Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery na suma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Avallone

Avallone

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaParyż

Napisano 30 wrzesień 2010 - 20:14

Jak w temacie, szukam woblerów zarówno ze sterem głęboko schodzących jak i bezsterowych na suma.
Na spinning łowie głównie od wschodu do zachodu słońca.
Łapałem 2 typy sumów (to moje ich i dla mnie rozróżnienie)
Pierwsze to agresywnie atakujące mocno grzechocące przynęty robiące niezłe bum po wpadnięciu do wody takie jak Spro Devils stream który jest bez steru i jest to pierwszy z dołu na zdjęciu w temacie o kijaszku na klenia( to na nie wyciągnąłem prawie wszystkie sumy złapane na spinning w tym roku a kosztują mnie 7 do 8 euro) Atak następuje zazwyczaj zaraz lub do 3 sekund po wpadnięciu wobka do wody i w dzień.
Drugie to leniwce denne i atakują przy bardzo wolnym ciągnięciu przynęty prawie po dnie. Zwykle to akurat są wieczorne lub nocne brania. Również większość wyciągnąłem na Spro.
Kupiłem za 70zł 3 woblery Storm Wiggle Wart niedawno w tym dokładnie taki sam na jaki M Szymański wyciągnął suma 232 i u mnie się nie sprawdziły, ani puknięcia a nawet na blachę Mors miałem uderzenie suma (nawiasem świat zwariował bo dziś taki WW widziałem za 54zł w licytacji na allegro)

Na przynętach nie bardzo się znam sumowych bo spinninguje za sumem od tego roku i szukam przynęt sprawdzonych na sumach 160+ a nie przynęt dobrze rozreklamowanych.
Z tego co zauważyłem jedyne uderzenia miałem na te robiące hałas i do tego raczej większe rozmiarowo.

Dzięki za wszelkie propozycje.
Pozdrawiam


#2 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 30 wrzesień 2010 - 20:51

Podobno największy Dorado Lake jest ok...Ale sumiarz ze mnie niczym baletnica

#3 OFFLINE   Gruzin

Gruzin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 wrzesień 2010 - 22:14

Dużo dobrego czytałem o Rapala Risto Rap chociaż sam sumów nie łowię. Problem w tym, że dostęp do nich jest ograniczony, podobnie jak do wiggle wartów (i dlatego są drogie, a nie tylko ze względu na reklamę). I jeszcze ciekawostka - jak to gdzieś ktoś zauważył Sum M. Szymańskiego połakomił się na Sub Warta, a nie Wiggle Warta co widać na zdjęciu z artykułu załączonego do artykułu opisującego połów
  • StCroix lubi to

#4 OFFLINE   Avallone

Avallone

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaParyż

Napisano 30 wrzesień 2010 - 22:20

Połakomił się na Wiggle Warta co potem potwierdził sam M Szymański w sprostowaniu.
Cyt P Marka

...Sum wziął na wobler Storm Wiggle Wart 7 cm prowadzony po kancie przykosy na głębokości 3 metrów...


A tu masz jego zdjęcie w opakowaniu bo kupiłem taki sam i 2 w innym kolorze(niestety ten seledynowy zerwałem przez ten kabłąk w kołowrotku :() Pierwszy z dołu

http://img217.imageshack.us/img217/8167/dsc02287a.jpg

#5 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5823 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 01 październik 2010 - 07:38

Rapala DT i Manns Depth Plus. Obydwa o dł ok 7cm. Na płytkie Lake Dorado, ewentualnie Salmo Boxer.
pozdrawiam i gratuluję pięknych sumków :D .
W

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2010 - 12:47

To trudne pytanie....
....zwazywszy, ze najczesciej sum zachowuje sie tak, jakby wiedzial ze to co mu podajemy nie nadaje sie do jedzenia.
Nie wiem czy to jest zwiazane z presja czy cwaniactwem gatunku ale w wiekszosci przypadkow tak to wyglada.

Jest kilka typowych miejsc, gdzie mozna trafic suma i pod nie trzeba miec przynety. Co ciekawe nie zawsze sprawdzaja sie przynety pracujace tak, ze kij wyrywa z reki...zreszta w miejscach nurtowych takie przynety bywaja niemozliwe do zastosowania.
Rowniez rozmiary nie musza byc przesadnie wielkie..utrudnia to operatywnosc a niewiele daje.

Jednym slowem potrzebne beda przynety powierzchniowe w rodzaju Mannsow 1+, wspomnianych WW ( rowniez wystepuja wersje srednioglebokoschodzace i warto sie w nie zaopatrzyc) - to przedstawiciele akcji typu szok. :D
Potrzebne beda przynety nurkujace na glebokosci wystepujace np. na podejsciu do roznego rodzaju przeszkod podwodnych(np. przykos)

Dobre moga sie okazac srednich rozmiarow gumy, np. poczciwe kopyto albo ripper Mannsa z twardego tworzywa. Nie warto tez stronic od woblerow bardziej smuklych byle dawalo sie nimi rzucac.

Takze postawilbym przede wszystkim na to, zeby okreslic miejsca gdzie moze wziac sum i kiedy to moze miec miejsce.
Z moich obserwacji wynika, ze sum najczesciej bierze w scisle okreslonych miejscach mimo, ze obok ma moze nawet lepsze.

Znalezienie takich miejsc/rejonu zwykle owocuje braniami, wowczas mozna poprobowac poslac mu cos o fikusnym kolorze (na Ebro najlepszy jakis oczojeb), z grzechotka, bez grzechotki, mocniej pracujace, delikatniej...

Najwazniejsze zas jest (przypomnialo mi sie jak popatrzylem na te WW <_< ) zastosowanie kotwic typu Owner st41 albo st66, solidych kolek lacznikowych (mozna zalozyc po 2szt) oraz reszty zestawu.

Gumo

#7 OFFLINE   Avallone

Avallone

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaParyż

Napisano 01 październik 2010 - 13:42

Co do kotwic w woblerach to tak wyglądały seryjne kotwice w wobku Devils Stream po wyciagnięciu suma z avataru z brzegu w wartkim nurcie na kijek Shimano. Sprawdziłem je i są to Gamakatsu Treble 13
http://a.imageshack.us/img830/7312/dsc02437r.jpg

Zaraz po tym zacząłem zakładać do wobków Owner ST66 i Gamakatsu Treble 16 ( mam tego masę i Owner nie umywa się do treble 16)
Niestety życie szybko zweryfikowało tą tezę bo łowiąc z łódki to te kotwice super sprawa ale łowiąc z brzegu po prostu za mocne bo koszt zerwanych przynęt idzie w setki. Teraz szukam coś pomiędzy Gamakatsu Treble 13 a Treble 16 bo holując suma z avataru nie w 13 a w 20 min mógłbym nie rozgiąć kotwic. Dla mnie teraz ważne jest żeby kotwica rozgięła się na zaczepie a nie na sumie i tu szukam kompromisu.
Tyle o kotwicach dalej słucham rad odnośnie przynęt na suma i za nie z góry dziękuje.
Nawiasem głębokość mojego łowiska to od 4 do 8m a największy dół ma 13.20 ale na krótkim odcinku.

#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 październik 2010 - 14:03

Zaraz po tym zacząłem zakładać do wobków Owner ST66 i Gamakatsu Treble 16 ( mam tego masę i Owner nie umywa się do treble 16)

Jak chodzi o rozginanie to zgodze sie z tym co napisales. ST66 nie daje sie rozgiac. Uzywam troche mocniejszego sprzetu niz Ty podczas polowow na sztuczne przynety...



#9 OFFLINE   Avallone

Avallone

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaParyż

Napisano 01 październik 2010 - 17:17

Jeśli łowi się z łódki to wcale nie trzeba mocnego sprzętu bo na tandetny kijek Capelam(marka Decathlonowa) 240cm 10 do 30gr i zyłke 8kg Gamakatsu a do tego wobler kleniowy podciągnąłem do łodzi suma 120cm który był .... w paszczy drugiego suma ponad 2m. Nieporównywalnie ciężej holuje się takie z brzegu i tu powinno się zastosować mocniejsze kotwice i dalej dylemat: stracić wobka na zaczepie czy spiąć suma, tu szukam kompromisu w kotwicach. Łowiąc na łodzi czy to fabryczne czy tytanowe spełnią swoje zadanie bo mamy przewagę.

Sory za OT wracam do tematu.

#10 OFFLINE   Yokozuna

Yokozuna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:26

Cześć,
poszukaj nowego Horneta 9, powstał specjalnie na sumy, jest seryjnie wyposażony w bardzo mocne kółka łącznikowe i odpowiednie (2xstrong) kotwice Ownera. Węgrzy bardzo go sobie chwalą...
Pozdrawiam,
Marcin

#11 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 październik 2010 - 20:29

Cześć,
poszukaj nowego Horneta 9, powstał specjalnie na sumy, jest seryjnie wyposażony w bardzo mocne kółka łącznikowe i odpowiednie (2xstrong) kotwice Ownera. Węgrzy bardzo go sobie chwalą...
Pozdrawiam,
Marcin



Marcin,


A gdzie go szukac by go znalezc ? :D



#12 OFFLINE   Yokozuna

Yokozuna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:32

Pewnie należałoby na początek ponękać dystrybutorów... :D
M.

#13 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 październik 2010 - 20:33

co ja moge Embarassed

#14 OFFLINE   Yokozuna

Yokozuna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:41

Guzu,
z tego co mi wiadomo, w Hiszpanii jest bardzo operatywny dystrybutor Salmo (Miguel Sanz Tf: 620 671 056 aventurasdepesca@yahoo.es). Łatwo go przekonasz. A może już ma?
M.

#15 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 październik 2010 - 20:41

Gracias :D



#16 OFFLINE   Avallone

Avallone

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaParyż

Napisano 01 październik 2010 - 20:45

I ja bym bardzo chętnie się w nie zaopatrzył ale nie wiem gdzie szukać a do Hiszpanii daleko :D

#17 OFFLINE   Yokozuna

Yokozuna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:50

Avallone,
wejdź proszę na stronę Salmo w zakładkę Dystrybucja-Francja :D
Marcin

#18 OFFLINE   Avallone

Avallone

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaParyż

Napisano 01 październik 2010 - 20:55

Marcin dziękuje Ci bardzo znalazłem, nie wiem jak tam zamówić ale zadzwonię do nich żeby się dowiedzieć na jakie sklepy w rejonie Paryża rzucają towar lub czy idzie u nich w detalu wysyłkowo kupić.

Jeszcze raz serdeczne dzięki za info.

#19 OFFLINE   Yokozuna

Yokozuna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:59

Nie ma za co. Koniecznie daj znać, czy się udało.
Pozdrawiam,
Marcin

#20 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 18 grudzień 2010 - 01:36

Pojawily sie Hornety 9 w Fishing Marcie.

Kolorystyka ciekawa, cena rowniez.

Jak ktos wyprobuje je w warunkach lowiska to bede zobowiazany za kilka slow komentarza i ocene.

Pozdrawiam