Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rekord Polski okonia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów

Napisano 24 wrzesień 2010 - 00:36

Wg. WW taki jest aktualny rekord Polski w tej rybie:

okoń
2,65 kg
50,0 cm
Jacek Nowakowski
1986

Troche to dla mnie dziwne, ze ryba o takiej dlugosci wazyla ponad 2.5kg. Problem w tym, ze zostalem poproszony o napisanie na temat okonia i jego polowów w wodach polskich na potrzeby pewnej publikacji w UK i chcialbym podac wiarygodne dane.
Czy wie ktos cos na temat tego rekordu? Sa jakies zdjecia dostepne w necie?

Z góry dziekuje za pomoc

#2 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 wrzesień 2010 - 07:38

Witaj,

moim skromnym zdaniem to możliwe, u ryb wystepuje duża zmienność sylwetki. Ważna jest również pora roku, w której ryba została złowiona. Ja w tym roku złowiłem dwa godne okonie, jednego w marcu, zaraz po zejściu lodu łowiąc płocie na pickerka - przynęta ochotka. Ryba była mocno wygrzbiecona i przed tarłem miała 52 cm długości i wg moich szacunków mogła mieć ok. 2 kg wagi. Niestety nie miałem przy sobie wagi i aparatu. Drugi okoń złowiony w czerwcu miał 46 cm i ważył 1,32 kg.
W naszej literaturze wędkarskiej dominują dwa poglądy na temat okonia.
Pierwszy, że okonie toniowe - żywiące się głównie rybami są smuklejsze (ciągle pływają), mniej wybarwione i mają lepsze przyrosty. A ryby trzymające się określonych stanowisk są bardziej wygrzbiecone w ich diecie oprócz ryb są inne zwierzęta wodne. Mają intensywniejsze barwy i gorzej przyrastają.

Drugi pogląd jest podobny jeśli chodzi o wygląd ryb ale zakłada odwrotność przyrostów - toniowce rosną wolniej.

Jaka jest prawda?
Myślę, że każdy z nas ma jakieś własne obserwacje.
Zobaczymy jak rozwinie się temat.

Pozdrawiam,
Drzejko
No Kill!!!



#3 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 24 wrzesień 2010 - 23:12

Dla mnie bardzo mało prawdopodobne aby 50tak miał 2,65kg.No ale cuda wędkarskie są zawsze na topie :unsure: Tornado




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych