Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1803 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   cacyk

cacyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 22 grudzień 2015 - 13:49

Witam, nie chciałem zakładać nowego tematu więc poproszę o pomoc tutaj.

Czy ktoś ze starych wyjadaczy mógłby mi w prosty sposób wyjaśnić:

- jak rozróżnić rodzaj (twardość) dna na czarno białej echosondzie np.: condor , yachting...

Z odczytem głębokości nie mam problemów :) ale cała reszta to czarna magia :)

Ciemna gruba kreska,  jasny pasek, następnie znowu ciemna kreska i pod nią szeroki pasek - szara barwa.. 

mniej więcej jak na tym filmiku ,

- jakie odcienie będą odzwierciedlały dno kamieniste, piaszczyste, zamulone ? - czy kolor jasny to dno twarde a czarny to muł ?

- jak przekazywany jest na ekran obraz tzn.: skoro sygnał tworzy stożek to na dnie powstaje "koło" , które przekazywane jest w postaci obrazu na ekran i w takim przypadku gdzie na ekranie będzie prawa , lewa strona i "centrum" tego koła ?

Może prościej będzie jeżeli ktoś opisze jak na ekranie echosondy wyglądać będzie takie dno jak na szkicu...

Z góry dziękuję za pomoc

1f53f29ce287c006med.jpg


Użytkownik cacyk edytował ten post 22 grudzień 2015 - 13:51


#142 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 22 grudzień 2015 - 16:05

cienka kreska na lini dna świadczy o jego twardości,natomiast pogrubianie się czarnej lini oznacza warstwę dna miękkiego podobnie jak na rysunku.odnośnie filmu jeśli twoja sonda jest tej samej klasy to jeśli cyferki w lewym rogu mówią prawdę to chyba max możliwości tego echa i wiele więcej raczej bym od niej nie wymagał.



#143 OFFLINE   cacyk

cacyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 22 grudzień 2015 - 16:19

Tak ta sama klasa , a nawet to samo echo... :)

Ale tak jak przykładowo na tym filmie co oznaczają te ciemna gruba pod nią jasny pasek i znów ciemna , a pod nią szary pas ?

 

 

Może prościej będzie tak... Co oznaczają kolejne obszary ?

http://www.fotosik.p...08875e8309cde3d


Użytkownik cacyk edytował ten post 22 grudzień 2015 - 16:29


#144 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 22 grudzień 2015 - 17:44

na filmiku 1.57min. widać jakby przejście z pojedyńczego na podwójne dno ale to mało prawdopodobne bo filmik przedstawia jakiś kanał.popróbuj na kilku różnych akwenach może będzie inaczej ale jeśli chcesz widzieć więcej naprawdę pomyśl nad troszkę lepszym sprzętem.te wyżej to raczej zabawki. 



#145 OFFLINE   s4mo

s4mo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Maciej

Napisano 22 grudzień 2015 - 17:52

Plywalem po zimowisku barek, dno tam piaszczyste pokryte roślinnością a raczej opadlymi liśćmi i mulem. W tym dniu facet z tamtą kilka leszcz wyciągnął

Wysłane z mojego HTC Desire 626 przy użyciu Tapatalka

#146 OFFLINE   cacyk

cacyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 23 grudzień 2015 - 10:34

....pomyśl nad troszkę lepszym sprzętem.te wyżej to raczej zabawki. 

Wiem kolego, ale echo z bezprzewodowym zasięgiem do 300m i zaawansowanymi funkcjami kosztuje pewnie majątek :)

Ja potrzebuję tylko i wyłącznie aby poznać ukształtowanie i strukturę dna...

 

Czy ktoś może zinterpretować co pokazuje obrazek w linku który podałem wyżej... ?

I odpowiedzieć na moje poprzednie pytania.

 

p.s. WESOŁYCH ŚWIĄT



#147 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 23 grudzień 2015 - 11:12

Jeżeli chcesz mieć pewność na 100 % to tylko samemu sprawdzenie wchodzi w grę . Więc albo poczekać aż się woda nagrzeje i dać nura , albo z łódki  ostukać dno . Mając porównanie będziesz wiedział więcej . Inaczej to wróżenie z fusów . 



#148 OFFLINE   cacyk

cacyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 23 grudzień 2015 - 12:20

...dać nura , albo z łódki  ostukać dno

Masz rację... Ale nie wierzę, że nikt z forumowiczów nie wie jak na czarno białym echu pokazuje dno miękkie , twarde itd...



#149 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 23 grudzień 2015 - 14:48

Problem polega na tym, że każdy z nas zna swoją echosondę. Nie podejrzewam aby na forum było duże grono użytkowników tego wynalazku.... Nikt się nie wychyli, bo te obrazy to jakieś cuda - wianki, i nie wiadomo do czego to przypiąć. Gdybym zobaczył na swoim echu taki zapis jak pod wskazanym linkiem to szukałbym już nowej echosondy. 



#150 OFFLINE   cacyk

cacyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 23 grudzień 2015 - 15:10

Ops, dzięki za odpowiedź....



#151 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 23 grudzień 2015 - 15:26

żaden majętek-tu na forum dostaniesz fajną używkę za 400-600zł która pokaże ci wiele więcej niż to co cudo które posiadasz i wcale nie musi być kolorowa.ważne żeby miała dobrą rozdzielczość.



