Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wiązanie plecionki i jej wytrzymałość - początkujący


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2011 - 11:28

Witam,

kupiłem sobie ostanio zestawik:
Rozemeijer cast 240 15-40gr
i Daiwa 100TSHL

Do tego wziąłem linkę Berkleya Fireline Fused Original 0,12 6,8kg

Postanowiłem sprawdzić czy to co jest napisane na opakowaniu to prawda. Zawiązałem dwa metalowe kółka węzłem Palomar i przykładałem obciążenie: 1kg, 2kg, 3,5kg, 4kg... jak wieszałem 5,1kg to strzeliła... oczywiście na wiązaniu.

Czytając o linkach i żyłkach zacząłem się zastanawiać czy nie kupiłem za cienkiej (0,12) plecionki. Chciałbym w tym roku jeszcze spróbować złapać jakiegoś sandacza w Wiśle w Warszawie lub okolicach.

Dosyć spostrzeżeń, teraz trochę pytań:
1. Mam w multiku szpulę z otworami i zastanawiam się jak się do niej dowiązać, zakładam, że te otwory nie służą do tego, ale do zmniejszenia wagi. Więc jak to zrobić?
W sklepie mówili, że nie ma różnicy czy linka dochodzi do krawędzi szpuli, ale mi na logikę wychodzi, że wtedy bym dalej rzucał?

2. Czy po zakupie nowego multika powinienem go rozebrać przeczyścić nasmarować czy od razu jechać na d wodę?

3. Jakby ktoś mógł podpowiedzieć jakiś fajny węzeł do cienkiej pletki to byłbym wdzięczny.

Proszę o wyrozumiałość dla początkującego na forum, google czytałem i nadal mam wątpliwości, dlatego piszę tutaj.

Piotrek

#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 19 październik 2011 - 11:44

dla mnie taka linka to ... na kropki ew klexy... ale nie do kija 40g

- wezej wezlowi nie rowny - polecam strone fishing knots czy jakos tak. kilka razy przewijal sie adres..
- multik jest gotowy do lowienia, choc moze sie zdarzyc ze bedzie wymagal pewnych poprawek konserwacyjnych. jak masz czas i checi mozez rzucic okiem do srodka i sam stwierdzic. jak nie - zabierz go nad wode, polow i sam bedziesz wiedzial czy dobrze chodzi...
- otwory w szpuli to jak sam zauwazyles maja na celu zmniejszenie masy szpuli, choc niektorzy wykorzystuja je do przywiazywania linki - mi nigdy sie nie chcialo celowac w te male dziurki i przewlekac linke ktora zawsze sie gdzies zakelszcza i nie chce sie jej wspolpracowac... zwykly wezel zasickowy wystarczy - zwroc jednak uwage by byl wlasciwie zalozony - tzn tak by naciaganiu linki petla sie zaciskala a nie luzowala
- ilosci link ma znaczenie, ale bez przesady. 1-2mm od krawedzi roznicy WIELKIEJ nie robia, ale juz szpula wypelniona do polowy i owszem :D

#3 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2011 - 11:55

To wziąć co najmniej 0,20 czy jeszcze grubszą?
Ciężko mi się zdecydować, ostatnio łowiłem na spinning jakieś 6-7 lat temu... żyłką.

A o rozkręcaniu multika pomyślałem, bo coś tam popiskuje i jak zwolnie hamulce to nie kręci się zupełnie swobodnie (jak na moje oko i w porównaniu do tego co widziałem na youtubie)



#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 19 październik 2011 - 11:59

multik multikowi nie rowny... na odleglosc nie powiem czy wszystko z nim ok czy nie. moze docisk szpuli albo hamulec rzutowy masz za mocno ustawiony skoro nie kreci sie zbyt dobrze, albo brakuje mu KROPELKI oliwki na lozyskach podpierajacych szpule...

ja do takiego kija celowalbym w linke gdzies na poziomie 15-20LB

#5 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2011 - 12:15

15LB to 6,8kg czyli tyle co ma ta moja 0,12 plecionka - teoretycznie.

Multika mam odblokowanego na maksa, więc kapnę mu oleju wazelinowego i zobaczę co będzie.

dzięki za podpowiedzi.



#6 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 19 październik 2011 - 12:19

w sumie niby tak ale nie do konca. linki ktore maja opis w LB sa opisywane wg innych norm niz te europejskie w kg... takie zycie niestety

#7 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 19 październik 2011 - 12:21

Na szpulkę najlepiej nawinąć choć jedną warstwę żyłki, żeby się później plecionka nie ślizgała po szpulce.

A węzeł stosuję ten:
http://www.animatedknots.com/arbor/index.php?LogoImage=LogoG rog.jpg&Website=www.animatedknots.com

Pozdrawiam

Kamil

#8 OFFLINE   jamesty

jamesty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaMaków Mazowiecki
  • Imię:Jakub

Napisano 19 październik 2011 - 12:26

Do tego wziąłem linkę Berkleya Fireline Fused Original 0,12 6,8kg



Średnicy plecionki nie da się zmierzyć. Kup sobie Power Pro ;Strena ; Sufix tylko z USA. Będzie tam tylko napisane 20 15... lbs
średnicy nigdy się nie podaje na opakowaniu tylko wytrzymałość.
Te ze średnicą to są to podróbki. Napisz do kolegi Stachu lub szukaj na forum jakieś linki z importu własnego

#9 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 19 październik 2011 - 20:26

ja używam linki 20lb do przynęt 15-40g

#10 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2011 - 21:29

Średnicy plecionki nie da się zmierzyć. Kup sobie Power Pro ;Strena ; Sufix tylko z USA. Będzie tam tylko napisane 20 15... lbs
średnicy nigdy się nie podaje na opakowaniu tylko wytrzymałość.
Te ze średnicą to są to podróbki. Napisz do kolegi Stachu lub szukaj na forum jakieś linki z importu własnego

Słyszałem o tej teorii spiskowej, że plecionki nabierają wytrzymałości po przybyciu do europy, ale na stronie berkleya podają średnicę, więc chyba jest ok, a powiem więcej - jak wezmę suwmiarkę to jak w pysk strzelił pokazuje mi 0,12mm.
Myślę, że pojęcie średnica dla plecionek jest umowne, żeby zobrazować jakąś różnicę względem żyłek. Może mierzą tak jak ja - spłaszczając suwmiarką...

Z multika wyjąłem szpulkę i podałem kropelkę oleju wazelinowego i jest lepiej, tzn: lepiej się kręci i nie popiskuje.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi, popróbuję z tym co mam i będę ostrożny.

#11 OFFLINE   toms72

toms72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaPruszcz GD

Napisano 20 październik 2011 - 10:05

Podejrzewam że popiskiwanie multika chodzi o DAIWE Megaforce 100TSHL? Jeżeli tak to nie ma czym się przejmować (moja piszczy od samego początku).Mój pierwszy multik (aktualnie w rezerwie). Gdybym był mądrzejszy wcześniej zasięgnął bym informacji z forum (kultura pracy pozostawia wiele do życzenie, praca też raczej nie masełko). Jeżeli kupiłeś nówkę to zrobiłeś podobny błąd do mnie w zbliżonej cenie można już kupić na forum przyzwoitą używkę.

#12 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 październik 2011 - 12:33

Tak Daiwa 100TSHL.
Nie mam za bardzo porównania do innych, to mój pierwszy multik, podoba mi się ten dynks do podciągania skokami, a po kapnięciu oliwki nie popiskuje. Zobaczę jak będzie pracował pod obciążeniem.

Dałem za niego około 350zł, nie wiem czy to dużo czy mało?
Te zakupy to był trochę impuls... tyle tego było w tym sklepie i wszystko ładne (wiecie o co chodzi) a nie lubię siedzieć godzinami i zastanawiać się co kupić.

#13 OFFLINE   toms72

toms72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaPruszcz GD

Napisano 20 październik 2011 - 14:44

Z tym dynksem uważaj. Gdiześ na forum, tym lub zaprzyjaźnionym czytałem o zacinaniu się młynka (podobno właśnie od tego dynksa)

#14 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 październik 2011 - 09:40

tutaj wiecej na temat teorii spiskowych i tego, co mozna nadrukowac na opakowanie B)
http://www.berkley-fishing.com/products/line/superline/firel ine-fused-original

#15 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 październik 2011 - 14:24

tutaj wiecej na temat teorii spiskowych i tego, co mozna nadrukowac na opakowanie B)
http://www.berkley-fishing.com/products/line/superline/firel ine-fused-original


Dzięki pitt za wrzucenie linka. Tam właśnie sprawdzałem.

wydaje mi się, że każdy dystrybutor może sobie dołożyć naklejkę jaką chce, u mnie jest doklejona z europejskimi oznaczeniami, tzn. mm, kg, m. takimi samymi i w tym samym miejscu co u niemców i holendrów. Wydaje mi się, że nie mam powodów, żeby myśleć, że jest to jakaś podróba. Nie lubię na każdym kroku doszukiwać się czyjejś złej woli.



#16 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2011 - 19:52

Dzisiaj zrobiłem test mojej(berkley) plecionki na wytrzymałość liniową.

Sposób pomiaru:
Jeden wałek fi 10mm umieszczony w imadle, drugi przytwierdzony poziomo do pojemnika na obciążenie.
Linka owinięta kilkanaście razy wokół wałków i zabezpieczona taśmą klejącą.
Obciążanie następowało stopniowo, od jakichś 700g do 5000g dokładano większe kawałki metalu, potem dochodziła drobnica po 200g, a ostatnie ciężarki(klucze płaskie, frezy itp.) każdy po ok 100g. Po dołożeniu każdego z ciężarków następowało zawieszenie ciężaru na kilka sekund.

Wyniki:
6955g, a po dołożeniu 104g strzeliła.

Wnioski:
Można zaufać naklejce z opakowania (przyp. 0,12 i 6,8kg)

Teraz planuję następny test, tej samej plecionki z różnymi węzłami.
Wyniki niebawem.

Tak sobie myślę, że można by zrobić taki wątek, w którym umieszczalibyśmy testy swoich linek i żyłek. Przecież jest to dziecinnie proste do zrealizowania. Jeszcze jak ktoś dysponuje wagą do ryb to już w ogóle.

Co o tym myślicie?



#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 październik 2011 - 07:49

nic nie stoi na przeszkodzie by coś takiego wprowadzic...

#18 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 październik 2011 - 07:56

Takie testy nie będą w 100% obiektywne, bo plecionka może być mocowana, czy wiązana w różny sposób. Nawet ten sam węzeł, na takiej samej plecionce można wykonać i zacisnąć lepiej lub gorzej. Błąd pomiaru na wadze wędkarskiej też może być niemały. Z pewnością jednak, przy minimalnym uporządkowaniu metodologii, będą one dawały ogólny pogląd na zgodność deklarowanych danych producentów z rzeczywistymi.

Nie uchronią nas jednak przed fantazjowaniem producentów nt. „średnicy” plecionki…

BTW, przypomniała mi się historia z nieszczęsną plecionką Broxx, którą trzeba było wiązać z chirurgiczną precyzją, a strzelała pod takim obciążeniem, jakie wytrzymywała 20lb – 30lb P-Line/PP.


#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 październik 2011 - 18:51

bardzo sie ciesze, ze porownanie parametrow tej linki popelniono przy uzyciu podanego powyzej linku ... poniewaz tabela w nim zawarta nie zawiera 'plecionki o srednicy' 0.12 ...

gdzies na forum jest link do strony z antypodow z ogromna iloscia wynikow testow linek wedkarskich z calego swiata ... testow przeprowadzonych - jak to trafnie napisal krzysiek - z minimalnym uporzadkowaniem metodologii

#20 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 październik 2011 - 23:52

bardzo sie ciesze, ze porownanie parametrow tej linki popelniono przy uzyciu podanego powyzej linku ... poniewaz tabela w nim zawarta nie zawiera 'plecionki o srednicy' 0.12 ...


link właściwie miał za zadanie pokazać, że podawana jest średnica i tyle.

To, że tej akurat linki nie ma na liście też mnie zainteresowało i napisałem do Berkleya, żeby wyjaśnić sprawę.
W odpowiedzi otrzymałem informację, że moja plecionka została wyprodukowana 3 listopada 2008r i że w USA nie produkują jej w tej chwili i prawdopodobnie nie będą tego robić w przyszłości.
Żeby uzyskać dokładniejsze informacje należy się kontaktować z lokalnymi dystrybutorami, ponieważ oferta produktowa różni się pomiędzy regionami.

A że nie wiem skąd ona przybyła do naszego kraju dalsze poszukiwania sobie daruję...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych