Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jednoreczna muchowka na lososie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 05 grudzień 2010 - 14:15

Tak jak w temacie zaczynam sie delikatnie rozgladac za kijem 10' w klasie 9/10 na lososie i steelheady. W zasadzie nie mam specjalnych zyczen. Wystarczy, zeby byl wytrzymaly i cena nie szokowal. Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 05 grudzień 2010 - 15:25

Myślę, że w USA czy Kanadzie, bez większego problemu kupisz bardzo dobry zestaw pod te ryby, a ludzie na miejscu podpowiedzą ci czego szukać i co sprawdzone w boju.
U nas na forum jest Tomek Talarczyk - flytier - ma spore doświadczenie w tym temacie, w 4 numerze Sztuki Łowienia opisywał swoje łowy wędrownych salmonidów w USA, i z tego co pamiętam podawał czym łowi.

#3 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 06 grudzień 2010 - 09:10

Poczulem sie wywolany do tablicy:)
Lukomat- na jakich rzekach chcesz lowic? Podejrzewam,ze skoro jednoreczna muchowka to rzeki do gigantycznych nie naleza.
Obawiam sie,ze muchowka w klasie #9-10 bedzie tzw. overkill. Na takiej muchowce nie bedziesz mial radosci z holu srednich lososi i steelheadow. Ja lowie na 8-ki 10 stopowe i na lososie krolewskie i potezne steelheady jest wystarczajaca. Przy mniejszych rybach-po okolo 60-70cm mocna 7-ka byla by wystarczajaca. Osemka wydaje sie byc na takie ryby ciut za mocna.
Ja lowie na Redington RS4- 10' #8 i Winston BIIX- 10' #8. Pierwsza z wedek ma bardzo duzy zapas mocy i mozna ja jeszcze kupic w kilku miejscach w Stanach na przecenie. Sprawdz Cabelas i Ebay. Polecam tego Redingtona jak i Redingtona CPS 10' #8. Maja one swietna relacje jakosci do ceny.
Winston to Winston- BIIX jest na przecenie i mozna go juz dostac za jakies 400$ na Ebayu.
Nie kupuj kija mocniejszego niz #8 bo bedziesz sie meczyl i readosci z holu nie bedziesz mial. Pamietaj,ze lososi i steelheadow nie lowi sie na 20cm muchy- tu nie potzreba kija od szczotki:)
Mam nadzieje,ze w jakims stopniu pomoglem.
Pozdrawiam,
Tomasz Talarczyk

#4 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 grudzień 2010 - 11:21

Dzieki Tomek. Jedziemy znowu na Polwysep Kenai i chcemy lowic na takich rzekach jak Anchor i Niniltchik z nastawieniem na steelhead i coho. Mozliwe, ze wybieram za duzy kaliber, ale tegoroczne doswiadczenia z sockeye daly mi duzo do myslenia. Mialem ze soba Hardy 10' #9 i ryby robily co chcialy, a podobno stalowglowe to takie wyrosniete sockeye, wiec zbroje sie po zeby :mellow: Poza tym biore dwureczna 14' #8-9. Co pan na to?

#5 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 06 grudzień 2010 - 13:56

Luko- jesli jednak 10' #8 to pare dni temu na flyforums.co.uk byl do wziecia G Loomis IMX o takich parametrach za £100, mnie tez kusilo troche ale by mi sie pokrywal z Guidelinem.

Bujo

#6 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 06 grudzień 2010 - 14:07

Nigdy nie mialem okazji lowic sockeye, ale steelheady i coho lowilem przez 4 sezony i zlowilem ich pewnie kilka setek. Wszystkie na jednoreczna osemke. Steeleheady potrafia zrobic z wedkarzem i jego wedka naprawde wszystko, ale wedlug mnie o to w tej zabawie chodzi-odjazdy po 50-60 metrow, wyskoki, powroty w strone wedkarza z predkoscia pedzacego pociagu. Wiekszosc moich amerykanskich znajomych uwaza,ze osemka to za duzo na steelheada i lowia na siodemki i morskie szostki. Ja uwazam,ze siodemka bylaby najrozsadniejsza opcja, ale mam wedki w klasie osiem i na takie lowie:)
Podsumowujac-w mojej skromnej opinii 8 bedzie wystarczajaco na steelehady, ale jak juz chcesz cos mocniejszego to co najwyzej 9. W polaczeniu z Twoja dwureczna muchowka bedziesz wyposazony w sam raz.
Tak dla porownania-hol 60cm coho lub steelheada na osemke to wedlug mnie jak hol 35cm lipienia na piatke.
Ponizej powinien byc link do mojego filmu z youtube na ktorym zobaczysz hol coho na osemce.



Pozdrawiam,
Tomek

#7 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 grudzień 2010 - 16:22

Zakladam, ze bedziemy lapac srebrniaki coho, co jak wiesz robi spora roznice, no i steelheady powinny zaczynac sie od 10lb. Taki jest plan, a rzeczywistosc go jak zwykle zweryfikuje. Wiec bede uparty i poszukam #9. Jakies propozycje w tej klasie?
Zapasowo biore tez 10' #7 ale to na teczaki i dolly varden.
Bede musial czesciej zagladac na flyforum, moze cos upoluje, bo zalezy mi, zeby kij kupic wczesniej i troche nim pomachac. Kupno po przyjezdzie na miejsce raczej odpada.
Pozdrawiam

#8 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 09 grudzień 2010 - 10:44

Luko- dziewiatka w tej dlugosci jest dosc malo popularna i zostaje doslownie kilka firm jakie robia cos takiego, zadna nie jest tania niestety.

Troche mocniejsza i dluzsza za w miare niezle pieniadze masz
tutaj:

http://www.gloomis.com/publish/content/gloomis_2010/us/en/fl y/rods/salwater_rods/crosscurrent_specialized.html

Mialem to w rekach i robi na prawde niezle wrazenie :D Moje zrodla chca 450 dolcow plus wysylka do UK. W sumie mial bys tez fajna wedke na szkockie potwory :D

Bujo




#9 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 09 grudzień 2010 - 11:51

No wlasnie od kilku dni przegladam internet i widze, ze bede musial wyskoczyc z grubszej kasy, zeby kupic kij spelniajacy moje wymagania.
A mozecie podpowiedziec, ile mniej wiecej kosztowalby taki kij robiony na zamowienie w Polsce? Nie potrzebuje zadnych bajerow, 10' #9 szybka akcja.

#10 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 09 grudzień 2010 - 11:59

Blank z wysylka do Polski ( Sage Z-Axis 10' #9) to 330 dolcow. Uzbrojenie wraz z komponentami pewnie nastepne 450 zl.

Bujo

P.S. Jak chcesz to podam ci namiary na tansze blanki.

#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 grudzień 2010 - 12:23

Luko - ale nie uważasz, ze dużo łatwiej i taniej byłoby nabyć gotową wędkę w USA? Przeta tam mają do wyboru - TFO, Redington, wiele innych, u nas słabo znanych a bardzo dobrych producentów.
A nie tak sage, composite, sage, composite, sage...

#12 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 09 grudzień 2010 - 12:27

Luko - ale nie uważasz, ze dużo łatwiej i taniej byłoby nabyć gotową wędkę w USA? Przeta tam mają do wyboru - TFO, Redington, wiele innych, u nas słabo znanych a bardzo dobrych producentów.
A nie tak sage, composite, sage, composite, sage...



Kuba- wszystko ok tylko ciezko znalesc jakas szybka 10' #9. To jest problem :( Klasa nizej wybor jest ogromny.