#152 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 23 grudzień 2015 - 18:50

przejrzałem cały wątek... pojawiło się kilka razy w kilku wypowiedziach.....

aby interpretować obraz to potrzeba minimum informacji....... czułość, kontrast i ciut lepsze zdjęcie....

jedna informacja z dyskusji "wróżących z fusów z innego forum" jest prawdziwa i bardzo istotna: tylko i wyłącznie nastawy ręczne w echo..... i im częściej będziemy się "bawili" tymi ustawieniami tym więcej będziemy wiedzieli co echosonda pokazuje....

a tak z praktyki.... jeżeli czułość echo jest dostatecznie wysoko ustawiona a zakres głębokości nie jest na "auto" ale ustawiony powyżej głębokości łowiska (np łowisko głębokości 4 metrów zakres echo ustawiony na 10 m) to na każdej echosondzie rozpoznacie twarde dno po drugim sygnale - czyli jak tutaj padało kilka razy "drugim dnie". im bardziej intensywny ten sygnał tym twardsze dno....

pływałem z czarno-białym echo, pływam z HDS'em i DSI....a przyciskami i zmianami ustawień w tym kolorystycznych mieszam jak wiedźma w kotle ;) nie zapominając też często o funkcji zoom :)

podając te informacje przy pytaniu o interpretację obrazu na pewno więcej uzyska się odpowiedzi :)



#153 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 23 grudzień 2015 - 19:44

to prawda ale na ekranie który składa się z kwadracików cudów nie zobaczymy.



#154 OFFLINE   cacyk

cacyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 23 grudzień 2015 - 21:41

Kolego busz231 chyba nie doczytałeś ... Potrzebuję echosondę bezprzewodową z zasięgiem min. 200m. Powiedz proszę która jest taka "czytelna" i bez kabla - bez zastanowienia ją kupię. Echosondę potrzebuję do łódki zanętowej więc musi mieć duży zasięg. Producent tego yachtinga podaje, ze echosonda rozróżnia rodzaj dna dlatego pytam jak to odczytać . Mogę ewentualnie zamienić go na toslon tf500... Pewnie byłoby łatwiej czytać ale jest trochę droższe...
P.s ten "zabawkowy" yachting kosztuje prawie 1,5 tyś... Wiem ze za te pieniądze kupi juz super echo ale niestety z kablem...

Użytkownik cacyk edytował ten post 23 grudzień 2015 - 21:46


#155 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 23 grudzień 2015 - 22:06

@cacyk dostałeś już konkretną odpowiedz, wchodzisz z łódką do wody , organoleptycznie  (butami , stopami , kijem) sprawdzasz dno i porównujesz odczyt z twojego echa.

Poszukasz twardego dna sprawdzisz odczyt na swoim echu zapamiętasz, znajdziesz muliste dno sprawdzisz odczyt zapamiętasz i już masz po problemie.

Różnice w twardości wyłapiesz w moment.

Echo sond używam długo,  ciągle się uczę i kombinuję.


  • tonyopole lubi to

#156 OFFLINE   s4mo

s4mo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Maciej

Napisano 23 grudzień 2015 - 22:25

żaden majętek-tu na forum dostaniesz fajną używkę za 400-600zł która pokaże ci wiele więcej niż to co cudo które posiadasz i wcale nie musi być kolorowa.ważne żeby miała dobrą rozdzielczość.

Chciałbyś używki ? Bo wydasz parę stowek a możesz się nadziac

Wysłane z mojego HTC Desire 626 przy użyciu Tapatalka

#157 OFFLINE   bodzio83

bodzio83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 23 grudzień 2015 - 22:34

Kupiłem używkę z forum .

Śmiga zagrzebiście .

Lowranca Marka 5x Pro .

Poszukaj poczekaj kupisz dobry sprzęt .


  • kajman lubi to

#158 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 23 grudzień 2015 - 23:19

dałem za używkę 900 zł tu na forum i jest git.



#159 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 grudzień 2015 - 21:20

A czy ktos z szanownych kolegow wie , jak sie ma glebokosc lowiska do zasiegu przy obrazowaniu z sonaru bocznego ? przy tradycyjnym sonarze mozna to obliczyc  ,a bocznym?



#160 OFFLINE   volkswagen

volkswagen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaTam gdzie woda i przyroda

Napisano 04 styczeń 2016 - 03:22

Witam,

 

Od jakiegoś czasu pływam z sondą Lowrance HDS. Niestety nadal się jej uczę. Nie jest to łatwa walka bo funkcji i ustawień jest wiele. Dodatkowo interpretacja obrazu przysparza czasami wiele problemów. Postanowiłem założyć ten wątek aby sobie i innym ułatwić korzystanie z tej technologii. Wiem, że zapewne wielu z Was używa takiej sondy i jest w stanie  wrzucić w wątek foto z małym opisem tego co widzimy właśnie na ekranie.

Mile widziane także spostrzeżenia z użytkowania tej sondy. Są zwolennicy i przeciwnicy- jak we wszystkim lecz na forum nie znalazłem takiego tematu. Plusem będą też podpowiedzi co do optymalnych ustawień urządzenia.

 

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich wędkujących.

 

Na początek kilka fotek- czy ktoś pokusi się o opis co tutaj widać?

Załączone pliki

  • Załączony plik  Bez tytułu.jpg   63,56 KB   40 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.jpg   66,85 KB   41 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.jpg   89,63 KB   41 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.jpg   83,79 KB   42 Ilość pobrań
  • Załączony plik  5.jpg   71,55 KB   39 Ilość pobrań





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych