Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Kelt贸w cd ..


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   S艂awek Oppeln Bronikowski

S艂awek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d偶
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 14 marzec 2011 - 18:38

Ca艂kiem niespodzianie dowiedzia艂em si臋 , 排篹 ma dalszy ci膮g incydentalna i kr门倀ka , pogl膮dowa sprzeczka z w膮tku trocie 2011 . W 03.11 W艢 vice naczelny gazety rozwin膮艂 temat w postaci emocjonalnego expose , kt门俽e jest zdaniem odr臋bnym Marka , ale te排 i samoobron膮 wylansowanej i podtrzymywanej przez gazet臋 mody , jako zasadniczej u nas formy 艂owienia troci . Podstaw膮 polemiki jest cytat z tamtejszej , styczniowej chyba rozmowy , podany jako typowy przyk艂ad wypowiedzi z sieci , kt门俽y t膮 form臋 艂ow门倃 nies艂usznie dezawuuje , ale te排 podobno zb臋dnie j膮trzy , dzieli i denerwuje w臋dkarzy ..
Nieco mnie skonfundowa艂a anonimowo艣膰 cytatu , odno艣nik do miejsca jego pochodzenia by艂by zwyk艂膮 grzeczno艣ci膮 i prawdopodobnie te排 czystym po排簓tkiem dla wiernych czytelnik门倃 i wychowank门倃 pisma , kt门俽zy mogliby przy okazji spotka膰 tre艣ci w gazetach tradycyjnie nieobecne . Ale p门偱簄iej mnie ol艣ni艂o !! No bo przecie排 to by艂aby reklama .. My przy otwartej kurtynie wszystko podajemy , co nie wszystkim oczywi艣cie odpowiada . Jednak replikuj臋 tu , na j.pl , bo tu by艂 pocz膮tek .
Link
Wola艂bym si臋 do tre艣ci nie odnosi膰 , bo darz臋 Marka bardzo du排簓m szacunkiem , cho膰 bardziej jako starego koleg臋 znad wody , ni排 osobistego idola . Pomin臋 wi臋c ca艂y szereg przytoczonych argument门倃 , przybli排篹艅 i wyobra排篹艅 , kt门俽e s膮 jego zwolennikom i wychowankom r门倃nie ma艂o potrzebne , jak i mnie - pewnemu r门倃nie mocno swoich racji .
Opr门俢z dw门俢h do艣膰 naci膮ganych interpretacji , a wynik艂ych chyba z ura排簅nej mi艂o艣ci w艂asnej i ch臋ci definitywnego roz艂o排篹nia na 艂opatki przeciwnika . Grubo przesadzone , wr臋cz niepotrzebne ca艂kiem ..
Przypisuje wi臋c , nie wiem prawd臋 powiedziawszy komu , czy mnie /im/nam , wr臋cz wywiesza na adwersarzach rzekomo wyznawane kiepskie standardy i podw门俲n膮 moralno艣膰 - po czym z ca艂膮 si艂膮 autorytetowego monopolisty , pryncypialnie i z zapa艂em je zwalcza . Dziwna to praktyka w stosunku do ludzi kt门俽ych si臋 nie zna , no i kiepski , cho膰 cz臋sto stosowany dziennikarski schemat . Akurat uprawiam od lat ostentacyjny , ortodoksyjny no kill - m门俲 s艂ynny kolego , a na moje widzenie troci , pyszny filet te排 si臋 stale nie nak艂ada ..
Jestem tak排篹 wed艂ug vice naczelnego hipokryt膮 jako pope艂niaj膮cy szkaradn膮 s艂owozbrodni臋 . Okazuje si臋 bowiem , 排篹 du排簅 wi臋kszym wyst臋pkiem jest nazwanie nieszcz臋snego kelta , przyznaj臋 i排 faktycznie dosadnie , rybim zew艂okiem , skarpet膮 czy czarnuchem - ni排 tego排 nieszcz臋艣nika statarkowanie - po uprzednim trzepni臋ciu w czerep wyci膮gni臋tej z tzw keltowej prostki ryby z wyra藕nymi oznakami tar艂a , ale jednostronnie oraz ca艂kiem uznaniowo ocenionej jako wytarta , albo taka kt门俽a ju排 i tak si臋 nie wytrze .. Mo排篹 si臋 wytar艂 , mo排篹 si臋 nie wytar艂 , m门俫艂 tylko zwyczajem samc门倃 troci sta膰 na gnie藕dzie i pilnowa膰 go przed intruzami . A to g艂upek .. Dziwna to konstrukcja logiczna , ale zn门倃 nam ca艂kowicie zb臋dna . Przecie排 relatywista nawet bez mycia i tak zawsze jest czysty !! Mo排篹 wi臋c 艣mia艂o pobrylowa膰 publicznie z ciekn膮ca ryb膮 w dumnej gar艣ci , w asy艣cie innych konterfekt门倃 poczernia艂ych szkieletor门倃 na 艣niegu i aureolach tradycyjnie idiotycznych podpis门倃 - Gratki, pi臋kne rybki !! Taki luzacki sznyt si臋 przyj膮艂 ostatnimi laty u mi艂o艣nik门倃 troci i innych salmonid门倃 .
Panowie elita - tro膰 mi艂uj膮ca , pi臋kna w 艂owach poszukuj膮ca , brzydko si臋 bawicie , bo to przecie排 prawie grabarka ..

Podobnie jak wielu innych 艂owi膮cych jestem / jeste艣my/ wieloletnim mi艂o艣nikiem ca艂ej tej wspania艂ej i wyj膮tkowej rybiej rodziny . No mo排篹 sielawa i sieja mniej nieco mnie ekscytuj膮 , i do艣wiadcze艅 z nimi mam niewiele . Ale trocie , pstr膮gi , 艂ososie i lipienie od czterdziestu lat znacz膮co mebluj膮 mi g艂ow臋 i wolny czas organizuj膮 . Nie jestem w tym wyj膮tkowy , ca艂y cywilizowany 艣wiat ceni i szanuje ten 艂ososiowate za ich wyj膮tkowo艣膰 . To prawdziwa korona gatunk门倃 . Ryby pi臋kne , waleczne o fascynuj膮cych obyczajach i niezwyk艂ym trybie 排簓cia . Ryby czystej wody i czystych obyczaj门倃 - parafrazuj膮c .. Kultem otaczane , wielbi , ceni i wyr门偱藕nia je ca艂y cywilizowany 艣wiat , a dla mnie s膮 to ryby prawie magiczne i nieomal metafizyczne , estym臋 mam do nich niczym do prawdziwej 艣wi臋to艣ci .
Niedzisiejsze podej艣cie , nieprawda排 ??!
I co bardzo dla mnie istotne , te ryby od lat pe艂ni膮 funkcj臋 naszego wizerunkowego symbolu . Na nich w艂a艣nie ufundowa艂 si臋 flyfishing i r门偱藕ne p门偱簄iejsze warianty sportowego 艂owienia ryb . Subkultura owa da艂a impuls i przynios艂a zasadnicz膮 jako艣ciow膮 zmian臋 , spowodowa艂a ca艂kowicie intelektualne odej艣cie od rybactwa . Na nich si臋 formowa艂a i dojrzewa艂a , z udzia艂em czystego rozs膮dku i elementarnej ekonomii . Fishermana zast膮pi艂 angler , urodzi艂a si臋 wsp门偱俢zesna sztuka 艂owienia , oraz 艣rodowiskowy dekalog , kt门俽e to mniemam sobie , kultywujemy zbiorowo gorliwie i wznosimy wci膮排 na nowe wy排簓ny , w miejsce prostego poboru bia艂ka .
Mia艂em to szcz臋艣cie bo zupe艂nie przypadkiem za艂apa艂em si臋 na lata rybnych w门俤 przy t艂oku nad nimi niewielkim , prawd臋 powiedziawszy to bezludnych . Dosta艂em chyba w nadmiarze to co w ich 艂owieniu najcenniejsze . Cudowne ryby z pi臋knych rzek . Gdzie艣 ko艂o Polanowa nad Radwi膮 ogl膮dali艣my na p门偱俶etrowej wodzie stado prawdziwych 艂ososi , by艂y miedzy nimi kolosy po 100 -110 cm , woda a排 kipia艂a od gejzer门倃 , jak na Alasce . Swoje najwi臋ksze trocie z艂owi艂em w Drw臋cy jeszcze powy排篹j Jajkowa . Teraz tylko do samo艂门倃ki przy m艂ynie dochodz膮 .. Pstr膮gi mia艂em pod bokiem , pomi臋dzy 艁odzi膮 a stolic膮 na do艣膰 popularnej dzi艣 rzeczu艂ce . Dos艂ownie nikogo nie obchodzi艂y .. P门偱簄iej ruszy艂a lawina ch臋tnych i eldorado szybko si臋 sko艅czy艂o. Czterdzie艣ci lat min臋艂o mi jak dzie艅 jeden , a przecie排 dopiero co by艂em nad Pars臋t膮 , jako najarany , napalony szczyl 艂askawie zabrany przez starszych koleg门倃 ..
呕ebym si臋 tu nie upozowa艂 i okopa艂 jako rycerz bez zmazy , oraz nieskalany moralista w schemacie czarno - bia艂ym , to nie b臋d臋 ukrywa艂 排篹 ja te排 艂owi艂em kelty . W r门偱藕nych latach . Co prawda kiedy艣 艂owi艂o si臋 je p门偱簄iej bo od lutego , kelty nie sta艂y ju排 na tarliskach albo gniazdach , tak jak to bywa zazwyczaj teraz . Sp艂ywaj膮ce trocie 排篹rowa艂y intensywnie i zbli排簅ne by艂y nieco poziomem agresji do ryb wst臋puj膮cych , cz臋sto si臋 mija艂y . Ale 排篹 z bia艂ym po艂ogowe trocie si臋 nie zr门倃naj膮 nigdy , to poprzesta艂em z tym kierunkiem . Niekiedy bra艂em te排 ryby , ale sam styl 艂owienia t膮 ewentualno艣膰 ogranicza艂 albo ca艂kiem eliminowa艂 . Ca艂ymi dniami si臋 sz艂o 艂owi膮c , spa艂o byle gdzie , bez sensu by艂o nie艣膰 ryby , bo zwyczajnie si臋 marnowa艂a . Ca艂膮 od 排簉门俤e艂 Pars臋t臋 zrobili艣my z buta 8 dni . Jecha艂o si臋 pekaesem albo poci膮giem , kto mia艂 g艂ow臋 lub ochot臋 do dodatkowego k艂opotu z nie排簓w膮 ryb膮 . To by艂o co艣 , nie to co obecne gor膮czkowe rajdy automobilowe mi臋dzy metami ..

Po kilku , kilkunastu latach w hobby zawsze pojawia si臋 pytanie , po co tu przychodz臋 i czego tu w艂a艣ciwie poszukuj臋 ?? Jednoznacznej dla wszystkich odpowiedzi niestety nie ma , nawet w艣r门俤 艂owc门倃 salmonid门倃 uchodz膮cych podobno za rozumniejszych . Kt门偱藕 niby zabroni pstr膮garzowi , albo trociarzowi , 排篹 kelciarzy tu chwilowo pomin臋 , motywacji nast臋puj膮cej : taki pi臋kny jeste艣 no i wyj膮tkowy , dzielnie walczy艂e艣 niebywale , ale teraz ci臋 zrumieni臋 na oleju wspaniale , albo pysznie odymi臋 i zjem po艣r门俤 mlaskania ?? Przecie排 stare przys艂owia , kt门俽e s膮 ludow膮 m膮dro艣ci膮 dawno t膮 zale排簄o艣膰 zauwa排簓艂y - ustalaj膮c , ze do serca droga najkr门倀sza jest w艂a艣nie przez 排簅艂膮dek . A排 tak specyficznie predysponowany , ani perwersyjnie zdolny jednak nie jestem , Hannibal Lecter te排 ze mnie prawie 排篴den ..
Bo z r门偱藕nych powod门倃 ludzie przychodz膮 do w臋dkarstwa . I ka排篸y z nas znajduje w nim to , czego szuka , ale r门倃nocze艣nie nic tak dobrze nas nie opisuje , jak rodzaj i spos门俠 jego uprawiania .
Daje si臋 te排 wyra藕nie zauwa排簓膰 , 排篹 odchodzimy ostatnimi laty od wschodniego kanonu kulturowego w stron臋 okcydentu , westernizujemy si臋 powoli r门倃nie排 i na tym polu . Mozolnie wracamy do domu , cho膰 widz臋 排篹 bywa ten proces do艣膰 powolny i nie艂atwy zw艂aszcza mentalnie . Wi臋c ruszy艂em kiedy艣 i ja w stron臋 tych horyzont门倃 innych mo排簂iwo艣ci , kt门俽e s膮 u nas mniej popularne , ale r门倃nie wci膮gaj膮ce jak samo 艂owienie , bo s膮 jego integralna cz臋艣ci膮 . Nowoczesny fishing jest z艂o排簅ny , urozmaicony oraz bogaty sk艂adowo ; zawiera si臋 w nim i filozofia u排簓wania w门俤 w postaci c&r albo bezkompromisowy no kill , mo排篹 nawet pewnego rodzaju d排篹ntelme艅stwo , urocze specjalizacje , pi臋knoduchowe abstrakcje , ale te排 rozmaite praktyczne imponderabilia typu lurebuilding , rodbuilding , i inne kt门俽e do tej pory niezauwa排簅ne wala艂y si臋 latami przed naszymi oczami . Taki cho膰by cudownie odnaleziony starszy brat spinningu - casting , albo zwyczajne tu排 pod naszym bokiem morze . Czemu a排 dwie dekady odkrywali艣my Ba艂tyk , tudzie排 s艂one trocie ? Tak pospolicie zwyczajny dorobek i powszechnie znane miejsca po艂owu w臋dkarzy ca艂ego 艣wiata , a u nas wci膮排 takie niezwyk艂e ..
Czy twoja gazeta bierze w tym udzia艂 , Marku ??
Zadziwia mnie stale , jak wiele dobrych , tradycyjnych warto艣ci - refleksja , moralno艣膰 , zdolno艣膰 do samokontroli i ograniczenia - te to ju排 zupe艂na herezja , wypadaj膮 z powszechnego u排簓cia , aby pojawi膰 si臋 jako w艂asna karykatura albo wygodnie obrotowy parawan w agresywnie i bezstresowo realizowanej wolno艣ci , w zbiorowo uprawianej modzie . A m门俤 granice to - r门俠ta co chceta z jednej , a drugiej - hulaj dusza piek艂a nie ma . Ryby na tym nie zyskuj膮 , a nasz etos chy艂kiem niknie . Jak ka排篸y owczy p臋d , moda nie istnieje bez prostego identyfikatora dla wyznawc门倃 . Wi臋c nawet dziecko u nas wie , 排篹 tro膰 i pstr膮g to ryba miesi膮ca stycznia , szczupak maja jest eventem , sandacz za艣 czerwca . Pi臋kny i ufny thymallus jest oczywist膮 zabawk膮 i herbow膮 ryb膮 gromady stadnych grandpriksiarzy w roli ryby jednoznacznie zawodniczej , niczym wyczynowa ukleja . Oko艅 , czy okoni膮tko raczej to niezb臋dny za艂膮cznik do wklejanki , s艂ynnego atrybutu zawodowc门倃 co na resztkach dokazuj膮 .
No i mamy co mamy , pustk膮 wieje woda i we 艂bach te排 pusto .
Czy nowa ratunkowa moda ju排 czeka za rogiem ??
S艂abo mi si臋 robi od wiecznego s艂uchania i czytania na艂ogowego , zwyczajnie bezsensownego mamlania i skowyczenia o ryby . Nie b臋dzie ich wi臋cej w masowej skali , nim kilku lekcji sami nie odrobimy . Wiele spraw wymaga zmian szybkich i radykalnych . Jest nas zbyt wielu 艂owi膮cych w stosunku do mo排簂iwo艣ci naszych w门俤 . Jaka艣 forma reglamentacji , albo zaostrzenia rygor门倃 jest niezb臋dna . By膰 mo排篹 oddzielenie prawa do w臋dki od prawa do ryby zmniejszy艂oby parcie i liczb臋 ch臋tnych do zabierania . Dzi艣 za st门倃k臋 , albo dwie mamy powszechny , tani bilet na kilkaset wa艂kowanych tutaj troci albo pstr膮g门倃 .
Na Titanicu te排 si臋 podobno bawili do ko艅ca ..
By膰 mo排篹 doczekam kiedy艣 profesjonalnego , ichtiologicznego monitoringu wchodz膮cych stad , zwi膮zanego z nim ruchomego okresu ochronnego , rozumowo uzasadnionego zamykania rzek dla w臋dkarzy . By膰 mo排篹 ..
Do艣膰 irytuj膮ce jest dla mnie regularne polewanie pomyj膮 艣rodowisk zawodowo zwi膮zanych z gospodark膮 ryback膮 . No i samych rybak门倃 . Czytam rytualne j臋ki i bluzgi pod ich adresem , pretensje o nieuczciw膮 konkurencje tudzie排 r门偱藕ne inne dziwne zarzuty . Tak , rzeczywi艣cie nie powinni grodzi膰 uj艣膰 rzek , nie maj膮 do tego absolutnie 排篴dnego prawa . Nie antagonizowa艂bym jednak pochopnie , ani r门倃nie排 nie rozdziela艂 , szczu艂 i dzieli艂 nas i rybak门倃 tak 艂atwo i definitywnie . Wielu z nas r门偱藕ni si臋 od nich tylko sprz臋tem i skal膮 po艂ow门倃 . Ale nie celem ani zamiarami . S膮 zreszt膮 kraje gdzie oba kr臋gi 艣wietnie funkcjonuj膮 , zgodnie wsp门偱俻racuj膮c ze sob膮 . Na jednym w门倆ku jedziemy i mogliby艣my by膰 r门倃noprawnymi partnerami albo podmiotami . Gdyby艣my tylko byli silniejsi i m膮drzejsi ..
I rzecz nie od parady jako cenna wskaz门倃ka - rybacy 艂owi膮 tylko ryby wchodz膮ce , z letnich i zimowych ci膮g门倃 , a nie onanizuj膮 si臋 beznadziejnie keltami w jakim艣 w膮tpliwym pragmatyzmie w艂asnej s艂abo艣ci . Rybacy to klasyczny temat zast臋pczy , problem le排簓 gdzie indziej..
Ci wyszydzani i pogardzani fachowcy do wynaj臋cia i cha艂turnicy od operat门倃 w powszechnym mniemaniu , mogliby przecie排 pracowa膰 u nas i dla nas , s艂u排簓膰 swoja niew膮tpliw膮 wiedz膮 i chroni膰 nasze interesy . Tyle , 排篹 wpierw musimy zaistnie膰 w 艣wiadomo艣ci spo艂ecznej , kulturze i gospodarce jako silne , znacz膮ce lobby , a nie 排篴r艂oczna , roszczeniowa czer艅 kt门俽ej powiewa w艂asny los . Pracuj膮 u rybak门倃 , bo tam s膮 艣rodki , plany , zamiary , mo排簂iwo艣ci rozwoju , jakie艣 sensowne widoki na przysz艂o艣膰 . Bli排簊i nam s膮 te排 od ekolog门倃 . Czy排篵y Bartel albo Goryczko byli nam wyborem gorszym i mniej przydatnym jak klamki klubu Gaja , gdzie szukamy tak w膮tpliwych sojusznik门倃 , h臋臋 ??
Nasza ha艅ba domowa to konstatacja prostego faktu , 排篹 jeste艣my liczebnie najwi臋kszym w Polsce , sze艣膰setysi臋cznym stowarzyszeniem z kt门俽ym nikt si臋 nie liczy , z g艂osem praktycznie bez znaczenia i marnym autorytetem . Z naszej w艂asnej nieprzymuszonej woli i post臋pk门倃 te排 w艂asnych .

Na koniec powracaj膮c do kwestii j膮trzenia i r门偱藕nicowania na lepszych i gorszych , przyk艂ad ca艂kowicie zreszt膮 z innej beczki , w nikogo z nas z艂o艣liwie nie wymierzony . Mo排篹 bardziej o istocie zdrowej krytyki .
Skoro tyle os门俠 stroi i obnosi kolorowe 艂achy z napisem - Dumny , 排篹m gay , to czy nie jest logiczn膮 , naturaln膮 i nieuniknion膮 konsekwencj膮 pojawienie si臋 opozycji , kt门俽a podnosi napis tre艣ci - Dumny , 排篹 nie jestem gay .
Gay to s艂owo wieloznaczne , ka排篸y niech sobie we藕mie z niego to , co mu najbardziej pasuje . Jestem tolerancyjny w ka排篸ym calu i ka排篸ej uncji . Gdyby jednak metafora okaza艂a si臋 nieco kulawa , to mam drug膮 .
Cho膰 bezsprzecznie jeste艣my jako mi艂o艣nicy salmo trutta przyjaci门偱俶i , i podr门偱藕ujemy tym samym poci膮giem oraz w tym samym przedziale , to jednak styczniowy kelciarz jest nieco jak na艂ogowy palacz co to musi jara膰 stale i bez ustanku , nie patrz膮c zupe艂nie na wsp门偱倀owarzyszy ani jako艣膰 towaru ..
Zejd藕cie z kelta , panowie szlachta , upraszam ..
S艂awek


#2 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 14 marzec 2011 - 19:51

Mo排篹 nie zupe艂nie w temacie ale sielawa (Coregonus albula L.) i sieja (Coregonus lavaretus L.) nale排耗 do rodziny g艂膮bieli (Coregonidae).

Pozdrawiam,
drzejko

#3 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2211 post贸w
  • LokalizacjaJelenia G贸ra/Horten

Napisano 15 marzec 2011 - 09:14

Strasznie duuuu排簅 napisane.
S艂awku, zaczyna艂e艣 w臋dkowanie, kiedy mnie zapewnie w planach nie by艂o. Na艂owi膰 mog艂e艣 si臋 do woli bo, jak napisa艂e艣 ryb by艂o w br门俤, a w臋dkarzy prawie w og门俵e.
Przypominasz mi kogo艣, cho膰 mam nadziej臋, 排篹 si臋 myl臋. Zapewne nie czyta艂e艣 ksi膮排簁i Farba znaczy krew Zenona Kruczy艅skiego. W skr门俢ie. Facet od najm艂odszych lat towarzyszy艂 ojcu w polowaniach i po艂owach ryb. Nauczono go traktowania tego wszystkiego (ryb i zwierzyny) bardzo przedmiotowo. Kiedy sta艂 sie dorosy艂m facetem i mia艂 na koncie ubitych kilka tysi臋cy sztuk zwierzyny grubej, kultywuj膮c rodzinn膮 tradcj臋, nagle si臋 opami臋ta艂. Przesta艂 polowa膰, wystapi艂 z PZ艁 i napisa艂 ksi膮排簁臋, kt门俽a gra na emocjach, podobnie jak Ty pisz膮c o laniu w 艂eb ociekaj膮cej mleczem ryby. Jego teksty skierowane by艂y chyba do prenumerator门倃 Faktu.
Teraz si臋 zastanawiam czy taki kto艣 mo排篹 mnie poucza膰, kto艣 kto upolowa艂 wi臋cej zwierzny ni排 ja widzia艂em w ca艂ym swoim 排簓ciu.
Czy nigdy ryb nie zabiera艂e艣? Nie da艂e艣 排篴dnej w 艂eb?
Mo排篹 wszystkie wypuszcza艂e艣, a p门偱簄iej lecia艂e艣 do sklepu po filety z mintaja czy innego dorsza lub 艣ledzia z cebul膮? Czy w og门俵e mi臋sa do ust nie wk艂adasz?
Doskonale rozumiem o co Ci chodzi, ale 排簓j i pozw门俵 innym i nie traktuj mojej wypowiedzi jako ataku.
Na trociach w 排簓ciu nie by艂em, nie jad艂em, nie widzia艂em na 排簓wo. Nie mam jakiego艣 strasznego parcia na ich 艂owienie, ale nie zarzekam si臋, 排篹 je艣li kiedy艣 mi si臋 uda i pojad臋 na tak膮 w臋dkarsk膮 wypraw臋 to nie omieszkam zabra膰 jednej sztuk o ile b臋dzie jeszcze co 艂owi膰.
Mnie bardziej zastanawia czy pomimo szczytnych ideii jak C&R czy No Kill w przysz艂o艣ci b臋dzie co 艂owi膰. Jestem r门倃nie排 przekonany, 排篹 przyczyn膮 zmniejszenia si臋 pog艂owie ryb wszelakich nie b臋d膮 nawet najbardziej zagorzali Killowcy, ale b臋d膮 to wszelakie ska排篹nia 艣rodowiska i k艂usole do pot臋gi (nie, nie tacy co nawal膮 sobie 8kg p艂oci tar艂owych, ale tacy co wpieprz膮 worek wapna do rzeki, a kole艣 b臋dzie sta艂 ni排篹j z podbierakiem).
Pi臋tnowanie kogo艣, kto zabiera ryby zgodnie z limitami (pomijam ich zasadno艣膰 lub ich brak) lub poni排篹j limit门倃 mija sie z celem bo na drugi dzie艅 w rzece z kt门俽ej kto艣 zabra艂 ryb臋 ma艂a fabryka dywan门倃 wypu艣ci chemi臋, kt门俽a wybije wszystko co tam 排簓艂o, 艂膮cznie z zarazkami.

P.S Nie jestem gejem, nie nosz臋 takich koszulek i nie czuj臋 sie z tego ani dumny ani nie dumny :D.

Pozdrawiam serdecznie.
Tomek.

#4 OFFLINE   S艂awek Oppeln Bronikowski

S艂awek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d偶
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 marzec 2011 - 06:24

No i oczywi艣cie musia艂em troch臋 te排 poprzekr臋ca膰 . Nie w Polanowie , a oczywi艣cie w Pomianowie . Ostatniej wsi przed Chotl膮 od Bia艂ogardu id膮c Embarassed
Wczoraj mi kolega pami臋膰 od艣wie排簓艂 ..

No oczywi艣cie , 排篹 zabija艂em i zabiera艂em czasem ryby . W latach siedemdziesi膮tych i osiemdziesi膮tych nie by艂o jednak takiego dramatu z rybami jak dzi艣 .
Mnie w trociarstwo i flyfishing wprowadzi艂 pewien in排簓nier krakus , kt门俽y w 艁odzi budowa艂 przemys艂owe piece . Od niego chyba przej膮艂em ten w臋dkarski idealizm , no i tak排篹 po艂门倃k臋 styranego plecionego DT na pocz膮tek .
W 2000 w Trzebiatowie , poni排篹j nieczynnego kolejowego mostu , gdzie zawsze trocie kopa艂y gniazda , dwa dni z rz臋du ogl膮da艂em spektakularne , legalne i w pe艂ni skuteczne wysi艂ki naszych - ze stra排篴kiem i morsem , oraz tubylc门倃 z 'kl膮kw膮 w jednoznacznym zamiarze pozyskania wyjatkowo okaza艂ej samicy i towarzysz膮cych jej pomniejszych samczyk门倃 . Dla mnie to by艂 koniec sn门倃 o kelcie . Czarna rozpacz pozosta艂a ..









#5 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 marzec 2011 - 10:42

Te排 ze zdziwieniem czyta艂em ten artyku艂 (felieton?).
Nie do ko艅ca rozumiem sens i zaciek艂o艣膰 udowadniania kwadratury ko艂a - widz臋 to troch臋 jak polityk臋 pa艅stwa wobec mary艣ki - zabrni臋to ju排 tak daleko, ze teraz nie mo排簄a z twarz膮 z tego wyj艣膰 i powiedzie膰 - sorry, byli艣my w b艂臋dzie. Mo排簄a w do艣膰 zawi艂y spos门俠 usi艂owa膰 wskaza膰, 排篹 winni s膮 inni, przyk艂ada膰 艂膮tki hipokryt门倃 tym kt门俽zy si臋 z lini膮 poprawn膮 nie zgadzaj膮. Mo排簄a nawet i artyku艂, podpieraj膮cy swe tezy, o tym 排篹 kelty 艂owi si臋 i w Irlandii, jest zajebi艣cie, bior膮 po 50 sztuk dziennie i nikt nie ma nic przeciwko. Efekt ko艣lawy. Zostaje niesmak i troch臋 艣miechu.
Mo排簄a jako argumentu u排簓wa膰 inno艣ci naszych rzek i tego, ze u nas 艂owi膰 srebrniak门倃 si臋 nie da.
Rozmawia艂em na targach z jednym z chyba najbardziej rozpoznawalnych w臋dkarzy pstr膮gowych - przedstawicielem starej szko艂y - Marianem Paruzelem. Zwraca艂 uwag臋, jak wyniszczaj膮ce dla naszych w门俤 by艂o zmienienie okresu ochronnego pstr膮g门倃 - z kwietnia na luty, a nawet wyko艣lawienie tego na stycze艅.
Powiedzcie, czy skoro pod naciskiem lobby w臋dkarskiego dokonano takiej zmiany, nie mo排篹my tego powt门俽zy膰? Tak ochoczo skazuj膮c si臋 na nieuchronne pono膰 艂owienie kelt门倃 wy艂膮cznie? Czy nie jeste艣my w stanie zrzuci膰 wreszcie post-komunistycznej zasz艂o艣ci zimowych po艂ow门倃 kelt门倃?
Co stoi na przeszkodzie medialnej kampanii i zmianie przepis门倃, by salmonidy 艣ciga膰 dopiero od marca? np 15? A udost臋pni膰 wrzesie艅? Tak samo z trociami - udost臋pni膰 pa藕dziernik w臋dkarzom?
Czy naprawd臋 g艂门倃nym wyznacznikiem ma by膰 艂atwo艣膰 uzyskania bia艂ka? Na much臋, wobler, gum臋 etc? Czy na naszych innych rzekach (kt门俽ych podobnych nie ma ani w Danii, ani na 艁otwie czy w Estonii?) srebrniaka z艂owi膰 trudniej ni排 kelta, z powodu inno艣ci tych rzek? Czy z powodu absurdalno艣ci przepis门倃? Czy te排 chodzi o to 排篹 g艂odnego, 排篹ruj膮cego kelta 艂atwiej na tarlisku zestrzeli膰, ni排 szuka膰 wkurwionego srebrniaka, pyta膰 o prognozy wiatr门倃, sztormy i liczy膰 ze si臋 trafi na wchodz膮ce ryby, zamiast na pewniaki tarliskowe?

Jak to sz艂o?
Ot门偱藕, generalnie jest zajebi艣cie <_<


p.s.
W najbli排簊zych dniach uka排篹 si臋 na jerkbait.pl artyku艂 o tym, jak te sprawy ponad 100 lat temu opisywa艂 Pan Rozwadowski... polecam uwadze i chwili namys艂u, nad tym co odpieprzamy nad wodami...

#6 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 16 marzec 2011 - 11:41

Idea, filozofia, pasja, kalkulacja... Zgadzam si臋 z tezami zawartymi w postach powy排篹j, cho膰 tych pi臋knych czas门倃, o kt门俽ych mowa, nie zna艂em, ale 排篹by wszyscy wiedzieli o czym m门倃imy, pozwol臋 sobie zapo排簓czy膰 -zupe艂nie aktualne- z w膮tku obok: http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=239660 &#msg_239660 :mellow:
Mo排簄a? Mo排簄a! Problem w tym, 排篹 w zasadzie trzeba..


Pozdrawiam
Grzesiek

#7 OFFLINE   S艂awek Oppeln Bronikowski

S艂awek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d偶
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 17 marzec 2011 - 07:14

Zak艂adam 排篹 mo排篹 i u nas by膰 normalnie . W w臋dkarstwie te排 si臋 doro艣leje i wyrasta z powijak门倃 . Ile排 mo排簄a w ko艅cu bobasi膰 si臋 w wygodnym i bezpiecznym kojcu , z mamkami i papciami , kt门俽zy wszystko usprawiedliwi膰 potrafi膮 . A nasz , ludzi podobno doros艂ych , kojec jest medialny ..

Gdybym mia艂 szlaja膰 si臋 te kilkadziesi膮t lat nad wod膮 , z tak nisko ustawionym osobistym targetem i zasadami , dawno ju排 bym zacz膮艂bym hodowa膰 kr门俵iki , albo boczniaki w piwnicy . Taniej , wygodniej i nie trzeba 排篴dnej innej filozofii . Je艣li jednak dla przeciwwagi potraktowa膰 艂owienie ryb jako forme sztuki i poszukiwa膰 w niej skutecznie r门偱藕nych bogatszych form prze排簓cia estetycznego , to jednak od wielu motyw门倃 nie da si臋 uciec . A pierwszym z nich to bezinteresowno艣膰 ..
Ju排 musz臋 przesta膰







#8 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2211 post贸w
  • LokalizacjaJelenia G贸ra/Horten

Napisano 17 marzec 2011 - 08:10

Je艣li jednak dla przeciwwagi potraktowa膰 艂owienie ryb jako forme sztuki i poszukiwa膰 w niej skutecznie r门偱藕nych bogatszych form prze排簓cia estetycznego , to jednak od wielu motyw门倃 nie da si臋 uciec

Opr门俢z bycia w臋dkarzem jestem r门倃nie排 my艣liwym. Dla niekt门俽ych krwawy sport, a dla niekt门俽ych filozofia 排簓cia. Dla mnie to drugie, podobnie zreszt膮 jak w臋dkarstwo, cho膰 nie patrz臋 na to a排 tak restrykcyjnie jak Ty S艂awku. Nie ka排篸e polowanie ko艅czy si臋 dla mnie wystrza艂em, cho膰 zwierzyn臋 widzia艂em, nie ka排篸e w臋dkowanie ko艅czy si臋 dawaniem w 艂eb, cho膰 mia艂em co艣 na kiju. W艂a艣ciwie i w jednym i drugim przypadku s膮 to do艣膰 marginalne przypadki, kiedy bior臋 co艣 „na obiad”, ale jednak bior臋.

Tak w艂a艣ciwie i w臋dkarzy i my艣liwych mo排簄a wrzuci膰 do jednego wora. Oczywi艣cie m门倃i臋 o tych „prawdziwych” bo zar门倃no w 艣rodowisku my艣liwych jak i w臋dkarzy zdarzaj膮 si臋 czarne owce… jak wsz臋dzie zreszt膮.
W臋dkarze jak i my艣liwi s膮 mi艂o艣nikami przyrody i jednym i drugim le排簓 na sercu praktycznie to samo.
Polowania na zaj膮ce, jak i inn膮 zwierzyn臋 drobn膮, kt门俽ej jest coraz mniej niestety znam TYLKO z opowie艣ci. Cheminizacja 艣rodowiska to nie tylko woda…

Po艂amania.



#9 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 12:27

Witam,
punktem odniesienia po艂ow门倃 ryb jest ich biologia. Naturalna lub sztuczna. Zachowania os门俠 czy organizacji zajmuj膮cych si臋 po艂owami ryb ocenia膰 trzeba ta miar膮.

Nim rozpoczniemy rozmow臋, po dobrym wst臋pie, przedtem dobrze by艂oby pozna膰 biologi臋 polskich salmonid门倃.
Mo排篹 tak排篹 przed Rozwadowskim kr门倀ko o samych 艂ososiach, prosz臋 ?

Pozdrawiam.


#10 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 marzec 2011 - 12:35

http://www.fors.com.pl/wiesci-z-nad-wody/62428-irlandia-pstr agi-z-jeziora.html




#11 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 13:27

Witam,

Jaki jest sens porownywania troci i lososi, szkockich czy irlandzkich jak na forsie, szczegolnie w odniesieniu do polskich rzek gdzie ten drugi praktycznie sie nie wyciera?

Lowienie keltow- jak nie ma srebrniakow to siedziec w domu i sie nie ruszac? Zostawic rzeki na pastwe klusoli? Czy moze wogole zapomniec o lowieniu w Polsce bo jak wiadomo prawdopodobienstwo zlowienia srebrniaka jest bardzo male moze oprocz paru tygodni jak gdzies, cos przypadkiem wejdzie?

Czy u nas moze byc normalnie? Nie przy obecnych wladzach w PZW, nie w momencie gdy trocie i lososie sa rybami dla rybakow, nie wedkarzy. Podajecie swietne przyklady Norwegi czy Szkocji, jasne ale moze warto poczytac jakim kosztem sie to obylo, ile trzeba bylo zaplacic rybakom, siatkowcom i nie wiedomo komu jeszcze zeby nie korzystali ze swoich praw do polowow. Nie przy oplacie rocznej.

Piszecie o miesiarzach a taki odzew ma wiele postow, zlowic, zlowic i jeszcze raz zlowic. A co ze spotkaniami z przyjaciolmi z calego kraju, samym lazeniu nad woda, kielbasce z ogniska wieczorem czy w ciagu dnia. To juz sie nie liczy?

Czy mam odpuscic ryby takie jak glowacica bo szanse zlowienia sa praktycznie zadne, czy po to lece przez pol Europy, zeby ja zlowic i ukatrupic bo gatunek obcy :D :D :D

Bujo



#12 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 13:54

A ja zadam inne pytanie:

Czy Koledzy mog膮 poleci膰 nowoczesne i akualne opracowanie nt. troci i 艂ososi w Polsce? Mo排篹 by膰 w formie ksi膮排簁i popularno-naukowej. Ot, takie bzdety, kt门俽e mo排簄a kupi膰 np. w UK na temat 艂ososia atlantyckiego. :D

#13 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 14:09

A ja zadam inne pytanie:

Czy Koledzy mog膮 poleci膰 nowoczesne i akualne opracowanie nt. troci i 艂ososi w Polsce? Mo排篹 by膰 w formie ksi膮排簁i popularno-naukowej. Ot, takie bzdety, kt门俽e mo排簄a kupi膰 np. w UK na temat 艂ososia atlantyckiego. :D



Kryst- jakich lososi? Tych z hodowli co to sie poza moze jakimis szczegolnymi przypadkami wytrzec nie moga bo pochodza z rzek o innej charakterystyce niz nasze i pare rzeczy jak np. grubosc ziaren zwiru im nie pasuje? :D :D :D

Do fanow keltow troci- sprawdzcie ile procentowo owych ryb jest w stanie wrocic po raz kolejny na tarlo.

Bujo

#14 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 14:23

Bujo,

W tej brytyjskiej ksi膮排篶e autor wspomina, tylko wspomina, o 艂ososiu w Ba艂tyku i zachcia艂o mi si臋 o nim poczyta膰. To wszystko. :D

#15 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 14:40

No to nie w terazniejszej Polsce :D

Apropo czytania- przegladalem wczoraj bodajze Trout&Salmon sprzed jakiegos czasu gdzie wspominano o najwiekszych zlowionych lososiach, juz nie tylko na muche. Bylo ciekawe zdanie mowiace, ze zapewne najwieksze sztuki o jakich nie wiadomo pochodzily z Renu. Ciekawe jak sie to mialo do naszych lososi plynacych Wisla, pozniej Sanem na tarlo. Tam dopiero byly sztuki!!! Byly :(

Bujo

#16 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 15:12

Standerus,
trzeba si臋 rejestrowa膰.

Mo排篹 nim zaczniemy ocenia膰 czy dobrze i ciekawie poczytam o biologii 艂ososia 排簓j膮cego w polskich rzekach na Jerkbaicie. Mo排篹 by膰 w innym w膮tku.
Chyba jest o czym pisa膰, mo排篹 podstawowo w kilku s艂owach kolega z forum, najlepiej ichtiolog ?


Pozdrawiam.


#17 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 post贸w

Napisano 17 marzec 2011 - 15:41

Standerus,
trzeba si臋 rejestrowa膰.

Mo排篹 nim zaczniemy ocenia膰 czy dobrze i ciekawie poczytam o biologii 艂ososia 排簓j膮cego w polskich rzekach na Jerkbaicie. Mo排篹 by膰 w innym w膮tku.
Chyba jest o czym pisa膰, mo排篹 podstawowo w kilku s艂owach kolega z forum, najlepiej ichtiolog ?


Pozdrawiam.



@king- a czego chcesz sie dowiedziec? Ze sa byki po 30 kg na kazdym zakrecie, wedkarze zas ich nie umieja lowic i celowo nastawiaja sie na kelty?

Nasz losos wyginal i wprowadzono lotewskiego, ten zas radzi sobie kiepsko, nasluchalem sie tego troche od ludzi, ktorzy maja na prawde o tym pojecie. To czy sie skutecznie wyciera bedzie wiadomo juz niedlugo, po tym jak zaczeto obcinac pletwy tluszczowe przy zarybieniach.

Problem z naszymi rybami lezy zupelnie gdzie indziej zaczynajac od rybakow, zwiazku do dupy, malego przebicia wedkarzy, konczac na bandach klusoli i samych cenach licencji. Popatrz sobie ile kosztuje dzien niech bedzie na Morrum, Gauli, Spey czy Tweed i porownaj do Polski.

Bujo



#18 OFFLINE   kwasik

kwasik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 post贸w
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 17 marzec 2011 - 15:58

1. Powiedzcie komu艣 aby wypu艣ci艂 ryb臋 kt门俽a mu si臋 trafi艂a jedna na dziesi臋膰 albo 20 dni sp臋dzonych nad rzek膮.
2. Ja nie uwierzy艂em w to obcinanie p艂etw t艂uszczowych. Podobno to robi膮. Stuprocentowej pewno艣ci nie ma.

#19 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 marzec 2011 - 17:24

Standerus,
trzeba si臋 rejestrowa膰.





Nie mog艂em si臋 powstrzyma膰 - a piwo i masa排 st门俻 zrobi膰 :mellow:

Mo排篹 kiedy艣 si臋 b臋dzie chcia艂o komu艣 opracowanie na nasze forum napisa膰, podparte latami bada艅, obserwacji...
Ale wcze艣niej si臋 chyba internet nam zu排簓je, ni排 to nast膮pi...

#20 OFFLINE   S艂awek Oppeln Bronikowski

S艂awek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d偶
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 17 marzec 2011 - 18:23

Doko艅cz臋 fraz臋
.. w imi臋 kt门俽ej to potrafimy od艂o排簓膰 rozmaite praktyczne aspekty a skupiamy si臋 bardziej na jego zmys艂owym wyobra排篹niu . Przedk艂adamy zwyk艂e spostrze排篹nie pi臋kna i w艂asn膮 zdolno艣膰 do jego kontemplacji ponad kszta艂t , smak , zapach i inne kulinarno fizyczno biologiczne po排耗卍ania . Czy to nie jest jasne ?? :lol:





U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 6

0 u偶ytkownik贸w, 6 go艣ci, 0 anonimowych