Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 styczeń 2010 - 14:38

Pół zimy przeglądam to forum i postanowiłem spróbować przygodę z castingiem. Nie chce rezygnować ze spinningu ale postanowiłem że do cięższych wabiów skompletuje sobie nowy sprzęt. Chciałem zapytać o parę rzeczy z tym związanych po to by się nie sparzyć i nie rzucić tego w kąt.
Upatrzyłem sobie multika Curado 201E7 a do tego będę chciał zrobić sobie jakiś kij jednoczęściowy o długości 2 metry. Mam jednak nieco wątpliwości do do uniwersalności zestawu. Generalnie ma być to zestaw do Siderów 10 i pochodnych do 60g ale fajnie by było jak obsłużył też coś lżejszego.
Czy pośle on na satysfakcjonującą odległość takie wabie jak:
Skinner 10 (13g), Wahadłówka 12g - 15g, Kopyto na główce 10gram?
Czy takim zestawem będzie można tylko jerkować czy łowienie z opadu na gumy też będzie możliwe i komfortowe?
Ma być to uniwersalny zestaw na szczupaki. Czym mam się kierować
wybierając blank do takiej wędki.
Czy do łowienia z brzegu powinienem wybierać dłuższy blank? Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.



#2 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 31 styczeń 2010 - 14:42

Mam kijka trochę krótszego i od 10 gram z Abu Revo S leci już dobrze. Kilkanaście gram to już normalnie się rzuca. Kij opisany do 80 - ja nim łowię do 60 mniej więcej. Dlaczego? Otóż wybrałem sobie kij o dużej mocy ale nominalnie niezbyt szybki. Dzięki temu jest bardzo uniwersalny na szczupaki :D. Ale niestety to nie gotowiec, tylko kijek robiony na zamówienie przez DanielaXR

#3 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 styczeń 2010 - 16:06

A możesz mi napisać na jakim blanku? Też będę raczej zamawiał kij z pracowni i chciałbym pozbierać kilka opinii użytkowników na temat najfajniejszych blanków do takich zastosowań. Aaa i jeszcze interesuje mnie jedna sprawa. Czy jeśli będę łowił przykładowo na Slidera 10S a po chwili będę chciał zmienić go na gumę na główce powiedzmy 10g to czy muszę ryć w środku multkia by przestawić hamulec odśrodkowy? Czy można ustawić to raz i później nic nie ruszać. Może poziom pytań jest banalny ale zrozumcie mnie proszę
nigdy nie miałem przyjemności czymś takim kręcić - muszę sobie wszystko poukładać w głowie :D.

#4 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 31 styczeń 2010 - 17:23

Podpytaj Daniela - na pewno odpowie - ja nigdy nie pamiętam :D a co do ustawień multika, to zależy od niego i... od Twojej techniki rzotowej (a z tym związanych ustawień).

#5 OFFLINE   adasio

adasio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWarszawa Jelonki
  • Imię:Adam

Napisano 31 styczeń 2010 - 18:34

ja mam jerkówkę na batsonie MB 785, do slidera 10S ideał, resztą przynęt też można rzucać chociaż nie są to zachwycające odległości no i trzeba czasem przyhamować szpulkę palcem

#6 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 styczeń 2010 - 20:17

ja mam jerkówkę na batsonie MB 785, do slidera 10S ideał, resztą przynęt też można rzucać chociaż nie są to zachwycające odległości no i trzeba czasem przyhamować szpulkę palcem

A tak na oko jak oceniasz zasięg rzutu dla takiej 15g wahadłówki wykonany tym zestawem? Dużo będzie krótszy niż klasycznym kijem i kołowrotkiem?

#7 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 31 styczeń 2010 - 21:29

curadziakiem 201E spokojnie mozna machac 5cm kopytkiem na 5gr głowie.jak ma być z brzegu tez to ja osobiscie wybrałbym coś z przedziału od 2,13 do 2,30 z tym ze nieco mniej wygodnie bedzie klasycznieszarpac jerkbaitami.ale do opadu juz bedzie fajniejszy, możesz pomysleć nad blankami Croixa tidemaster,lub avid,mocne i ze spora rozbieznościa cw

#8 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 31 styczeń 2010 - 22:08

.

#9 OFFLINE   adasio

adasio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWarszawa Jelonki
  • Imię:Adam

Napisano 01 luty 2010 - 10:33

[quote]
ja mam jerkówkę na batsonie MB 785, do slidera 10S ideał, resztą przynęt też można rzucać chociaż nie są to zachwycające odległości no i trzeba czasem przyhamować szpulkę palcem
[/quote]
A tak na oko jak oceniasz zasięg rzutu dla takiej 15g wahadłówki wykonany tym zestawem? Dużo będzie krótszy niż klasycznym kijem i kołowrotkiem?
[/quote]
Ciężko mi stwierdzić bo nie łowię wahadłówkami, łowiłem natomiast wirówkami Xavi&Guzu które ważą trochę ponad 20 gram, latały mniej więcej na odległość basenu, multik Daiwa procaster 100HL i plecionka PP 30Lb

#10 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 01 luty 2010 - 11:44

Mam od sezonu MB785 zrobionego przez SAKS-a.
Tak jak napisał @adasio do slidera jest świetny , ale z lżejszymi blachami też super sobie radzi co do wachadeł to Polspingowski Mors 1 i 2 latają z tego kija doskonale ,a z obrotówek to nieźle sobie radzi z Agliami 4 , 5 .

#11 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 luty 2010 - 21:42

Dziękuje wszystkim za rady. Na razie moim faworytem jest MB785, zobaczymy co z tego wyjdzie.

#12 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 02 luty 2010 - 02:22

Czy jeśli będę łowił przykładowo na Slidera 10S a po chwili będę chciał zmienić go na gumę na główce powiedzmy 10g to czy muszę ryć w środku multkia by przestawić hamulec odśrodkowy?

To tylko tak strasznie na początku wygląda, ale w rzeczywistości włączanie czy wyłączanie bloczka wcale nie jest takie trudne. Myśle też, że hamulec odśrodkowy jest bardziej przyjazny niż magnetyk :D
Co do uniwersalności myślę, że blaszkami czy gumami 15 gramowymi spokojnie i na luzie bedziesz mógł rzucac kijem do 60gr.
Kijek z brzegu proponuje jednak dłuższy 220-240cm...Co do modelu proponuję zadzwonic np. do DanielaXR - gosc zna się na rzeczy :mellow:

#13 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 luty 2010 - 13:43

Kijek z brzegu proponuje jednak dłuższy 220-240cm...Co do modelu proponuję zadzwonic np. do DanielaXR - gosc zna się na rzeczy :mellow:


U mnie łowienie brzegu znaczy z pomostu - takie mam jeziora. Ale kij będzie wykorzystywany trochę na brzegu a trochę na łódce - wszystko zależy od tego jak często będę miał chętnego kompana do dźwigania mojej krypy :D, więc chyba zostane przy 1,98m. A skoro już jesteśmy przy temacie jednostek pływających - czy komfortowo jest jerkować z pontonu ze sztywną podłogą? - czaje się na jakiegoś Kolibri by być niezależnym wodniakiem.


#14 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 02 luty 2010 - 15:28

.

#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 luty 2010 - 18:51

@robert
z wlasnego doswiadczenia napisze tobie tak, na poczatek najlepsza jest wedka nie za szybka i nie za twarda, jakis premier, ewentualnie cos o podobnej akcji (mod-fast) na blanku 20 lb, moze byc triumph albo rozemeijer o cw. do 60 gram ... do tego niski profil wedlug preferencji i juz mozesz eksperymentowac z szerokim wachlarzem przynet ... jak sie te eksperymenty rozwina i czym zaowocuja, to juz sam zadecydujesz

kolowrotek to w zasadzie sprawa 'wiary', ja wybieram daiwe, inni wola ABU, a jeszcze inni shimano, kup co lubisz ... odpowiednie, do tego zestawu, beda ABU STX, curado 200 lub daiwa aggrest

jaka dlugosc kija? to proste, bierzesz kolowrotek, idziesz do sklepu, prosisz o 3 wedki: 1.80, 2.00 i 2.10 i po 30 minutach sam bedziesz wiedzial jaka dlugosc ci lezy, a jaka cie meczy ... potem tylko trzeba wybrac odpowiedni model i mozesz jechac nad wode

ps. ten katalog, na samej gorze baitcastingowego forum, jest nadal aktualny

#16 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 luty 2010 - 20:03

ps. ten katalog, na samej gorze baitcastingowego forum, jest nadal aktualny


Podkuliłem już ogon :D - Dzięki Pitt!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych