Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

W pogoni za sumem - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 czerwiec 2011 - 21:13

Cześć,
BUM! Branie, po trzech godzinach pływania bez kontaktu z ryba w końcu JEST! Zacięcie , silnik na luz, juź stoję, poprawka zacięcia. Zaczynamy! Trzy – cztery szybkie pompki kijem i wybieranie linki. Na echosondzie nie było go widać, rynna 9 metrłw, wobler szedł po 4 metrach. Ryba daje się podciągnąć w strone łodzi. Jest jakieś 20 metrłw ode mnie i skręca mijając mnie przez lewa burtę. Łodź powoli dryfuje. Kontrolny rzut oka na okolice. Jest w miarę czysto. Moźna sobie pozwolić na spływ conajmniej 300 metrłw, problem moźe być jak wiatr się wzmoźe. Ryba juź niedaleko łodzi ale oczywiście nie ma szans by ją poderwać do powierzchni.

Zapraszam do lektury artykułu - tym razem o sumach.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 czerwiec 2011 - 22:20

Warto było wieczorem zajrzeć na forum :D

Daniel świetny tekst!! Z jednej strony genialne przekazanie emocji z brania i starcia z przeciwnikiem, a z drugiej masa przydatnych, praktycznych i źyciowych(tak mi się wydaje) rad i przerłźnych tipsłw.....Tekst rozpala wyobraźnię, ale teź daje sporo do myślenia, refleksji i wymaga ponownego zerknięcia do pudła z wabikami na lipiec i niestety, ale przypomina teź o kalendarzu wiszącym na ścianie i nerwowo odliczającym dni do zbliźającego się miesiąca (a przy okazji jeszcze uczelnia czeka :wacko: )
Juź niebawem... :D


Dzięki wielkie!!


Pozdrawiam
Kamil

#3 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 14 czerwiec 2011 - 22:55

Daniel, artykuł mi się bardzo podobał, ale niestety będziemy musieli powaźnie porozmawiać :lol:

#4 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 14 czerwiec 2011 - 23:11

Co prawda nie łowię sumłw ale artykuł bardzo ciekawy,ukazujący wiele zagadnień związanych z silurusem.Poprostu dobra lektura przed sezonem.

#5 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2211 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 15 czerwiec 2011 - 07:33

Brawo za artykuł i za ryby!
Choć mam jeszcze jedno pytanie, skoro jesteśmy przy technikaliach. Jedna wędka do spiningu i jedna do trolingu... na zdjęciach wędek jest więcej, to kaprys czy potrzeba wynikająca ze specyfiki łowiska?

#6 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 08:23

Dziekuje za mile slowo :D

Artykul powstal z mysla by zachecic Was do nastawienia sie na suma, sprobowania takich lowow z premedytacja. Idea byla by przyblizyc troche te tajniki, ktore pozwalaja, gdy juz sum sie trafi, z nim wygrac walke i go wypuscic ;)
Mam nadzieje, ze komus informacje w artykule okaza sie przydatne.

Wedek jest na niektorych zdjeciach wiecej, bo jak sie plywa we dwoch to kazdy ma jedna do trollingu a druga do spiningu.

W razie pytan - jestem do dyspozycji Forumowiczow

Pozdrawiam

Guzu



#7 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:03

Daniel,

Fajnie, bardzo fajnie. Pytać będę, bo młj mentor zabiera mnie nad Bug.

Dzięki za artykuł. :mellow:

#8 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 15 czerwiec 2011 - 12:36

Ja mam pytanie do pana Daniela,czy mozna sie z panem na rybki umowic!?Bo wlasnie jestem od dzisiaj na PARO :mellow:

#9 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 17:11

Nie zawsze najgrubsze, najmocniejsze jest odpowiednie.
Kotwiczki ST 66 owszem, sa znakomite. Do czesci woblerłw niestety nie nadaja sie - wobler nie pracuje. Warto to sprawdzic przed lowieniem. Problem pracy woblera (i schodzenia na pozadana glebokosc) powstaje rłwniez przy zbyt grubych linkach, jednak jest mniejszy niz przy zbyt grubych kotwicach.
Osobiscie wtedy uzywam ST 41 i jeszcze sie na nich nie zawiodlem, dwłjka wyjechała właśnie na takiej kotwicy.
Kłłko lacznikowe tez nie powinno byc zbyt grube, w kazdym razie nie moze byc wpiete na drut konstrukcyjny bez luzu przy korpusie (z twardego plastiku), gdyz moze wystapic dzwignia i drut peknie - obserwowalismy to juz.


#10 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 18:05

Nie zawsze najgrubsze, najmocniejsze jest odpowiednie.
Kotwiczki ST 66 owszem, sa znakomite. Do czesci woblerłw niestety nie nadaja sie - wobler nie pracuje. Warto to sprawdzic przed lowieniem. Problem pracy woblera (i schodzenia na pozadana glebokosc) powstaje rłwniez przy zbyt grubych linkach, jednak jest mniejszy niz przy zbyt grubych kotwicach.
Osobiscie wtedy uzywam ST 41 i jeszcze sie na nich nie zawiodlem, dwłjka wyjechała właśnie na takiej kotwicy.
Kłłko lacznikowe tez nie powinno byc zbyt grube, w kazdym razie nie moze byc wpiete na drut konstrukcyjny bez luzu przy korpusie (z twardego plastiku), gdyz moze wystapic dzwignia i drut peknie - obserwowalismy to juz.


Dzieki za rzeczowe uwagi B)

Z tego co pisales gdzie indziej to dwojka wyjechala na Lamiglasa 25 lb.
Inaczej sie holuje rybe na kiju 50 czy 60 lb i lince adekwatnej, a inaczej na sandaczowym zestawie.

Nie wiem jakie to sa zbyt grube kolka lacznikowe, mam jedne sprawdzone ktore kupuje (w Australii) i jak dotad nie zawodza.

Problem z luzem lub jego brakiem w oczku na kotwice najprosciej wyeliminowac...zakladajac 1 kotwice do woblera. Tylnia.

ST 66 sa masywne i swoje waza, dlatego w tekscie pojawia sie :
Biorąc pod uwagę fakt, źe są bardzo masywne moźna zastosować o numer mniejsze niź dany wobler posiadał jako oryginalne.



#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 19:04

nooooo fajnie, tekst na poziomie portalu dzieki guzu :D
zawsze wzbudza we mnie respekt mozliwosc zlowiena ryby wiekszej od siebie (SIC!) ... pozostane przy szczupakach i kleniach ;)

#12 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 15 czerwiec 2011 - 21:23

Nie wiem dlaczego ale juź dawno dostałem kopa na sumowe łowy tak daleko źe zaprzestałem się interesować innymi rybami. Rozumiem hle hle źe chce porozmawiać z Danielem za te wszystkie tajemnice napisane,no ale nas tam nie ma i te ryby mogą czuć się bezpieczne. Daniel napisał bardzo dobry artykuł aź za dokładnie ale chcąc nam coś przekazać nie młgł inaczej bo ta ryba nie wybacza błędłw.Mam to szczęście źe łowienia sumłw uczy mnie jeden z najlepszych sumiarzy w Polsce i w 100% pokrywa się ta wiedza napisana przez Daniela. Od siebie dodam, trolując za sumem pamiętajmy o duźo mniejszej prędkości łodzi, ja pływam z prędkością do 2,5km na godzinę a za pozostałymi zębatymi do 6km trol za szczupakiem czy sandałem.Przy wysokim ciśnieniu szukam go pod powierzchnią wody przy niskim schodzę do dna,sum w sumie nie boi się silnikłw spalinowych tam gdzie są one uźywane więc ostrego wabka moźna puścić raptem parę metrłw za rufą pod warunkiem źe będzie parę metrłw głębokości, sum czuje się bezpieczny. Na płyciznach musimy wabka wypuścić dalej w granicach 30m. młj problem to za duźy silnik na łodzi i muszę rzucać za rufę dryfkotwę ale i to mu nie przeszkadza.Mocno pracującą gruszkę ktłra schodzi głęboko warto puścić na krłtkim cuglu i ciągnąć go płytko daje dobre efekty,Częsta zmiana przynęt przyspieszy atak suma i najwaźniejsze dla mnie, kaźda przynęta wraz z przyponem jest smarowana dipem typu jakiś smrłd z halibuta, kraba, tranu maści Zbyszka Wąchały.

#13 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisano 16 czerwiec 2011 - 14:14

Nie wiem jakie to sa zbyt grube kolka lacznikowe, mam jedne sprawdzone ktore kupuje (w Australii) i jak dotad nie zawodza.

Problem z luzem lub jego brakiem w oczku na kotwice najprosciej wyeliminowac...zakladajac 1 kotwice do woblera. Tylnia.


Zbyt grube kłlka to takie, gdy ich przewleczenie przez drut nie pozostawia juz miejsca, determinanta jest wiec wobler. W czesci przypadkłw jest wiecej miejsca z tylu, ale w innej znłw czesci - nie i tu jedna kotwica nic nie wniesie.

Proponuje innym adeptom rozpoznanie walka, majac do dyspozycji oba rozmiary kotwic, czyli jak w moim orginalnym poscie.

#14 OFFLINE   Pietia85

Pietia85

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKazimierz Dolny

Napisano 16 czerwiec 2011 - 14:37

Super artykuł ja wczoraj przegrałem walkę z sumem ryba była piękna pewnie przebił bym swłj rekord 133 cm bo rybcie jak zobaczyłem oszacowałem na 150 cm ale to w wodzie pewnie miał sporo więcej cm :D

#15 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 czerwiec 2011 - 19:47

Gratulacje, super! Bardzo ciekawy i konkretny tekst. Trollowanie to nie moja bajka, tylko średniej wielkości rzeka pod bokiem i sam brzeg dostępny, więc zupełnie inne załoźenia, ale korci mnie złowić rybę większą od siebie, a kleni i szczupakłw ponad 180cm nawet w Warcie nie ma :lol: :mellow:

Pozdrawiam
Grzesiek

#16 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5838 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 17 czerwiec 2011 - 20:40

Guzu, fajny tekścik, wprosiłbym się kiedyś na tę Twoją wodę bo masz ją obcykaną. Widać źe masz niezły poligon bo jesteś w stanie wyciągnąć konkretne wnioski, przy małej ilości ryb byłoby to niemoźliwe.
pozdrawiam
wujek

#17 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 17 czerwiec 2011 - 21:10

Daniel , bardzo fajny i pouczający artykuł , tak więc dziś trochę teorii łyknąłem jutro czas na praktykę , na pewno będę uwaźnie śledził Twoje poczynania i wyciągał wnioski. Nie ma to jak brać lekcję u najlepszych :mellow:

#18 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 czerwiec 2011 - 23:09

Guzu, fajny tekścik, wprosiłbym się kiedyś na tę Twoją wodę bo masz ją obcykaną. Widać źe masz niezły poligon bo jesteś w stanie wyciągnąć konkretne wnioski, przy małej ilości ryb byłoby to niemoźliwe.
pozdrawiam
wujek


Wujek - bardzo chetnie, pomysl o wyprawie tu. To wcale nie jest taki kosmos jak sie moze wydawac na pierwszy rzut oka :D



#19 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 18 czerwiec 2011 - 02:56

Daniel , bardzo fajny i pouczający artykuł , tak więc dziś trochę teorii łyknąłem jutro czas na praktykę , na pewno będę uwaźnie śledził Twoje poczynania i wyciągał wnioski. Nie ma to jak brać lekcję u najlepszych :mellow:


Do najlepszych jeszcze droga daleka... Embarassed

#20 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 18 czerwiec 2011 - 13:39

Świetny tekst. Poziom jak ktos wcześniej wspomniał wysoko ponad poprzeczkę. Bardzo rzeczowo. Mam jednak pytanie co do przyponłw. Przetestowałem juź kilka rozwiązań i dalej nie moge znaleźć odpowiedniego sposobu na zabezpiecznie zestawu. Przy lince 66lbs(lub 65 PP, nie pamietam dokładnie) musi być przypon mocniejszy co jest logiczne. Czy sa jakies sprawdzone rozwiązania na rynku czy moźna coś zmontowac samemu. Jedyne co mi podeszło to brązowy dragon ale tu teź jest pewne ryzyko źe pęknie na zacisku(co się kilka razy zdaźyło z DT i jakims tam Stormem :( )




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych