Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mój kolor to...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 23 kwiecień 2016 - 12:51

U mnie sezon streamerowy na pstrągi w pełni, chrust już się roi, za tydzień szczupaki. Naszła mnie dziś myśl, a co by było gdyby(m)... miał wybrać jeden kolor, z którego wykonywałbym muchy ? No dobra, jeden to trochę mało, ale dajmy na to trzy kolory, bez których nie ruszamy się nad wodę. 

U mnie: 

1. Czarny 

2. Biały 

3. Seledyn 

Bez tych trzech kolorów nie wyobrażam sobie mojego łowienia, szczególnie streamerowej części. Trochę przy lipieniach bym to zmodyfikował zamieniając biały na brąz, a seledyn na pomarańczowo-rudy bądź zielony. 

 

Jak jest z tym u Was? 


  • remek, Friko i Darek K lubią to

#2 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 23 kwiecień 2016 - 13:20

Czarny to chyba nr 1 u wielu wędkarzy ;)

1. czarny

2. żółty

3. zielony

kolejność nie jest przypadkowa.


  • Kacper.K lubi to

#3 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 23 kwiecień 2016 - 15:48

Muchy szczupakowe:.biały, czarny i seledyn

Streamery pstrągowe: czary, biały i "brązowo - ciapaty"

Nimfy: beż, brąz, pomafrrańcz

Sucha: paw, popiel, oliwka

 

Czyli najczęściej powtarzające: biały, czarny, brązowy :)


  • Kacper.K lubi to

#4 OFFLINE   Bugi86

Bugi86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Maciej

Napisano 23 kwiecień 2016 - 19:31

Streamery pstrągowe generalnie czarny, co ciekawe na stawowe tęczaki też czarny nawet bez świecidełek :blink:


  • Kacper.K lubi to

#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 kwiecień 2016 - 04:46

Wow, ciekawe dla nie-muszkarza że anie razu nie padł kolor czerwony. Zwłaszcza w kontekście szczupaka. Z muchami to mam tyle wspólnego że czasem kręcę chwost z bucktaila na kotwiczkach do obrotówek szczupakowych i przyznam szczerze że zawsze wierzyłem w kolor czerwony najbardzej jesli chodzi o zębatego - czyżby to tylko siła tradycji ?



#6 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 25 kwiecień 2016 - 07:20

Wow, ciekawe dla nie-muszkarza że anie razu nie padł kolor czerwony. Zwłaszcza w kontekście szczupaka. Z muchami to mam tyle wspólnego że czasem kręcę chwost z bucktaila na kotwiczkach do obrotówek szczupakowych i przyznam szczerze że zawsze wierzyłem w kolor czerwony najbardzej jesli chodzi o zębatego - czyżby to tylko siła tradycji ?

Mając do wyboru trzy kolory kombinuje się zestawienia. Biało - czarne to dla mnie podstawa plus seledyn - czarne. To oczywiście mocno okrojone, bo do każdej jakiś flash by się przydał i czerwony akcencik. 


  • Friko lubi to

#7 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 25 kwiecień 2016 - 08:19

Biało-czerwona, tzw. red head to bardzo popularna i skuteczna mucha na szczupaki. Jednak te kolory, które podałem są przeważające w muszce. 

Seledyn + czarny, to był u mnie hit 2 lat, dosłownie ryby się o niego zabijały. Dalej jest skuteczny, ale już nie tak bardzo. 

