Kategorie Wszystkie →
Szukaj w artykułach
Reklama
Ostatnie na blogu
-
Omlet ok..
Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 22:30
-
Koniec... i wędkarskie życie po nim
Guzu - 29 paź 2024 12:00
-
sztuka łowienia
Sławek Oppeln Bronikowski - 07 paź 2024 20:22
-
i tak dalej
Sławek Oppeln Bronikowski - 17 wrz 2024 20:04
-
Nudy
Sławek Oppeln Bronikowski - 05 sie 2024 10:00
Ostatnie komentarze
-
Nasze muchy
Pasta - dziś, 19:20
-
Łowienie białorybu na spinning
S.N. - dziś, 10:44
-
Aliexpress - sprzęt muchowy, materiały, narzędzia
Richi55 - dziś, 09:25
-
BIG GAME - popping, jiging
wujek - wczoraj, 13:16
-
Casty Sakura
S.N. - wczoraj, 11:44
Tagi
- ogłoszenie
- wędki
- przelotki
- inne
- kołowrotki
- konkurs
- wodery
- śpiochy
- rodbuilding
- kołowrotek
- video
- dolnik
- catch and release
- pracownia
- fly fishing
- naprawa
- catch&release
- spacing
- motorowodne
- odzież
- blank
- phenix
- uchwyt
- spinning
- artykuł
- #pstragi
- szczupak
- rękojeść
- woblery
- serwis
- okoń
- pstrąg
- step-by-step
- sandacz
- tech
- autorski
- miasto
- street fishing
- c&r
- autorski-rb
- tech-rb
- #refleksje
- fuji
- buty do brodzenia
- mhx
- kleń
- glass
- przynęty
- tuning
- blanki
1532 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)
bartsiedlce, Kontemplator, dd300, Matss87, Bing, dnk, tomi101, DiddoR, kondzio 77, Grewal74, Friko, kacperek993, koval75, troutmaniacs, samiec, Artek, dante, Sady, darulica, Google, bony20, kolo807, darek63, _hubercik_, jujus20, Ziomal, mario, kosny.miloslaw, smużak, Maciej1979, 0507, Wydra7, md30, radeks, rav_id, Krzysiek184, skampi, strary, Mucha88, PrzemekL, c00per, CORNEL, maxxym, Androctonus, kruchy15, snoek3, Olsztynteam, Dedo, Quent, Bartek_C, helikon, marecki003, pablo40404, Maroxx21, Sebulba, Artur1987, Nowin33, IntruZ9, GINPK, Pride, Banjo, Pawel369, Matteoo, Kruszyna, BOB, Acho, karkoszek, Marceluss89, Michal_, rower26, kwimq, krokop, Macc, sinus, elpojo, hasior, Robert91, tryt, kamyk9, daniel., DumFish, Forest-Natura, gorrys7, Darek_W, michal6564, RokiFishBoa, ja_krzysiek, Faer, czarny1, natalusia74, Werem, Marek1969, Guzu, rolen, PGS21, Crazy_Pike, L A, Abs142, ZanderMajster, Damian Knieja, darek3523, Stachu, papierzakilures, SzczupakRzeczny, Gnat, rebowski12, Glory1, Kacper Kniaź, RomanP, KrólRyb, wuran, TOFIX99, 2703tomi, popper, Cez@ry, dzentik, Godzio, omber3, xXKoKOXx, teki77, qaya, www202, Tomek TJ, Sławek.Sobolewski, Mysha, mathew.stepnicki, Sylwek1981, Majkel S, JanuszP, Kingfish, krepuch, Seba1994, theslut, Andrzej@45, Marcin Jnc, kolpi, Jankaraś, Facebook, Mjony, Pasta, Paweł Bugajski, zandermafija*SpinnigistaWT, kuba67810, PiotrL70, Jacek01, Maciej W., Livers, przemofight, WalterW, masaj, Riverhunter, Bodzio666, azhek, hotpoint, mark
Forma jednoczęściowa... rządzi
Są dwa rodzaje form silikonowych do odlewania woblerów:
1. Dwuczęściowe- niedobre :.(
2. Jednoczęściowe- dobre
W tym krótkim poradniku pokażę Wam jak przygotować formę jednoczęściową, jakich materiałów użyć i jak zrobić ją poprawnie. Bez przeciągania wstępu siadamy do roboty.
Foto 1. Model, który będziemy formować. Enigma Whiplash.
Foto 2.3. Potrzebne będzie kartonowe pudełko, może być np. po fajkach, paście do zębów itd. nie ma to większego znaczenia chodzi o to, żeby mieć w co wlać silikon. Z klocków niestety wyrosłem a lego nie miałem nigdy (i dalej zazdroszczę małym skurwielom, którym starzy fundnęli lego statek piracki z rekinami). Kartonik oklejamy szeroką taśmą w celu uszczelnienia, można go porozcinać i okleić z obu stron, wtedy silikon pięknie odchodzi od ścianek pudełka. Przy przygotowaniu należy też wyciąć albo podkleić zakładki wewnątrz pudełka bo silikon wchodzi w najmniejsze zagłębienia. Jeśli podklejam, to klejem termicznym. Efekt końcowy na Foto 3.
Teraz przechodzimy do przygotowania korpusu do zaformowania. Zdjęcia były przygotowywane po partyzancku bo robiłem formę na szybko w Warszawie, a nie mam tu materiałów także kształt grzbietu odrysowałem na starej karcie bankowej i wyciąłem, nie jest zła ale polecam np. poliwęglan. Robimy formę otwartą stąd ten element jest potrzebny. Ogromną zaletą takiej formy jest brak potrzeby sklejania jej taśmą albo ściskania między deskami czy co tam jeszcze wyprawiacie, Model. niezależnie od swoich gabarytów nie straci kształtu, a mieszanka jest lepiej odpowietrzona, oczywiście lepiej też zalewa się same gniazda.
Ok, teraz ważna część, w elemencie musimy zrobić wlew i odpowietrzacz (półprzezroczyste zgrubienia na wyciętym elemencie). Dłuższy element to wlew żywicy, który znajdzie się na grzbiecie korpusu, mniejszy to odpowietrzacz na ogonku. Idealnie do tego nadaje się modelina, ja musiałem uformować wlewy z kleju termicznego bo nic innego nie miałem akurat pod ręką. Z modeliny wychodzą bardziej estetycznie jest to też materiał dobry ze względu na brak odkształceń cieplnych, o których za kilka chwil.
Ok, teraz nasz wlew przyklejamy klejem termicznym do grzbietu woblera (stąd polecam modelinę, po pierwsze nie roztopi się, po drugie wlewy wyglądają naprawdę estetycznie).
Korpus przyklejamy grzbietem do dołu, najlepiej też na klej termiczny, uważając, żeby możliwie cała powierzchnia wlewu była pokryta klejem i przywarła do pudełka.
Po kolei proces odlewania. Najpierw cieńszym strumieniem zalewamy korpus tak, żeby pokrył się cienkim filmem z silikonu, w ten sposób ograniczymy w pewnym stopniu ilość pęcherzyków powietrza, które przylegną do samego korpusu.
Zalewamy resztę formy, wlewając silikon powoli w najniższe miejsce formy. Tutaj drobny tip, postarajcie się wlewać silikon z wysokości około metra, w ten sposób również ograniczycie ilość powietrza w formie.
Po odczekaniu do całkowitego związania silikonu rozcinamy ścianki kartonika i wyjmujemy naszą formę.
Zanim wyjmiemy model matkę z silikonu warto trochę podciąć nożykiem do tapet/skalpelem elementy, które nie przywarły do spodu kartonika i dostał sie w nie silikon. Po tej operacji wlew będzie wygodniejszy.
Teraz fotografia, o której treść miałem milion pytań, tj. jak umieścić stelaż w formie jednoczęściowej. Odpowiedź poniżej, po wyjęciu korpusu z formy sloty na oczka przynęty tworzą się same i nie ma żadnego problemu z włożeniem stelaża do takiej formy, niezależnie od kształtu odlewanego woblera, może być to jerk, lipless i co tylko sobie wymyślicie. Stelaż będzie pewnie trzymany w formie.
Jak już wspominałem, forma pod tutorial była robiona w warunkach okopowych dlatego wierzch wygląda trochę kulawo ale funkcjonalność została zachowana. Od lewej, dłuższy wlew na żywicę, po środku pasek z karty do odpowietrzenia wlewanej mieszanki i uniknięcia konieczności zaklejania formy, z prawej szersza część stanowiąca odpowietrzacz części ogonowej. Polecam wszystkim spróbować bo to bardzo wygodne rozwiązanie. Dodatkowo większy dostęp powietrza przekłada się na szybsze utwardzenie mieszanki.
Tak wygląda odlany korpus woblera. Drugi tip. nadlewki świetnie i szybko ścina się szczypcami czołowymi odpowiednich gabarytów.
"To wszystko co mam do powiedzenia na ten temat.".
Piotr Prażmowski
www.Love-Bait.com
- Del Toro, la-bazooka, Byniek i 3 innych osób lubią to
27 Komentarze
Bardzo plastycznie przedstawiony opis . Skoro sam zrozumiałem jak wykonać taką formę, choć nie robię woblerów, to myślę, że pozostali forumowicze też nie będą mieli z tym problemu. Słysząc: "forma jednoczęściowa" zastanawiałem się, którą stroną wlewa się żywicę, a z której wyciąga się gotowy odlew bez uszkodzenia formy . Teraz już dzięki Piotrkowi wiem . Dzięki.
A dlaczego dwuczęściowe są niedobre? Cały czas na nich robie i sobie je chwaliłem dopuki nie napisałeś że są nie dobre. Wytłumacz na czym ta niedobroć polega.
Dlaczego uważasz, że forma dwuczęściowa jest gorsza? Trochę więcej z nią roboty w przygotowaniu, ale potem odlewanie jest przecież takie samo. A wyciąganie przynęty nawet prostsze. Pytam, bo sam tworzę tylko dwuczęściowe i nie wiem czemu miała by być gorsza.
Dobry artykuł, nie pierwszy z resztą lurebuildingowy spod Twojej ręki. Pozdro
Fajny poradnik, lecz należało by dodać, że takie formy są dobre do odlewów żywicznych.
A zupełnie ich nie widzę, do pianki poliuretanowej.
Kilka korpusów da się zrobić - pewnie tak, ale optymalna do pianki (w warunkach amatorskich ) jest forma z żywicy epoksydowej.
Bardzo fajny i pomocny artykuł ale taka forma jednoczęściowa nadaje się do prostych i mało skomplikowanych kształtów. Do skomplikowanych i wymyślnych korpusów takich jak na przykład owady to raczej dwuczęściowa. Tak mi się przynajmniej wydaje,chodzi mi o tą sporą nadlewkę która może zasłonić skomplikowane kształty.
Piotr - dorzuć jeszcze info - jakiego silikonu używasz do budowy takiej formy.
Dla początkujących będzie to bezcenne.
Pawle, wielkość nadlewki, jej umiejscowienie, tak samo jak odpowietrzacza są zależne jedynie od tego jak je sobie rozmieścisz. Jednoczęściówki nadają się doskonale do skomplikowanych odlewów, szczególnie z różnymi elementami wspomagającymi pracę przynęty.
Właśnie jestem w trakcie robienia formy dwuczęściowej, ale następną spróbuje jednoczęściową bo faktycznie dużo prostsza do wykonania. Jedynie mam obawy przed umieszczaniem stelaża w środku, no ale jak nie spróbuje to się nie przekonam. Dzięki za instrukcję
Naprawdę żadna filozofia, ważne, żeby długość i wysokość stelaża się zgadzały z tymi w modelu wzorcowym i wchodzi jak w masło.
Trzeba Pieter dodać jeszcze by nie naciąć oczka przedniego lub tylnego bo może uciekać grubo z osi
co masz na myśli? Chodzi Ci o to, by za bardzo nie wyluzować slotów pod oczka?
Właśnie szykuję matkę do 3-częściowego swimmbaita i się zaciekawiłem tym sposobem. Może się w jednej części pokuszę o taką formę w ramach eksperymentu.
Ja nic nie nacinam. Po zastygnięciu silikonu po prostu wyciągam model z formy, ewentualnie lekko wydłużam oś wlewów na grzbiecie żeby łatwiej dało się wyjmować korpus ale to rzadko.
Michał, jeśli zamierzasz lać wszystkie części oddzielnie to nawet chyba nie musisz odpowietrzacza robić, o z takim wlewem na przykład.
Ja wykonując formy, jedno czy dwustronne, przed umieszczeniem modelu i zalania go silikonem, zaklejam plastelinom otwory w oczkach /równo z drutem/. Zapobiega to dostawaniu się silikonu w otwór w oczku. Jeżeli tego nie zrobimy, to podczas wyciągania modelu z formy, silikon który dostanie się w otwór oczka, zostanie rozerwany i pozostanie w formie nierówne gniazdo na oczko. Podczas wkładania stelażu do takiej formy, możemy popełniać błędy z jego rozmieszczeniem.
Stosuję rozwiązanie pośrednie.
Oczka z drutu pokrywa się kroplą lakieru nitro. Może być też praktycznie) dowolna inna farba, ja stosuję lakier Nitro, bo mam pod ręką i szybko można uzyskać pożądany efekt. A efektem jest cieniutka błonka, naprawdę cieniutka, która umożliwia bezproblemowe wyjmowanie wzornika z formy (bez rozcinania lub wyrywania silikonu), a jednocześnie nie powoduje powstania miejsca na uciążliwe nadlewki na drucie. Proste i eleganckie rozwiązanie. Polecam
Zgadza się, że pozostają otwory o średnicy drutu. A co z silikonem ,który dostał się w otwory oczek, podczas wyjmowania formy zostaje on rozerwany i pozostaje w średnicy gniazda oczka.
Układa się idealnie do stelaża i korpusu, np. tutaj na zdjęciu widać slot na dolne oczko po wyciągnięciu modelu matki z formy. Tak samo oczka tylne i przednie.
IMG_20190406_071858.jpg 34,62 KB 6 Ilość pobrań
IMG_20190406_072409.jpg 45,1 KB 6 Ilość pobrań
Naprawdę świetny artykuł . Jestem na etapie przechodzenia z drewna na żywicę . Myślę że zaoszczędzone mam kupę nerwów i prób. Mam jedno małe pytanie - czy na jakimś etapie odlewania używasz rozdzielacza ?