Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Materiały na muchy szczupakowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Cezary.Łoskot

Cezary.Łoskot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaMaciejowice

Napisano 13 luty 2011 - 18:08

Witam, jakich materiałów używacie do produkcji much na szczupaka? Chodzi mi głównie o syntetyki, które najlepiej pracują w wodzie nawet podczas wolnego prowadzenia. Dobrze by było, jakby ktoś podał przykładowy zestaw materiałów potrzebnych do połowu tej ryby.

pozdrawiam, Cezary

#2 OFFLINE   grzegorz

grzegorz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaGORLICE

Napisano 13 luty 2011 - 18:55

Cześć
polecam materiał który sam wypróbowałem i mi spasował a nazywa się angel hair muszka wychodzi bardzo lekka i nie trzyma wody.Na zdjęciu jedynie białe są z innego materiału.


#3 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 luty 2011 - 21:50

Co do syntetyków, to jest ich zylion, a dostępnych za wielką wodą to ze dwa zyliony.
Dawno minęły czasy ze muchy z syntetyka nie pracowały.
Ja używam i polecam - enrico puglisi, slinky fibre i frizz fibre. W zasadzie obskoczysz tym większość sytuacji.

#4 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 marzec 2012 - 11:55

Odświeżam, wie ktoś, gdzie mogę coś takiego kupić?:





http://www.youtube.com/watch?v=UVoD-kdUAvI&feature=relat ed







#5 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 04 marzec 2012 - 12:07

Po za ostatnią wszystko na materialach naturalnych, wciągających z pół wiaderka wody. Bez sensu jak dla mnie.
Sporo syntetyków mają w fishing mart, kilka dobrych mają w hurch.pl, ja w zasadzie kupuje tam wszystko czego mi potrzeba

#6 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 marzec 2012 - 14:01

Czyli nie rozglądać się za takimi z piórami, marabutem itp? Stawiają za duży opór (to o czym gadaliśmy na zlocie?)?

#7 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 04 marzec 2012 - 14:55

To nie do końca tak.
Materiały naturalne pięknie pracuja w wodzie, malo który syntetyk potrafi to co marabut czy zonker. Niestety, piją też wodę w duzych ilościach, przez to po wyrwaniu z wody ważą sporo. Kiedyś nawet sprawdzałem doube bunny z lisa i wyszło z wodą ponad 10g! Co zwiększa ci prawie dwukrotnie masę którą śmigasz, w dodatku masz ja nie w lince, tylko doczepioną na końcu, więc zaczyna to fruwać w połamany sposób i mucha utrudnia rzucanie.
Nie mówię że nie da sie i nie można - pewnie, czemu nie. Tyle ze jeśli ma to być słusznych rozmiarów, to po dniu machania jest lekko mówiąc zmęczenie całej ręki, mimo ze jesteś silny byczek i jebaka :lol: :lol:
Przy duzych muchach nie pchałbym się w naturalne materiały.
W ogóle, z czasem sobie myślę, że szczupak nie wymaga jakiś pudeł materiałów, spokojnie można to obsłużyć kilkoma sprawdzonymi muchami.
Ja bym robił takie:
Lefty's deceiver
bunny z kocyka (step masz w ostaniej sztuce łowienia)
3d streamer (mucha Doddsa)
i bonusowo na łowienie głębiej ryb trochę mniej pożerających DCM - Deep Clouser Minnow. Szczupak NIE wymaga mega sprzetu za zylion, nie wymaga much zrobionych niczym fulldressy (tu śliczne lecz moim zdaniem przegadane baltic pike flies).
Powiem Ci szczerze, ale tez czytającym ten wątek - paczka slinky biała, paczka slinky czarna, jakaś czerwona wełenka, cactus chenille największy perłowy, paczka slinky charteruse, kocyk biały, kocyk czarny, kocyk charteruse, do tego biała, czarna i charteruse nitka uni big fly i najzwyklejszy kristal flash, paczka haków ad swier 4/0 czy przy wiekszych muchach i cieższych wedkach (klasa #9 i 10) i.. nie moze pójść źle.
Można z tego umotać podstawowe streamery na szczupaka, ktorymi połowisz/połowicie w każdym możliwym miejscu. Oczywiście są jakieś wariacje kolorystyczne, czasem bedzie potrzebne coś niebieskiego na grzbiet, czasem pomarańcz, ale wbijanie się w set pln zeby złowić szczupaka uważam za przerost formy. Ja ten błąd popełniłem, zakupiwszy się w materiałów jakieś koszmarne ilości i tylko teraz mam zagwostkę jak jade kręcić które spakować, bo przecież szafy nie wezmę, a lowie i tak na te same kilka wzorów, na ogół umotanych na kolanie nad wodą bo co umotam w domu to mi hieny rozgrabią :mellow:

  • Przemek_M lubi to

#8 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 marzec 2012 - 15:20

Dlatego chcę dosłownie kilka much :D Jakieś dwie z piór (chyba z siodła) koguta + jeżynka z marabuta + kilka syntetyków. I to wsio :D na zadziorach.

Na hurch.pl nie znalazłem żadnych much, te z FM znam, fajne nawet niektóre

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 04 marzec 2012 - 19:48

Myślałem ze o materiały ci chodzi, taki tytuł watku :lol:
Pisz na salar.pl, ukręcą Ci wg życzeń co chcesz.

#10 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 marzec 2012 - 20:21

Myślałem ze o materiały ci chodzi, taki tytuł watku :lol:
Pisz na salar.pl, ukręcą Ci wg życzeń co chcesz.


Bo nie chciałem zakładać kolejnego wątku Kuba - i dlatego tak ze zmyłką wyszło

Napisałem do nich, mam nadzieję, że wypali :D Dzięki za wskazówki.

#11 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 05 marzec 2012 - 16:32

Super, dzięki Kuba za namiar, odpisali mi już i umówiliśmy się :D

#12 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 16 marzec 2012 - 18:39

nie do końca się zgodze że naturalne materiały sa do bani przy wykonywaniu dużych koczkodanów. Z moich doswiadczeń w miotaniu kurczaków wynika że od masy przynety gordszy jest opór w powietrzu. Tu niestety syntetyki przegrywają z marabutem czy piórami które zmoczone tworza w powietrzu zlepiną sznurówkę którą podaje się zdecydowanie łatwiej niż wiecheć z syntetyka. Oczywiście syntetyk syntetykowi nie równy i różne dywany oraz polar fibre maja podobne własciwości, gorzej ze sztwnymi prostymi flashami... A już najważniejsza jest konstrukcja muchi: ma tylko wygladać wielka w wodzie i na sucho a wykonanie ma być oszczędne. Po szkocku trza to zrobić..

#13 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 16 marzec 2012 - 18:49

Bardzo dobre są materiały H2O oraz wszelakie dywanopodobne materiały.

#14 OFFLINE   Adi

Adi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaŻyrardow
  • Imię:Adrian

Napisano 11 sierpień 2014 - 09:22

Kuba

jak bys mial czas wyslac mi linki z materialami na muchy szczupakowa to bym byl wdzieczny albo napisal bys nazwy i z jakiego sklepu



#15 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 sierpień 2014 - 17:05

Masz priv



#16 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 31 sierpień 2014 - 11:13

W moim muchowym szczupakowaniu absolutnie najskuteczniejsze jest takie muszysko, http://www.salar.pl/...roducts_id/4695 w różnych wielkościach, ok.10, 15, 20 cm. Najładniejsze szczupaki miałem na tę 20 cm, ale najczęściej brania były na 15 cm. Nie mam jeszcze warsztatu do samodzielnego ich robienia, wiec zamawiam u Mirka w Salarze, czasami prosząc o większą główkę epoxy (takie szybciej nurkują co bywa przydatne). Wszelkie inne kolory much nie sięgnęły nawet 30 % skuteczności tej z fotki. Rzeczywiście te muchy nie "wciągają" wody, a nawet jeśli, to po dwóch wymachach, wszystko da się strząsnąć. Najlepiej latają te po 15 cm, ta wielka 20 cm, jak się szybko "osuszy" stawia w locie pewien opór. Muchy z naturalnych materiałów kompletnie mi się nie sprawdziły..... z wyjątkiem jednej z grzechotką w główce (zrobionej eksperymentalnie przez jednego z Kolegów)...., ale też bez fajerwerków. Wszystko jest ok. w okresie maj - sierpień, ale gdy szczupaki schodzą głębiej, czyli jesienią, a nawet już we wrześniu........ nie potrafię znaleźć na nie skutecznego wzoru. Być może nie tyle wzór muchy ma tu istotne znaczenie, ale fakt, że ubiegłej jesieni nie miałem jeszcze linki tonącej i nawet przy używaniu bardzo długiego przyponu (co utrudniało rzuty) nie byłem w stanie skusić ani jednego zębacza. Teraz szykuję już nowy arsenał z tonącą linką i będę próbował sięgnąć głębiej tymi samymi muchami - zobaczymy czy okażą się skuteczne w jesiennych łowach. Będę wdzięczny za wszelkie rady co do materiałów do stworzenia jesiennego killera. 

 

Pozdrawiam. Robert.



#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 wrzesień 2014 - 14:19

Robert,

Rozważ dużą muchę tubową z coneheadem.

W miarę lekkie, da się rzucić.

Tonąca linka, ale niekoniecznie cegła i powoli smygu smygu

Mi na zimno sprawdzały się żółte muchy, ale może to była specyfika herbacianej wody?



#18 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 wrzesień 2014 - 16:31

Dzięki Kuba. Tubowych nigdy nie używałem,... czas spróbować. Pora też zacząć samemu kręcić.  

Mam już muchowy kompleks jesiennych szczupaków bo Koledzy spinningiści traktują mnie jak nieszkodliwego dziwaka, który utrudnia sobie życie i kombinuje....



#19 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 wrzesień 2014 - 17:19

Popytaj w Visionie, Adama Sikorę, on mi pokazał tubowe - na głowatkę. Z resztą pokazywał gdzieś na filmie jak ukręcić taką muchę, tyle żę na zwykłym haku.

Dość prosta mucha, nawet na początek

W imadło coś do trzymania tuby. Zaczynasz z tyłu tuby grubą nitką (3/0 lub UNI Big Fly). Przechodzisz tubę przód- tył.

Musisz kupić sobie dywan, w Visionie mają najlepsze jakich używałem. Z dywanu wycinasz paski szerokosci ok 6mm, w poprzek włosów (włosy "rosną" w jedną stronę, stąd nie wzdłuż tylko prostopadle). Zostawiając ok 1cm wolnej tuby przywiązujesz kilka piór siodłowych i flasha, nastepnie taki wycięty pasek. Lakierujesz tubę i nawijasz pasek, pilnując by futro nie weszło pod zwoje tylko sterczało na zewnątrz - tak jak tułów bunnybugs. Kończysz z przodu muchy. Węzeł, zmieniasz nitkę na 6/0, dodajesz trochę innego koloru, flasza itd, małą główkę. Na tubkę do insertu nakładasz trochę lakieru i powoli wsuwasz ją w tubę z muchą, zostawiasz ok 2cm. Główkę klejem, na insert nasuwasz conehead. Jak podeschnie opalasz rurkę insertu na jakiejś igle żeby zablokowała ci conehead i jesteś w domu.



#20 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 wrzesień 2014 - 18:22

Tu coś znalazłem,

http://flytyer.pl/mucha-tubowa

 

A tu już Pan Adam wszystko tak ładnie pokazał, że wreszcie ogarnąłem do końca o co chodzi z tymi muchami tubowymi

 

http://www.wedkarstw...ra-mucha-tubowa

 

Już szukam imadła i innych narzędzi i nie mogę się doczekać pierwszej własnoręcznej muchy ...... na początek właśnie tubowej. 

 

Dzięki serdeczne Kuba.

 

Robert.


Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 01 wrzesień 2014 - 18:24





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych