Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pytanie o Pstragi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 lipiec 2015 - 16:17

Witam

 

Kieruje pytanie w takiej nietypowej sprawie.

Otoz dostrzeglem u duzych pstragow ciekawa, jak dla mnie, kwestie.

Nie wiem czy to kwestia rasy, diety czy pory roku ? 

Sklaniam sie do wersji, ze ma to zwiazek z pora roku. Bo widczniejsze jest na zdjeciach z miesiecy cieplych - pozna wiosna, lato i wczesna jesien.

 

Chodzi o taka plamke o odcieniu blekitu za okiem ryby. Zauwazylem, ze wystepuje tylko u duzych ryb. A moze tym mniejszym sie nie przygladam tak dokladnie ? 

Dodam, ze sposrod ryb zlowionych zima i wczesna wiosna zadna takiej plamy (makijazu) nie ma ? 

Nie ma to bezsposredniego zwiazku z plcia, bo choc u samic czesciej to widze (a moze wiecej duzych samic zlowilem), to i u samcow tez to widac.

Nie jest to zludzenie na zdjeciach. Na zywo tez to jest widoczne na rybach.

 

Dziekuje za wyjasnienia :)

 

Ponizej kilka ujec ilustrujacych o co mi chodzi. 

 

60%2B2013.JPG

 

67%2B2013.jpg

 

62%2B2013.jpg

 

69%2B2014.jpg


  • Kuballa44 lubi to

#2 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4972 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 27 lipiec 2015 - 16:28

A może to ma związek ze zbliżajacym się okresem tarłowym ???, albo właśnie z wiekiem ryby jak sam napisałeś ???

Czytajac twoje spostrzeżenia skłaniał bym się jednak do teorii WIEKU rybki ,skoro wystepuje to w różnych porach roku oraz w obu płciach.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 27 lipiec 2015 - 16:42


#3 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 27 lipiec 2015 - 16:41

A przyznam że również zwróciłem na to uwagę  i też samica , Hm.....

Załączone pliki

  • Załączony plik  042.JPG   46,43 KB   21 Ilość pobrań


#4 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 lipiec 2015 - 16:47

No to teraz letnie glowy bez kropki :)

 

61%2B2013.jpg

 

65%2B2013.jPG



#5 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 27 lipiec 2015 - 16:53

A może to ma związek ze zbliżajacym się okresem tarłowym ???, albo właśnie z wiekiem ryby jak sam napisałeś ???

Czytajac twoje spostrzeżenia skłaniał bym się jednak do teorii WIEKU rybki ,skoro wystepuje to w różnych porach roku oraz w obu płciach.

Przeglądnąłem szybko fotki z ostatnich wyjazdów i mniejsze (młodsze) ryby tez to mają czasem mniej wyraźne ale jednak , 

Załączone pliki

  • Załączony plik  004.JPG   38,77 KB   20 Ilość pobrań
  • Załączony plik  002.JPG   32,71 KB   20 Ilość pobrań

Użytkownik kleniojazie edytował ten post 27 lipiec 2015 - 16:55

  • Guzu i miramar69 lubią to

#6 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 lipiec 2015 - 17:37

Interesujące.

Nigdy nie zwróciłem na tę plamkę uwagi. Zimowe albo nie mają plamki  albo plamki są "śladowe". Letnie mają dość wyraźnie zaznaczone. Wszystkie właściwie w okolicy 50+cm

Tak na szybko:

Załączony plik  zimowy.jpg   91,57 KB   18 Ilość pobrań        Załączony plik  letni.jpg   118,67 KB   18 Ilość pobrań

 

 

PS.

Pośpieszyłem się chyba z osądem ;)

Przejrzałem zdjęcia mniejszych ryb. Chyba dotyczy to wszystkich rybek albo przynajmniej rybek "dorosłych" :)

Załączony plik  mniejszy.jpg   110,11 KB   18 Ilość pobrań         Załączony plik  031.jpg   83,99 KB   18 Ilość pobrań


Użytkownik popper edytował ten post 27 lipiec 2015 - 18:34

  • Guzu lubi to

#7 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 lipiec 2015 - 17:42

Kilka ryb 60+ bez plamek z cieplych miesiecy u siebie znalazlem. 
Co ciekawe wsrod styczniowych i wiosennych nie znalazlem u siebie plamek. Ale fakt, zdjecia robie tylko pojedynczym egzemplarzom.

Mam tez zdjecia z poczatku maja 2014 - kilka ryb, czesc z plamka, czesc bez :)



#8 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 lipiec 2015 - 17:45

Daniel, zerknij na mój dopisek. To chyba coś innego niż wielkość osobnika.



#9 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 27 lipiec 2015 - 18:24

Poszperałem trochę na anglojęzycznych forach i zdania są podzielone. Z pewnością pstrągi nie dostają ich z wiekiem - takie plamki mają rownież małe osobniki. Płeć też bez znaczenia. Teza o kropkach na rybach dzikich i ich braku na hodowlanych również została podważona. Może geny? Tak po prostu ;)
  • popper lubi to

#10 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4972 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 27 lipiec 2015 - 18:42

Przeglądnąłem szybko fotki z ostatnich wyjazdów i mniejsze (młodsze) ryby tez to mają czasem mniej wyraźne ale jednak , 

Ja też zrobiłem przegląd fotek ,ale tylko kilka ryb miało TE "plamki" i to te większe rybki , choć i znalazłem je u kilku maluchów lecz sporadycznie.



#11 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 lipiec 2015 - 19:14

Poszperałem trochę na anglojęzycznych forach i zdania są podzielone. Z pewnością pstrągi nie dostają ich z wiekiem - takie plamki mają rownież małe osobniki. Płeć też bez znaczenia. Teza o kropkach na rybach dzikich i ich braku na hodowlanych również została podważona. Może geny? Tak po prostu ;)

 

Na moich wodach sprawa "dzikich" i wpuszczanych roztrzygana jest przez obecnosc kilku kropek czerwonych umiejscowionych w dolnej czesci korpusu w kierunku ogona.

Wszelkie marmurki itd sa dopuszczalne i ladne, ale dzikosc wychodzi w tych kilku kropkach.

Co ciekawe poza kropkami jest tez roznica w temperamencie i zachowaniu na wedce. "Dzikie" sa bardziej nieprzejednane, gwaltowniej biora i duzo wiecej skacza na wedce. Na poczatku mojej przygody z pstragami takie legendy zaslyszane od miejscowych wywolywaly usmieszek w duszy (i moze na twarzy). Ale potem spotkania nad woda potwierdzily te fakty. 

Krotko mowiac Katalonczycy mowia : w tej rzece sa 2 lub 3 rodzaje pstragow : miejscowe, fario (wpuszczane) i teczowe. Albo miejscowe i teczowe. Albo miejscowe i fario...Ale jest jeszcze kilka rzek, ktore nigdy nie byly zarybiane i utrzymuje sie populacja "autochtonow".

 

O niebieskiej kropce jeszcze nie bylo nigdy mowy...stad pytanie na forum



#12 OFFLINE   seba2210

seba2210

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Sebastian

Napisano 27 lipiec 2015 - 20:28

Nigdy nie zwróciłem na to uwagi 

Jestem ciekaw o czym świadczy ta kropka czy ma jakieś znaczenie :)

Bardzo ciekawy temat !

Niedawny pstrążek

Załączone pliki

  • Załączony plik  112.jpg   37,38 KB   15 Ilość pobrań


#13 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 27 lipiec 2015 - 20:55

Pytanie Twoje Daniel skłoniło mnie do przejżenia zdjęć moich pstrągów. I za samo to, dzieki ;)

 

I patrząc na te zdjęcia i ja nie jestem w stanie dostrzec prawidłowości. Ryby różnej długości je mają, do tego w różnych porach roku złowione.

Częśc ich jest pozbawiona lub nie jest dokładnie na zdjęciach widoczna. Myślę że est to kwestia genów. Może i recesywnych?

Możnaby zapytać Józefa Jeleńskiego czy Stanisłąwa Ciosa. Myślę że coś ciekawego w tej kwestii mieliby do powiedzenia...


  • Guzu lubi to

#14 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 810 postów

Napisano 27 lipiec 2015 - 21:15

Przejrzałem swoje zdjęcia pstrągów i niestety nie widzę tu żadnej reguły. Są i z "zimy", i ze środka sezonu i z końca. Ryby głownie z Jury i Sudetów.

No i najśmieszniejsze, wszystkie moje największe ryby nie mają tych plamek (te w rozmiarze +50 cm).



#15 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 27 lipiec 2015 - 21:44

Temat bardzo ciekawy i choć sam tych szlachetnych ryb nie łowię, chciałbym wiedzieć w czym rzecz :) Pozostaje przetrząsać zasoby sieci, czekać na wsparcie ichtiologów i podbijać wątek, coby nie zginął pod wędkami do dropshota i plecionkami do połowu przy wschodnim wietrze ;) Mam nadzieję, że rozwiązanie zagadki jeszcze się tu nie pojawiło.

Edyta:

Może to pozostałości po plamach juwenilnych? Kolor się zgadza, występowanie rownież u małych osobników. Dziwnie regularne umiejscowienie, nie mniej... Przeczytajcie sami:

http://www.tropamisa...rutta-m-fario-2

Aha, w dyskusjach o dzikich/hodowlanych słychać głosy, że omawiane plamy pojawiają się dopiero z czasem, co z kolei podważa opcję wywiedzioną z linku. Jest zabawa :)

Użytkownik Dienekes edytował ten post 27 lipiec 2015 - 22:19

  • Guzu i Little Wing lubią to

#16 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 28 lipiec 2015 - 06:08

Podwójny, bo edytka zaginie:

https://youtu.be/DZMNDI_FIlU

Filmu nie oglądałem, ale komemtarz pod klipem wpisuje się w zasygnalizowaną uprzednio a dominującą teorię.

Ktoś gdzieś pisał o związku występowania tych plam z dietą (stone fly) , ale... :)

Przekopałem się przez skany ksiąg z XVIII wieku, i późniejszych. Zero wzmianek, a właściwie wyjaśnień, bo plamki stwierdzano.
  • Guzu lubi to

#17 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 28 lipiec 2015 - 06:25

Podwójny, bo edytka zaginie:



Filmu nie oglądałem, ale komemtarz pod klipem wpisuje się w zasygnalizowaną uprzednio a dominującą teorię.

Ktoś gdzieś pisał o związku występowania tych plam z dietą (stone fly) , ale... :)

Przekopałem się przez skany ksiąg z XVIII wieku, i późniejszych. Zero wzmianek, a właściwie wyjaśnień, bo plamki stwierdzano.

"Pretty good indication that it is a wild fish."

Ciekawa koncepcja. Czyli wychodzi , ze to te BEZ kropki trzeba oglądać z atencja. Jako prawdopodobnie ryby pochodzące z zarybien.

Chciałoby się powiedzieć, ze wnioski są niejednoznaczne i trzeba więcej focic pstragow by mieć material do porownan.
z drugiej strony foce coraz mniej i mniej. Szkoda mi meczyc pstrągi.

Ostatnie doświadczenia z muchami na hakami bez zadziorow ( i związanymi z tym spadami ryb w porównaniu do dwukotwicowych woblerow ) daja mocno do myślenia o ile mniej inwazyjne moze byc wędkowanie w wodzie z pstrągami...
Ale jak mi pójdzie zyciowa ryba z haka muchowego to pewnie bede zlorzeczyl. Taki life ;)
  • popper lubi to

#18 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 28 lipiec 2015 - 07:21

Być może z zarybień, choć zawsze trafiałem na konkluzję, że te również "dorabiają się" kropki, gdy dostatecznie długo... zdziczeją. Chyba bardzo trudno byłoby budować miarodajne wnioski na takiej podstawie. Trudny temat.

Fotki, zwłaszcza w przypadku pstrągów i szczupaków, są świetnym materiałem porównawczym. Sam zresztą wiesz ile frajdy daje możliwość ustalenia, iż to ta sama ryba :)

Dobrze jest mieć dolny wymiar ryby "branej" do fotki (poza kategorycznym zrezygnowaniem, gdy jest gorąco, ryba krwawi itp). Rośnie z czasem i doświadczeniem. Tu jesteś w kłopocie :D, którego wielu Tobie zazdrości.

#19 OFFLINE   bertus

bertus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaJura
  • Imię:Hubert

Napisano 28 lipiec 2015 - 07:25

Moje potoki w większości plamkę mają.Co zauważyłem to bardziej wyraźną mają te o ogólnie ciemniejszych barwach.U białasów jest trudniej dostrzegalna.

64141ceabd8caa72med.jpg

 

31e01af107211a3bmed.jpg


Użytkownik bertus edytował ten post 28 lipiec 2015 - 07:26

  • Guzu lubi to

#20 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 28 lipiec 2015 - 09:03

Dobrze jest mieć dolny wymiar ryby "branej" do fotki (poza kategorycznym zrezygnowaniem, gdy jest gorąco, ryba krwawi itp). Rośnie z czasem i doświadczeniem. Tu jesteś w kłopocie :D, którego wielu Tobie zazdrości.

Kwestia wody i okoliczności.
Porównywanie moich pstragow z tymi z Polski niesie ze sobą niestety tylko frustrację.
Takie realia.
Rybostan tych wod to nie moja zasługa. Mam szczęście, ze zaczynałem swoja przygodę pstrągowa w takich okolicznościach przyrody.
Lowie dużymi selektywnymi wabikami. Kompletnie niekoszernie i "dziwnie". Takie to moje pstragowanie




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych