Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka echosonda do 1200zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   cru5h

cru5h

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza \ Sosnowiec
  • Imię:Bartosz

Napisano 24 październik 2011 - 08:15

Witam serdecznie !!!

Mam zamiar kupić echosondę. Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia. Echosonda ma być pomocna przy sondowaniu dna, głównie zbiorników zaporowych i jezior woj. śląskiego (Przeczyce, Kozłowa Góra, Pogoria 3, Dziećkowice, Paprocany, Poraj). Interesuje mnie zakup dobrego urządzenia, które pokarze rodzaj dna (muł, piasek, rośliny, kamienie, konary, karcze) i górki podwodne w zbiornikach o głębokości od 1,5m do maksymalnie 20m. Głównie nastawiam się na połów z opadu (koguty, gumy) oraz trolling (woblery) i casting ( jerki i blachy).
Jestem również karpiarzem i sona będzie pomocna w lokalizacji dobrej miejscówki na karpiową zasiadkę (podwodne polany) oraz sporadycznie przy połowach pod lodem. Na rybach jestem głównie w weekendy (w sezonie 3-4 razy w miesiącu)
Z informacji jakie wyczytałem w Internecie znalazłem dwie firmy Hummanbird i Lowrance, które maja ciekawe opinie. Mam zamiar przeznaczyć ok 1200zł na sondę + osprzęt (akumulator, torbę, uchwyt czujnika).
Proszę o jakieś rady i opinie, interesuje mnie sonda ze stożkiem typu 60 stopni (taka jest najlepsza do przeszukiwania dna) w trybie mono.

Co sądzicie o modelach:
- Hummanbird PiranhaMAX 150,160,170,180
- Lowrance Fishfinder X4, X4pro, Mark-x5, Mark -x5Pro, Mark-x5DSI

Interesują mnie opinie osób używających, np różnice w pokazywaniu dna miedzy sonda X a Y jeśli ktoś miał taką możliwość.Co byście kupili za około 1200zł...
Gdzie najlepiej kupować sondę (Polska, USA, UK) i w których okresach (zima, lato, jesień) jest najtańsza oferta sprzedaży.

#2 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 24 październik 2011 - 18:49

moja dobra rada to kupuj tylko z GPS ,nawet używaną.będziesz mniej pływał i szukał a więcej łowił.
pozdrawiam

#3 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 24 październik 2011 - 18:52

najtaniej ze Stanów
http://www.cabelas.com/catalog/browse/boating-boating-electr onics-sonar-and-sonar-gps-combos/_/N-1100517+4294753887/Ne-4 294753887/Ns-MIN_SALE_PRICE?WTz_l=SBC%3Bcat104794380%3Bcat10 4707080&WTz_st=GuidedNav&WTz_stype=GNU

#4 OFFLINE   cru5h

cru5h

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza \ Sosnowiec
  • Imię:Bartosz

Napisano 25 październik 2011 - 08:43

najtaniej ze Stanów
http://www.cabelas.com/catalog/browse/boating-boating-electr onics-sonar-and-sonar-gps-combos/_/N-1100517+4294753887/Ne-4 294753887/Ns-MIN_SALE_PRICE?WTz_l=SBC%3Bcat104794380%3Bcat10 4707080&WTz_st=GuidedNav&WTz_stype=GNU


Tak... ceny sa dobre ale wysyłki do Polski nie ma :(

A tak na marginesie co sadzicie: czy warto kupic Lowrance Mark X5 Pro czy wystarczy mi Hummanbird PiranhaMAX 150/160 do badania twardosci dna i gorek podwodnych na glebokosci 3m-8m ? Warto wydac ponad 1000zł na Mark X5 Pro? nie wystarczy mi tańsze rozwiązanie Hummanbirda?


#5 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 25 październik 2011 - 13:08

w twojej kwocie też kupisz coś na allegro:
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=echoson da+gps&order=p&change_view=1

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 październik 2011 - 14:09

Ja bym zdecydowanie kupil Lowrance x5. Modele sa 3, odpowiednio o mocy 1600W(pik tu pik), 2400 i 4000.

Zastanowilbym sie tylko czy ta o mocy 4000 nie bedzie powodowac tego, ze akumulator typowy nie wystarcza np. nawet na 1 dzien?

A watpie czy w przypadku lowisk plytkich (do 50m) jest potrzebna duza moc. Co innego jakies fiordy..

Gumo

#7 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 26 październik 2011 - 06:29

5x Pro :D

#8 OFFLINE   cru5h

cru5h

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza \ Sosnowiec
  • Imię:Bartosz

Napisano 31 październik 2011 - 12:44

Pytanie czy do pływania na zaporówkach i jeziorach (głębokość od 1,5 do 8-12m) do badania twardości dna i struktury dna wystarczy mi Lowrance X-4 Pro (stożek 120 i 60). Połowy podlodowe raczej odpadają, głównie kupuje echo do pływania łodzią i badania dna i miejscówek a ryby się same złowią :D .
Ma ktoś informacje czy Lowrance X-4 Pro kupiony w USA będzie posiadał europejski system miar (Metry/Celsjusze zamiast Stopy/Fahrenheity)? Ma ktoś doświadczenie podobno nowe Lowrnace maja oba systemy, gdzie w przypadku Hummanbird jest to uzależnione or lokalnego rynku...
Jeśli miałbym kupować, to coś bez GPS gdyż GPS już posiadam w telefonie i mi wystarczy, poza tym za niedługo wchodzi do Europy system Galileo który pewnie wyprze mniej dokładny GPS.
Ma ktoś informacje czy są jakieś echosondy z obsługa GPS po bluetooth (posiadam GPS Bluetooth Nokia)?

Mam tez możliwość kupienia Lowrance Mark X-5 z akumulatorem, ładowarką i coverem w cenie 950zł, używany (z tego roku) ale znajomy ze sklepu wędkarskiego wystawi mi gwarancje w dniu zakupu więc będzie jak nowy :D Co o tym sądzicie?

#9 OFFLINE   cru5h

cru5h

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza \ Sosnowiec
  • Imię:Bartosz

Napisano 31 październik 2011 - 16:49

Ma ktoś informacje czy Lowrance X-4 Pro kupiony w USA będzie posiadał europejski system miar (Metry/Celsjusze zamiast Stopy/Fahrenheity)? Ma ktoś doświadczenie podobno nowe Lowrnace maja oba systemy, gdzie w przypadku Hummanbird jest to uzależnione or lokalnego rynku...


Wszystkie nowe echosondy Lowrance w tym X-4 Pro maja system metreyczny :D - informacje dostałem od sprzedawcy w USA.


#10 OFFLINE   damien79

damien79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 439 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl
  • Imię:Damian

Napisano 20 luty 2012 - 21:10

Witam. Chciałem przeznaczyć ok. 1200 zł na echo. Byłem zdecydowany na model Lowrance Mark-5X Pro. Jednak niedawno pojawił się na rynku nowy model Lowrance Elite 4X. Mam teraz dylemat czy lepiej zakupić echo czarno białe o większym wyświetlaczu i wyższej rozdzielczości czy jednak nieco mniejszy wyświetlacz i niższa rozdzielczość ale w kolorze. Echo będzie mi służyło głównie do badania dna na niewielkich zbiornikach. Choć fajnie byłoby zobaczyć również ryby. Na której będzie lepiej widoczne twardość dna i echo ryb? To moje pierwsze cho dlatego pytam.

#11 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 21 luty 2012 - 09:40

Jeśli masz dobry wzrok i nie będzie cie denerwował 3,5 calowy ekran to w dobrej cenie możesz mieć echosondę i GPS-a z obsługa map Różnicę w wielkości ekranu (3,5 cala 5 cali ) pokazałem tutaj http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=24125&am p;start=0&

#12 OFFLINE   damien79

damien79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 439 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl
  • Imię:Damian

Napisano 21 luty 2012 - 10:34

Tak ale posiadanie echosondy z GPS wiąże się z posiadaniem do niej map a z tego co mi wiadomo mapy nie należą do tanich. Nie wiem czy takie echo jak np Lowrance mark 4 przy zakupie ma jakąś mapę wgraną. Kompletnie się na tym nie znam. Jeśli ma taką mapę to czy będę mógł zaznaczyć na niej np miejsce na mapie do którego poprowadzi mnie gps. Jak już pisałem będę używał echa na niewielkich zbiornikach max. kilkunasto hektarowych. Używanie GPS wiązałoby się więc tylko z zaznaczaniem ciekawych miejsc.A tą czynność mogę wykonać na prawie każdym telefonie komórkowym wyposażonym w GPS.

#13 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 21 luty 2012 - 11:20

Jeśli masz dobry wzrok i nie będzie cie denerwował 3,5 calowy ekran to w dobrej cenie możesz mieć echosondę i GPS-a z obsługa map Różnicę w wielkości ekranu (3,5 cala 5 cali ) pokazałem tutaj http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=24125&am p;am p;am p;start=0&

Cezary a mógłbyś w końcu wejsc w polemikę z Gumofilcem :D - czyli wyjaśnijcie jesli macie taką wiedzę jak to jest z tą wytrzymałością aku - bo faktycznie bez w zgledu czy wyświetlacz jest mono czy kolor to w zestawach są przeważnie 7 aH.

#14 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 21 luty 2012 - 13:07

Mark 5x-PRO - polecam, cały sezon jej używałem i wszystko wporzo - 2 stożki w zależności od potrzeby. Możliwość uruchomienia obu na raz.
Dzięki niej udało się trochę rybek namierzyć, zwłaszcza paskowatych :D

#15 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 21 luty 2012 - 17:09

Chłopaki tak naprawdę kwestia akumulatora jest kwestią wtórną. Żelki 7Ah które są wykorzystywane w zestawach najlepiej zachowują trwałość jeśli się je systematycznie doładowuje. Powstaje więc problem czy akumulator wytrzyma przez cały dzień bez ładowania. W monochromatycznych echosondach właściwie bez problemu, w kolorowych typu HDS 5 niestety trzeba mieć coś w zapasie. Bardzo trudno jest powiedzieć ile wytrzyma akumulator bo w echosondzie zapotrzebowanie na moc zmienia się w zależności od głębokości. Na głębszej wodzie musi po prostu mocniej pingać Po za tym każdy ma własny styl użytkowania jedni łowią 5 godzin inni 15 (zdarzało mi się w czerwcu). Ja nie mam z tym problemu bo zrobiłem sobie dodatkowy kabel i w razie czego podłączam się do akumulatora od elektryka lub do gniazda zapalniczki na łodzi.

A Gumi dobrze napisał :D

#16 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 21 luty 2012 - 19:40

No czyli 1 7aH mi styknie.

#17 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 21 luty 2012 - 19:54

Do damien79

No tak jeśli łowisz w takich okolicznościach to przyda się echo z większym ekranem bo gps i tak specjalnie nie ułatwi Ci życia. Z echosond rozważyłbym nowy model Condora 322 dc (podwójna częstotliwość 83/200). Będzie sporo tańszy od Marka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych