Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przeróbka kołowrotka czy ma sens


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   cezar80

cezar80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjaokolice Płocka

Napisano 23 luty 2011 - 22:26

Witam Posiadam kołowrotek shimano catana 2500 (może negowany na forach ale naprawdę u mnie 4 sezon i chodzi super)Ostatnio przeglądając katalogi zauważyłem że kolejne wyższe wersje tego kołowrotka Nexawe, Exage różni się od niego tylko ilością łożysk.
I tu pytanko. Czy dało by się dołożyć w miejsce tulei takie łożyska . Kombinował ktoś takie rzeczy. Będę wdzięczny za każde info

#2 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisano 23 luty 2011 - 22:40

...


Użytkownik w.d.wobler edytował ten post 21 styczeń 2014 - 09:59


#3 OFFLINE   cezar80

cezar80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjaokolice Płocka

Napisano 01 marzec 2011 - 12:21

Dzięki za podpowiedź. A więc potrzebne są łożyska 7x13x4. Od razu wymieniłem 2, wszystko dokładnie spasowałem (eliminując luzy na gniazdach) i kołowrotek chodzi lepiej od oryginału. wymieniłem też smar z tego brudnego zużytego na nowy. użyłem taki wysokotemperaturowy do maszyn poligraficznych
Ps. jak ktoś potrzebuje łożysk polecam sklepy modelarskie (różnica cenowa na jednym ok 20 zł między firmą typową z łożyskami; a jakość identyczna)
jeszcze tylko pobawię się z łożyskowaniem rolki i zrobię z niego Exage :mellow:

#4 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 marzec 2011 - 12:24

Dzięki za podpowiedź. A więc potrzebne są łożyska 7x13x4. Od razu wymieniłem 2, wszystko dokładnie spasowałem (eliminując luzy na gniazdach) i kołowrotek chodzi lepiej od oryginału. wymieniłem też smar z tego brudnego zużytego na nowy. użyłem taki wysokotemperaturowy do maszyn poligraficznych
Ps. jak ktoś potrzebuje łożysk polecam sklepy modelarskie (różnica cenowa na jednym ok 20 zł między firmą typową z łożyskami; a jakość identyczna)
jeszcze tylko pobawię się z łożyskowaniem rolki i zrobię z niego Exage :mellow:


Gratuluje!
Bardzo dobrze zrobiles. Mysle ze to jest wlasnie droga, ktora nalezy podazac. Ulepszac, serwisowac. Duzo mozna w ten sposob osiagnac jak chodzi o kulture pracy i zywotnosc naszych mlynkow.

Pozdrawiam i milego uzytkownia stuningowanego Shimano :D



#5 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisano 01 marzec 2011 - 20:18

...


Użytkownik w.d.wobler edytował ten post 21 styczeń 2014 - 09:59


#6 OFFLINE   Bronek

Bronek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 01 marzec 2011 - 23:45

Ps. jak ktoś potrzebuje łożysk polecam sklepy modelarskie (różnica cenowa na jednym ok 20 zł między firmą typową z łożyskami; a jakość identyczna)

To znaczy ile konkretnie płaciłeś? Ja za EZO płaciłem coś koło 20-30 PLN w zależności od rozmiaru. Jakiej marki łożyska kupowałeś?


#7 OFFLINE   cezar80

cezar80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjaokolice Płocka

Napisano 02 marzec 2011 - 19:23

Za swoje płaciłem po 20 zł(sklep z łożyskami przemysłowymi). natomiast przerabiam jeszcze inny kręcioł i zamówiłem modelarskie po 5zł i jakością nie obiegają od tych pierwszych. Też nierdzewne i równie wytrzymałe. Nie wiem czy można pisać skąd ale firma to model fan. Róznica duża natomiast jak bedzie po długiej eksploatacji: kiedyś odpisze

#8 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1195 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 09 marzec 2011 - 10:36

Zeby nie zasmiecac zapytam tu. Jakiej firmy(producenta) polecacje pozyskać do tuningu multika abu revo toro? Chciałbym poprawić jego zasięg i płynność pracy.

#9 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 22 grudzień 2012 - 15:49

Zastanawiam się nad wymianą tulejki w rolce swojej Catany na łożyskowaną. Do korby dodałem już łożysko, ale pojawia się pytanie. Czy te zabiegi będą miały sens? Zastanawia mnie jakość przekładni i pinionu tzn, tempo ich zużywania ( twardość materiału i jego ścieralność). Póki co działa kołowrotek fajnie, po za uszkodzoną rolką, którą chcę wymienić. Używany ma być jako zapas do kleniowania.

 

Zastanawia mnie jakość tych materiałów z kilku względów. Czy to jest ten sam materiał co w Alivio,Nexave,Exage ? Czy są różnice w materiałach z jakich zrobiona jest obudowa? Wiadomo, że różnice są w ilości łożysk i ilością szpul oraz to z jakiego materiału są wykonane ( aluminium oraz grafit), natomiast co z "bebechami" ?


Użytkownik michcio edytował ten post 22 grudzień 2012 - 15:53


#10 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 grudzień 2012 - 16:16

Przecież to łożysko majątku nie kosztuje a źle działająca rolka "wykończy" żyłkę chwila moment.Odpowiedz sobie sam na to pytanie :) .



#11 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 22 grudzień 2012 - 17:29

Rolkę wymienię, to też napisałem. Bardziej mi chodzi o jakoś materiałów wewnątrz.



#12 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 grudzień 2012 - 19:03

Rolkę wymienię, to też napisałem. Bardziej mi chodzi o jakoś materiałów wewnątrz.

Ciężko powiedzieć o jakości materiałów w środku, szału pewnie nie ma.Powalczyć o dobre spasowanie  kołowrotka warto powalczyć, zawsze dłużej pokręci.



#13 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 22 grudzień 2012 - 20:57

A tak po prawdzie, to w lwiej części wszelakich kołowrotków, którymi łowimy, to elementy przekładni (z czego by tam nie były zrobione), wytrzymują dłużej niż np. gówniane łożyska, gówniane nity, kiepskie plastiki, pękające sprężynki i blaszki z jakich "stali nieżelaznych", łamiące się śrubki i takie różne...

A jeśli chodzi o same przekładnie, to DWA RAZY w życiu całem widziałem "ścięte" zęby (po mocno ekstremalnych akcjach), ale bardzo często pościerane "do bólu" te części, które obracają się w brudnych i zapapranych tulejkach...



#14 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 22 grudzień 2012 - 21:02

Czyli ma to sens co robię, dzięki Panowie :)



#15 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 22 grudzień 2012 - 21:09

Chyba raczej ma.. :)



#16 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 22 grudzień 2012 - 21:23

Michcio jakbyś potrzebował jakieś małe łożyska daj znać.

Mam trochę miniaturowych łożysk, może nie do kołowrotków większość, ale czasem można coś dopasować.



#17 OFFLINE   DaMeK

DaMeK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów

Napisano 10 styczeń 2013 - 01:00

Cezar napisz mi proszę na priva gdzie te łożyska kupowałeś, bo tuninguje swojego cormorana.

pzdr