Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem z nawijaniem linki i rzutami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 czerwiec 2011 - 17:26

Witam Koledzy.

Proszę o radę w rozwiązaniu problemu, który obrazują poniższe zdjęcia.


http://images46.fotosik.pl/876/ce08e0d27ce1132amed.jpg
większe zdjęcie http://www.fotosik.p...d27ce1132a.html

http://images46.fotosik.pl/876/d8626d90d85d3e67med.jpg
większe zdjęcie: http://www.fotosik.p...90d85d3e67.html

Multik (C3 4601) jakby nie dowija z lewej strony, mimo że wodzik zdaje się poruszać prawidłowo. Czy mieliście podobne problemy? Jak go rozwiązać?

Objaw przy rzucie jest taki, że zwoje zakleszczają się i lekki wabik staje w powietrzu, ciężki odstrzeliwuje się.
Pociągając wtedy za linkę przez wodzik zakleszczone zwoje dają się bez problemu uwolnić i odwija się wtedy kilka zwojów nawiniętych jakby w przeciwnym kierunku, niż normalny kierunek nawijania linki na szpulę.

Linka to 8kg broxx, ale to nie ma większego znaczenia chyba, sytuacja stała się nagle, w połowie łowienia, kiedy z linką po parunastu godzinach użytkowania było wszystko ok.
Odwijałem kilka razy całą szpulę i nawijałem, bez skutku. Nie jest to też kwestia kontroli luźnej linki przy zwijaniu, jednostajnie zwijana przynęta stwarza tę samą sytuację, bez względu jak lotną przynętę założyć do rzutu.

Dzięki za zaangażowanie w próbę rozwiązania mojego kłopotu.

Pozdrawiam
Grzesiek

#2 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 14 czerwiec 2011 - 17:35

Wg mnie to masz luz na docisku osi i dlatego szpulka przesuwa się lekko na stronę korbki i nie dowija, a zwoje linki przy rzucie podwijają się właśnie dlatego, że docisk nic nie kontroluje.

#3 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 czerwiec 2011 - 21:34

Hm, docisk ustawiam jak najlżej, ale żeby trzymał szpulę bez żadnego luzu. Sprawdzę jutro jak będę nad wodą, dzięki Kamil!

#4 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 14 czerwiec 2011 - 22:32

No sprawdź, bo zazwyczaj przyczyną problemów jest jakiś banał.

#5 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 czerwiec 2011 - 22:52

Mogłem przeoczyć taką oczywistość, bo próbuję rzucać z tego młynka 'różne' ;) przynęty.

#6 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 czerwiec 2011 - 19:44

Mocniejszy docisk sprawił, że rzuty faktycznie stały się możliwe, ale mocniejszy wymach nadal potrafił zatrzymać wabik w połowie drogi, mimo dość mocno ustawionego docisku i z kciukiem na szpuli. Multik nadal nie nawija równo do obu stron (jak na foto, tylko trochę lepiej). Odkręciłem panel, wsadziłem szpulkę ponownie, nawinąłem całą szpulę na mokro od podkładu i problem choć mniejszy, ale nadal jest. :angry: Jeśli to kwestia docisku, to nie wiem w czym rzecz, bo nieco bardziej przykręcony docisk sprawia, że 10g przynęta już nie odwija linki ze zwolnionej szpuli pod własnym ciężarem.. :wacko:

Jakieś pomysły, co jeszcze może być nie tak?

#7 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 czerwiec 2011 - 20:07

Nie wiem. Jakbym miał go w rękach to bym może się domyślił, tak to nic mi nie przychodzi do głowy.
Rozbierz go, wyczyść, złóż i może się akurat naprawi

#8 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 15 czerwiec 2011 - 22:02

Przewiń też plecionkę. Ciaśniej. Linka nie będzie się wtedy wciskała pomiędzy luźne zwoje. Tego trzeba stale pilnować -po każdym holu ryby, rwaniu zielska, uwalnianiu z zaczepu itp. Sprawdzić co się dzieje na szpuli, uporządkować.

Ostatnio zaniedbałem tego po holu średniaczka i slider odleciał ku zachodzącemu słońcu...

