Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tarło świnek w Sanie i Osławie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 13 kwiecień 2016 - 10:03

Miło się słucha takich informacji :)

 

 



#2 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 13 kwiecień 2016 - 15:11

Piekne filmiki! :) Wzmianka o lawicach glowacic jest chyba lekko przesadzona, ale filmiki sa super. 

 

Swego czasu bedac malym chlopcem ogladalem podobne widoczki na rzece Wiar (doplyw Sanu). W tym czasie nad Wiar zjezdzalay dziesiatki pseudo-wedkarzy co niby na "slonine" polawiali swinki. Panstwowa Straz Rybacka miala zawsze pelne rece roboty. Ja natomiast lubialem sobie stanac na moscie drogowym i obserwowac tysiace swinek uprawiajace swoje harce w rzece. Byly to lata osiemdziesiate. 

Dzisiaj, jesli sie nie myle, Wiar od ujscia az do mostow kolejowego i drogowego jest wylaczony z calorocznego wedkowania. Nie mam pojecia czy rzeke ta w kwietniu nadal odwiedzaja tysiace swinek. Mam nadzieje, ze tak. 



#3 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 13 kwiecień 2016 - 16:46

Ja również pod koniec  latach osiemdziesiątych obserwowałem tarło setek świnek  w miejscach dziś zalanych przez zalew Wióry.Wraz z powstaniem zbiornika w ciągu dosłownie kilku lat skończyły się świnki. No cóż pozostały wspomnienia. :(


  • lordi86 i Franc lubią to

#4 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 kwiecień 2016 - 18:51

Film numer dwa jest w pewnym miejscu nieprawda. Powiedzieli, że świnki nie wchodzą do Ropy bo zapora w Klimkówce nie zapewnia odpowiedniej temperatury wody. Cztery lata temu stałem w Ropie na wysokości Gorlic i od świnek było czarno było to dokładnie pod elektrownią w Gorlicach, tłoczyły się do przepławki.. Zapora w Klimkówce wiadomo już dawno wtedy istniała. 


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 13 kwiecień 2016 - 18:54

  • lordi86 lubi to

#5 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 kwiecień 2016 - 19:17

Daleko Krakowa nie szukając  , w latach osiemdziesiątych   to były normalne widoki na Rabie w Myślenicach.

Zapora w Dobczycach  odcięła  te ryby z dołu rzeki   gdzie teraz świnka jest nieliczna.



#6 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 13 kwiecień 2016 - 21:04

Miałem przyjemność oglądać tarło Świnek na Osławie w ok. Zagórza, niesamowity spektakl natury. Pamiętam, że już wtedy, tj.ok. 12 lat temu, tarliska pilnowali strażnicy na koniach, co było bardzo uzasadnione opowieściami o rzeziach ryb dokonywanych min. przy pomocy wideł. 

 

Mam też miłe wędkarskie wspomnienia z górnego odc. Osławy gdzie w pięknych okolicznościach przyrody polowałem na klenie z mikro woblerkami. Nie wiem jak tam jest teraz ale osobom wrażliwym na uroki dzikiej przyrody polecam wyprawę w tamte rejony. 



#7 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 13 kwiecień 2016 - 21:11

Piękne widoki.. Kiedyś to była codzienność, znaczy wiosenna powinność tych ryb :)



#8 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 13 kwiecień 2016 - 23:21

Film numer dwa jest w pewnym miejscu nieprawda. Powiedzieli, że świnki nie wchodzą do Ropy bo zapora w Klimkówce nie zapewnia odpowiedniej temperatury wody. Cztery lata temu stałem w Ropie na wysokości Gorlic i od świnek było czarno było to dokładnie pod elektrownią w Gorlicach, tłoczyły się do przepławki.. Zapora w Klimkówce wiadomo już dawno wtedy istniała. 

 

Krisu, do Ropy nie wchodzą już świnki z Wisłoki. Zapora w Klimkówce (podobnie jak Solina na Sanie) nie pozwala się dość szybko ogrzać Ropie. Świnki z Wisłoki (oraz inne gatunki ryb reofilnych wycierają się w znacznie cieplejszej Jasiołce). Mogłeś jednak obserwować ciąg tarłowy świnek mieszkających w Ropie.


Użytkownik tpe edytował ten post 13 kwiecień 2016 - 23:21

  • TOMI803 lubi to

#9 OFFLINE   TOMI803

TOMI803

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 14 kwiecień 2016 - 00:05

Na Ropie to chyba norma ;) Przynajmniej dla Tomka "Winka"  to nic dziwnego ;)

http://jerkbait.pl/t...31#entry1875822

To nie Ropa, ale też było miło zobaczyć to kolejny raz  ;)

 


  • Wobi, bertold12 i grzesiekp. lubią to

#10 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 kwiecień 2016 - 04:28

Krisu, do Ropy nie wchodzą już świnki z Wisłoki. Zapora w Klimkówce (podobnie jak Solina na Sanie) nie pozwala się dość szybko ogrzać Ropie. Świnki z Wisłoki (oraz inne gatunki ryb reofilnych wycierają się w znacznie cieplejszej Jasiołce). Mogłeś jednak obserwować ciąg tarłowy świnek mieszkających w Ropie.

No to zastanawiam się jak to jest. Świnki z Ropy przyzwyczaiły się do tych temperatur i idą na tarło mimo zimnej wody? Bo to co widziałem to nie były pojedyncze ryby tylko czarne dno tak jak na pokazywanych filmach. Może te z Wisłoki jak mają do wyboru amory w cieple vs. w zimnym to wybierają ciepełko a te na Ropie z braku laku trą się w tym co mają?



#11 OFFLINE   hoin

hoin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • Lokalizacjapołudniowy wschód

Napisano 14 kwiecień 2016 - 22:55

Dziwi mnie troszkę że dyskutujecie o tym gdzie danego roku świnka dała radę wejść lub nie, a nikt nie docenił jak wartościowym materiałem jest ten drugi filmik. Bardzo fajne, spójne i ciekawe wypowiedzi. Przecież w mediach praktycznie nie występuje narracja  że nasze ryby słodkowodne są dobrem naturalnym o które trzeba dbać. Zdecydowanie bardziej kojarzy się je jako tani, smaczny i zdrowy potencjalny posiłek. Sporo merytorycznej wiedzy, działająca na wyobraźnię historia misia wpieprzającego świnki, medialne hasło "bieszczadzki łosoś", do tego wstawki problemach jakimi są nieprzemyślane wynalazki polskiej myśli hydrotechnicznej, no i naprawdę fajnie, profesjonalnie nakręcone scenki. Napalone świnki prące w górę rzeki na tle babci brodzącej po torze kolizyjnym, to dla mnie oskar za krótki metraż. Wszystko może nie do końca w ujęciu całkowicie proekologicznym (kormoran jako czarna śmierć), ale na pewno w wędkarskiej estetyce widzenia świata. Jak dla mnie super. Więcej takiego przekazu, a  nasz wędkarski świat zacznie się w końcu zmieniać na lepsze.

 

Nie spodziewałem się że takie ciekawe rzeczy puszczają na regionalnej. Szkoda że wnioskując po ilości komentarzy i "lajków" na wędkarskim forum i tak prawie nikt ich nie ogląda.


Użytkownik hoin edytował ten post 14 kwiecień 2016 - 22:57


#12 OFFLINE   pezet

pezet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1410 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 17 wrzesień 2016 - 22:09

Piękne sa takie widoki!

 

W "mojej" Łososince ja pamiętam tylko ławice po kilkadziesiąt sztuk - za to takich po 40-50 cm.

 

Starsza pani, mieszkająca nad rzeką opowiadała, że w latach powojennych (40, 50-te) jak świnki szły na tarło, to cała wieś z koszami szła do rzeki łapać setki ryb, które później dawali do jedzenia... świniom. I tak zapewne na całej długości rzeki.

 

Dziś w Łososince świnki nie ma ani jednej...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych