Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo w Irlandii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 14 kwiecień 2006 - 08:38

Zapraszam do przeczytania spostrzeżeń Tomka (Tpe) ze swojego pobytu i wędkowania w Irlandii:
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=vie w&id=1469&Itemid=134


#2 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 kwiecień 2006 - 09:07

W tym roku jade na Lofoty i też kusi mnie żeby dziabnąć jakiegoś opadowego rdzawca albo czarniaka :o

#3 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 15 marzec 2007 - 13:14

ja znowu chciałem reaktywować temat, mam parę pytań, zarówno o łowienie w Irlandii jak i w UK.
końcem kwietnia wybieram się do Dublina, potem przez Manchester do Londynu.
chciałbym zapytać i prosić o porady na temat łowienia na wyspach.
chodzi mi głównie o jakieś pozwolenia, opłaty i ogolnie jak to tam wygląda.
na forum widzę, że jest kilku użytkowników z wysp, mam nadzieje, że pomogą :mellow:

#4 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 15 marzec 2007 - 14:10


W Londynie bedziesz mial problem- wedkowanie na rzekach jest zabronione do 15 czerwca, na wiekszosci okolicznych jezior jest zakaz lapania na sztuczne przynety do 15 pazdziernika.

Pozwolenia mozna kupic przez internet- sa rozne opcje-

www.environment-agency.gov.uk/subjects/fish/?lang=_e - 22k

sprawdz sobie. W wiekszosci miejsc bedziesz i tak musial wykupic dzienne pozwolenie oprocz EA licence.

Daj znac kiedy bedziesz to mozna wpasc na jakies piwko:):):D

Bujo

#5 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2303 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 15 marzec 2007 - 14:33

jeżeli chodzi o Eire to potrzebujesz zezwolenie wyłącznie do połowu łososia. inne ryby bez pozwolenia. oczywiści obowiązuję limity itp.
nie znam okolic Dublina więc nie doradzę gdzie i na co :mellow:
więcej info na http://www.cfb.ie/
pozdrawiam!

#6 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 15 marzec 2007 - 14:46

@Yeah,
przede wszystkim co tylko możesz zabierz ze sobą. w sklepach w galway (IRL) poza wysokiej klasy sprzętem muchowym reszta jest generalnie... licha. nie wiem jak w innym miejscowościach, ale podejrzewam że jest niewiele lepiej. ceny w porównaniu do podobnego sprzętu w polsce - kosmiczne. jak chciałem zamówić pstrągowego avida to ze zdziwieniem i szczerym uśmiechem kazali mi zamawiać przez website. st.croix zupełnie nieznany. pomógł @Żbik :D
w przynętach spory wybór rapali (od pstrągowych po szczupcowe), trochę cormorana (jerki), salmo (większe modele) i... jaxona :lol:
jeśli używasz zabierz z kraju przynęty gumowe z łebkami, tam zupełnie nieosiągalne. widziałem jedynie stormy.
ponadto duży asortyment przynęt morskich.

łowienie w irlandii nie wymaga, poza rzekami pstrągowymi i łososiowymi, żadnych opłat.

polecam łowienie w oceanie, dla mnie to było zupełnie nowe doświadczenie. makrele, rdzawce... zabawa przednia :mellow: :mellow: :mellow: :mellow:
pozdrawiam,
j.

ps. strasznie tam mają przegrubione :lol: :lol: :lol: żyły, dasz wiarę, żeby 8lb żyłka miała średnicę 0,25mm??? topowa żyła z katalogu smoka ma przy tel samej wytzrymałości ma średnicę 0,16-18 :lol: :lol: :lol: :mellow: :huh: :huh:
a na poważnie :mellow: :mellow: to duży wybór żyłek i plecionek hamerykańskich, choć PP w sklepie nie uświadczysz... :wacko: :wacko:

Załączone pliki

  • Załączony plik  irl 2.JPG   69,15 KB   95 Ilość pobrań


#7 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 15 marzec 2007 - 15:08

bez opłat powiadasz??

a jakies okresy ochronne?? limity ilościowe...?
wiesz nie chciałbym zapłacic jakiegoś mandatu:)

głównie interesuje mnie Dublin i okolice, tam z tego co zaobserwowałem to tylko jakaś rzeka, porty, plaże i betonowe nabrzeża

#8 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2303 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 15 marzec 2007 - 15:18

wszystko masz na stronie którą ci podałem, o szczupaku jest nawet broszura po polsku. z tego co pamiętam ( nie zabieram ryb więc nie specjalnie mnie to interesuje ) szczupaka można wziąć jednego chyba i nie większego niż 50cm. tyle tylko że w okolicach dublina nie ma raczej miejsc na szczupaka.
pozdrawiam!

#9 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 15 marzec 2007 - 15:31

wszystko masz na stronie którą ci podałem, o szczupaku jest nawet broszura po polsku. z tego co pamiętam ( nie zabieram ryb więc nie specjalnie mnie to interesuje ) szczupaka można wziąć jednego chyba i nie większego niż 50cm. tyle tylko że w okolicach dublina nie ma raczej miejsc na szczupaka.
pozdrawiam!



no dzieki dzieki,
poczytam pozniej, bo akurat jestem w podrozy,

#10 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 15 marzec 2007 - 16:57

To co napisali poprzednicy pokrywa się w 100%.Tutaj gdzie jestem czyli Manchester z wędkarskiego punktu widzenia jest beznadziejnie,niema gdzie zbytnio polowić jakieś tylko kanaly i stawy z karpiami i tęczakami, do morza też kawalek a taki z skalistym wybrzeżem to już dość spory.Co do sprzętu to glównie sklepy internetowe bo w normalnych to glównie sprzęt do polowu na muchę i na splawik.Spinning i casting to beznadzieja nic dobrego niemają z przynetami podobnie.

#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 marzec 2007 - 19:07

Wszystko na pytanie o przepisach odpowiedzieli poprzednicy, z Dublina na szczupaki to chyba dolna Liffey, a dalej to chyba najbliżej masz do mnie -120km albo 90min. W morzu chyba najlepiej jechać na południe- okolice Waterford i Wexford słyną z dobrego łowienia morskiego, są też tam bassy - tu sprawdź bo mają wymiar i okres ochronny, był o nich artykuł na stronie głównej - pisał Tpe i chyba on wie o nich najwięcej.
W okolicach Dublina jest kilka rzek pstrągowych (Co.Cavan i Meath).
Ogólnie z łowieniem coraz trudniej - kolejne fale wschodnich robią swoje i większość miejsc z łatwym dostępem zaczyna przypominać polską rzeczywistość. Żeby naprawdę dobrze połowić trzeba mieć łódkę i spędzić duuużo czasu na rozpracowaniu wody i metod (łowienie na muchę w jeziorze, trolling za pstrągami), albo .... kupić mapę z serii Discovery, tam znaleźć rzekę czy jezioro, wylookac miejsce gdzie psy d.... szczekają i dojeżdża sie dróżką co niknie na mapie - wtedy jest szansa że trafisz na koniec świata gdzie nie przewalaja sie tłumy w jedną i drugą.
Jeszcze jedna sprawa - do łowienia na terenach Shannon Fisheries Board potrzebujesz mieć licencję (są wyjątki - miejsca free) - właścicielem praw do łowienia jst firma zajmująca się elektrowniami i przesyłem prądu :mellow: .
Z ryb masz szczupaki, pstrągi i okonie, gdzieniegdzie łososie i biała ryba, na shannon są podobne klenie których nikt nie widział - jest bardzo ubogo jeśli chodzi o gatunki. Są potężne węgorze których nikt tu raczej nie łowi (chyba że siecią przemysłowo).
Ja tutaj dopiero stawiam pierwsze kroki, niezbyt jest sie czym pochwalić i łowienie jest trudne - dopiero uczymy sie jeziora, koledzy z Galway maja temat chyba troche lepiej rozpracowany, przynajmniej łoja nam regularnie zady w czasie wspólnych wypadów, może po prostu lepiej znają sie na rzeczy :mellow:
Na łowienie jak w Szwecji nie ma co sie nastawiać - tutaj złapanie czegoś to cieżka praca, ryby bywają ogromne to fakt, ale nawet czasem lokalesi co spędzili całe życie nad Shannon mają kłopot ze złapaniem czegokolwiek.
Będziesz końcem kwietnia - akurat wtedy powinno wypaść najlepsze łowienie, ale najpierw będę na zlocie, później mam znajomych z Polandu, ale od połowy maja jestem wolny :D

#12 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 25 kwiecień 2007 - 00:25

no ty na zlot, a ja do Irlandii :D
tak więc, wylatuje w czwartek. z tego co wyczytałem to chyba zabiore się za łowienie w morzu. mam nadzieje, ze mój travellek do 30gr sie jakoś spisze.
tak sie zastanawiam czy kupić plecionke czy grubszą żyłkę. słona woda może saszkodzić zwykłej plecionce?
a łowić planuje z brzegu, jakieś skaliste brzegi widziałem i ewentualnie betonowe umocnienia. z plaży z moim sprzętem to chyba nie mam o próbować. jako przynęty zamierzam sprawdzić różnego rodzaju gumki i jak polecają miejscowi, troczek boczny z filecikiem na makrele :D

#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 kwiecień 2007 - 11:26

30gr to troche malo - makrelka może już pochodzić o reszcie nie wspomnę. Ja wracam w poniedziałek.

#14 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 25 kwiecień 2007 - 12:02

Byle by był w miarę sztywny

Załączone pliki



#15 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 25 kwiecień 2007 - 14:34

no wiem, ze moze być mało te 30gr, ale innego kijka nie mam, zeby sie zmiescil do torby :/

a jaka żyłkę do tego założyć?

#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 kwiecień 2007 - 15:08

Ja cież o smario i jezusie nazareński - gdzie ty je ciągniesz w takiej ilości??
A plecionka to czemu ma nie robić??

#17 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 25 kwiecień 2007 - 20:24

sczerze, bo droga.. a szkoda mi kupic i rzucac nia do slonej wody:)

zainwestuje po powrocie