Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosondy DSI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 29 październik 2011 - 14:12

Dwa artykuły o DSI zgodnie z obietnicą

http://www.e-sonar.p...ologia-dsi.html generalnie o technice DSI. Jak to wygląda i jak pracuje

oraz drugi
http://www.e-sonar.p...chosondzie.html
A w nim - dlaczego na DSI tak trudno zobaczyć ryby

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 październik 2011 - 16:10

Czarku a bez logowania nie można poczytać? :(

#3 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 29 październik 2011 - 17:27

no właśnie - tak jak pisałem mam informatyka na urlopie. Po powrocie ma to wyłączyć. A może da się zrobić tak żeby forumowicze z automatu mogli się łączyć. Trzeba by to obgadać :D

#4 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 29 październik 2011 - 18:27

A tutaj macie jeszcze coś na deser :D
http://www.e-sonar.p...owy-matrix.html

#5 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 30 październik 2011 - 19:09

widoczne ryby na elit 5 dsi

.

Załączone pliki



#6 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 31 październik 2011 - 19:45

Mam pytanie do Pana Cezarego czy DSI zdaje egzamin na wodzie do 2 metrów bo u mnie mniej wiecej do tej glebokosci ekran jest wysypany malymi kropkami i wyglada wszystko tak jakby sie zlewalo
Trzeba ustawic inna funkcje jak sie plywa po plytkiej wodzie ?

#7 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 31 październik 2011 - 19:54

Mam pytanie do Pana Cezarego czy DSI zdaje egzamin na wodzie do 2 metrów bo u mnie mniej wiecej do tej glebokosci ekran jest wysypany malymi kropkami i wyglada wszystko tak jakby sie zlewalo
Trzeba ustawic inna funkcje jak sie plywa po plytkiej wodzie ?

Dodam ze posiadam Lovrance Mark 5X DSI

#8 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 01 listopad 2011 - 17:48

Płytka woda czyli taka od 0-2m to generalnie trudna sprawa dla echosond. Po pierwsze echo musi bardzo zredukować moc sygnału, po drugie - powierzchniowa warstwa jest zawsze wypełniona akustycznym śmieciem (sygnał ultradźwiękowy który rozprasza się o powierzchnię tzw surface clutter. Widzimy go na echu w postaci szarego paska przy powierzchni).Dochodzi jeszcze zjawisko tzw dudnienia.
Ale o tym wszystkim może kiedy indziej :D
Jeśli chodzi o Marka to generalnie polecam zrobienie doświadczenia. Trzeba dobrze obciążyć np pustą butelkę po Coli. Przepłynąć nad nią kilka razy z różną prędkością i obserwować ekran. Mozna to nazwać kalibracją a chodzi o to aby w kontrolowanych warunkach zobaczyć jakie echo daje określony cel.

Jeśli chodzi o kropeczki to bez jakiegoś zdjęcia trudno mi cokolwiek powiedzieć, to mogą być zakłócenia ale również małe ryby. Starajcie się robić zdjęcia ekranów będzie łatwiej analizować

#9 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 01 listopad 2011 - 18:55

Płytka woda czyli taka od 0-2m to generalnie trudna sprawa dla echosond. Po pierwsze echo musi bardzo zredukować moc sygnału, po drugie - powierzchniowa warstwa jest zawsze wypełniona akustycznym śmieciem (sygnał ultradźwiękowy który rozprasza się o powierzchnię tzw surface clutter. Widzimy go na echu w postaci szarego paska przy powierzchni).Dochodzi jeszcze zjawisko tzw dudnienia.
Ale o tym wszystkim może kiedy indziej :D
Jeśli chodzi o Marka to generalnie polecam zrobienie doświadczenia. Trzeba dobrze obciążyć np pustą butelkę po Coli. Przepłynąć nad nią kilka razy z różną prędkością i obserwować ekran. Mozna to nazwać kalibracją a chodzi o to aby w kontrolowanych warunkach zobaczyć jakie echo daje określony cel.

Jeśli chodzi o kropeczki to bez jakiegoś zdjęcia trudno mi cokolwiek powiedzieć, to mogą być zakłócenia ale również małe ryby. Starajcie się robić zdjęcia ekranów będzie łatwiej analizować



Dziekuje Panu za wyjasnienie
W tym roku bedzie juz ciezko z robieniem eksperymentów ale jak tylko zima dopisze i bedzie lód to pokonbinuje z mormyszka lub blystka tak jak Pan na kilku filmach :D moze cos z tego wyjdzie

#10 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1335 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 07 listopad 2011 - 11:43

Dla mnie jakos DSI to nie to wole jednak normalne echo.

#11 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 listopad 2011 - 12:30

http://www.lowrance....duct-Emulators/
na stronce pojawiły się nowe emulatory echosond w tym elite 5

I tak przy okazji zapytam- czy jest jakieś ograniczenie w użytkowaniu echa związane z zakupem urządzenia w stanach?

#12 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 09 listopad 2011 - 17:38

Wszystkie urządzenia Lowrance z GPS-em z USA przełączają się w Europie na tryb blokowania europejskich języków i systemu metrycznego.

#13 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 09 listopad 2011 - 18:03

Wszystkie urządzenia Lowrance z GPS-em z USA przełączają się w Europie na tryb blokowania europejskich języków i systemu metrycznego.


czyli wyswietlaja w jezyku angielskim (amerykanskim) i w systemie imperial ?



#14 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 09 listopad 2011 - 18:07

http://www.lowrance.com/upload/Lowrance/Documents/Misc/Restr icted-Use-of-Americas-Units.pdf

#15 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 09 listopad 2011 - 18:10

Dzieki za link.

Wszystko jasne :

3) Customers should purchase units from local authorized
Lowrance/Navico dealers and distributors – this will ensure that customers receive products
which are safe and useful for their requirements. In addition, customers who experience a problem can receive prompt local service and support.

;)

#16 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 10 listopad 2011 - 20:57

Cezary na którymś zdjęciu pokazana jest rufa z kilkoma sonarami.Ile na jednej łodzi można założyć echosąd aby nie zakłócały się na wzajem.I drugie pytanie czy do modeli LMS-480 można założyć czujniki DSI.Tornado

#17 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 10 listopad 2011 - 21:27

Cezary na którymś zdjęciu pokazana jest rufa z kilkoma sonarami.Ile na jednej łodzi można założyć echosąd aby nie zakłócały się na wzajem.I drugie pytanie czy do modeli LMS-480 można założyć czujniki DSI.Tornado


Możesz założyć ile tylko się zmieści :D
ważne aby jednocześnie nie pracowały przetworniki o tej samej częstotliwości bo będą interferować ze sobą. Hm jakby to przełożyć na praktykę:
Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy dwa echa na łodzi jedno na kokpicie przy kierownicy i drugie na dziobie tak jak to jest zazwyczaj na łodziach amerykańskich i zarówno czujnik zamontowany na rufie jak i ten na dziobie (na przykład na silniku elektrycznym)
mają podwójną częstotliwość 83/200 (np Mark 5x pro). Żeby mogły pracować w tym samym czasie jedna echosonda musi być nastawiona tylko na 83 kHz a druga na 200 wtedy będzie ok. Natomiast jeśli ustawimy obie na 200 lub 83 będą się zakłócać. Objaw to takie ukośne linie na ekranie.
Jeśli do zestawu np HDS dodamy boczny sonar można go używać jednocześnie bez problemu bo pracuje na częstotliwości 455 lub 800 kHz.

Do LMS-a 480 nie można podłączyć czujnika DSI. Ta echosonda nie ma układu który obsługiwałby taki przetwornik - 455/800kHz.


#18 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 11 listopad 2011 - 16:14

Dziękuje wszystko już jasne.Pozdrawiam Tornado

#19 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1424 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 listopad 2011 - 13:51

Witam szanownych forumowiczów!

Jestem użytkownikiem echa Mark 5x DSI i chciałbym się zapytać jak odróżniacie dno twarde od miękkiego mam z tym problem, a nie mam możliwości wpłynięcia na jakiś beton żeby sprawdzić to na własnej skórze. Jeżeli udałoby się podesłać jakąś fotkę byłbym dozgonnie wdzięczny.

Drugie moje pytanie dotyczy zanikania obrazu dna na głębokości od ok 30-40 metrów na częstotliwości 800 kHz (w opisie echa jest info że DSI działa do 76 metrów), dodam że na 455 kHz dno jest przy tej głębokości i nawet ok 50 metrów (takie mam najgłębsze jezioro) dokładnie widoczne. Czy zaobserwowaliście u Siebie coś takiego ?

Generalnie który trójkąt (w tym przypadku raczej nie stożek) powinien być bardziej dokładny ?

Pozdrawiam,
Łukasz

#20 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 20 listopad 2011 - 22:24

W wersji DSI takie zwykłe odróżnianie w zasadzie nie jest możliwe. Za to łatwiej obserwować co dzieje się na dnie łatwo zobaczyć kamienie i głazy zatopione drzewa. Powiem szczerze że jeszcze się nad tym nie zastanawiałem ale przemyślę, pooglądam logi i coś napiszę




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych