Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   jacavip

jacavip

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 31 maj 2006 - 13:14

Witam wszystkich. W zwiazku z moim sierpniowym wyjazdem do Szwecji nad jezioro Ivosjon (mam swiadomosc ze nie jest to najlepszy termin na szczupakowe podboje szwedzkich jezior ale tylko na ten okres udalo nam sie ze znajomymi zgrac z urlopami :( ) chcialem zasiegnac troche informacji na temat trollingu. Jestem swiadom faktu ze o takiej porze roku wlasnie ta metoda najlepiej bedzie szukac szczupakow a prawde mowiac jeszcze nigdy nie mialem okazji trollingowac.Prosze o rady na temat techniki, sprzętu oraz przynet.
Z gory dziekuje wszystkim za pomoc.

#2 OFFLINE   Waci

Waci

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Lokalizacjato tu to tam

Napisano 31 maj 2006 - 14:15

Wpisz w wyszukiwarce Trolling a potem to już tylko czytaj, czytaj, czytaj.

#3 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 maj 2006 - 14:47

@Jaca,

co chciałbyś dokładnie wiedzieć bo powiem szczerze, że to temat rzeka i można napisać całą książkę o trollingu. :mellow:

Na pewno przyda ci się echosonda abyś mógł namierzyć jakieś ciekawe miejsca pod wodą, a także dzięki niej możesz namierzyć ławice sielawy i innego białorybu, za którym podążają grube szczupaki.
Przyda się także dokładna mapa jeziora, najlepiej z całą batymetrią abyś mniej więcej wiedział jakich możesz spodziewać się głębokości.
Przynęty dobierzesz do danego miejsca, w którym będziesz łowił. W tym okresie trzeba raczej szukać ryb głęboko. Ja zacząłbym od głębokości poniżej 5 metrów i obławiałbym także takie warstwy wody jak 7-8 m, czy 10-12 metrów.
Osobiście najchętniej łowię woblerami SDR, ale jeżeli zachodzi potrzeba dociążenia zestawów aby schodziły jeszcze głębiej niż SDR'y, stosuję woblery płytko chodzące. Pod odpowiednim obciążeniem można takimi woblerami dobrać się do ryb, które stoją nawet poniżej kilkunastu metrów. :D
Dobre wyniki można osiągnąć także na odpowiednio dociążone duże gumy.

Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to chętnie odpowiem.


#4 OFFLINE   jacavip

jacavip

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 31 maj 2006 - 15:02

Dzieki Rognis, ma jeszcze pytanie co do kija trollingowego jaka powinna byc mniej wiecej jego specyfikacja, moze polecilbys jakis przykladowy kij do tego celu(w rozsądnej cenie oczywiście:)). No i moze masz jakies ulubione woblery trollingowe?? Co do echosondy to mam nadzieje ze uda mi sie ja jakos pożyczyc na wyjazd bo niestety nie bedzie mnie juz w tym sezonie stac na zakup wlasnej.Czekam na odpowiedz i pozdrawiam.

#5 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 31 maj 2006 - 16:41

W sierpniu? Ja bym sie nastawil raczej na okonia i - o ile tam akurat wsiedlono - sandacza. Nigdy nie lapalem tam szczupaków w lato, ale koledzy mówia, ze na jeziorach jest raczej kiszka.
Zawsze mozesz przeciagnac jakies glebokie ploso (polecam woblery Mann's 25+ i 30+), a wieczorkiem popróbuj na upatrzonego, jak zobaczysz ze gdzies wali - one wtedy chetnie lykaja przynety powierzchniowe i sie nie boja.


#6 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 31 maj 2006 - 17:14

Sandacze są i to podobno dużo i dużych :D

#7 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 31 maj 2006 - 20:46

No to juz! Tylko kij nie za mocny, bo sandacz wali w nocy, za dnia lekko bierze.

#8 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 czerwiec 2006 - 18:41

@Jacavip,

do trollingu mogę polecić ci szklane wędziska Shakespeare Ugly Stick. Są w kilku wersjach. Do szczupakowego trollingu na pewno coś dobierzesz. Wędziska są dostępne w kilku sklepach w Warszawie.
Co do przynęt to zależy od głębokości ale mogę ci polecić Manns'y +, Salmo Whitefish, Pike, Perch, Rapala Shad Rap, DT i wiele, wiele innych mniej lub bardziej znanych wobków.
Z gum polecam największe Relaxy oraz Manns'y.



#9 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 01 czerwiec 2006 - 19:51

Wszystkie sandacze na turawie jak dotad z trollingu padly...w Szwecji nie widze inaczej :mellow:

#10 OFFLINE   jacavip

jacavip

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 01 czerwiec 2006 - 23:18

A czym trollowaliscie na te sandacze??Prosze o podpowiedz choc wiem ze w Szwecji metnookie moga i tak byc przyzwyczajone do czego innego:)
Pozdrawiam


#11 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 02 czerwiec 2006 - 11:52

Musisz poczekac na tandem Friko/Gumofilc. Jedyne co wiem, to na cos co schodzi na 5m.
Moje szwedzkie doswiadczenia sandaczowe mówia, ze jezeli chodzi o trolling dzienny, to skuteczne bedą (kolejnosc przypadkowa :mellow: ) Rapala DT 16, Dorado Invader, Bomber 8A , Mann's 25+. Niestety, na sandacza najlepsza jest...siata, co juz Szwedzi zauwazyli i zaczynaja stosowac.

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 czerwiec 2006 - 14:02

trolling na sandacza to waskie, agresywnie pracujace woblery, jezeli to typowo szwedzkie jezioro, to w jaskrawych kolorach i z grzechotka tez nie zaszkodzi

dobre modele produkuje salmo, manns, bomber, luhr jensen i oczywiscie grappler

dobrze jest miec wobki pracujace na 3, na 5 i kilka schodzacych nawet glebiej - bo ryby moga stac roznie