Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wszesnojesienny szczupak. Płycizna czy głebina?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mateuszmały

Mateuszmały

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaMyślibórz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Zagórski

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:07

Jak koledzy łowicie w takim okresie? Wybieracie strefę przybrzeżną lub płytką czy szukacie ryby głębiej lub na spadach? Wybieram się nad wodę ktora ma i płycizny i stoki od 1m do 5m. Woda spora i będę na niej pierwszy raz. Ja wy byście łowili na moim miejscu?

#2 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:17

W ciagu dnia przy słonecznej pogodzie szczupaki mogą wychodzić jeszcze na płycizny, aby szukać ciut cieplejszej wody. W większości bedą widziały zapewne na stokach 4-5m juz.

#3 ONLINE   beton007

beton007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaBielsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:22

Ja zdecydowanie o tej porze roku szukam ich na płyciakach. Głębiny późną jesienią...



#4 OFFLINE   Mateuszmały

Mateuszmały

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaMyślibórz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Zagórski

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:30

Pytam bo nie mam ochoty trollować i ich szukać. Uwielbiam łowić z opadu i na jerki a trolling to ostateczność lub kiedy się przemieszczam. Nie będę miał za wiele czasu na szukanie ryb i wolał bym się nastawić na konkretne łowienie.

#5 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:33

Wczesna jesień to czas kiedy ryby moga być wszędzie i nigdzie. Co więcej na różnych głebokościach o różnej porze dnia więc jeśli nie będziesz ich aktywnie szukał.... połowisz. Wiatru w oczy ;)


  • kostom63 i snoekje90 lubią to

#6 OFFLINE   Kizior

Kizior

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:41

Wez tez pod uwage takie czynniki jak zachmurzenie, wiatr. Ogolnie uwazam ze wode porostu trzeba "czytac" a nie polefac na teorii.

#7 OFFLINE   Mateuszmały

Mateuszmały

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaMyślibórz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Zagórski

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:43

Czyli chyba zdecyduję się trollować bo chęć złowienia jakiejkolwiek ryby po takim czasie nie wędkowania przewyższa upodobania do metod łowienia 😜 jeśli napłynę na ryby wtedy postawam się je łowić na jerki bądź też gumy w zależności gdzie one będą i o ile będą 😉

#8 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:46

Wez tez pod uwage takie czynniki jak zachmurzenie, wiatr. Ogolnie uwazam ze wode porostu trzeba "czytac" a nie polefac na teorii.

Masz rację w tej kwestii ja obserwuje jeszcze ciśnienie i zmianę pogody.

#9 OFFLINE   granvorka

granvorka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 432 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:57

Łowię na niewielkim jeziorze o maksymalnej głebokości 4-5m. W okresie o którym wspominasz szczupaki łowię już w najgłębszych partiach jeziora. Co ciekawe w ciągu ostatniego tygodnia złowiłem około 40 szczupaków (czyli tyle ile łowię zazwyczaj przez całą jesień). Jakaś masakra normalnie. Zacząłem od razu po ustąpieniu upałów i okazał się to strzał w dziesiątkę. Prawie na każdej wyprawie w pierwszych kilku rzutach miałem już szczupaka. Wczoraj założyłem się z kumplem, że w maksymalnie 3 rzucie wyciągne zębatego i ... wygrałem. W drugim rzucie łyknął relaxa. 

Aj, jak fajnie być studentem i mieć cały wrzesień wolny... :D:D:D



#10 OFFLINE   Mateuszmały

Mateuszmały

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaMyślibórz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Zagórski

Napisano 08 wrzesień 2015 - 22:00

Mam taki plan jeszcze 😉
Jeśli będzie słonecznie z wiaterkiem nastawię się na obławianie brzegu nawietrznego (fala zgoni ciepłą wode na którą wyjdzie drobnica) jeśli będzie pochmurny dzień nastawie się na łowienie na stokach a w miedzy czasie potroluje 😏 jeśli ktoś myśli że będę robił źle niech śmiało piszę 😉

#11 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 08 wrzesień 2015 - 22:07

Zawsze sobie powtarzam drapieżnik będzie tam gdzie będzie miał pokarm i odpowiednia ilość tlenu.

Jak już go znajdziesz to musisz dopasować wielkość, czasami też kolor i sposób prowadzenia przynęty.

 

Z każdym dniem (czym woda będzie zimniejsza) okres intensywnego zerowania w ciągu dnia (głównie szczupaków) będzie już krótszy, czasami może to być zaledwie 1 godzina. Prowadzenie wolniejsze, może mniejsze przynęty i trzeba szukać szczęścia (praktyka zawsze lepsza od teorii). 


Użytkownik @Wojti edytował ten post 08 wrzesień 2015 - 22:10

  • Houdini lubi to

#12 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 08 wrzesień 2015 - 22:16

Pytam bo .... Nie będę miał za wiele czasu na szukanie ryb i wolał bym się nastawić na konkretne łowienie.

 

Mógłbym w tym miejscu sobie trochę "potrollować".... jednak powiem tak:

 

jesteś nowy na forum, ale chyba już jakąś orientację w wędkarstwie masz...znasz różne techniki spinningowe...

chyba jednak jeszcze nie dostrzegłeś jeszcze tego, co w wędkarstwie ma ogromne znaczenie, czyli możliwości kontaktu z przyrodą, poznania jej

i bardziej filozoficznego niż efektywnościowego spojrzenia na nasze hobby. Albo to ignorujesz.

Śpieszysz się i chcesz gotowej recepty. Jadę i chcę złowić.

Wyluzuj i na bazie już posiadanej wiedzy postaraj się samodzielnie dojść do finału, jakim jest przechytrzenie ryby.

Czy wybierając się nad kolejną wodę, będziesz zakładał nowy wątek?

Jeśli nie będą brały w miejscu, które doradzili Ci koledzy, usiądziesz i będziesz płakał?

 

Daj sobie szansę na własne odkrycia, na poznanie zwyczajów ryb z tej wody, na obserwację i wyciąganie wniosków.

Na samokształcenie, za cenę niepowodzeń.

Opisz jak było, jak wrócisz.

I nie, nic dzisiaj nie piłem.



#13 OFFLINE   Mateuszmały

Mateuszmały

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaMyślibórz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Zagórski

Napisano 08 wrzesień 2015 - 22:27

Dobrze że mnie trochę wyprostowałeś ale chyba każdy ma tak że jeśli w calym tym biegu znajdzie chwilę na rybki chcę koniecznie to wykorzystać jak najlepiej 😉 łowię całe życie ale ostanimi czasy zaniedbałem trochę spining na rzecz karpi a teraz wracam do chyba mojej ukochanej metody łowienia. Nie do końca chodzi mi o gotową receptę bo takiej nigdy nie ma. Co dzień jest inaczej ale chciałem żeby każdy podzielił się swoimi spostrzeżeniami bo po to stworzono ten portal 😉 i jak widać spostrzeżenia sa różne 😉
  • sajdol1 i Woytec lubią to

#14 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 09 wrzesień 2015 - 13:16

Nie ma nad czym zbytnio myśleć, porzucaj z ręki na płytkim, a jak nie będzie nic brało szukaj na głębokim, najpierw w okolicy 4-5m, a potem głębiej, nawet w okolicy 10m. Jak ryby są w jeziorze gdzieś je znajdziesz. Echo obowiązkowe.


Użytkownik wujek edytował ten post 09 wrzesień 2015 - 13:17

  • CLAUDIO i snoekje90 lubią to

#15 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 09 wrzesień 2015 - 13:16

według mnie za dużo teorii.o tej porze roku[woda ok 18 stopni] szczupły jest wszędzie tam gdzie może być,ważne żeby było zielsko lub jedzenie czyli płytko lub na 5-6m.



#16 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1634 postów

Napisano 09 wrzesień 2015 - 16:31

Cześć, wiosna duże jezioro szukamy sandacza ( Finlandia) , kaministe dno, ostry spadek, większość ryb na 2-6 metrach, branie na 10 metrach - szczupak ok 60 cm, polska zaporówka, już późno jesienne przymrozki głęboko na kilkanaście metrów, po głębokim ryby brak, na resztkach roślinności, metr wody szczupaki biorą na obrotówki jak na wiosnę
Tomek
  • wobler129 i Bolesław lubią to

#17 OFFLINE   dawid1

dawid1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 09 wrzesień 2015 - 18:16

Kiedyś często łowiłem w małym jeziorku, wczesną jesienią można było fajnie połapać ale tylko w najgłębszych miejscach. Przeniosłem się na większy zbiornik i tu reguły nie było, ryby brały zarówno na wodzie płytkiej jak i na głębokiej. Dopiero późną jesienią kiedy się naprawdę ochłodziło najlepiej sprawdzały się miejsca głębsze.



#18 OFFLINE   Przemek_ja

Przemek_ja

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • Lokalizacjaokolice Krosna

Napisano 10 wrzesień 2015 - 01:19

Kilka dni temu, zaraz po ochłodzeniu byłem własnie na płytkiej zaporówce i szczupaki wyszły na na żer późnym popołudniem na płyciznę, pomiędzy roślinność wodną tak, że można je było bez problemu zauwazyc nawet bez okularów polaryzacyjnych. Wtedy też zaczęły się brania na, a brały na duże woblery i jerki.

#19 OFFLINE   Traveller

Traveller

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaZiemia

Napisano 11 wrzesień 2015 - 23:15

wczoraj widzałem szczupłego na oko 70-80cm pod powierzchnia wody,stał przy filarze mostu,dzisiaj idąc dokładnie w tym sam miejscu mniej wiecej tez w tym samym czasie co wczoraj, znowu go widziałem..pewnie łapał ostatnie promienie słoneczne  :)


Użytkownik cortez edytował ten post 11 wrzesień 2015 - 23:15


#20 OFFLINE   Traveller

Traveller

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaZiemia

Napisano 11 wrzesień 2015 - 23:16

ciekawe czy bedzie stał też jutro??