 

Z moich obserwacji wynika, że przy szczupakach bardzo dużo zmienia kolor flashy, więcej aniżeli odcień muchy. W zeszłym roku łowiąc z kumplem (końcówka czerwca) przez długi okres machaliśmy bez rezultatów. Zmieniłem muchę na czarno-srebrną i w zasadzie w 15 minut miałem 3 fajne (na moich łowiskach to 65+) ryby na kiju, które po dłuższej lub krótsze walce odpadły. Łowiłem wtedy na hak bezzadziorowy, muchę zmieniłem bo stwierdziłem, że te spady są właśnie ze względu na brak zadziora. Biczowaliśmy wodę kolejne 30 minut, bez rezultatów. Kumpel zmienił muchę na brązowo-czarną (brązowy tułów, czarny łeb), ze srebrnym flashem (tym samym co w mojej). Zaczęło się, złowił 2 ryby, ja stwierdziłem że wrócę do tej muchy na bezzadziorze i jak jeszcze jedna ryba mi spadnie to po prostu ją ostentacyjnie wyrzucę (urażona duma ;) ) albo potnę łącznie z hakiem. W 3 rzucie złowiłem 75cm, a potem jeszcze 3 w okolicy 50-55cm. Kolega jednego jeszcze dołowił (mu z bezzadziora nie odpadły). Dodam, że wcześniej próbowaliśmy oboje na ten sam wzór (brąz+czarny), ale z perłowym flashem i nie było reakcji. Następnego dnia i dzień później, ja już nie mogłem się wyrwać na ryby, a on złowił 98cm i >1m. Ależ mnie wtedy te dwa telefony od niego zdenerwowały... ;)

 

Z kolei, mistrzami odcieni są oczywiście... lipienie :)


  • Friko, michaaaal i Bugi86 lubią to

#8 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 25 kwiecień 2016 - 09:06

Wow, ciekawe dla nie-muszkarza że anie razu nie padł kolor czerwony. Zwłaszcza w kontekście szczupaka.


Ze szczupakami na muche to mam tyle wspólnego, co w sumie nic :) Ale mam jakieś doświadczenia z kolorem czerwonym przy łowieniu pstrągów. Czarny stimer z czerwoną głowką to dla mnie bardzo dobra a nawet ulubiona kombinacja kolorów. Łowiąc na strimer to chyba najwięcej ryb na takie zestawienie złowiłem. Na równi z czerwonym akcentem stawiam pomarańczowy.

 

Chyba z dwa lata temu nad Sanem łowiłem z kolegą. Ja mokrymi on nimfami. Przez pierwsze godziny nic się nie działo, aż założyłem muchę bibio. Zacząłem łowić ryby. Krzyknąłem koledze, żeby założył nimfe z czymś czerwonym i on też zaczął łowić. Dalsze kombinacje pokazały, że ryby reagowały tylko na muchę z czerwonym akcentem. Nie były to sanowe kloce, ale średniaków połowiliśmy.

 

Moja paleta kolorów jest raczej skromna;

strimer to czarny, brązowy, zieleń/oliwka. Choć przyznam, że ostatnimi czasy łowienie strimerem kiepsko mi idzie.

nimfa to zdecydowanie brązy i szarości. Czasem zieleń. Do szarości (zajączki) uwielbiam dodać różowy lub fioletowy akcencik.

mokre to też brąz i szarość.

suche również brąz i szarość, czasem jakaś oliwka.

 

Czyli u mnie dominuje brązowy i szary. Jak mają być trzy kolory to dorzucił bym zieleń/oliwkę :)


  • Kacper.K lubi to

#9 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2744 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 25 kwiecień 2016 - 09:28

Trudne zadanie ale zasadniczo muchy na lososiowate mozna ogarnac trzema lub czterema kolorami: czarny, pomaranczowy lub zolty, niebieski. Zgodze sie z Kacprem, ze flashe duzo dodaja, ale to miecz obosieczny. Czasem ryby lepiej reaguja, jak nie ma zadnych swiecacych dodatkow.



#10 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 28 kwiecień 2016 - 22:09

Jeśli strimer na pstrągi to głównie naturalne brązy, szarości oliwka - ulubionym zestawem strimerów jest muddler + zonker, w dalszej kolejności czarna pijawka,

Na szczupaka (tu dopiero rozgryzam temat) nr 1 to połączenie czerni z pomarańczem później cytując specjalny rodzaj kontrastu - czerwień i biel :)


  • Kacper.K lubi to