#9 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 czerwiec 2011 - 17:15

Roch, dzięki, to bardzo słuszne rady na co dzień, ale to jest jakiś techniczny problem. Kontrola luzu i ułożenia linki na szpuli nic nie pomaga. Poza tym nic podobnego nie działo się wcześniej, ani z żyłką, ani z plecionką. Miałem małe kłopoty jak linka była nówka, ale po dobrych kilku godzianach łowienia, jak się sprała, zmiękła, to zaczęła się ładnie układać i dobrze się rzucało. Teraz jestem z niej zadowolony. Nagle, w połowie łowienia, zaszło to co opisałem powyżej i nie mam pomysłu skąd.

Kamil, masz rację, często samo się coś naprawi. Rozebrałem kiedyś z kolegą Fiata 126p, złożyliśmy i nawet pojechał, to z multikiem chyba też dam sobie radę Embarassed Mam nadzieję ;)

#10 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2211 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 17 czerwiec 2011 - 13:05

Mam jeszcze dwa pomysły do wykorzystania... zrobisz jak uważasz :D.
1) Daj komus innemu, żeby nawinął plecionkę i sprawdź jak się ułoży. Może wędkę krzywo trzymasz :D.
2) Jak osoba zaprzyjaźniona będzie nawijać patrz na wodzik czy porusza się prawidłowo. Byś może w którymś miejscu przyspiesza/spowalnia i to jest przyczyną. Sprawdź wałek, który po którym się wodzik porusza. Popatrz czy masz wszystkie zęby na zębatkach... brak jednego może cyklicznie zmieniać pracę młynka.
i jeszcze jedno mi przyszło do głowy...
Czy uchwyta multkika trzyma go pewnie przy wędce.. może ma niewielki luz.

Napisz jak Ci idą naprawy bo sam jestem ciekaw :D.
Pozdrawiam.

#11 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 17 czerwiec 2011 - 14:21

Sprawdź wałek, który po którym się wodzik porusza. Popatrz czy masz wszystkie zęby na zębatkach...

Te dwa odpadają. Obydwa byłyby wyraźnie wyczuwalne w pracy.

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 czerwiec 2011 - 16:45

braki w uzebieniu odpadaja takze wedlug mnie, to juz bylby desaster a maynard ma jak na razie maly problem :D

@maynard
rozbierales juz kolowrotek i zrobiles mu kapitalny? jezeli nie, to polecam, tylko w ten sposob bedziesz mogl sprawdzic co jest wewnatrz nie w porzadku i ten mankament ewentualnie usunac, natomiast jezeli nie znajdziesz zadnej przyczyny i bedziesz pewny, ze wszystkie wnetrznosci sa na swoim miejscu i w 100% stanie, to bedziesz sie mogl zwrocic do serwisu ...

ewentualnie ktoras czesc jest nieznacznie skrzywiona? tak mi teraz spontanicznie przyszlo do glowy

#13 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 czerwiec 2011 - 17:14

@Jack, wędkę trzymam myślę normalnie, czyli różnie... uchwyt w porządku, zęby raczej wszystkie są, a wałek nie stwarza problemu, wodzik chodzi równo i płynnie. To tak jakby coś się poluzowało, było niedokręcone, albo coś. Od panelu od korbki wszystko wygląda OK... Nie wiem, czy się zorientuję co jest 'nie halo', pierwszy raz go rozbierając, więc jak @Mekamil pisze, może sam się naprawi :lol:

rozbierales juz kolowrotek i zrobiles mu kapitalny?

ewentualnie ktoras czesc jest nieznacznie skrzywiona? tak mi teraz spontanicznie przyszlo do glowy


No mogło się coś skrzywić, sezon póki co jest szatańsko dobry <_<
Kapitalnego nie robiłem, ale właśnie planuję ;)

Dzięki Panowie, zobaczę co z nim i obym tylko miał czym łowić później B)


#14 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 17 czerwiec 2011 - 19:51

Witam,
jeśli pewny jesteś właściwej pozycji szpuli, a mimo to dalej nawija niesymetrycznie to jednak wodzik układający plecionkę na szpuli nie porusza się prawidłowo, mogło się coś skrzywić lub poluzować.

Wodzik klasycznego ABU pewno solidny ale zawsze tylko okrągły druciak. Jeśli ugięty to najprościej skorygować jego symetrię. Będzie cuś słabszy ale może okazać się , że nie musisz kupować nowego. Gdyby to stało się w moim multiku to ja kupiłbym nowy wodzik ale doraźnie można ugiąć drut palcami po uprzednim zdemontowaniu samego wodzika z mosiężnej rurki osłaniającej jego ślimaka. Korekta dźwignią bez uprzedniego demontażu może spowodować uszkodzenie osłony jw.

Ciekawe co też stało się naprawdę z Twoim klasykiem ABU Ambassadeur C3 4601 ?

Pozdrawiam

#15 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 19 czerwiec 2011 - 20:23

Ja zostawiłbym multik w spokoju a zmienił linkę na inną ,kiedy się to nie zmieni jeszcze raz bym sprawdził średnicę linki nie każda na każdym multiku ładnie się układa miałem już takie problemy zmieniły się diametralnie po zamianie, najgorzej wypadała Firelain Berkleja.Nawet Suweren 3000 na korbę nie tolerował tej linki bo układała się powierzchnia nawoju w zębatkę jak piła do drewna. Tornado

#16 OFFLINE   Flls

Flls

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 255 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 czerwiec 2011 - 11:46

@Tornado, myślę że to nie sprawka linki. Miałem ten sam problem co Grzesiek, zmiana linki nic nie dała. Dało dopiero (i to nie w pełni skutecznie) mocno asekuracyjne rzucanie z kciukiem na szpulce co jednak znacznie wpłynęło na rzuty.

#17 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 21 czerwiec 2011 - 13:42

Ale zdajesz sobie sprawę że to nie Antares i z każdym nisko profilowcem przegra.Chyba że zrobisz szpulkę jak ma Janusz Paprzycki to wszystkim dowalisz :lol:

#18 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 czerwiec 2011 - 16:27

Może kolegów naprowadzi fakt, że gdy rozwinie się całą linkę, a docisk szpuli przykręci na max. to nawija lepiej, tzn. zostawiając tylko wąski nienawinięty margines z lewej strony szpulki. Oczywiście nie jest to rozwiązanie problemu, bo nie da się rzucać, a młynek nawija od nowości bardzo ładnie i chciałbym, aby tak było dalej.

To nie problem z linką. Rzucało mi się nią bardzo dobrze, nawet dość lekkimi przynętami, zupełnie jak nie pod C3. Pewnie, że to nie Antares, ale to nie ma znaczenia, tu jest ewidentnie jakiś problem techniczny, który pojawił się w trakcie łowienia. Odpada niewłaściwe złożenie elementów, bo tego nie robiłem, odpada kwestia linki, czy hamulca rzutowego, odrzucam też jakąś poważną awarię, bo stało się samo i z niczego oraz nie skutkuje innymi objawami. Jutro powinienem mieć trochę czasu to sprawdzę jak jest po złożeniu go przeze mnie, bo na ogrodzie mam za mało miejsca, żeby swobodnie porzucać (chyba że do celu).

Pozdrawiam
Grzesiek

#19 OFFLINE   piatras

piatras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaKacergine, Kaunas
  • Imię:Robertas
  • Nazwisko:Rimkus

Napisano 22 czerwiec 2011 - 07:59

Czesc panowie, banal tkwi w pierwotnym nawijaniu linki. Zawsze pierwszy raz nawijam linke przez palce w taki sposob pomagajac wodziku zapelnicz te boczne rowki, no a w trakcie lowienia to jak bog da... :unsure:

#20 OFFLINE   jamesty

jamesty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaMaków Mazowiecki
  • Imię:Jakub

Napisano 22 czerwiec 2011 - 08:24

Ewidentnie wynika to z tego iż szpulka przesunęła się w lewą stronę możliwe iż jakaś podkładka z prawej strony została przy składaniu zgubiona lub się wytarła w skutek ruchu szpulki. Sprawdził bym też bardzo dokładnie wodzik oraz shaft wodzika może włożony na odwrót(przy założeniu iż ktoś wcześniej go rozbierał) oraz czy posiada mikro uszkodzenia.
Na 100 % to wina mechaniczna/ jakieś części a nie linki techniki nawijania itp. Trzeba rozłożyć na części 1 i sprawdzić jak części wyglądają. Jak zużyte wymienić na nowe. Musisz pokombinować.

Jak jakiś twój kolega ma taki sam młynek jak ty to przełóż szpulkę i wodzik itp po kolej i sprawdzaj jak się zachowa w tedy powinno się wszystko wyjaśnić.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych