Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

deklarowana a realna wytrzymałość żyłek i plecionek


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 18 maj 2011 - 20:41

Witam. NaszÅ‚o mnie na psioczenie na producentÃÅ‚w ÅźyÅ‚ek, Åźe przekÅ‚amujÄ… wytrzymaÅ‚ość. Nie mogÅ‚em rÃÅ‚wnieÅź znaleźć Åźadnego sensownego zestawienia jakÄ… wytrzymaÅ‚ość podaje producent, a jaka jest naprawdÄ™.
MoÅźe zrobimy coÅ› w tym stylu? JeÅ›li kupicie nowÄ… ÅźyÅ‚ke/plecionke, sprawdźcie ile kg realnie wytrzyma - przyda siÄ™ nam wszystkim.

A teraz uwaga:
JeÅ›li bawimy siÄ™ w robienie takiego zestawienia, trzebaby okreÅ›lić sposÃÅ‚b sprawdzania wytrzymaÅ‚oÅ›ci linki dostÄ™pny dla wszystkich, takÅźe dla nie majÄ…cych odpowiedniej wagi/mieszkajÄ…cych w blokach.
No i Åźeby kaÅźdy test byÅ‚ robiony przy zastosowaniu tego samego wÄ™zÅ‚a, bo przecieÅź majÄ… rÃÅ‚ÅźnÄ… wytrzymaÅ‚ość (nie mylÄ™ siÄ™?).
Nie znam siÄ™ na tym za bardzo, ale zapewne znajdzie siÄ™ ktoÅ› posiadajÄ…cy odpowiedniÄ… wiedzÄ™

JeÅ›li uzbiera siÄ™ odpowiednio duÅźo wynikÃÅ‚w testÃÅ‚w, zebraÅ‚bym to do jednego posta, jakoÅ› uporzÄ…dkowaÅ‚ i moÅźnaby temat powiesić - byÅ‚oby Å‚atwiej wybierać ÅźyÅ‚ki/plecionki.
Jak sÄ…dzicie, ma to sens?

pozdrawiam
Night Walker




#2 OFFLINE   WÄ™dkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 18 maj 2011 - 21:04

Pewnie Åźe ma sens,swego czasu rÃÅ‚wnieÅź miaÅ‚em problem z doborem odpowiedniej plecionki dlatego kupiÅ‚em dwie i je sprawdziÅ‚em.

PrÃÅ‚ba polegaÅ‚a na tym Åźe przywiÄ…zaÅ‚em do kaloryfera wagÄ™ elektronicznÄ… (takÄ… jakÄ… waÅźy siÄ™ ryby) na hak wagi zaczepiÅ‚em mocnÄ… agrafkÄ™,do agrafki przywiÄ…zaÅ‚em obie plecionki wÄ™zÅ‚em palomar i powoli naciÄ…gaÅ‚em i wyszÅ‚o tak:

Power Pro 5lb realnie wytrzymuje obciÄ…Åźenie okoÅ‚o 5kg (oczywiÅ›cie na węźle) a Power Pro 10lb strzeliÅ‚o na węźle przy nieco ponad 10kg! Tu dowÃÅ‚d Åźe amerykanie znacznie zaniÅźajÄ… wytrzymaÅ‚oÅ›ci swoich produktÃÅ‚w.

Dodam Åźe przy prÃÅ‚bie wytrzymaÅ‚oÅ›ci plecionki byÅ‚y nowe i naciÄ…gaÅ‚em je powoli i stopniowo,przy szybszym naciÄ…gniÄ™ciu waga mi nie nadÄ…ÅźaÅ‚a i nie pokazywaÅ‚a dokÅ‚adnego wyniku.

#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 18 maj 2011 - 21:47

Robilem tak kiedys dla zylek z lidla (2 szpule po 500m zylki za 2 czy 3 euro!) + whisplash barkleya, power pro, iron silk i kilka innych.
jedyna zylka, ktora wytrzymala tyle ile na pudelku byla 0,20 z lidla wiazalem palomarem linke na kolku metalowym a kolko zakladalem na chwytak z waga jaxona (sprawdzilem go wczesniej z jakas waga wazac torby do samolotu i w miare pokazywal ok)
drugi koniec linki oplatywalem dookola starek rekojesci od wedki (ja kladlem na ziemi i stawalem na niej a chwytakiem na wysokosci oczu ciagnalem do gory). najgorzej wyszla whisplash 0,06 barkleya
niby 0,06 a na shimano 2500 weszlo jej rowno 100 metrow! do tego miast 10 kg wytrzymala 5).
jak gdzies znajde wyniki to podesle.