Bujo

#13 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 09 grudzień 2010 - 17:01

[quote]
Luko - ale nie uważasz, ze dużo łatwiej i taniej byłoby nabyć gotową wędkę w USA? Przeta tam mają do wyboru - TFO, Redington, wiele innych, u nas słabo znanych a bardzo dobrych producentów.
A nie tak sage, composite, sage, composite, sage...
[/quote]


Kuba- wszystko ok tylko ciezko zlalesc jakas szybka 10' #9. To jest problem :( Klasa nizej wybor jest ogromny.

Bujo
[/quote]

Ciezko znalezc bo w Stanach kije od #9 wzwyz stosuje sie na ocean na bonefishe i takie tam inne stwory;) a tam to raczej 9'. Na wody srodladowe to dalej sie bede upieral ze powyzej osiem nie ma po co sie wychylac. Zwlaszcza,ze szybkie osemki to tak naprawde dziewiatki lub nawet oczko wyzej.

Tomek

#14 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 09 grudzień 2010 - 18:09

Witam,

I tu wchodzimy w kolejna sprawe jaka jest wytrzymalosc poszczegolnych modeli. Roznice potrafia byc kolosalne, np. moj Sage TCR #4 mial dokladnie tyle samo mocy co Winston Boron #6 :D

Bujo

#15 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 09 grudzień 2010 - 21:32

@flytier, czy proponowany przez ciebie Redington to wlasnie taka szybka osemka wymagajaca linki #9? Jesli tak, to moze jednak sie skusze, bo cena wydaje sie byc rozsadna :mellow:

#16 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 10 grudzień 2010 - 04:56

@flytier, czy proponowany przez ciebie Redington to wlasnie taka szybka osemka wymagajaca linki #9? Jesli tak, to moze jednak sie skusze, bo cena wydaje sie byc rozsadna :mellow:


Ja lowie swoim Redingtonem na linki w klasie 9 i kij bardzo fajnie sie laduje przy dluzszych rzutach. Do jakiej metody bedziesz kija glownie uzywal? Bedziesz uzywal tonacych linek, czy tylko sink tipow?
Pozdrawiam,
Tomek

#17 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 10 grudzień 2010 - 08:49

O ile mnie pamięć nie myli to dla Redingtona blanki robi CD. Spokojnie klase wyżej linkę można założyć.

#18 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 10 grudzień 2010 - 12:23

@flytier, wedke chce kupic glownie pod katem steelheadow i coho, wiec pewnie streamer i nimfa z ikra. Raczej tonace koncowki, z lenistwa :mellow:

#19 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 10 grudzień 2010 - 14:52

@flytier, wedke chce kupic glownie pod katem steelheadow i coho, wiec pewnie streamer i nimfa z ikra. Raczej tonace koncowki, z lenistwa :mellow:


Skoro tylko tonace koncowki to spokojnie #8 Redingtona da rade. Przeciaz go sznurem w 9 klasie i bedziesz machal calym sznurem. Moze skusisz sie na #9 Redingtona skoro chcesz miec juz naprawde mocny kij i nie chcesz meczyc staloglowych dlugim holem :mellow: O ile mnie jednak pamiec nie myli to w klasie 9 maja tylko 9 -cio stopowe. Odkad Redington zaczal wspolprace z Sage kilka lat temu ich wedki staly sie szybsze z wiekszym zapasem mocy.
Mala rada na koniec- wiem,ze byles na lososiach juz bo czytalem Twoj bardzo fajny artykul, ale wybierajac sie na steelheady miej ze soba 2 kije w klasie 8-9 na wszelki wypadek. Jak mocne by one nie byly maja one tendencje do pekania pod teczowa lokomotywa <_< Tu przydaje sie dozywotnia gwarancja Redingtona na ich kije RS4..
Pozdrawiam,
Tomek

#20 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 10 grudzień 2010 - 17:08

No wlasnie patrzylem na model Predator, maja tam #9 ale nie podaja dlugosci. Domyslam sie, ze pewnie 9'. Pozostaje RS4 zatem. Dzieki za pomoc.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych