Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


539 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

329 gości, 8 anonimowych

Google, Łukasz.W, Bing, Jeżyk, TOMIS1975, Rapalka, mishka, kotwitz, pawelz, Dacek, dany, Alek_Art., namek, rower26, Barcel8, marcin186, K.Kalisz, kosio, Kuballa44, Rlodz, michal6564, Bucek, pstrągman, analityk, fonix, TOFIX99, Muskie, Zabol, wilczybilet, smokwelski, drzejko, Pisarz.......ewski Piotr, GrenDi, Areck, mela, krzyw, tomasxt, coloumb, tymof, nuka, XKRZYSIEK100, jasku10, kanu, bartosz311287, viciu, jelec, kgb, Hell-o, wojtek94, ryś, Leadrock, tomasz123, daniels24, szczupiec, ŁYSY0312, czebaczek1, kostom63, Rexxx, kamyk9, TTTom, Durzy, rybakaw, argail, Gruntownik93, Pride, duzers, Zbigart, Marcyś, Creux, Luke, Mazur, Karas06, radek_u, thor13, Maniekzns, FABIO_, szczupak1, russian80, FoSe390, guciolucky, Zebon, morowy, gammbler, nowka, Karol Krause, majki81, daczsan, Zack, MichałAspiusFishing, luk_hna, sslonio, P.Rozbiecki, jbk, JanuszP, PrzemekL, scOOtt, Tomasz eS, BOT, goliatwielki, Patryk022, marekn, bogdansb, luk_80, Żbiku, marek25, krzych742, gregory-171, Arturrr, Epidares, lukgor, MARCIN W, wojciech1919, bialy8227, mar233, Sweter, MARIUSZ 69, roost, versicolor, mack, migdau, welfron1, Tomekjjjw, hotpoint, FISH, ODYSEUSZ, ttoomm, SkiDivPL, Flame, OloPe, Xiaou, Trzeci79, Rademenes, bamm, Bobby0404, jacob1993, sez, kebap, rafal_LBN, ckrosnia, mlody, turbo93, jack66, bambus, gregor269, robertd, Patron, TeDDyBoY, menduza, pe-te-ro, iNSaNeMaN, tomeksawyer, arti24, Tiur, Voldemord, PLnK, maskey, Ryboman, mirekoko, Andru77, MarcinW, domino, kmr1, tomaszgrzywacz, mrufa8, karkoszek, okonilowca, asp, BamboTM, jjedrzejczyk, puszek7, hubert13, Baldi 32, PiernikTorunski, hi tower, damianowy, francisco scaramanga, Kosa, mateusz998, malcz, BGM, slawek_2348, mendes, Paweł Cieśliński, borys2, mis2900, -Power-, daniel., maniak, teki77, gajosik, Lucas, elpojo, homax, cys82, Kaczor Marki, Booseib, Tomfunk, plewo, PiterS, bercik69, Wesol, matt_gda, G_rzegorz, dawidzcm


- - - - -

Przyszłość zależy też od Ciebie


Publikujemy siódmy artykuł konkursowy (z drugiej edycji konkursu ), w której do wygrania jest udział w wyprawie grupowej do Szwecji w maju 2016 roku dla dwóch autorów najlepszych artykułów. W ramach nagrody zwycięzcy mają zapewnione : zakwaterowanie, pełne ubezpieczenie, korzystanie z łodzi z silnikiem spalinowy oraz paliwo startowe (5l), opiekę przedstawiciela biura podróży ZEW PRZYGODY na miejscu. Organizator zapewnia również możliwość skorzystania z transportu busem na miejsce i z powrotem.

Dołączona grafika

Przypominamy, że partnerem logistycznym wyprawy jest firma Unity Line organizator morskich podróży do Skandynawii. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: www.unityline.pl

Dołączona grafika

Czy jestem prawdziwym wędkarzem? Co w wędkarstwie jest dla mnie istotne? Czy mam prawo narzekać, wymagać, czy sam jestem w porządku? Czy jestem optymistą, czy należę do grona pesymistów? To niektóre z pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć w dzisiejszym świecie.

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Wędkarstwem spinningowym pasjonuję się się od ponad 15 lat, a wędkarstwem w ogóle dwukrotnie dłużej. Myślę, że to wystarczająco długi czas, by określić, co dla mnie jest istotne w wędkarstwie. Moja przygoda z wędkarstwem zaczęła się od bambusowego kijka, piórkowego spławika i haczyka wykonanego ze zwykłej szpilki. I łowiło się dużo, bez specjalnego zaangażowania. A ryby? Były i nie zastanawiałem się wówczas nad nimi, brałem, co złowiłem. Mimo to, nie byłem mięsiarzem. Od samego początku przestrzegałem wymiarów i okresów ochronnych, bez żalu wypuszczałem „niewymiarki”.

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Zastanawiać zacząłem się później i miało to związek z moim rozwojem jako wędkarza. Rozwój ten zawdzięczam bez wątpienia spinningowi. Sądzę, iż szczególne upodobanie do tej metody wynika ze specyfiki tej metody, a także moich zainteresowań i cech osobowych. Na pierwszym miejscu specyfiki metody spinningowej stawiam konieczność przemieszczania się w trakcie łowienia, co umożliwia szerszy kontakt z przyrodą i wymaga sporego wysiłku fizycznego. Kolejna istotna właściwość metody spinningowej to możliwość wędkowania w sposób bardzo aktywny, także w tym sensie, że ciągle wyczuwamy pracę przynęty i każdy kontakt z rybą. Podoba mi się w spinningu to, że wymaga on opanowania różnych umiejętności, takich jak ciągłe „czytanie” wody w celu wyszukiwania dobrych miejsc, ciche i niewidoczne dla ryb podejście do łowiska, zamaskowanie się, niesygnalizowane wykonanie dalekiego i celnego rzutu, odpowiednie prowadzenie przynęty i właściwa reakcja na branie: czasem natychmiastowe zacięcie, a innym razem odczekanie ułamka sekundy.

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Obecnie doszło do tego, że nie poławiam ryb innymi metodami, a wędkarstwo postrzegam teraz, jako sposób na życie, na doskonalenie się. Poznałem bliżej przyrodę i nauczyłem się z nią obchodzić. A wszystko polega na tym: „by króliczka gonić, a nie by go złapać”. I właśnie cała przyjemność wędkowania to „gonienie” za rybą, która w moim przypadku, bardzo często po wyholowaniu bądź sfotografowaniu wraca z powrotem do wody.

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Choć bardzo lubię rybie mięso to mam opory przed uśmierceniem pokonanego. Dlaczego? Powodów jest kilka. Nie myślę wówczas o rybie, jako o mięsie, lecz fakcie potwierdzenia trafności dobrania przynęty, jej prowadzenia, przewidywania i realizowania swoich planów. Po drugie wiem, że duże osobniki, to dzieła przypadku, którym przez wiele lat udawało się unikać setki pułapek. To silne, cwane i wartościowe ryby. Zabić taką to tak jakby nieodwracalnie zniszczyć dzieło sztuki. A zrobić to dla samego mięsa? Głupota!!!

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Przecież dziś w sklepie bez problemów można nabyć dowolne gatunki ryb. Nie wiem skąd u większości wędkarzy przekonanie, że jeśli płaci składki to musi brać, a nie dawać oraz przeliczanie poniesionych kosztów wędkarskich na ilość złowionych ryb, wychodząc z założenia, że hobby musi się opłacać. Pewnie byście mnie zapytali „A Ty nie zabierasz ryb…?” Tak, zabieram, ale tylko wtedy, kiedy naprawdę muszę lub mam na to ochotę. Muszę przyznać, że w momencie uśmiercania ryby przechodzą mnie nieraz różne myśli, przecież za rok, dwa, trzy…. znów mogę spotkać się z tą rybą, tylko, że znacznie pokaźniejszych rozmiarów, a wtedy ona naprawdę może mi przysporzyć wielu wspaniałych emocji i niezapomnianych chwil. A o to przecież nam wszystkim chodzi.

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Nad wodą nigdy nie będzie lepiej, jeśli sami sobie nie pomożemy. Uważam, że mam prawo narzekać i wymagać od innych wędkarzy, aby postępowali jak na wędkarza przystało. I wierzę, że sytuacja nad naszymi wodami zmieni się na lepsze. Jednakże by one następowały trzeba przyrodzie pomóc, a ludzi nauczyć szacunku do niej. A w tym wszystkim ryby nie są najważniejsze, lecz miejsca do których one nas prowadzą

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Drabek, 2016

Dołączona grafika
6 Komentarze

Fajnie sie czytalo :) Wlasnie o to chodzi zeby sie rozwijac w kazdej dziedzinie, ktora sie czlowiek zajmuje :)

  • Drabek lubi to
Fajne podejście do tematu. Osobiście lubię zjeść dobrą rybkę szczególnie jak przyrządzi ją moja żonka, ale zamiast kupować w sklepie wole pojechać na komercje bo wtedy mam pewność że jest świeża. A poza tym wędkarstwo traktuję czysto sportowo i każdej rybie którą pokonam na normalnych wodach zwracam wolość.
  • Drabek i Kwinto lubią to

Ja już od dawna nie jeżdżę "na ryby" tylko "nad wodę", połazić, poobserwować przyrodę, zrelaksować się, przetestować kij......a jak rybki jakieś się trafiają to super, wszystkie trafiają z powrotem do swojego świata :)

  • Sebo, Drabek i Kwinto lubią to
Zdjęcie
malinabar
23 lut 2016 20:16

Najfajniejszy jest etap , kiedy przestajemy się zastanawiać co i kiedy wypuścić , ale mocno zaczynamy główkować czy w ogóle cokolwiek zabrać . I wypuszczamy wszystko . 

Super się czytało Darek ! Fajne mety  ;) . Do zobaczenia nad wodą  :D .

  • Drabek lubi to

Przyjemny artykuł....sam wędkarstwo traktuje jako pretekst do spędzania czasu na łonie natury..nigdy nie zabieram zlowionych ryb..jestem zdania, ze w dzisiejszych czasach, przy tak wielkim wyborze i bezproblemowym dostępie do świeżych ryb i owoców morza z całego świata grzechem byłoby uśmiercać te, które nadal mogą generować kolejne ławice..szczególnie w naszych zubożałych akwenach..;]

  • popper, malinabar i Drabek lubią to

 

 

Po drugie wiem, że duże osobniki, to dzieła przypadku, którym przez wiele lat udawało się unikać setki pułapek. To silne, cwane i wartościowe ryby. Zabić taką to tak jakby nieodwracalnie zniszczyć dzieło sztuki. A zrobić to dla samego mięsa? Głupota!!!

Tego się trzymajmy :)

Bardzo fajny artykuł. 

  • Drabek lubi to