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 maj 2011 - 18:29

A teraz uwaga:
JeÅ›li bawimy siÄ™ w robienie takiego zestawienia, trzebaby okreÅ›lić sposÃÅ‚b sprawdzania wytrzymaÅ‚oÅ›ci linki dostÄ™pny dla wszystkich, takÅźe dla nie majÄ…cych odpowiedniej wagi/mieszkajÄ…cych w blokach.


byc moze to nie ta kategoria wagowa, ale metodyka rozsadna http://www.pcwi.com....shing/index.htm

#5 OFFLINE   Tommy54

Tommy54

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 19 maj 2011 - 20:38

Pewnie Åźe ma sens,swego czasu rÃÅ‚wnieÅź miaÅ‚em problem z doborem odpowiedniej plecionki dlatego kupiÅ‚em dwie i je sprawdziÅ‚em.

PrÃÅ‚ba polegaÅ‚a na tym Åźe przywiÄ…zaÅ‚em do kaloryfera wagÄ™ elektronicznÄ… (takÄ… jakÄ… waÅźy siÄ™ ryby) na hak wagi zaczepiÅ‚em mocnÄ… agrafkÄ™,do agrafki przywiÄ…zaÅ‚em obie plecionki wÄ™zÅ‚em palomar i powoli naciÄ…gaÅ‚em i wyszÅ‚o tak:

Power Pro 5lb realnie wytrzymuje obciÄ…Åźenie okoÅ‚o 5kg (oczywiÅ›cie na węźle) a Power Pro 10lb strzeliÅ‚o na węźle przy nieco ponad 10kg! Tu dowÃÅ‚d Åźe amerykanie znacznie zaniÅźajÄ… wytrzymaÅ‚oÅ›ci swoich produktÃÅ‚w.

Dodam Åźe przy prÃÅ‚bie wytrzymaÅ‚oÅ›ci plecionki byÅ‚y nowe i naciÄ…gaÅ‚em je powoli i stopniowo,przy szybszym naciÄ…gniÄ™ciu waga mi nie nadÄ…ÅźaÅ‚a i nie pokazywaÅ‚a dokÅ‚adnego wyniku.



CzÅ‚owieku o czym ty piszesz ??? PP to jedna z najgorszych,przegrubionych plecionek na Å›wiecie. Ja testowaÅ‚em PP 0,23 (cholernie powinna być mocna)na mokro wÄ™zÅ‚em Pitersa ( rÃÅ‚wnieÅź podwÃÅ‚jnym) - i strzelaÅ‚a przy prÃÅ‚bie powolnego podniesienia 7,5 Kg !!! Poza tym ta zasrana plećka jest prawie liderem w spÅ‚aszczaniu siÄ™ podczas uÅźywania. To totalne GÓWNO !!!

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 maj 2011 - 21:16

Niestety obecnie nie widze mozliwosci takiego testu, z uwagi na rozne zrodla pozysku plecionki/zylki (to najbardziej podrabiane art. na rynku), jak rowniez z uwagi na niedokladnosci pomiaru zwiazane z uzyciem roznych narzedzi.
No i dochodza inne czynniki....jak widac nieraz jest widoczna nawet srednica plecionki...ja jeszzce nie zaobserwowalem tego parametru...

Gumo

#7 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 maj 2011 - 21:23

No i dochodza inne czynniki....jak widac nieraz jest widoczna nawet srednica plecionki...ja jeszzce nie zaobserwowalem tego parametru...

:lol: dobrze jest miec bratnia dusze B)

#8 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 19 maj 2011 - 21:26

[quote]

No i dochodza inne czynniki....jak widac nieraz jest widoczna nawet srednica plecionki...ja jeszzce nie zaobserwowalem tego parametru...
[/quote]
:lol: dobrze jest miec bratnia dusze B)
[/quote]
Polskich etykiet z opakowaÅ„ nie czytacie a nie wszyscy tak nieuwaÅźni sÄ… :lol:

#9 OFFLINE   NaSpinning

NaSpinning

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 19 maj 2011 - 22:50

a moÅźe mi ktoÅ› wyjaÅ›nić co znaczy Udźwig mierzony wedÅ‚ug japoÅ„skich standardÃÅ‚w? Udźwig to chyba niby moc plecionki ale co to za standardy?

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 maj 2011 - 08:26

Odpowiedz po japonsku pozostawiam komus bardziej lotnemu ode mnie.

Natomiast dorzucam (jesli chodzi o plecionki) swojparametr - wytrzymalosc na gwaltowne przeciazenia. Np wystepuja w przypadku niektorych atakow boleni...

Wyszlo mi, ze plecionka 15LB, na ktora mozna wyjac sumka ze 20kg przy dobrych ukladach przy dynamicznym braniu bolenia 70cm trzaska bez wniku...

Gumo

#11 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 maj 2011 - 08:31

OczywiÅ›cie mÃÅ‚wisz o przypadku, kiedy suma wyjaÅ‚eÅ› na nowÄ… plecionkÄ™ oraz ze bolek teÅź zerwaÅ‚ plecionkÄ™ nowÄ…? Bo WisÅ‚a nie ma dobroczynnego wpÅ‚ywu na plecionki i ÅźyÅ‚ki- to oczywiste.

#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 maj 2011 - 08:37

Tak, chodzi o pelnowartosciowe plecionki i swieze wezly.
Jak jest mocno ustawiony hamulec a nieraz trzeba to nie ma ratunku...wytrzymalosc na ten parametr plecionki maja slabiutki i wynika to z ich rozciagliwosc (bliskiej 0 - ze 2%)

Gumo

#13 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużaÅ„skie tereny.
  • ImiÄ™:Marcin

Napisano 20 maj 2011 - 08:39

CzÅ‚owieku o czym ty piszesz ??? PP to jedna z najgorszych,przegrubionych plecionek na Å›wiecie. Ja testowaÅ‚em PP 0,23 (cholernie powinna być mocna)na mokro wÄ™zÅ‚em Pitersa ( rÃÅ‚wnieÅź podwÃÅ‚jnym) - i strzelaÅ‚a przy prÃÅ‚bie powolnego podniesienia 7,5 Kg !!! Poza tym ta zasrana plećka jest prawie liderem w spÅ‚aszczaniu siÄ™ podczas uÅźywania. To totalne GÓWNO !!!


Czy jest sens, wrzucać wszystkie plecionki Power Pro do jednego gÃÅ‚wnianego worka, jeÅ›li plecionkÄ™ zakupiÅ‚eÅ› w polskim sklepie, to swoje frustracje odreagowuj u źrÃÅ‚dÅ‚a, tam gdzie dokonaÅ‚eÅ› zakupu :D . Jest bodajÅźe dwÃÅ‚ch chÅ‚opakÃÅ‚w z forum, co sprzedajÄ… importowanÄ… Power Pro z USA i jak do tej pory nikt z uÅźytkownikÃÅ‚w nie napisaÅ‚ o niej zÅ‚ej recenzji, przynajmniej ja o czymÅ› takim nie czytaÅ‚em.


#14 OFFLINE   NaSpinning

NaSpinning

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 20 maj 2011 - 09:39

[quote]

CzÅ‚owieku o czym ty piszesz ??? PP to jedna z najgorszych,przegrubionych plecionek na Å›wiecie. Ja testowaÅ‚em PP 0,23 (cholernie powinna być mocna)na mokro wÄ™zÅ‚em Pitersa ( rÃÅ‚wnieÅź podwÃÅ‚jnym) - i strzelaÅ‚a przy prÃÅ‚bie powolnego podniesienia 7,5 Kg !!! Poza tym ta zasrana plećka jest prawie liderem w spÅ‚aszczaniu siÄ™ podczas uÅźywania. To totalne GÓWNO !!!
[/quote]

Czy jest sens, wrzucać wszystkie plecionki Power Pro do jednego gÃÅ‚wnianego worka, jeÅ›li plecionkÄ™ zakupiÅ‚eÅ› w polskim sklepie, to swoje frustracje odreagowuj u źrÃÅ‚dÅ‚a, tam gdzie dokonaÅ‚eÅ› zakupu :D . Jest bodajÅźe dwÃÅ‚ch chÅ‚opakÃÅ‚w z forum, co sprzedajÄ… importowanÄ… Power Pro z USA i jak do tej pory nikt z uÅźytkownikÃÅ‚w nie napisaÅ‚ o niej zÅ‚ej recenzji, przynajmniej ja o czymÅ› takim nie czytaÅ‚em.

[/quote]

ja napiszÄ™... plecionka kupiona z legalnego źrÃÅ‚dÅ‚a w Polsce niczym siÄ™ nie rÃÅ‚Åźni od tej z importu z USA... niestety!


#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 maj 2011 - 09:49

Jakis czas temu kupilem kilka szpulek i korzystam obecnie z zapasow - w zwiazku z tym nie wiem dokladnie z autopsji jak sprawa wyglada.

Jakis czas temu zaczely pojawiac sie opinie o jakoby znaczacym pogorszeniu sie tego produktu.
To co ja mam nie odbiega jakoscia od Strena i Spidera i uwazam te plecionki za rownorzedne.

Natomiast PP jak juz wspominalem byla (jest?) chyba najbardziej podrabianym produktem na naszym rynku. Nie ma znaczenia stopien legalnosci sklepu - wszystko zalezy z jakiego zrodla nastapilo zaopatrzenie...

Ale jak powiedzialem, zeby byl dowod musialbym kupic teraz z nowej partii..

Gumo

#16 OFFLINE   WÄ™dkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 20 maj 2011 - 10:20

Przepraszam za maÅ‚y offtop,ale gdzie moÅźna kupić Strena 10lb w kolorze zielonym? Ewentualne odpowiedzi podsyÅ‚ajcie na pm Åźeby tu syfu nie robić :D

#17 OFFLINE   SÅ‚awek.Sobolewski

SÅ‚awek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu WisÅ‚y i rzek pobrzeża BaÅ‚tyku

Napisano 23 maj 2011 - 14:02

MierzyÅ‚em rÃÅ‚wnieÅź rÃÅ‚Åźne plecki miÄ™dzy innymi PP z PL na metry i w szpulce, Barkley Fire Line Cristal, Takumi Momoi jig line, Jaxon New Concept , Dragon Red Hot z zastosowaniem rÃÅ‚Åźnych wÄ™zÅ‚ÃÅ‚w i Åźadna z nich nie zbliÅźyÅ‚a siÄ™ do wartoÅ›ci podawanych na opakowaniu. Co ciekawe jeÅ›li chodzi o wartoÅ›ci uÅźytkowe zaskoczyÅ‚a mnie pozytywnie jaxona czego siÄ™ nie spodziewaÅ‚em zupeÅ‚nie.

#18 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 23 maj 2011 - 14:11

Jaxon NC uÅźywaÅ‚em kiedyÅ› na morzu i w trolu, dawaÅ‚a radÄ™, ale z tego co pamiÄ™tam, to ta plecionka nie posiada deklarowanej wytrzymaÅ‚oÅ›ci. Producent podawaÅ‚ tylko, do jakiej masy ryb (!) jest dedykowana.

#19 OFFLINE   SÅ‚awek.Sobolewski

SÅ‚awek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu WisÅ‚y i rzek pobrzeża BaÅ‚tyku

Napisano 23 maj 2011 - 14:25

Tak, dokÅ‚adnie, producent nie podaje wytrzymaÅ‚oÅ›ci liniowej, napisane jest Fish up to natomiast z tego co pamiÄ™tam opisana jako 0,12 wytrzymaÅ‚a mniej niÅź 4kg aczkolwiek przyzwoita plecionka za niewielkÄ… kasÄ™.

#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 23 maj 2011 - 14:26

Nawet tak znienawidzony i pogardzany Berkley Fireline, kupiony na ebayu trzyma w miarÄ™ parametry. W lokalnych sklepach zrobiÅ‚ siÄ™ jakiÅ› dramat, szczegÃÅ‚lnie jeÅ›li chodzi o plećki sprzedawane na metry z duÅźych szpul.