Kategorie Wszystkie →
Szukaj w artykułach
Reklama
Ostatnie na blogu
-
Omlet ok..
Sławek Oppeln Bronikowski - 20 lis 2024 22:30
-
Koniec... i wędkarskie życie po nim
Guzu - 29 paź 2024 12:00
-
sztuka łowienia
Sławek Oppeln Bronikowski - 07 paź 2024 20:22
-
i tak dalej
Sławek Oppeln Bronikowski - 17 wrz 2024 20:04
-
Nudy
Sławek Oppeln Bronikowski - 05 sie 2024 10:00
Ostatnie komentarze
-
Literatura wędkarska - nasze biblioteczki
pablo - wczoraj, 13:08
-
jerkówka ATC MU 606 vs.....???
jbk - wczoraj, 13:06
-
Znaczki i odznaki ryb łososiowatych
S. Cios - 22 lis 2024 16:29
-
Nasze muchy
Adrian Tałocha - 22 lis 2024 15:56
-
Łowienie białorybu na spinning
wilczybilet - 22 lis 2024 08:40
Tagi
- ogłoszenie
- wędki
- przelotki
- kołowrotki
- inne
- konkurs
- wodery
- śpiochy
- rodbuilding
- kołowrotek
- video
- dolnik
- catch and release
- odzież
- pracownia
- fly fishing
- naprawa
- motorowodne
- catch&release
- spacing
- blank
- phenix
- uchwyt
- spinning
- artykuł
- #pstragi
- szczupak
- rękojeść
- woblery
- serwis
- okoń
- pstrąg
- step-by-step
- sandacz
- tech
- autorski
- miasto
- street fishing
- c&r
- autorski-rb
- tech-rb
- #refleksje
- fuji
- buty do brodzenia
- mhx
- kleń
- glass
- daiwa
- blanki
- przynęty
982 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)
grzesiekbc, Google, tibhar, wojciech1919, Bing, XTR, woojtek13, 0507, L A, joshikaru, legion, Tommek, Robi72, ŁukaszK, Intro, Sławomir, Drabek, strary, Miru, Sonary i mapy, Bobby0404, maciekg, russian80, vince83, Łukasz W, Artur1987, amalker, Pluszszcz, soyerek, tryt, godski, mario, sneyks123, Livers, Pickerel, Mysha, Huberto, lukaszkosciukiewicz, rower26, Kierat, Polspin, beton007, BOB, dario69, Pablo01, piechu, bubas, Faer, Tomek2303, Facebook, Janek W, czarny1, Kokot, rybacz, Riverhunter, ktm777, Zbyszek_z2, Tomek Wielgus, Krzysiek Rogalski, Cris83, ubot, darek63, siarq, Arturrr, Johny P., Geciowy, Tokarz 2000, as1111, Klimas, robertp, diabel, Robert22, ender, lax, michi666, Pietruk, gringo, sslonio, cyprys19, qaya, teki77, fdt, mateuszxt, migdau, Lucky_69, shogun, Cez@ry, gregox, PePe., PaPaDaNcE, norbertz, Lukas 24, Okonek@123, grey, GINPK, pasazer, jabadaonbis, Pawel369, Kowal_wns, irekmisiak, adamklin, RokiFishBoa, esox34, Adi123, TOFIX99, Abs142, Grubyziom, tajger, Wariacik, marcinesz, Maroxx21, Dim, turik, Tresor
Sportowa „malina” czyli na ikrę inaczej
Browny, kingi, coho, steelheady sezon na te wszystkie gatunki zaczyna się już w lipcu i płynnie przechodzi z miesiąca na miesiąc aż do lutego. Naprawdę bardzo ciężko wygospodarować trochę czasu na napisanie kilku słów o połowie tych ryb. Do tego przygotowania do Mistrzostw Ameryki w łowieniu podlodowym i sami drodzy czytelnicy widzicie jak mało czasu pozostaje na pisanie, a gdzie praca, dom, rodzina?
Zacznijmy, więc od podstaw. Po pierwsze sprzęt. Wędka w przedziale 10’6 do 13’6 stopy o szybkiej akcji, ale w czasie holu ryby przechodzącej w parabolę. Na pewno zadajecie sobie pytanie - dlaczego taka długa? Po pierwsze długim kijem o wiele łatwiej jest kontrolować spływ zestawu a co za tym idzie hamować go (!!!). Po drugie hol ryby jest o wiele łatwiejszy na długim wędce niż na patyku o długości 7’ stóp nadającym się tylko do łowienia z łódki. Wyobraźcie sobie sytuacje, gdy musicie poprowadzić zestaw w rynnie pod drugim brzegiem na dystansie 25 metrów mając pod swoim brzegiem zwalone drzewo i rzeka płynie z prędkością około 15 km/h używając wędki siedmiostopowej, gdy rzeka ma 30 m szerokości, ja osobiście życzę powodzenia.
Jest kilka firm które produkują specjalistyczne wędki do tego typu łowienia: G.Loomis, Frontier, Cortland,Raven to tylko kilka przykładów, które możecie znaleźć na Internecie. Mój ulubiony sklep internetowy to WWW.FISHUSA.COM wystarczy wpisać słowo float rods w wyszukiwarce i cała oferta najlepszych firm ukaże się przed waszymi oczami. Ostrzegam was, że nie jest to sprzęt tani, ale też nie jest ekstremalnie drogi wędki wahają się w przedziale 150$- 350$ ale uwierzcie mi, że warto zapłacić drożej i łowić komfortowo cały dzień niż połowić 2h słabym sprzętem i zniechęcić się do końca życia. Osobiście używam 12’8 stopowej wędki firmy G.loomis i uważam ze jest jedna z lepszych wędek obecnie na rynku.
Przejdźmy do kołowrotków centerpin jest jednym z najprostszych rozwiązań technicznych jakie do tej pory widziałem. Na metalowym czepieniu jest osadzona szpula, która obraca się w każdą stronę bez najmniejszego oporu. Kołowrotek ten przypomina duży kołowrotek muchowy ale w przeciwieństwie do niego nie posiada hamulca, całą walkę z rybą kontrolujemy kciukiem hamując szpulę.
Używałem kilku typów tych kołowrotków i każdy model pracował inaczej. Chodzi dokładnie o prędkość z jaką obracała się szpula. Każdy element tego kołowrotka jest spasowany z dokładnością do tysięcznych milimetra aby nic nie zakłócało wolnych obrotów szpuli. Jest to bardzo istotne w momencie rzutu,ponieważ każdy opór lub zatrzymanie powoduje splatanie zestawu.
Technika rzutu jest bardzo prosta należy nadać szpuli obroty poprzez pociągnięcie za żyłkę i w tym samym momencie należy poprzez łagodny wymach wędziskiem umiejscowić zestaw w łowisku. Łatwiej powiedzieć niż zrobić wszystkie czynności muszą być idealnie zgrane w czasie inaczej będzie nam powstawać tzw. broda na kołowrotku. Przy odrobinie treningu wszystkie te czynności są dziecinnie proste.
Firmy produkujące centerpiny to Icelander ,Mykiss,Okuma,Raven,J.W.Young i znowu szanowni koledzy odsyłam was do mojego ulubionego sklepu fishusa gdzie znajdziecie wszystkie te firmy.
Przejdźmy do spławików. Przez długi czas używałem plastikowych zwykłych spławików ogólnie dostępnych w każdym sklepie. Na jednych z zawodów organizowanych przez Zew Natury poznałem właściciela firmy Expodex importera polskich spławików firmy Balsax. Dostałem od Kuby kilka wzorów do przetestowania. Były to typowe wzory do przepływani, włożyłem je do pudełka z zamiarem użycia ich przy najbliższej okazji. Miesiąc później takowa się na darzyła wyjazd do Michigan nad ST.Joseph river. Rzeka jest dosyć duża bo około 150 m szerokości i bardzo szybka. Krystalicznie czysta woda wymusza stosowanie przyponów z fluorocarbonu o wytrzymałości 8-10 funtów i długości 4-5 stóp. Zakładam białą baryłkę o wyporności 8g ponieważ nurt rzeki jest bardzo silny.
Zawsze pamiętajcie, że wagę zestawu dobieramy do głębokości i siły nurtu. Zasada jest bardzo prosta im głębiej i szybciej tym cięższy zestaw. Wszystkie spławiki Balsaxu mają podana dokładną gramaturę. Pierwsze przepuszczenie zestawu utwierdza mnie w przekonaniu że wybór był trafny. Ten spławik niesamowicie trzyma się wody i jest doskonale widoczny. Nurt rzeki znosi zestaw około 30 metrów od mojego stanowiska i nagle spławik znika z powierzchni.
Tego dnia złowiliśmy siedem steelheadów w cztery godziny. Od tego czasu używam tylko spławików Balsamu. Olbrzymi wybór różnych modeli możecie znaleźć w sklepie LEE TACKLE&BAIT w Arlington hts.
Przynęty jakie używamy w tego typie łowienia to przede wszystkim ikra w dwóch postaciach skein czyli kawałki wycięte z płatów ikry oraz luźne jajka zawiązane w woreczki. Przygotowanie ikry jest dosyć proste. Jej płaty płuczemy w wodzie i usuwamy wszystkie resztki krwi. Rozkładamy na ręczniku papierowym i czekamy ok. 40 min aby papier wciągnął całą wilgoć. Potem zasypujemy całość boraxem (można kupić w Gander Mtn albo Diks sporting goods pod nazwą Pro cure) przekładamy do ziplock bag i mrozimy. Tak przygotowany skein może wytrzymać nawet 4 lata! Pojedyncze jajka płuczemy w wodzie, robimy roztwór soli z wodą tzw. solankę (funt soli na 1 litr wody), jajka przekładamy do słoika i zalewamy solanką.
W każdym dużym sklepie wędkarskim możemy kupić różnokolorowe siateczki do wiązania woreczków najlepsze kolory to różowy, czerwony, seledynowy. Uwierzcie mi moi drodzy, że kolor siateczki odgrywa olbrzymią rolę i nigdy nie wiadomo, jaki kolor będzie danego dnia skuteczny.
Z wędkarskim pozdrowieniem
Jacek Gawliński, 2007
Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum
0 Komentarze