Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

użyteczne zakresy rzutowe multików


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 28 grudzień 2015 - 23:45

może to już widzieliście....

http://barsch-junkie...cast-datenbank/

ale tak sobie pomyślałem że może podalibyście użyteczne zakresy gramatury do multików jakich używacie..... (może być z wędeczkami) bo na pewno ta lista już się zestarzała.......


  • Little Wing, MarcinZet i Mateo1989 lubią to

#2 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 28 grudzień 2015 - 23:54

może to już widzieliście....
http://barsch-junkie...cast-datenbank/
ale tak sobie pomyślałem że może podalibyście użyteczne zakresy gramatury do multików jakich używacie..... (może być z wędeczkami) bo na pewno ta lista już się zestarzała.......

Super pomysł, trzeba to rozwinąć!

#3 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 29 grudzień 2015 - 00:01

Można w  katalogu multiplikatory dorzucić rubrykę "zakres c.w." .



#4 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 29 grudzień 2015 - 07:51

A ja sie zapytam co to znaczy użyteczny zakres ? Rzutowy ? Prowadzenia ? A moze własnych umiejętności ? Wiadomo ktoś kto łowi na ciasta długo albo często czy tez tylko będzie ten zakres miał zawasze troche szerszy. Trzeba by było sprecyzować to bo tez zakładając multik pod inny kij ten zakres będzie inny

#5 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 10:30

nie przypuszczam by ktoś kto uczy się posługiwać multikiem będzie miał wiele do powiedzenia ale dla człowieka u którego cast wprowadził zmianę ustawienia dłoni na stałe ;) będzie to łatwe do określenia. co do wędki to jest to "oczywista oczywistość"

użyteczne zakresy.....hmmmm to dlaczego w wędkach np opisanych 3-10 gram rodbuilderzy określają że ich zdaniem użyteczny zakres to przykładowo 5-7 gram..... można? a może powinienem napisać optymalny....było by lepiej? w porównaniu T3 air i SS air jest mowa o zakresie przynęt jakie były używane.... mi takie informacje dużo by pomogły przy wyborze kolejnego lub zmianie tych co posiadam multików. ot i cała tajemnica mego pomysła ;)


  • MarcinZet lubi to

#6 OFFLINE   marcin_krych

marcin_krych

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 grudzień 2015 - 11:44

Zgodzę się z @Meme.Przykładowo-patrząc na tą tabelkę,wybieram multik z zakresem 3-25g(shimano aldebaran mg7).Podpinam pod niego spinnerbaita o wadze 25g i podwójnym skrzydełkiem colorado. Mieszczę się w przedziale ,ale multikowi nie wróżę długiego życia pod takim wabikiem.

Chyba, że chodzi tylko o zakres rzutowy.Tutaj dolną granicę łatwiej wyczuć,z górną to już trochę wróżenie z fusów.


Użytkownik marcin_krych edytował ten post 29 grudzień 2015 - 11:47


#7 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 29 grudzień 2015 - 12:26

Moim zdaniem każda dyskusja w temacie jest potrzebna, zaawansowanie użytkownika to jedno a dzielenie się informacjami w tym temacie to drugie. Zawsze można odsiać info, które akurat komuś będzie potrzebne. Więc może zamiast tworzyć sztuczne problemy spróbujmy coś takiego wypracować?

#8 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 29 grudzień 2015 - 12:27

Pomysł nienajgorszy, zima długa...

 

Tylko jak Michał trafnie zauważył dolny zakres jaki da się wycisnąć z multika zależy od kija a głównie od pro castera ;)

 

Kolejna zmienna to lotność wabika, niższa skupiona masa uruchomi multi niż np. pływający wobler. Trzeba by tu przyjąć jakąś stałą szacunkową zmienną, mianowicie albo całkowite minimum przy jak najlepiej latającym wabiu albo średnia minimalna niezależnie od lotności przynęty.

 

Tą całą tabelkę można by włożyć między bajki jakby się uprzeć przy swoim, jednak orientacyjnie da się ze swojego doświadczenia określać minimum multika.

 

Górny zakres to dla mnie abstrakcja, jednak jeśli już mówimy o granicy komfortu i ograniczenie odległości względem innych multi stworzonych do wyższych gramatur ze szpulami o wyższej średnicy itp. to możemy już mówić o gramaturze do, której warto maksymalnie stosować dany multi. Lotność przynęt też nie jest tu bez znaczenia.

 

Sprawę można przedyskutować :)


  • MarcinZet lubi to

#9 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 29 grudzień 2015 - 18:24

Ale dolny zakres to co określa ,podanie przynęty nawet lotnej na jaką odległość 10,20 .30 metrów?



#10 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1751 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 29 grudzień 2015 - 19:42

Michał ma sporo racji. Niezależnie od tego, ustalić oba zakresy w multiku jest dość ciężko. Nikt mi nie zabroni rzucania jerkami o wadze np. ok.70 g zestawem gdzie kij zniesie obciążenie przy wyrzucie a ja podepnę pod niego np. Curado 101D lub Shimano Scorpion 1001, prawda. I co się stanie? Raczej nic. Jeno na w/w młynki nawinę niewielką ilość plecionki o mocy, jakiej zazwyczaj używamy do takich przynęt. To raz. Dwa, ktoś powie, po co się męczyć, są lepsze konstrukcje to tego stworzone. Trzy, casting to choroba postępująca, jeden lek (czyt. multik, kij) łagodzi objawy tejże na niedługi czas, później organizm (czyt.zarażony castingowiec) zaczyna szukać innego leku, a nuż ten da złagodzenie objawów na dłuższy czas?

Na poważnie :D . Oznaczenia do zastosowań typu L, ML, UL, MH, H są wystarczającą informacją dla potencjalnego adepta, aby sobie określił zakres wyrzutu. Oczywiście skuteczność zaleczenia zależy od sparowania z lekiem osłonowym, czyli kijem. To podstawowa zasada w castingu. Im bardziej dopasowany lek osłonowy do wirusa, którego zamierzamy zaleczyć (powtarzam, tylko na jakiś czas), tym większa nadzieja dla budżetu rodzinnego i lepszego humoru drugiej połowy. Mam nadzieję, iż swoim"stricte wywodem medycznym" Was nie zamęczyłem i każdy skuma o co chodzi. Jeszcze jedno. Hospitalizacja źle wpływa na zarażonego :lol:


  • proraf i M@rczysko lubią to

#11 OFFLINE   roost

roost

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 19:43

o tego szukałem bardzo dziękuje 



#12 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:09

Ja się jeszcze podpieram w swoich poszukiwaniach wagą szpulki i jej pojemnością.



#13 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:00

a miało być prosto łatwo i przyjemnie :D

fabryczne wypusty bez tuningu i bez ekstremalnej przesady czyli bez użycia multika przeznaczonego L jako multika pod przynęty 200 gram i więcej....

ale może zdało by się opracować tabelkę uwzględniające większość powyżej już wspomnianych uwag ;) kilka do kilkunastu kolumn "uwaga nr....." i może.... :)

może udało by się określić np czy pixy, ss air, T3 air różnią się jakoś znacząco zakresem optymalnych "ciężarków" czy obsługują taką samą gramaturę ino każdy z nich ma inne "bajery".... chyba że źle kombinuję to mnie naprostujcie ;)



#14 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:16

To ja już Ci powiem, że ss air oraz t3 air nie różnią się znacząco jeśli chodzi o odległości. Śledząc forum można było przeczytać recenzję 2 kolegów forumowych, którzy łaskawi byli spotkać się na testy porównawcze obu multików i wstawić efekty. Różnica b.minimalna na korzyść t3 air na granicy błędu. Pixy wypadnie trochę gorzej, co jeszcze chcesz wiedzieć :D



#15 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:52

Tabela z linku w pierwszym poście jest bardzo wiarygodna......Calcutta Conquest 101 od 15gr...... :o  

 

 

Kto to tworzył :huh:



#16 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 14:17

Tomek porównanie T3 i SS czytałem i podałem to jako przykład

Minecjusz to robił jakiś niemiec ;)



#17 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 30 grudzień 2015 - 15:02

Przemsol nie zrozum mnie zle - pomysł i idea jak najbardziej słuszna ale...
 

  • Trzeba by przyjąć jakieś podstawowe parametry - grubość linku dla zestawów ul, l, m, mh, h
  • Dopasowanie kija - i to musiałby ktoś zatwoerdzoc bo co da rzucanie t3 air z kija nawet do 20 gram albo abu c4 na kiju do 10
  • staz rzucającego - dobry sprzet moze kupić każdy - posługiwać sie nim już nie
  • wabiki - tu można by było podzielić na lotne i te mniej :)

 

to tak po krótce - oczywiscie mozna wszystko jeszcze bardziej rozwinie :)


  • MarcinZet lubi to

#18 OFFLINE   Durzy

Durzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 30 grudzień 2015 - 15:32

Tak jak koledzy piszą, w "kaście" jest sporo zmiennych. Sam się o tym przekonałem, jak w jednym z multików 3 razy wymieniałem plecionkę, żeby jakoś grało.

Może kiedyś było, nie wiem, ale ta tabelka jest chyba bliższa prawdzie.

 

http://www.fishing-f...wnload/BCdb.pdf

 

 

A tak poza tym, jest to fajna strona, na zachętę taki mały patent:

 

http://www.fishing-f...d-der-Lötkolben


Użytkownik Durzy edytował ten post 30 grudzień 2015 - 15:37


#19 OFFLINE   M@rczysko

M@rczysko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaEZD/EPA

Napisano 30 grudzień 2015 - 15:35

Tabela z linku w pierwszym poście jest bardzo wiarygodna......Calcutta Conquest 101 od 15gr...... :o  

 

 

Kto to tworzył :huh:

Mnie ciekawi bardzo, kto  tworzył tabelę i skąd brał dane. Nie kojarzę informacji o zakresie wagowym obsługiwanych przynęt  umieszczanych na opakowaniach od multików, podobnie z informacją na stronach producentów. Podejrzewam, że są to odczucia użytkowników zebrane przez twórcę strony, coś jak  informacje zawarte w http://jerkbait.pl/t...estaw-katalog/.


Użytkownik M@rczysko edytował ten post 30 grudzień 2015 - 15:36


#20 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:39

nie odbieram niczego jako negację a co do uściślenia co i jak i dlaczego to jestem jak najbardziej za ale tu doświadczone persony muszą się wypowiedzieć... mnie po prostu męczyło by zadawanie pytań o każdy multik jaki mi się spodoba....a tak miałbym chociażby jakieś ramy i wtedy mógłbym zadać bardziej szczegółowe pytania :) przecież kto pyta wielbłądzi ;)


  • Fiskare lubi to