Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długość kija do opadu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 13 grudzień 2010 - 23:34

...moze wybierz cos pomiedzy czyli np 2.9m ale akurat CD chyba nie ma blankow w tej dlugosci.Zreszta tak mi sie wydaje,ze dluzszy kij sprawia mniej klopotow niz za krotki.Te kilka gram wiecej i moze ulamek sekundy pozniejsze zaciecie nie odbije sie napewno na skutecznosci i komforcie lowienia.Jak zauwazylem to duzo czesciej barkowalo wlasnie tych kilkunastu centymetrow nizli byloby ich za duzo.Najlepiej byloby miec dwie dlugosci, ale to moze z czasem.pzdr

#22 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 14 grudzień 2010 - 09:11

Najlepiej byloby miec dwie dlugosci, ale to moze z czasem :huh:
Dlaczego z czasem??? Od razu :lol: No dobra, dam sobie te parę miesięcy ...
Pzdr,
Fatso

#23 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1860 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 14 grudzień 2010 - 09:14

Swego czasu używałem 3m i ponad 3m kijaszków, obecnie jesień przejechałem na 2,85 Robinson Diaflex do 45g. I chyba to jest to jesli chodzi o długość, do tego sam kijek niczego sobie, 4guma plus 35g główka i nie było problemu.....jednak sa miejsca i sytuacje gdzie i 3,6m byłoby mało, ale czy jest sens robić kija pod jedną miejscówkę

#24 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 14 grudzień 2010 - 10:31

Tu jest mały problem. Wiosna lato to u mnie w większości model 2,9 do 21g - taki uniwersał co obskoczy bolki, klenie a i z szczupakiem czy sandaczem sobie poradzi. Od późnego lata do końca grudnia używam 3m kija do 35gr. Spokojnie łowię nim cały dzień bez zmęczenia - ale ja mały nie jestem. Jak namierzę dobrą miejscówkę w zasięgu konwencjonalnej wędki to zabieram 2,13 25lbs do 60gr - spokojnie można go przeciążyć. Ale to rzadkość, bo nie lubię cały dzień męczyć jednej, dwóch miejscówek. Zazwyczaj jest jednak 3m kij, bo niejednokrotnie przy łowieniu z brzegu mi się zdarzyło że zasięg to podstawa. Ryby brały w pierwszych 3-4 podbiciach, potem już dupa. Wykałaczką 2-2,75 nie było szans dorzucić. Dłuższych wędek nie lubię, zbyt męczą. Preferencje moje wiążą się z tym że większość wypadów ma miejsce nad środkową Wisłę czy Bug i Narew. Jeśli bym łowił w mniejszych rzekach, to pewnie bym skrócił swoje kije, choć łowiłem też min. w podkrakowskiej Wiśle i w wielu miejscach długi kij pomagał niż przeszkadzał. Wiem że można zamiast linki 20lb użyć 15lb ale czy jest sens, rwać raz za razem, czy wku..ać się gdy nam siądzie duża ryba? Wydaje mi się że jest też kwestia preferencji danej osoby. Wg. mnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla autora tego wątku to jest umówić się na ryby z kilkoma posiadaczami różnych rozwiązań i wybrać dla siebie coś optymalnego.

#25 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 14 grudzień 2010 - 11:52

wybrać dla siebie coś optymalnego, to znów kwestia preferencji.

Jeżeli jednak zasięg rzutu jest często bardzo ważny w łowieniu sandałów z opadu (poza koniecznością utrzymywania większego odcinka linki ponad wodą), to rzeczywiście zaczynamy w sposób dośc zobiektywizowany zbliżać się do 3 metrów.

Pzdr,
Fatso

#26 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 grudzień 2010 - 14:35

@Fatso
Paweł ma rację, że często zasięg rzutu jest istotny po sandacz uderza po pierwszym podbiciu, tylko jest jeden problem.Dla mnie im dłuższy kij tym większa bezwładność i zawsze tracisz ułamek czasu na zacięcie a to bywa decydujące przy sandaczu.Powiem CI, że komfortowo operowało mi się awidem 2,6m 17funtowym.Dynamit w ręce.Słał gumy na główkach 30g bez problemu na dobrą odległość, idealny na sandacza.Mam CD 17lb 2,75 ten jest bardziej spolegliwy i dobry też pod szczupaka.Jak lekko chcę połowić i daleko jest CD 2,9m 6-24g 12lb.Optymalny kij to dla mnie 2,9m-dłuższy nie do przyjęcia.Osobiście zbroiłbym kija nie dłuższego jak 2,75m.Po dłuższym łowieniu jednak te centymetry się odczuwa w barku, choć do ułomków nie należę.Nie jesteś w stanie uzbroić kija 2 w 1-m, zawsze coś będzie brakować a to długości, gramatury itp.Na dużą rzekę 2,75m 20lb tylko jak mówił mi Paweł - 20lb w CD-ku to 17lb w Avidzie.Ja łowię najwięcej na zaporówce i ostatnio doszedłem że 2,50m mi spokojnie wystarcza, jeszcze łódkę nim obskoczę.Jak masz wodę pod stopami to i kijem 2,13m połowisz a tyka 3m to trochę udręka dla wędkarza.

#27 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 15 grudzień 2010 - 14:49

A co z koniecznością utrzymywania linki nad wodą?
Pzdr,
Fatso

#28 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 grudzień 2010 - 14:55

A jak wieje to lubisz mieć linkę nad wodą?Jak zrobi balon, im dłuższy kij tym większy balon i nie ma mowy o wyczuciu brania, bo sandacz puknie, zlikwiduje balon i d...
Wiem co mówię bo sandacz to moja ryba, testowałem różne długości kija i wiem co ja potrzebuję.Jak łowię głową 30g to ile linki jest nad wodą nie ma dla mnie znaczenia.
Ostatecznie zawsze mam na nosie polaroidy i nie ma dla mnie znaczenia ile jest plećki nad wodą.Osobiście wolę jak najmniej ;)

#29 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 15 grudzień 2010 - 15:01

No cóż ... dzięki za te wypowiedzi. Dochodzę do wniosku, że zacznę od jakiegoś lekkiego, czułego 2,50-2,60, a potem zobaczymy. Jeżeli zabraknie cm, to pójdę w stronę 3 metrów, a może nie ...
Pzdr,
Fatso
P.S. Chyba Blue Rapid 2,52 do 35g ...
pomyślimy

#30 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 grudzień 2010 - 15:12

Ja nie widzę potrzeby czasem utrzymywania linki nad wodą, jak wieje robi balon i na lżejszej główce nie czujesz brań a łowi się różnie od 5g do 25g często jest tzw. sytuacja zastana bo sandacz to nieprzewidywalna ryba.Mogę łowić z brzegu kijem 2m, 2,3m 2,6m, 2,7m i w niczym mi to nie przeszkadza, zacinam każdym ale im krótszy tym szybsza reakcja przy zacięciu a ten ułamek czasu ma decydujące znaczenie ;) .
Przetestowałem różne długości, mam różne długości kijów i z brzegu 2,4m - 2,6m jest dla mnie ideałem.

#31 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 grudzień 2010 - 15:23

Ja już nic nie kombinuję, zbroję restaffina 2,52m 7-30g, zasięgnąłem info od kumpla i wiem że tym kijem polecę od główki 5g z gumką 5cm do 30g z gumą 8-10cm.
Ma obsługiwać szerokie spektrum gramatury bez chodzenia z 2 kijami.

#32 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 15 grudzień 2010 - 15:51

ino cena boli ...
Nic to
Na razie pośpiechu nie ma, poczekamy, zobaczymy
Pzdr,
Fatso

#33 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 grudzień 2010 - 16:13

Hasło ojca mojego kolegi było takie:
My jesteśmy za biedni aby kupować tanie rzeczy.
Mam takiego kumpla, który kupuje wędkę nie leży mu, sprzedaje oczywiście taniej, znowu kupuje...itd. Jak mu tłumaczę aby uzbroił mówi nie...Każdy robi jak mu pasuje a mnie jak patyk nie spełnia oczekiwań to go nie chcę.
Wiem, że ten co chcę mało nie kosztuje, ale wiem co sobą prezentuje i to jest dla mnie najważniejsze.Jak zrobiłem u Daniela XRods pheniksa 1,5g-11g 2=8lb to łowię na niego okonie, sandacze, szczupaki nawet bolek 80cm został na nim pokonany.To jest kij, który mi leży, ma w sobie duszę,walory użytkowe takie jakie ja preferuję i ma u mnie dożywocie.Nim uzbroisz pomyśl czy 1 dobry, który obsłuży zakres 2-ch, czy 2 w cenie jednego bo na to wychodzi.Z czasem można 2mb płotu wybudować od ilości patyków za szafą ;)

#34 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 15 grudzień 2010 - 16:21

Wszystko świetnie (Phenixa też mam B) ), ale te 1200 za sam blank (przy niewiele ponad 500 za CD) to jakoś tak ... boleśnie. Zresztą CD z pewnością i tak będzie rewelacyjny i wiekszość sytuacji mi obsłuży. Na razie jeszcze pare innych patyków mam do skończenia , wiec nie ma pośpiechu.
Pzdr,
Fatso

#35 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 grudzień 2010 - 16:26

Jak by nie był wart tej kasy pewnie też bym nie dał, tak jak stelki.Jak je kupiłem to wiem dlaczego tyle kosztują :D

#36 OFFLINE   Maciej

Maciej

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 grudzień 2010 - 16:40

Witam
Moim zdaniem wybór na np.Odrze długość kija dobieram do stanu
wody.Im wyzszy zabieram 2,74 CD XLS 15 lbs. Jeśli woda jest niska i na opasce mogę wejść na kamienie zabieram Talona ITM
MXF2 2,25 m. Istotna jest też siła wiatru im większa łowię krócej.
Jednak ogólnie uważam ,że krótszym kijem jestem bardzej manewrowy przy graniu przynętą. Długim kijem mniej
używam nadgarstka bardziej kołowrotek plus nurt rzeki.I w tym przypadku dłużej jestem od skarpy Dobrym rozwiązaniem jest 2,60 m lepszy balans niż 2,7-3 m. A lepszy balans oznacza wygodniejsze łowienie czyli komfort....Polecę CD XLS 17-20 LBS .
Blanki o cieplejszym ugięciu xls 2,74 2108M /15 lbs i 2,60 2102M ?17 lbs- jeśli masa główki nie przekroczy 1)22//2)25 g.
Pozdrawiam
Maciej

#37 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 26 grudzień 2010 - 19:45

No tak ... jak zawsze :unsure:
Dwie szkoły: otwocka i falenicka (albo jakoś tak )
Krócej albo dłużej. Cóż ... może ktoś jeszcze coś zasugeruje ...
W końcu sezon taki jakiś ... śnieżny więcej i raczej pisać/czytać/zbroić by trzeba.

Pzdr,
Fatso

#38 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 26 grudzień 2010 - 20:03

Długość kija do opadu zależy od wieku wędkującego.
Po prawie 40 latach spiningowania najlepiej mi się operuje kijami 2,0 - 2,3 m, jak muszę dłużeszym to 2,6m max 2,75. Bradzo lubiłem łowić sługimi kijami, 3,2 czy 3,0 jednak dłuższe łowienie nimi w opadzie staje się jednak męczące. Dłuższe to nie 2 godziny tylko sporo więcej.
Po nieco nietypowych sugestiach jeszcze jedna która się potwierdza, im dłuższt kij tym lepiej łowi się na większych odległościach.

#39 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 26 grudzień 2010 - 21:07

Zwykle faktycznie dłuższym łowi się lepiej z większych odległości. Z tym, że nasz polski kanon brzegowego kija do opadu (te cholerne trzy metry ) sugeruje, że tą techniką łowi się wyłącznie daleko. Moje króciutkie doświadczenie w tej materii jak i wypowiedzi kolegów, z którymi łowiłem, tego nie potwierdzają.

Ja ten nieszczęsny temat tak uparcie drążę, bo jak wspomniałem, chcę sobie kij do opadu uzbroić i zastanawiam się ciągle nad długością. Moje doświadczenie ogólnospinningowe przemawia za 2,50-2,60. Z kolei ten polski kanon kija sandaczowego, to ok. 3 metrów. Wygląda mi jednak na to, że z opadem jest jak z prawie każdym spinningowaniem z brzegu rzeki. Zwykle przyjmuje się, że 2,70-3,00 jest najlepszą długością. Tymczasem mnie zwykle najwygodniej łowi się 2,60.

Czyli pie...ć kanon i robię swoje B)

Pzdr,
Fatso

A myślałem, że dowiem się czegoś nowego :unsure: (stwierdził Fatso z właściwą mu skromnością :lol: )

#40 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 26 grudzień 2010 - 21:09

domyślam się że masz jakiegoś kolegę który posiada kij np.3 m i jakiegoś który ma np 2,6. wybierasz się z nimi na wypad na ryby.i sprawdzisz która wędka bardziej Ci pasuje.przez internet bedziesz miał trudno i podbić i opuścić jiga <_<