Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PROSBA


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:11

Witam Wszystkich Kolegów!!!
mam do was taká prosbé a mianowicie proszé uzywajcie jézyka polskiego na forum !!!Fajnie ze wielu z nas zna jézyki obce i moze sié nimi poslógiwac ale myslé za wiékszosc jednak wolalaby czytac po polsku.
ja sam znam bardzo dobrze jézyk niemiecki ale myslé ze to jest
polskie forum i wszyscy koledzy czytajácy chciliby rozumiec co jest tu napisane wzglédnie co jest opowiedziane w danym dowcipie .
proszé nie myslec ze sié czepiam kogokolwiek bo tak nie jest !!!!
pozdrawiam !!!
krzysztof

#2 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:19

@krzychu, mein lieber, ale o co tobie dokladnie chodzi, bo ich verstehe dich nicht ganz? ;) :mellow:

#3 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • ImiÄ™:RafaÅ‚
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:27

:wacko: B) yyyy

Ale.... ale o so choszi??? o co choszi ???

#4 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:40

witaj !!!!
jezeli juz piszesz po niemiecku to pisz poprawnie.
a chodzi o to ze przegládajác forum czytalem i widzialem wiele wstawek w jézyku angielskim lub dowcipy po angielsku a to jest
forum polskie i nalezy uzywac jézyka ,który jest dostépny dla wszystkich uzytkowników czyli polskiego !!!
genialnie proste ,czyz nie prawda????

#5 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • ImiÄ™:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:42

A ja chyba rozumiem. Bo w wielu wątkach niektórezy koledzy (o ile taką wędkarską elitę mogę tak nazwać) nadużywają cudzoziemszczyzny i popełniaja makaronizmy.
W polsce językiem urzędowym jest język polski i zwykła grzecznośc wymaga by się takim jeżykiem na polskim portalu posługiwać. Oczywiście są dopuszczalne tłumaczenia (mniej lub bardziej udane)
Pozdrawam

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:43

bardzo cie przepraszam, ze pisze wszystko z malej litery, musze ciebie jednak rozczarowac, bede nadal tak pisal, takze po niemiecku, angielsku, szwajcarsku, francusku i po polsku tez, bo tak chce i mi tak wolno
ces't la vie B)

#7 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • ImiÄ™:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 06 kwiecień 2006 - 20:01

bardzo cie przepraszam, ze pisze wszystko z malej litery, musze ciebie jednak rozczarowac, bede nadal tak pisal, takze po niemiecku, angielsku, szwajcarsku, francusku i po polsku tez, bo tak chce i mi tak wolno
ces't la vie B)

Pewnie i tak niewiele stracę jak Cię nie zrozumię skoro taki masz światopogląd.
Swoją drogą chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć na temat wspomnianego przez Ciebie języka szwajcarskiego. :huh: :huh: :huh: :huh:
Pewnie to jakis język w rodzaju austryjackiego lub kanadyjskiego :):):D
GratuljÄ™ i pozdrawiam




#8 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 kwiecień 2006 - 20:19

jezyk szwajcarski istnieje, jest to nie tylko mundart - czyli jezyk mowiony, inaczej gwara, ale takze jezyk pisany, ktory ma swoje reguly i gramatyke
jego odrebnosc laczy sie z tym, ze w szwajcarii sa cztery jezyki urzedowe, tylko wloski i francuski ospowiadaja swoim protoplastom, pochodzacym z fracji i italii, natomiast rumatsch, inaczej retrromanisch i schwizerdütsch, ktory pochodzi od niemieckiego, sa odrebnymi jezykami, mysle, ze ten link moze zadowolic wszystkich zainteresowanych, pod warunkiem, ze wladaja niemieckim - http://swiss.twoday....stories/120458/

co do mojego swiatopogladu, to uwazam, ze mam prawo do wlasnego, tak samo jak wszyscy inni uzytkownicy tego i innego forum i nie tylko forum

mam takze prawo do pisania tak jak mi sie podoba, czyli wszystko z malej litery, nigdzie(!) nie stoi napisanie, ze tak nie wolno pisac, zerszta netykieta toleruje od lat taki sposob przelewania swoich mysli na desktop
czy sie to komus podoba czy nie, to juz nie moj problem

ps. zapomnialem dodac, wyluzujmy panowie, to jest miejsce spotkan towarzyskich i rozrywki a nie klasztor http://www.jerkbait.pl/forum/images/message_icons/icon12.gif

#9 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • ImiÄ™:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 06 kwiecień 2006 - 20:33

mam takze prawo do pisania tak jak mi sie podoba, czyli wszystko z malej litery, nigdzie(!) nie stoi napisanie, ze tak nie wolno pisac, zerszta netykieta toleruje od lat taki sposob przelewania swoich mysli na desktop
czy sie to komus podoba czy nie, to juz nie moj problem
http://www.jerkbait.pl/forum/images/message_icons/icon12.gif

I tu nie moge się z tym zgodzić bo istnieje taki przepis jak
ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim. Jest to obowiązujące prawo.
Radzę się zapoznać z tym aktem prawnym, a poźniej szydzić z języka ojczystego. http://www.rjp.pl/?m...cje&type=prawna &id=15


#10 OFFLINE   Xavi

Xavi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • ImiÄ™:Robert
  • Nazwisko:Lis

Napisano 06 kwiecień 2006 - 20:43

Panowie ryby, przede wszystkim łowienie ryb. Pamiętajcie, że to forum wędkarskie a nie forum poprawnej polszczyzny.
Dobrze, że wiosna już, może po zimie ludzie mają za dużo energii w sobie i problemy się nawarstwiają.
Luzik i bądźcie bardziej wyrozumiali dla siebie :D

Pozdrawiam

#11 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • ImiÄ™:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 06 kwiecień 2006 - 21:18

Panowie ryby, przede wszystkim łowienie ryb. Pamiętajcie, że to forum wędkarskie a nie forum poprawnej polszczyzny.
Dobrze, że wiosna już, może po zimie ludzie mają za dużo energii w sobie i problemy się nawarstwiają.
Luzik i bądźcie bardziej wyrozumiali dla siebie :D
Pozdrawiam

Ok postaram się być bardziej wyrozumiały dla niedouczonych. Embarassed
Może faktycznie jestem zbyt wymagający.

#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 06 kwiecień 2006 - 21:38

Panowie to forum polskie - bez wątpliwości. Nie jest to jednak czasopismo, książka czy FORMALNE pismo urzędowe. W każdym języku jest coś takiego jak język formalny i nieformalny. Internet charakteryzuje się tym, że używamy języka nieformalnego (!). Tak jest na całym świecie i ... do tego trzeba się przyzwyczaić. Proszę zobaczcie sobie również inne fora np. Tackle Tour. Tam rządzi język angielski ale nikt się nie czepia Brytyjczyka, Amerykanina czy Polaka, którzy piszą w odmiennych dialektach językowych. Tak więc proszę troszkę luźniej podchodzić do tego tematu.

Krzysztofie, niektórych słów nie można przetłumaczyć 1:1 z j.angielskiego na polski bo wtedy tracą sens. Poza tym słowotwórstwo nie jest wcale takie proste.

Pozdrawiam
Remek

#13 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2006 - 22:10

Taka mała uwaga do wszystkich osób mających nadmiar energii - wykorzystujmy ją w taki sposób aby szeroko rozumiana społeczność wędkarska na tym skorzystała. Nie zajmujmy się sprawami błachymi !!
Może poloniści pomogą popracować nad tekstem projektu ustawy o rybactwie śródlądowym?? To wspaniałe wyzwanie - wymagające oprócz wiedzy z zakresu prawa, ichtiologii, ekologii również wspaniałej znajomości naszego języka ojczystego...
Jeszcze raz ponawiam apel - za przeproszeniem nie brandzlujmy powietrza !!
I jeszce jeden aspekt sprawy przyszedł mi do głowy - uczestnictwo w forum ma charakter dobrowolny - a teren forum jest terenem prywatnym i jesli jego właścieciel i moderatorzy nie zgłaszają uwag natury formalnej, to znaczy że wszystko jest ok.
Pozdrawiam,
P.
P.S.
Przepraszam za wszelkie odstępstwa od poprawnej polszczyzny

#14 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Marek

Napisano 06 kwiecień 2006 - 22:47

@cezorator

...I tu nie moge się z tym zgodzić bo istnieje taki przepis jak ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim. Jest to obowiązujące prawo...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

...proponuję zmienić nick na.....cenzurator

Zdrowia życzę !!!! Zarówno fizycznego jak i psychicznego.

#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2006 - 05:53

@Krzysztof
Zgadzam się z Remkiem. Np. tłumaczenie angielskiego dowcipu polegającego na grze słownej na język polski jest bez sensu. Podobnie, jeżeli chodzi o terminologię związaną ze sprzętem, ciężko jest znaleźć polskie odpowiedniki, np. słowo casting jest słowem angielskim ale wydaje się iż weszło już do języka polskiego na skutek braku rodzimego odpowiednika. Podobnie było kiedyś ze słowem komputer (chociaż w tym przypadku podobno usiłowano wykreować rodzimą nazwę liczyk). Jeżeli o mnie chodzi, jeżeli nie jestem pewien jak przetłumaczyć jakiś termin, wolę go użyć w oryginale.

Pozdrawiam


#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2006 - 09:10

Cenie sobie ten portal rowniez z takich wzgledow, ze nie ma na nim nie konczacych sie dyskusji na tematy tego typu.
Osobiscie rozrozniam teksty na te, ktore sie da czytac oraz te, ktorych sie nie da i takie mam kryteria poprawnosci...
Tak zerknalem na Twoj dorobek na tym forum... B)...hmm, nie sadzisz, ze jest troche przy skromny, zeby wysowac wobec innych uzytkownikow prosby tego typu?

Pytanie jest retoryczne, nie zamierzam tego watku kontynuowac teraz ani nigdy wiecej..
Gumo

#17 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 07 kwiecień 2006 - 09:35

Krzychu jaja sobie robisz? Prawda? :D

#18 OFFLINE   Adze205

Adze205

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWrocÅ‚aw

Napisano 07 kwiecień 2006 - 09:48

Do Walczących o Pisanie w Języku Polskim.
Panowie, jeśli już się czpiacie, to sami nie popełniajcie błędów!!!
1. Sprawdzajcie ortografiÄ™.
2. Podpisujcie siÄ™.
Pozdrawiam,
Adze205.

#19 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 07 kwiecień 2006 - 10:09

za przeproszeniem nie brandzlujmy powietrza !!


Nie znalem, a dobre :mellow:


Guzu

#20 OFFLINE   Xavi

Xavi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • ImiÄ™:Robert
  • Nazwisko:Lis

Napisano 07 kwiecień 2006 - 10:31

:mellow: Guzu, myślę że Prof. Miodek i Prof. Bralczyk ujęli by to tak samo :D

:mellow: