Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Abu Ambassadeur Morrum ZX 1601 IV CB - kilka info na temat młynka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 13 kwiecień 2010 - 13:18

Witam.
Dawno nie było tu nic o nowych lub niszowych maszynkach, więc pora odświeżyć zakładkę.

Dzisiaj chciałbym nieco streścić zupełnie nowy multik Abu Ambassadeur Morrum ZX 1601 IV CB


O cenie pisał nie będę bo można ją sobie odnaleźć w każdej niemal chwili w sieci. Tak czy siak to niewątpliwie ciekawa maszynka. Już sam fakt tego, że jest to JDM (Japan Domestik Model), ale nie jak się przyzwyczailiśmy produkowany w Japoni a w.... Szwecji. To chyba wyjątek jak do tej pory.

Ale do rzeczy. Jest to bardzo zgrabny i poręczny multiplikator do zadań specjalnych - L, M/L. Pierwsze wrażenia było dośc mgliste gdyż maszynke dosłownie trzeba dotrzeć. Pierwsze rzuty mini kogutem 4g wskazywały jednoznacznie, że coś z niego będzie. U mnie zagościł w plecaku i na kiju jako multiplikator głownie pod pstrągi oraz, jako, że z oryginalną szpulką jest SALT WATER OK experymentalnie będę chciał go sprawdzić na mocnym kiju z morskiego brzegu w poszukiwaniu Belon.

Może nieco o hamulcu rzutowym:
maszynka posiada, jak gdyby skrzyżowanie tradycyjnego rozwiązania Daiwy (regulacja poprzez zbliżenie - oddalenie tarczy,) oraz Shimano (bądź co bądź jest to hamulec, w którym wykorzystano siłę odśrodkową). Szpula mimo że piękna nie posiada charakterystycznego nawiercania na wylot a jedynie do 2/3 głębokości ścianki. Pusta szpulka waży ok 13g (tyle pokazała waga której dokładność pomiarowa wynosiła 1g).

Estetyka:
tu nie ma co dyskutować. Może się podobać, ale nie musi. Jednak połączenie czerwieni i czerni (do którego mam słabość) nie pozwala przejść obojętnie obok tego multika.

Zdolności rzutowe:
daleki jestem od chodzenia nad rzeką z miarką celem dokładnych pomiarów odległości rzutowych - tym bardziej, że jak wyżej wspomniałem maszynka jest jeszcze na dotarciu, ale średniej wielkości rzekę pstrągową można obrzucać bez większego problemu. Powiem więcej - sprawia to wielką frajdę i przyjemność. Co prawda mój arsenał pstrągowy to przede wszystkim wabiki od 4-5 gram w góre jednak z mniejszymi też sobie radzi.

Hamulec Walki:
tu można powiedzieć tylko jedno: WOW. Tak płynnego hamulca w konstrukcji fabrycznej dawno już nie widziałem. Prawdziwa poezja.

Ergonomia:
niesamowicie poręczny, niewielki, doskonale leżący w dłoni, nisko położony przycisk zwalniania szpulki też wpływa bardzo dobrze na wygodę.

Mechanizmy:
wszystko co może klika biggrin.png


Osobiście będę go używał jako zastępstwa posiadanego shimano cc 51. Moim zdaniem morruma ZX 1601 można potraktować jako odpowiedź (fabryczną) Abu na niemal kulowy AE74. Czy ta odpowiedź się udała i jest trafna - wstępnie można powiedzieć, że tak. Ale dokładnie co i jak po kilkudziesięciu roboczogodzinach spędzonych z ZXem w dłoni.

Już się nie mogę doczekać tunningowanych szpulek do niego - choć jest cień nadzieji, że te które już sa w sprzedaży - od poprzedniej wersji abu SX1601 będą kompatybilne, czego oczywiście nie omieszkam sprawdzić jeszcze w tym tygodniu



Kilka Fotek wyżej opisywanej maszynki:

051.JPG

049.JPG

048.JPG

046.JPG

044.JPG

043.JPG

041.JPG

040.JPG


  • SID lubi to

#2 OFFLINE   marteenez

marteenez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 kwiecień 2010 - 16:32

Witam.

Piekny mlynek i jak sadze po opisie swietna maszynka do lekkich wabikow. @mifku, a wiesz moze czym rozni sie Twoja wersja od wersji oznaczonej dodatkowo symbolem BJ?

#3 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 13 kwiecień 2010 - 17:14

BJ to skrót od BAY JIGING. w nomenklaturze producentow multikow na ogol oznacza to maszynki do lowienia w pionie pozbawione calkowiecie hamulcow rzutowych (linka jest wypuszczana pod stala kontrola) lub z hamulcami w mocno okrojonej wersji.

niestety jak jest DOKŁADNIE w przypadku ZX1601 BJ nie powiem Ci bo nie wiem

#4 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 kwiecień 2010 - 18:23

Mifek - PIĘKNY młynek. Gratuluję.

#5 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3528 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 14 kwiecień 2010 - 02:33

Piękny multik, połączenie czerwieni z czernią naprawdę cool.

#6 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 14 kwiecień 2010 - 08:00

Witam,
a czy można zaprezentować na jednym zdjęciu jakiś odpowiednik wielkości np. CC51, albo Scorpion 1001? :D

#7 OFFLINE   rothen

rothen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 674 postów
  • LokalizacjaBłonie k/W-wy
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Nowak

Napisano 01 kwiecień 2014 - 22:34

Jedzie ,leci,płynie,nieważne będzie pachnieć wiśnią ZX 1601MAG zobaczę jak się ma do Daiwy T3 ;) Jak dla mnie T3 to rewela ;)Zobaczymy co Morrum potrafi ;;)))

Użytkownik rothen edytował ten post 01 kwiecień 2014 - 22:36


#8 OFFLINE   Szymon ㋡

Szymon ㋡

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Zając

Napisano 02 kwiecień 2014 - 06:17

Jaka to jest wędka? o_O z pracowni tak?

#9 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 02 kwiecień 2014 - 11:02

Jaka to jest wędka? o_O z pracowni tak?

Zdaje się że Szymon nie przeczyta już nic więcej...

Użytkownik maykel edytował ten post 02 kwiecień 2014 - 14:18


#10 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 02 kwiecień 2014 - 21:00

Zdaje się że Szymon nie przeczyta już nic więcej...

Brawo, bo strasznie irytujący chłopiec to jest. Będzie teraz trochę spokoju.



#11 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 03 kwiecień 2014 - 21:19

Staary temat odgrzebaliście, natomiast ZX 1601 to będzie mój nowy must have na ten rok.

 

Mifek , jak się maszynka sprawuje po kilku latach użytkowania? :) Porównaj mi go z Luną :)



#12 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 03 kwiecień 2014 - 22:11

...

 

Jest to bardzo zgrabny i poręczny multiplikator do zadań specjalnych - L, M/L. ...

 A ktora Luna kwalifikuje sie uzytkowo do kategorii L czy ML?

 

Ma sens porownywanie Luny Do ZX1601 ?  :blink:



#13 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:11

luna i morrum to jak dla mnie dwa rozne swiaty. 
jednak gdyby porownywać zdolnosci rzutowe to do morruma 1601 ZX najblizej bedzie luna 103



#14 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:12

Porównywać? No nie za bardzo. Mam i Luny 203L, i ZX-y 3601. Luna waży o połowę więcej niż ZX... To kołowrotki z dwóch różnych biegunów, o zupełnie innych przeznaczeniach...


Użytkownik krzysiek edytował ten post 04 kwiecień 2014 - 07:13


#15 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:27

czym sie różni zx od sx ???



#16 OFFLINE   baca

baca

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • LokalizacjaZurych
  • Imię:Bartek

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:40

Seria ZX jest kontynuacja starszej serii SX, a w samej serii jest kilka roznych modeli jak IVCB, MAG itp.


Użytkownik baca edytował ten post 04 kwiecień 2014 - 07:43


#17 OFFLINE   Ricci

Ricci

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:49

Z którą Daiwą należy porównywać ZX 3601?



#18 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:54

Musiałbym rozebrać oba, żeby podsumować różnice. Wydaje mi się, że przełożenie hi-speed jest to samo, różna jest wielkość przekładni. Funkcjonalnie kołowrotki podobne. W ZX klika docisk szpuli i gwiazda hamulca. Są dostępne wersje z power handlem. Aktualnie gripy są piankowe, spust nie jest gumowany. Kołowrotek jest jeszcze lżejszy niż SX, choć bardzo nieliczne elementy są niemetalowe. Klasa.

 

SX-y też różniły się od siebie (np. wodzikiem), a SX 50th Anniversary ma już nieco zmienione body, przekładnię i klik (albo docisku, albo hamulca walki - musiałbym sprawdzić).



#19 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:56

Z którą Daiwą należy porównywać ZX 3601?

 

Po względem pojemności szpuli - pewnie 203L. Ale jak już wspomniałem, trudno je porównać.



#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 08:17

Nie wiem, czy w ogóle można porównywać te młynki bo Luna to straszliwie siermiężna konstrukcja. Morrumy są odchudzone gdzie się da, rama to małe arcydzieło. Czy są mniej wytrzymałe, nie wiem. Chciałbym łowić tyle aby się dowiedzieć. Natomiast samo osadzenie i sposób podparcia przekładni oraz materiały zdradzają że sporo pociągnie. Waga zwodzi użytkowników. Biorą do ręki i mówią, że delikatny. Bo lekki.  :)


  • mifek, krzysiek i @slider@ lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych