Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ukleje i jelce - jak je łowić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kulfon

kulfon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 październik 2015 - 16:48

Witam. Czy może mi ktoś rozjaśnić temat łowienia tych jakże licznych rybek w naszych wodach? domyślam się że zestaw powinien być bardzo delikatny ale chętnie przeczytam jakieś bardziej fachowe wypowiedzi.
Pozdrawiam

#2 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8021 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 29 październik 2015 - 17:26

Jak dzial wskazuje, koledze @kulfon, zapewne chodzi o lowienie jelcy i ukleji na muche :) Nie na splawik...



#3 OFFLINE   kulfon

kulfon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 październik 2015 - 17:34

dokładnie tak, chodzi mi o łowienie na muszke ;)

#4 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 29 październik 2015 - 17:52

Jelce i uklejki dobrze reagują na małe mokre i drobne suche muszki. Każdy zestaw od #5 w dół będzie odpowiedni, jest tylko kwestia przyponu - cieniutki. Jeśli chcesz łowić z premedytacją to polecam kijek #2. Wystarczająco mocna muchówka by poradzić sobie z przyłowem średniego pstrąga, klenia, a na jelcach będziesz miał frajdę z holu. Uklejka to chyba #0 lub #1.  ;) Zaczynając zabawę z muchówką wszędobylskie jelce i ukleje  były pierwszymi które atakowały moje mokre, fajna zabawa i trening zarazem przed sięgnięciem po lipienie.


Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 29 październik 2015 - 17:54

  • kocmyrz i kulfon lubią to

#5 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 29 październik 2015 - 18:01

Taka uklej to musi dawać czadu na kiju.Jezuuuu!



#6 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów

Napisano 29 październik 2015 - 19:14

Wedkarstwo to sztuka polowania, a nie szukanie jak naj...wiekszej/silniejszej/ladniejszej ryby na przedluzenie meskosci ;) Czasem lepiej spedzic pare h na cieszeniu sie zasluzonym odpoczynkiem na lonie przyrody, niz wkurzac sie utrata kolejnej przynety podczas polowania na wieksza rybe w miejscach, gdzie taka miala szance ocalec.

 

EDIT:

Tomy, toć Ty krasnopiórki lowiles zdaje sie na casta. To co sie czepiasz uklejek/jelczyków? ;) 


Użytkownik Night_Walker edytował ten post 29 październik 2015 - 19:15


#7 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1793 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 29 październik 2015 - 19:24

Kiedyś gdy miałem sporo czasu to lapalem jelce. Zaczynalem w czerwcu a kończylem pod koniec sierpnia przeważnie na suchą wieczorem. Miałem fajne łowisko przy działce więc bywałem dość czesto. Zestaw lipieniowy czyli talon w 3 klasie ,pływająca linka i suchary te z którymi jeździłem na San wiązane na 0,10. Najlepsze były te ciemniejsze. Czasem na mokrą,też ciemne wzory. Ryby od najmniejszych do + 30.
  • kulfon lubi to

#8 OFFLINE   strumien

strumien

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaDaleko nad rzeką

Napisano 29 październik 2015 - 21:32

Tomy ,Ty się nie śmiej , jelec i ukleja mogą się stać alternatywą dla ryb takich jak szczupak i sandacz już w niedługiej  przyszłości. Czasem sam się zastanawiam ,tak po całym dniu bez brania, czy nie olać tego spinningu i po prostu nałapać "glizd" a potem zacząć trzebić nieprzebrane stada bezczelnej uklei.... :D  :D. W sumie ukleja to taki mały tarpon a jelec... no cóż jelec to jelec 


  • beton007 i mikryb lubią to

#9 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 29 październik 2015 - 21:46

Ja lowie uklejki z corka :) Nimfki na mikrohaczykach. Po rzucie czekamy 2-3 sek. i zacinamy na palke Iub sciagamy nimfe jak mini streamerka. Jak dobierzemy czas w sekundach po zacieciu to ryba jest w kazdym rzucie tylko czasem spadaja.



#10 ONLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 29 październik 2015 - 23:47

Ja swego czasu miałem taką przygodę z jelcami i uklejami .

Bardzo uczy pokory taka zabawa. 

Łowiłem kijem do sznura w 1 klasie i przede wszystkim sucharek.

Z żyłką nie ma co przesadzać 0,12 w ogóle nie przeszkadza.



#11 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 30 październik 2015 - 04:46

Wedkarstwo to sztuka polowania, a nie szukanie jak naj...wiekszej/silniejszej/ladniejszej ryby na przedluzenie meskosci ;) Czasem lepiej spedzic pare h na cieszeniu sie zasluzonym odpoczynkiem na lonie przyrody, niz wkurzac sie utrata kolejnej przynety podczas polowania na wieksza rybe w miejscach, gdzie taka miala szance ocalec.

 

EDIT:

Tomy, toć Ty krasnopiórki lowiles zdaje sie na casta. To co sie czepiasz uklejek/jelczyków? ;)

Krasnopióry to zdecydowanie większy kaliber niż uklejka a do Jelcy nie mam nic.To już fajna ryba muchowa.

 

Tomy ,Ty się nie śmiej , jelec i ukleja mogą się stać alternatywą dla ryb takich jak szczupak i sandacz już w niedługiej  przyszłości. Czasem sam się zastanawiam ,tak po całym dniu bez brania, czy nie olać tego spinningu i po prostu nałapać "glizd" a potem zacząć trzebić nieprzebrane stada bezczelnej uklei.... :D  :D. W sumie ukleja to taki mały tarpon a jelec... no cóż jelec to jelec 

...w tym kraju jest to możliwe.Jednak jako odskocznie od casta wybrałem sobie ten gatunek przynajmniej coś czuć na kiju :)

 

Załączony plik  P1310947.JPG   102,43 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  P1310948.JPG   94,36 KB   13 Ilość pobrań

 

Jak bym już sę uparł i chciał łowić uklejki na muszkę to uderzyłbym w tenkarę.Bawiłem się tym kiedyś z takim zamiarem ale brały kropy,w miejscu gdzie bym się ich w życiu nie spodziewał.

 

Załączony plik  P1180521.JPG   126,59 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  P1180503.JPG   62,49 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  P1180511.JPG   60,6 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  P1180520.JPG   69,52 KB   14 Ilość pobrań


Użytkownik Tomy edytował ten post 30 październik 2015 - 04:52

  • strumien, Pisarz.......ewski Piotr, Franc i 1 inna osoba lubią to

#12 Guest_Jarek K._*

Guest_Jarek K._*
  • Guests

Napisano 30 październik 2015 - 09:29

Jakby zaczac od glupikow to potem mozna przezucic sie na uklejki i miec hol zycia pozdrawiam i zycze powodzenia

#13 OFFLINE   bogdansb

bogdansb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Bogdan

Napisano 30 październik 2015 - 10:58

Ja lowie uklejki z corka :) Nimfki na mikrohaczykach. Po rzucie czekamy 2-3 sek. i zacinamy na palke Iub sciagamy nimfe jak mini streamerka. Jak dobierzemy czas w sekundach po zacieciu to ryba jest w kazdym rzucie tylko czasem spadaja.

Mała cykada rewelacja na ukleje.I oczywiście sucharek, uczy pokory i sztuki wędkarskiej. 



#14 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 30 październik 2015 - 19:12

Na najblizszym lowieniu z corka tez bedziemy testowac tenkare. Juz nia lowilismy i jest super :) Na uklejki mamy troche przyciezka tenkare, za szybka ale i tak sie pobawimy. Plotki tez bedziemy lowic, zreszta lipienie , pstragi i teczaki rowniez :)

#15 OFFLINE   kulfon

kulfon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 październik 2015 - 22:06

Wielkie dzięki za pomoc w rozjaśnieniu tematu panowie. :))

#16 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 31 październik 2015 - 07:50

Jesli chodzi o przypon to dla mnie 0,10 na uklejki to jest juz super grubo.

Ze wzgledu na wielkosc muszek 0,08 jest lepszy - nie ma takiego dubletu uklejek ktorego bys nie wyholowal a male muszki lepiej sie prezentuja. Przylow w postaci plotek tez na takiej nitce wyholujesz. Uklejki nie sa szczegolnie wybredne jesli chodzi o muchy,  raczej wielkosc jest kluczowa - czyli najmniejsze z arsenalu. Mi sprawdzaly sie Sanowe muchy, tak samo pedalki jak i mikrokielzyki. Fantazyjne oczojeby np pomaranczowe kielze tez dzialaly, byle wiazane na malych hakach.  U mnie muszki uklejowe wybiera corka, z dziecieca fantazja. Opalizujace akcenty tez nie przeszkadzaja. 

 

Jestem wielkim milosnikiem najmniejszych bazantek w dosc oszczednej wrecz chudej wersji (nie tylko na ukleje) i chyba takie nimfetki w wersji mikro bym wybral jako nr 1. Na bazantki jest sporo przylowow krasnopiorek wiec jesli sa w lowisku dalbym przypon 0,10. Grubszy przypon tylko jesli zbiornik jest zagloniony. Jesli chodzi o bazantki to najbardziej lubie aby pioro bazanta mialo ciemny odcien brazu i nalrawde mocno wpadalo w fiolet. Im ladniej pracuje i opalizuje na sloncu tym lowniejsza jest ta nimfa. Oczywiscie koniecznie przewiazana miedzianym drucikiem.


Użytkownik ictus edytował ten post 31 październik 2015 - 09:08


#17 OFFLINE   skerim

skerim

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola
  • Imię:Mirek

Napisano 10 listopad 2015 - 23:59

Tak na szybko - łowić sprzętem jakim się ma do dyspozycji. Osobiście nie inwestowałbym w Talona, żeby łapać jelce. Sam pomysł głeboko pochwalam, jest to bardzo dobry trening do tego, żeby nauczyć się łapać na małych rzeczkach (poruszanie się, celność rzutów, zacięcie - jelczyki są dość szybkie :), itd). Polecam sucharka i nimfkę. Na co łowić - popatrz na nadbrzeżne pajęczyny, będziesz wiedzał co lata dookoła i staraj się dobrać coś podobnego. Przyponik 0,10 i ogień, tylko nie strzelaj z bata, bo przy 0,10 będzie to kosztowało nową przynętę.

#18 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4947 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 listopad 2015 - 08:23

Szklak do cienkich przyponów, do siłowych holi - najlepszy..



#19 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 13 listopad 2015 - 17:56

Jak teraz szukalem #3 to prawie kupilem szklaka. Jesli zdecyduje sie na sprzedaz spiningow na pewno sobie szklana muchuweczke nabede.



#20 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 13 listopad 2015 - 17:57

Jak teraz szukalem #3 to prawie kupilem szklaka. Jesli zdecyduje sie na sprzedaz choc czesci spiningow na pewno sobie szklana muchuweczke nabede.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych