Zwykle łączę polara z szarym połówkowym, który dobieram w zależności od różnicy ekspozycji i tak posiadam trzy płytki - -1EV, -2EV oraz -3EV (najczęściej używany). Wszystkie połówkowe szare są typu soft, czyli przejście między szarym a przeźroczystym jest miękkie i stopniowe. Szarego pełnego używam w przypadku kiedy mocno chcę rozmyć wodę - stosuję go również z polarem. Kolejność wymusza konstrukcja filtrów i tak pierwszy zawsze polar bo jest wkręcany na obiektyw (w moim przypadku ale może być umieszczany również w uchwytach Lee albo Cokin), drugi szary połówkowy albo szary (tutaj kolejnośc dowolna). PozdrawiamRemek
nyny Opublikowano 21 Stycznia 2010 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Uzywam glownie UV i to raczej dla ochrony obiektywow.Sporadycznie Polara i IR, polowek praktycznie wcale.Nie lacze wogole filtrow.pozdro
Ziom Opublikowano 21 Stycznia 2010 Opublikowano 21 Stycznia 2010 A tak z nieco innej beczki jeżeli mogę zapytać... W sumie moje pytanie dotyczy fotografii ale nie wędkarskiej Jakich filtrów używać do robienia portretów w pomieszczeniu bez używania dodatkowych lamp błyskowych? Do fotografii portretowej nie znam przypadków, w których używałoby się jakiegoś konkretnego filtra. A z czym masz problem? Remku, nie mam problemu, lecz niedawno zakupiłem moją pierwszą lustrzankę i się dopiero uczę robić zdjęcia Dzięki za odpowiedź i sorry za offtop
popper Opublikowano 21 Stycznia 2010 Autor Opublikowano 21 Stycznia 2010 Jaki offtop ? Miało być o filtrach i... jest
Ziom Opublikowano 21 Stycznia 2010 Opublikowano 21 Stycznia 2010 No może i tak ale moje pytanie nie dotyczyło fotografii wędkarskiej images/smiley_icons/icon_redface.gif
Mateusz Baran Opublikowano 2 Lutego 2010 Opublikowano 2 Lutego 2010 Witajcie, od razu zaznaczam, że jestem na etapie zdobywania wiedzy, a tego tu nie doczytałem. Dlaczego nie powinno się używać polara na UV? Ja podobnie jak kilku z was trzymam UV dla ochrony i przy mocnym świetle, gdy chcę wyciągnąć chmurki, albo zredukować odblaski nakłądam na obiektyw z UV jeszcze polara. Czy to błąd? Dzięki i pozdrawiam
remek Opublikowano 2 Lutego 2010 Opublikowano 2 Lutego 2010 Można używać UV + polar. Jedyne zagrożenie jest takie, że taka kanapka z 2 filtrów spowoduje wzrost winietowania obiektywu. PozdrawiamRemek
Mateusz Baran Opublikowano 3 Lutego 2010 Opublikowano 3 Lutego 2010 ok. Teraz wszystko jasne. Dzięki. bałęm się, że to powoduje jakieś zakłucenia... Winietowanie faktycznie minimalnie się zwiększa, ale i tak większość zdjęć się kadruje, więc rogi często wypadają, a w razie czego w PSie przy obróbce RAWa (NEFa)jest funkcja redukcji winiteowania, także można sobie jakoś poradzić.
remek Opublikowano 3 Lutego 2010 Opublikowano 3 Lutego 2010 Można, można ... choć ja staram się kadrować już finalnie ... bez konieczności kadrowania w programach typu PS itd.
Mateusz Baran Opublikowano 4 Lutego 2010 Opublikowano 4 Lutego 2010 Oczywiście tak jest najlepiej, ale czasem nie mając tak dużego doświadczenia, można stracićsuper zdjęcie, gdy nagle się okaże, ze ucieliśmy bardzo ważny fragment. W przypadku naszego wędkarskiego podwórka, bardzo często się trafia, że rybka nagle wystawi np. ogon poza kadr, albo jeśli korekta kadru polega tylko na wypoziomowaniu horyzontu aby woda się nie wylewała, to później brakuje planu i zaczyna się kombinowanie. <_< Także czasem dla pewności wolę strzelić nieco szerszy kadr i później optymalnie dociąć. Pewnie przy krajobrazach nie ma problemu... Pozdrawiam
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się