Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

echosonda glupie pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3434 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 22 sierpień 2011 - 06:41

Witam.

wczoraj mi kolega probowal udowodnic, ze na plytkiej wodzie (okolo 5m) echosonda wyraznie ploszy ryby. Doswiadczyl ktos tego? (pytam bo jakos generalnie nie chce mi sie w to wiezyc (tzn czemu na 7m mialaby juz nie ploszyc?).

#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 sierpień 2011 - 07:30

Nie. Większość moich największych szczupaków i okoni złowiłem w wodzie ca. 5m, +/- 2m. Z silnikiem, sondą, GPS-em i gadaniem na łodzi. Brakowało tylko radaru i dyskoteki.

A jak przeprowadził dowód?

#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3434 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 22 sierpień 2011 - 07:55

Nie. Większość moich największych szczupaków i okoni złowiłem w wodzie ca. 5m, +/- 2m. Z silnikiem, sondą, GPS-em i gadaniem na łodzi. Brakowało tylko radaru i dyskoteki.

A jak przeprowadził dowód?


hmm kolega byl w zbyt zaawansowanym stadium slowotoku spowodowanego 60% woda z gorskich zrodel by sie z nim probowac klucic, ale twierdzil, ze jak plywal na takim plytkim lowisku pontonem na wioslach to wyraznie widzial jak ryby uciekaly spod pontonu - w sensie 2gie naplyniecie i ryb niet. To sobie pomyslalem, ze moze ziarnko prawdy gdzies tam tkwi pod spodem..


#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 sierpień 2011 - 08:01

Jak im pływał po głowach, to nic dziwnego, że wiały. A tak na poważnie: ZAWSZE pływam z echem, nawet na akwenach o przeciętnej głębokości ca. 1m (bo tam to bywa różnica, czy masz pod sobą 70cm, czy 1,2m). Nie zauważyłem, żebym miał gorsze wyniki niż inni, z echosondą, czy bez. Często brania zdarzają sie tuż przy burcie.

Ostatnio widziałem też, jak wędkarze kapitalnie wykorzystują sonar przy łowieniu spod lodu: namierzają ryby i podaja mormychę na odpowiednią głębokość. Efekt: liczne brania. Ja bez echa brań miałem jakby ciut mniej, a łowiłem tuż obok. Przyznasz, że jeżeli sonar ma płoszyć, to gdzie, jak nie w zimowym, „sterylnym” środowisku?…


#5 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3434 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 22 sierpień 2011 - 09:07

Przyznasz, że jeżeli sonar ma płoszyć, to gdzie, jak nie w zimowym, „sterylnym” środowisku?…


tak to bylby jeden z moich argumentow, ale jak juz pisalem nie bylo sensu z nim sie klucic

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 sierpień 2011 - 10:19

Byly tez kiedys proby udowadniania, ze silnik spalinowy ploszy ryby...zaprzestano, gdy mialy miejsce liczne sytuacje bran zaraz za lodka..
Ktos nawet ryzykowal twierdzenie, ze w pewnych syt. dziala to wabiaco...

Odnosnie sondy to transduktor wysyla fale rzedu 50 - 200kHz czyli juz raczej sporej czestotliwosci. Watpie czy ryby sa zdolne (po co im to by natura dala?) w ogole je jakos odbierac linia boczna?

Co innego dzwieki niskiej czestotliwosci, wezmy np. najbardziej prymitywny przyrzad do ich wytwarzania - kwok.

Gumo

#7 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3434 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 07 listopad 2011 - 14:48

Byly tez kiedys proby udowadniania, ze silnik spalinowy ploszy ryby...zaprzestano, gdy mialy miejsce liczne sytuacje bran zaraz za lodka..
Ktos nawet ryzykowal twierdzenie, ze w pewnych syt. dziala to wabiaco...

Odnosnie sondy to transduktor wysyla fale rzedu 50 - 200kHz czyli juz raczej sporej czestotliwosci. Watpie czy ryby sa zdolne (po co im to by natura dala?) w ogole je jakos odbierac linia boczna?

Co innego dzwieki niskiej czestotliwosci, wezmy np. najbardziej prymitywny przyrzad do ich wytwarzania - kwok.

Gumo



hmm troszeczke dziwne, ale wlasnie robilem testy aparatu foto - wlaczalem nagrywanie filmu i na wedce opuszczalem pod lodke na jakies 5-7m oczywiscie nic nie widac, ale pykanie echosondy (kolega ma jakiegos kolorowego loweranca - elite 5 czy cos tam) slychac do samego dna bardzo, ale to bardzo wyraznie... (jego echo slychac nawet na lodzi - moj humminbird jest idealnie cichy) odnotowal ktos cos podobnego?

co do silnika branie najwiekszego swojego szczupaka mialem na 2m wodzie kilka metrow za silnikiem (80-100km?) pchajacym 10m barke - fala miala pewnie z 30-50cm....

#8 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 07 listopad 2011 - 19:48

Takie pstrykanie to normalna praca echosondy. Jeśli chodzi o płoszenie ryb to nie sądzę żeby to miało jakikolwiek wpływ. Już samo fale rozbijające się o burtę łodzi generują o wiele większy hałas. Warto by wymyślić eksperyment który albo potwierdzi albo zaneguje wpływ pingów echosondy na ryby. Swoją drogą ciekawy problem

#9 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3434 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 07 listopad 2011 - 23:40

Takie pstrykanie to normalna praca echosondy. Jeśli chodzi o płoszenie ryb to nie sądzę żeby to miało jakikolwiek wpływ. Już samo fale rozbijające się o burtę łodzi generują o wiele większy hałas. Warto by wymyślić eksperyment który albo potwierdzi albo zaneguje wpływ pingów echosondy na ryby. Swoją drogą ciekawy problem


hmm mojego humminbirda wcale nie slychac a jego lowerance slychac na kilka metrow od lodzi nad woda... i w wodzie do samego dna (glosniej blizej dna) mam filmik (hmm raczej nagranie dzwiekowe - jezioro mialo brudna wode) 0-7m (mniej wiecej) i wyraznie slychac echo caly czas... nic innego tylko echo...


#10 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 listopad 2011 - 10:09

[quote]
Takie pstrykanie to normalna praca echosondy. Jeśli chodzi o płoszenie ryb to nie sądzę żeby to miało jakikolwiek wpływ. Już samo fale rozbijające się o burtę łodzi generują o wiele większy hałas. Warto by wymyślić eksperyment który albo potwierdzi albo zaneguje wpływ pingów echosondy na ryby. Swoją drogą ciekawy problem
[/quote]

hmm mojego humminbirda wcale nie slychac a jego lowerance slychac na kilka metrow od lodzi nad woda... i w wodzie do samego dna (glosniej blizej dna) mam filmik (hmm raczej nagranie dzwiekowe - jezioro mialo brudna wode) 0-7m (mniej wiecej) i wyraznie slychac echo caly czas... nic innego tylko echo...

[/quote]

gooral ale chyba nei spodziewales sie ze uslyszysz co mysla ryby na temat twoich poczynan na lodzi :D

#11 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3434 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 08 listopad 2011 - 11:14

gooral ale chyba nei spodziewales sie ze uslyszysz co mysla ryby na temat twoich poczynan na lodzi :D



myslalem o slyszeniu naszych rozmow etc... cokolwiek.


#12 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 09 listopad 2011 - 17:42

Wpadła mi do głowy jeszcze jedna refleksja, ryby raczej tego nie słyszą mogą to poczuć. Ultradźwięki mogą rezonować z ich pęcherzem pławnym trzeba by się tylko zastanowić czy częstotliwości używane w echosondach mogą dać tego typu efekt.

#13 OFFLINE   chlodnica

chlodnica

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaPL-Opole/CH-Davos
  • Imię:Darek

Napisano 05 październik 2018 - 10:42

hmm mojego humminbirda wcale nie slychac a jego lowerance slychac na kilka metrow od lodzi nad woda... i w wodzie do samego dna (glosniej blizej dna) mam filmik (hmm raczej nagranie dzwiekowe - jezioro mialo brudna wode) 0-7m (mniej wiecej) i wyraznie slychac echo caly czas... nic innego tylko echo...

 

Hej,masz jeszcze to nagranie?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych