Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


727 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

497 gości, 7 anonimowych

miras1983, MaLiNPlOcK, Google, bartek, sobol18, bezi, lenny, Byniek, maniak, anpart, tibhar, gerwazy, krzesza, Jopek1971, ahacia, dzinek, MATI87, Wojtas090, Bing, Pike_69, kajman, Darek100, Soldier82, Bolek, konopaa, aero, BodzioPT, _hubercik_, Filip98, tombrajder, koziol1006, strzebla, jerrys, Tiur, Salata, DarekM, Mariusz54, drzejko, Brylant, deridun, speku3, PL1962, Marcin P., Kaczy 85, Sport-Fishing, turik, menduza, Matiz992, venom_666, darek_tz, bullet81, krzysiek1, dario330, KALI, Stołczynianin, tomasz123, Maciej1979, heniek, ts21, banka62, yglo, minnow, slawmen5, elpojo, c00per, karpiu08, Orzeszek, Facebook, GoloGolo, markir, Jacques, malybalon, kambodza, Tomasz eS, dkowal, Piotr.B, Kogut Fishing, mela, Kokot, nalewator, nitror1, Trotka 7122, vince83, Hell-o, Wesol, Cez@ry, Żbiku, Czoper, polyari, SID, lysy69, dante, Bielany, Witko 1806, Wojtek Bazylewicz, Greg Greg, Voiteh, woblerwz, jerry, Wedkarz 1987, esox1972, PiECIA, MichałM, sajmo, Guzu, fkuzi555, maggot, KrystianS, daczsan, Bułka, Marek998, Lucas, gumowy, gorski83, Baniak, godski, radmac5, Zielony, Banjo, WojtekCIN, Cegla, popek, shavt, gpawel76, lukaszkosciukiewicz, Embe, wedkarski365, sebik, Piotrrrr92, Lucky_1, szczupiec, Pawgas, piniu, croock, Peacock, Pickerel, kostom63, robert7704, #Nord, skilos, nurek28, Szczupakos, Mdah, EMMS, Mysha, Yarpen, vako, kacziega, Waldi, Patron, Bolesław, wiwaldi1970, dekosz, Pasta, Kacper Kniaź, dex1, Piotr O., Pablo01, fish28, diabeł, krstn, wielkaryba, tpe, migdau, marcin89, sazanek, lopez77m, miramar69, wildriver, qaya, Pijeter, BACIAR, bobo, Yamakato, wojtek_n, maciej smochy, loko, GRZEGORZ197503, rav00, brox, pawas2, mero, Grzesiek, kornik1978, lukanio, cyprys19, arto83, Pietruk, wiktor1710, krycek, Staniu99, Kingfisher, Goliat, SPIDERLING84, Wojtek B., Benji1985, mirekoko, Vincent, Areq, Xibi, rybspinn, Dano., Zarq, albert, esox81, Person, tomaszek11, kleniarz, Wojciech_B, tomo80, kamyk9, darek3523, jarek.200, bambus, tymof, mirko filipovic, ttoomm, mariuszf, FISH, lamiglas, PrzemekL, Opolanin, pawbla3307, robert79, stigibingo, Mulat


- - - - -

Prace woblera ze sterem


Biorąc do ręki, oglądając półki sklepowe, czy też katalogi producentów widać jaka jest różnorodność woblerów w budowie, kształtach i kolorach. Ogólnie rzecz biorąc można je podzielić na te, które nie mają sterów (jerkbaity, zwane jerkami) i te ze sterami (crankbaity). Mogą one być jedno lub wieloczęściowe. Wśród nich są woblery pływające, tonące i o pływalności zerowej.

Liczną grupę stanowią pływające woblery ze sterem i to do nich w głównej mierze będzie odnosić się artykuł, choć omawiane zachowania się woblera dotyczą również woblerów tonących i o pływalności zerowej.

Oglądając wobler nie wiemy jaką charakteryzuje się pracą. Dopiero nasza obecność nad wodą i łowienie nim pozwoli nam to określić. Rozmawiając z kolegami po kiju mamy problemy z precyzyjnym opisem, czy też ze zrozumieniem przedstawianej pracy tej przynęty. Poniżej podjęto próbę opisania i systematyki prac woblera pod względem rodzaju jak i charakteru jego pracy.

Tuż po zarzuceniu wobler pływający unosi się na powierzchni wody. Jego położenie względem wody zależy od sposobu wyważenia. Na rys.1 przedstawiono typowe sposoby wyważania woblerów. Wobler wyważony głową w dół (rys.1a) umożliwia szybsze zanurzanie się w wodzie na żądaną głębokość. Takie ustawienie woblera pozwala na wstawienie steru pod małym kątem pochylenia α względem osi poziomej woblera, co dodatkowo sprzyja szybszemu zanurzaniu się jego w wodzie. Obciążenie w tym woblerze w zdecydowanej większości znajduje się w okolicach głowy woblera. Najczęściej spotykane jest wyważenie poziome (rys.1b), wynikające z faktu, że główne obciążenie woblera znajduje się na wysokości brzusznej kotwicy. Wyważenie na ogon (rys.1c) stosowane jest w woblerach używanych w bardzo szybkich rynnach podczas prowadzenia woblera pod prąd. Uniemożliwia się wówczas wypychanie woblera na powierzchnię.


Dołączona grafika

Rys.1. Wyważenie woblera
lewa - głową w dół, środek - poziome, prawa - ogonem w dół


Łowiąc woblerem pływającym ze sterem każdy z nas bez problemu zauważa trzy charakterystyczne stany, fazy jego zachowania się, co pokazano na rys.2. Zatem, w I fazie wobler nurkuje pod kątem wejścia αwej. Im kąt ten jest większy tym szybciej wobler znajdzie się na żądanej głębokości H. W II fazie wobler przebywa najczęściej najdłużej, to w niej ocenia się charakter jego pracy oraz najwięcej jest ataków ryb. Wobler porusza się na głębokości H, zwykle równolegle do lustra wody. Ostatnią fazą jest III faza, w której wobler wynurza się z wody pod kątem wyjścia αwyj.


Dołączona grafika


Rys.2. Charakterystyczne fazy zachowania się woblera pływającego ze sterem


Każdy wobler podlega prawom fizyki. Gdy wobler, będący w bezruchu, znajduje się na powierzchni podlega prawu Archimedesa (Hydrostatyka), zaś podczas poruszania się zastosowanie mają takie działy fizyki jak: Pływanie ciał oraz Opływ ciał (Hydrodynamika). Omawiając pracę woblera nie można zapomnieć o dziale: Ruch drgający i fale. Wykorzystując te znane reguły można wyjaśnić wiele zjawisk związanych z poruszającym się w wodzie woblerem.

Wobler podczas poruszania się w wodzie opływany jest wodą, podobnie jak samochód jadący drogą, który opływa powietrze. Oba te czynniki (woda i powietrze) charakteryzują się różną lepkością i gęstością, ale zjawiska zachodzące mają ogólnie podobny charakter. Woda opływa wobler z każdej strony, ale ster oraz czoło korpusu rozdzielają, w dwóch płaszczyznach, strumień opływającej wody, co pokazano na rys.3.


Dołączona grafika


Rys.3. Opływ woblera strumieniem wody w płaszczyźnie pionowej


W płaszczyźnie pionowej wobler nie jest symetryczny i dzięki temu oraz pochylonemu sterowi w dół rozdzielony strumień wody opływający wobler od góry i dołu pokonuje różnej długości drogi. Na górze woblera droga ta jest dłuższa. W wyniku takiego rozdziału opływający strumień wody charakteryzuje się różnym ciśnieniem. Nad woblerem ciśnienie w strumieniu wody jest większe niż pod. Powstaje wówczas różnica ciśnień wywołująca siłę hydrodynamiczną FH, która z kolei wywołuje moment M wymuszający zagłębianie się woblera pod wodę. Kolorem czerwonym zaznaczono strumień wody z wysokim ciśnieniem, a niebieskim strumień wody z niskim ciśnieniem. Strumienie wody po opłynięciu woblera rozszczepiają się i tworzą wiry. Zjawisko to zwane ssaniem ogonowym przyczynia się do powstania ujemnego ciśnienia w okolicach ogona woblera i wpływa hamująco na prędkość poruszania się woblera.

Kształt korpusu ma istotne znaczenie w jaki sposób woda go opływa. Natomiast każdy wystający element z korpusu woblera lub w nim wykonane wklęśnięcie zaburza opływ wodą. Można ten fakt wykorzystać do świadomego nadawania zachowania się woblera w wodzie oraz do uzyskiwania refleksów świetlnych. Ale nie tylko kształt korpusu zaburza opływ woblera wpływając na jego charakterystykę pracy. Najważniejszym elementem zaburzającym opływ korpusu woblera jest ster, a także czoło głowy korpusu. Na skutek tych zaburzeń powstają wiry, zwane wirami Karmana, które naprzemiennie (raz z jednej, raz z drugiej strony) oddziałując wzdłuż korpusu na całej jego wysokości wywołują wychylenia woblera w płaszczyźnie poziomej (akcja ogonowa) oraz w płaszczyźnie pionowej (akcja lusterkująca). Podobne zjawisko można zauważyć w przypadku flagi łopoczącej na wietrze. Efektem końcowym oddziaływania wirów na korpus jest wprawienie woblera w drgania (dobrze wyczuwalne na wędzisku) w obu omawianych płaszczyznach. Niezwykle trudno jest opisać w sposób przejrzysty, czytelny opływ korpusu woblera przez wodę podczas jego poruszania się, a także powstających zaburzeń. Opis przepływu, bez znajomości wyższej matematyki, będzie trudny do praktycznego wykorzystania podczas konstruowania woblera.
Przyjrzyjmy się zatem pracom woblera, co jest o wiele łatwiejsze do przedstawienia, gdyż możemy to zauważyć nieuzbrojonym okiem. Woblerem można łowić zarówno w rzece jak i w wodzie stojącej. W rzece woblera można prowadzić z prądem, pod prąd oraz po łuku. I podczas tego prowadzenia można zauważyć jak i poczuć na wędce jego pracę, składającą się z akcji oraz toru poruszania się. Na rys.4 pokazano typowe akcje woblera. W związku z akcją woblera pojawiają się następujące pojęcia: środek wychyleń w poziomej płaszczyźnie Opm oraz środek wychyleń w pionowej płaszczyźnie Opn. Położenie środka Opm można zmieniać wzdłuż długości woblera, a środek Opn wzdłuż jego wysokości. Środki Opm, Opn są zależne od środka ciążenia SC, ale nie tożsame z nim.

Dołączona grafika

Rys.4. Akcje woblera


Wyróżnić można dwie podstawowe akcje woblera: w płaszczyźnie poziomej, tzw. akcja ogonowa (widoczna w widoku z góry na wobler) oraz w płaszczyźnie pionowej, tzw. akcja lusterkująca, tzw. lusterkowanie (widoczna w widoku od przodu lub tyły woblera). Każda akcja posiada amplitudę i częstotliwość.

W akcji ogonowej wobler zamiata ogonem w lewo i w prawo. Te wychylenia odbywają się względem punktu Opm. Załóżmy, że te wychylenia ogona woblera (punkt K) kreślą sinusoidę, co pokazano na rys.5. Wobec tego torem poruszającego się woblera jest krzywa przypominająca sinusoidę. W ogonowej akcji woblera możemy zauważyć maksymalne wychylenie ogona (punkty KL1, KP1), zwane amplitudą A oraz częstotliwość tych wychyleń, tzn. ile razy ogon maksymalnie wychylił się w czasie T lub na określonym odcinku (odcinek KPKK). W tym przypadku widzimy, że w czasie T ogonek wychylił się raz w lewo (punkt KL1) oraz raz w prawo (punkt KP1).

Dołączona grafika

Rys.5. Ogonowa akcja woblera


Możemy wykonać takie same woblery, ale różniące się jedynie częstotliwością akcji ogona. Na rys.6 pokazano trzy częstotliwości akcji ogona.

Dołączona grafika

Rys.6. Rodzaje częstotliwości akcji woblera


Kolorem niebieskim zaznaczono typową akcję ogona. Ogonek w czasie T wykonał maksymalne wychylenie raz w lewo (punkt KL1) oraz raz w prawo (punkt KP1). Natomiast linią czerwoną zaznaczono akcję ogona woblera o większej częstotliwości. W tym samym czasie T ogon wykonał maksymalne wychylenie w lewo trzy razy (punkty KL1, KL2, KL3) oraz trzy raz w prawo (punkty KP1, KP2, KP3). O takiej akcji ogona (woblera) mówi się, że jest szybka.

Skoro wobler ma akcję szybką to też może mieć wolną, leniwą. Linia zielona przedstawia taką akcję. W tym samym czasie T ogonowi udało się tylko raz wychylić maksymalnie w lewo (punkt KL1). Zauważmy, że wszystkie te trzy akcje ogona charakteryzuje identyczna amplituda A.

Nie tylko częstotliwość akcji woblera możemy zmieniać, ale także amplitudę wychyleń jego ogona. Na rys.7 pokazano trzy rodzaje amplitud akcji woblera, przy tej samej częstotliwości wychyleń ogona.

Dołączona grafika

Rys.7. Rodzaje amplitud akcji woblera


Najwięcej (amplituda A) wychyla się ogon, którego tor oznaczony jest kolorem czerwonym, a najmniej kolorem zielonym (amplituda A). Woblery o dużej amplitudzie nazywane są woblerami o szerokiej, agresywnej akcji, a o woblerach z małą amplitudą mówi się, że pracują wąsko i spokojnie.

W związku z tym woblerowi możemy nadać żądaną akcję charakteryzującą się odpowiednią częstotliwością i amplitudą wychyleń. Niestety bardzo trudno jest nieuzbrojonym okiem ocenić wartość liczbową częstotliwości wychyleń ogona (zwłaszcza woblera o szybkiej akcji) oraz jego amplitudę podać w centymetrach. Ale każdą ogonową akcję woblera doskonale czuć na wędce i po tym możemy określić, czy taka częstotliwość akcji woblera nam odpowiada.

Niezależnie od częstotliwości oraz amplitudy wychyleń ogona woblera możemy uzyskać następujące ogonowe rodzaje akcji woblera, co pokazano na rys.8.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Rys.8. Rodzaje ogonowej akcji woblera
pierwszy rysunek - typu X, drugi rysunek - typu Y, trzeci rysunek - typu V


Odpowiednio przesuwając środek wychyleń w poziomej płaszczyźnie Opm wzdłuż długości woblera możemy uzyskać akcję typu X (rys.8a), Y (rys.8b) lub w skrajnym przypadku typu V (rys.8c). Jeżeli zaczniemy środek Opm przesuwać od głowy woblera w kierunku ogona otrzymujemy akcję typu X, a jeśli w przeciwną stronę to akcję typu Y. Tak nawiasem mówiąc akcja typu Y jest akcją typu X z tym, że głowa woblera niewiele się wychyla na boki. W pracy typu X wyraźnie widać jak wychyla się na boki głowa woblera ze sterem. W akcji typu V można odnieść wrażenia, że głowa woblera w ogóle nie wychyla się na boki, a jedynie ogon.

Na rys.9 pokazano jak maleje wychylanie głowy woblera na boki wraz z przesuwaniem środka Opm w kierunku steru. Na rys.9a widać, że środek obrotu Opm znajduje się blisko środka długości woblera. Zarówno ogon jak i głowa mocno wychylają się na boki. Jeśli środek obrotu Opm zostanie przesunięty w kierunku głowy woblera to uzyska się nadal akcję typu X, ale wychylenia ogona i głowy woblera będą znacznie różnić się, co widać wyraźnie na rys.9b. Wychylenia na boki głowy woblera znacznie zmalały.

Dołączona grafika

Rys.9. Wpływ przesuwania środka Opm na akcję typu X
a. środek obrotu Opm znajdujący się blisko środka długości woblera,
b. środek obrotu Opm znajdujący się blisko głowy woblera


Natomiast, jeżeli środek Opm znajdzie się na końcu steru uzyskamy akcję typu V (rys.8). W akcji lusterkującej wobler w płaszczyźnie pionowej przechyla się naprzemiennie w lewo i w prawo (rys.10).

Dołączona grafika

Rys.10. Lusterkująca akcja woblera


Te wychylenia odbywają się względem punktu Opn. Podobnie jak w przypadku woblerów o ogonowej akcji częstotliwość jak i amplituda wychyleń może być różna. Tak więc wychylenia na boki (w prawo, w lewo) mogą być częste i taką akcję nazwać można migotliwą. Mogą też być wychylenia o niewielkiej liczbie. Podobnie jest z amplitudą wychyleń woblera na boki (w lewo, w prawo). Wobler może wychylać się tak bardzo, że sprawia wrażenie, iż kładzie się na boki. Może też mieć niewielką amplitudę, prawie nie zauważalną.
Przemieszczając środek wychyleń w pionowej płaszczyźnie Opn do góry uzyskuje się akcję lusterkującą podobną do pracy typu X (rys.11a), a obniżając go można uzyskać pracę typu Y (rys.11b) lub typu V (rys.11c).


Dołączona grafika

Rys.11. Rodzaje lusterkującej akcji woblera
góra - typu X, środek - typu Y, dół - typu V


Na rys.12 pokazano lusterkujące akcje woblerów, ale w widoku z góry. Rys.12a przedstawia akcję typu V, a na rys.12b zauważyć można akcję typu X.

Dołączona grafikaRys.12. Widok z góry lusterkującej akcji woblera
Lewy - typu V, Prawy - typu X


Można też wykonać woblery, które mają obie akcje połączone ze sobą, tzn. posiadają akcję ogonową oraz lusterkującą. W tym przypadku jest więcej możliwości, co do uzyskania ostatecznego rezultatu, ponieważ można uzyskać akcję ogonową o różnej częstotliwości i amplitudzie wychyleń w lewo i w prawo, oraz akcję lusterkującą o różnej częstotliwości i amplitudzie wychyleń na boki w lewo i w prawo.

Na podstawie analizy akcji woblera pokazanych na rys.8÷rys.11 można stworzyć systematykę akcji woblera, którą pokazano na rys.13. Możliwość uzyskiwania różnych zachowań się woblera prześledzono dla woblera z akcją ogonową typu X. Tak samo będzie to wyglądało dla akcji typu Y i V, a także dla akcji lusterkującej. Należy nadmienić, że uzyskanie akcji wyłącznie lusterkującej jest trudne do uzyskania. Zdecydowanie więcej kombinacji będzie dla akcji lusterkująco-ogonowej ze względu na to, iż jest to połączenie dwóch różnych: ogonowej i lusterkującej, dla których możliwość uzyskania zostały omówione powyżej.

Dołączona grafika

Rys.13. Systematyka (nie pełna) rodzajów akcji woblera pływającego


Jak już wspomniano w pracy woblera, oprócz akcji, wyróżnia się jego tor poruszania się. Najłatwiej jest ocenić tor poruszania się woblera patrząc na niego z góry. Tor ten może być: prostoliniowy oraz krzywoliniowy. Tor prostoliniowy to taki tor, w którym tor poruszania się środka wychyleń woblera w poziomej płaszczyźnie Opm tworzy linię prostą. Natomiast w torze krzywoliniowym środek ten zmienia swoje położenie, czyli nie tworzy linii prostej. Najczęściej spotykane woblery poruszają się torem prostoliniowym (jak po sznurku), ale można też zaobserwować woblery poruszające się po torze krzywoliniowym, np.: po sinusoidzie (wężykiem).
Praca woblera może być regularna, tzn. taka w której akcja oraz tor poruszania się woblera nie zmieniają się przy ustalonej prędkości wody i jego poruszania się.

W pracy nieregularnej akcja lub tor poruszania się chwilowo zmieniają się mimo ustalonej prędkości wody i jego poruszania się. Zatem w przypadku akcji woblera (ogonowej lub lusterkującej) chwilowo zmianie ulega częstotliwość lub amplituda. Zaś rozpatrując tor poruszania się w pracy nieregularnej wobler chwilowo zbacza z tego toru. W spotykanych woblerach nieregularna praca woblera charakteryzuje się tym, że wobler nagle, w sposób niekontrolowany, odskakuje na bok (zmiana toru poruszania się woblera) lub bardziej i co jakiś czas wychyli się na bok (zmiana amplitudy i częstotliwości akcji lusterkującej woblera). Ta nieregularna praca może być wyraźna lub ledwo zauważalna. Powstaje na skutek chwilowej niestabilności pracy woblera.

Zarówno parametry pracy regularnej jak i nieregularnej można zmieniać w różny sposób. Na rys.14 pokazano nieregularny tor poruszania się woblera. Widać wyraźnie, że co jakiś czas nagle zmieniany jest tor poruszania się woblera. Wobler taki może posiadać akcję ogonową, lusterkującą lub lusterkująco-ogonową. Woblery o nieregularnym torze poruszania się potocznie nazywa woblerami z mykami.

Dołączona grafika

Rys.14. Nieregularna praca woblera


Praca woblera jest jednym z ważnych, a może nawet najważniejszych czynników jego skuteczności podczas łowienia ryb. Kupujący wobler, bez sprawdzenia w wodzie, nie jest wstanie określić jego pracy, może co najwyżej domyślać się. Warto zatem zastanowić się, aby na korpusie bądź sterze woblera opisać jego pracę. Analizując przedstawioną na rys.13 systematykę akcji woblera niemożliwe jest na korpusie jej opisanie za pomocą wyrazów. Ale można to zrobić za pomocą szeregu symboli. W opisie pracy woblera uwzględnia się: pływalność, rodzaj i typ akcji, częstotliwość, amplitudę oraz tor poruszania się. Wobec tego symbole przedstawia się następująco:
- pływalność:
P – pływający;
T – tonący;
N – neutralny;
- rodzaj akcji:
O – ogonowa;
L – lusterkująca;
Każdy z tych rodzajów akcji może być typu: X, Y, V. Zatem za literką dotyczącą rodzaju akcji dodaje się jej typ.

- częstotliwość akcji:
S – szybka;
W – wolna;
- amplituda akcji:
S – spokojna;
A – agresywna;
- tor poruszania się:
P – prosta;
W – wężyk;
M – myki.
Na podstawie symboli możliwe jest określenie schematu oznaczania pracy woblera, który przedstawiono na rys.15.


Dołączona grafika

Rys.15. Schemat oznaczania pracy woblera


Wykorzystując omówione symbole a także schemat (rys.15) opisać można charakterystykę pracy dowolnego woblera.


Przykład 1
Wobler Balskor (fot.1) jest na ogół woblerem pływającym (P) o szybkiej (S) i agresywnej (A) akcji ogonowej typu X (OX). Nie posiada pracy lusterkującej.


Dołączona grafika

Fot.1. Balskor (J. Sendal)


Torem jakim się porusza jest linia prosta, czyli pracuje jak po sznurku (P). Poniżej podano symboliczne oznaczenie pracy tego woblera:
P – OX – S – A – P


Przykład 2
Wobler Sowa (fot.2) jest woblerem pływającym (P) o szybkiej (S) i spokojnej (S) akcji ogonowej typu X (OX). Dodatkowo posiada akcję lusterkującą (L) typu X, częstotliwość jest szybka (S), a amplituda spokojna (S).


Dołączona grafika

Fot.2. Wobler Sowa (Cz. Sowiński)


Torem poruszania się jest linia prosta (P). Poniżej podano symboliczne oznaczenie pracy tego woblera:
P – OX – S – S + LX – S – S – P

W obecnych czasach nie jest problemem napisanie na komputerze, wykorzystując edytor tekstu, ciągu niewielkich liter, wydrukowanie ich na kalkomanii i naklejenie na korpus.

Ze względu na to, że akcję woblera najczęściej określa się podczas jego poruszania się w wodzie to często akcję woblera nazywa się jego pracą. Z tych względów autor w dalszej części pracy oba te wyrażenia używa zamiennie zakładając, że tor poruszania się woblera jest stały.

Nawiasem mówiąc, samą akcję woblera można zaobserwować wówczas, gdy wobler nie porusza się po torze (wędkarz nie nawija linki na kołowrotek), a jedynie na niego oddziałuje nurt rzeki.

Zmianę rodzaju pracy woblera, jak i charakteru tych prac (amplituda, częstotliwość) można dokonywać za pomocą jego elementów składowych. Na rys.16 przedstawiono budowę typowego woblera. Widać, że nie ma jednorodnej struktury. Oprócz korpusu, wobler posiada ster, obciążenie, stelaż lub elementy mocujące kotwice z kółkami i linkę. Praktycznie każdym z tych elementów w większym lub mniejszym stopniu można wpływać na pracę woblera.


Dołączona grafika

Rys.16. Budowa woblera


Początkującemu trudno będzie określić jednoczesny wpływ tych czynników na pracę woblera. Jednakże z każdym nowym wykonanym woblerem będzie następowało „Odkrywanie tajemnic woblera”.


SŁAWOMIR BEDNARCZYK (Banjo), 2015


29 Komentarze

Zdjęcie
Piotrek Milupa
19 paź 2015 18:21

Sławek bardzo ciekawy artykuł, zachęca do sięgnięcia po Twoją książkę :)

  • Banjo lubi to
Zdjęcie
slawek_2348
19 paź 2015 18:44

Masz u mnie doktorat honoris causa z woblerologii  :)

  • popper, Banjo i Woytec lubią to

:clappinghands:

Super materiał , i niby wszystko wiemy .

Sam osobiście nie robię woblerów, ale tekst jest super pod względem merytorycznym, oby więcej było takich na forum. Przynajmniej wiadomo na co zwrócić uwagę przy zakupie, co istotnie wpłynie na jego pracę.

Witaj

 

Książkę zakupiłem, czy z błędami? Proszę wyjaśnić w książce strona nr 28:

Przykład 1
Wobler Balskor (fot.16) Powinno być fot. 5 ..

Przykład 2
Wobler Sowa (fot.17) Powinno być fot. 6a

Przykład 3
Wobler Scatter Rap Shad firmy Rapala (fot.28) Brak takiej fotografii

 

Jestem początkującym wętkarzem, lecz już sporo wiem.

Czy dostałem pełną wersję ksiązki?

Naprawdę świetny artykuł. 

  • Sullast lubi to

Jestem początkującym wętkarzem, lecz już sporo wiem.

Czy dostałem pełną wersję ksiązki?

 

Pełna wersja powinna zawierać słownik :P

  • Kamil G, G_rzegorz i deywed12 lubią to
Sławek możesz mi rozwinąć skróty opm opn

Witaj

 

Książkę zakupiłem, czy z błędami? Proszę wyjaśnić w książce strona nr 28:

Przykład 1
Wobler Balskor (fot.16) Powinno być fot. 5 ..

Przykład 2
Wobler Sowa (fot.17) Powinno być fot. 6a

Przykład 3
Wobler Scatter Rap Shad firmy Rapala (fot.28) Brak takiej fotografii

 

Jestem początkującym wętkarzem, lecz już sporo wiem.

Czy dostałem pełną wersję ksiązki?

Jest tylko jedna wersja książki. Rozdział dotyczący różnorodności woblerów był bardziej rozbudowany, było więcej zdjęć, rysunków, ale nie moich. Co prawda były podpisy źródła skąd pochodzą, jednakże żeby nie było jakiś zawirowań z prawami autorskimi usunąłem te zdjęcia i rysunki, których sam nie wykonałem. Niestety spiesząc się przed Targami Rękodzieła nie wszędzie zmieniłem numerację, stąd te błędy w numerowaniu, za co przepraszam.

Sławek możesz mi rozwinąć skróty opm opn

Nad rys.4 skróty te są wyjaśnione. O to cytat: " Na rys.4 pokazano typowe akcje woblera. W związku z akcją woblera pojawiają się następujące pojęcia: środek wychyleń w poziomej płaszczyźnie Opm oraz środek wychyleń w pionowej płaszczyźnie Opn."

Zatem środek Opm odpowiada za pracę ogonową, a środek Opn za pracę lusterkującą.

OK.
Czyli nie jest to rozwijalny skrót a jedynie oznaczenie przyjęte przez autora.

Chciałem wiedzieć jedynie czy nie ma gdzieś tego rozwiniętego w innym rozdziale, stąd moje pytanie.

czyli dobrze przeczytałem :D

Nie, nie jest rozwijany, ale są odwołania do tych skrótów. Pierwsze dwa rozdziały w książce to podawanie definicji, pojęć (choćby o pracach woblera), aby później można było tymi pojęciami swobodnie posługiwać się. Dobrze przeczytałeś :-). Z czytania ze zrozumieniem masz ocenę celującą :-) :-).  A oznaczenie takie przyjąłem bo nikt tego wcześniej nie zrobił, to nie miałem do czego odnieść się.

Witam

 

Dzięki za wyjaśninia tego rozdziału.

Sądząc po tym fragmęcie książka wyglada na bardzo ciekawą ale jej cena ..... troche za dużo

Sądząc po tym fragmęcie książka wyglada na bardzo ciekawą ale jej cena ..... troche za dużo

No cóż każdy widzi to inaczej :-). Pewnie, gdyby książka była wydana przez wydawnictwo i nakład by był duży to i koszt książki byłby mniejszy. Tutaj mogę zgodzić się z Tobą. Jednakże za druk książki sam zapłaciłem i nie był to zbyt duży nakład, gdyż nie stać mnie na drukowanie tylu książek. Do tego trzeba wliczyć nakład pracy jaki poświęciłem. Książka jest spójna, choćby przez to że wszystkie zdjęcia, rysunki (ponad 100) sam zrobiłem. Tutaj nie ma skanów rysunków, zdjęć z internetu, co tworzy kompozycję niezbyt ciekawą i przypadkową. Pomijam testy nad wodą i pieniądze wydane na wykonanie sterów, długi wdzięczności za wykonanie korpusów itd. Jak to wszystko złoży się razem w całość (plus wiedza, a nie wszystko znajdziesz w internecie) to moim zdaniem cena nie jest wygórowana. Spróbuj sam napisać kilkanaście stron, wykonaj tyle samo rysunków a potem oceniaj koszt. Ciekaw jestem do jakich wniosków dojdziesz. Bez urazy, ale ten kto nie spróbował tego, to nie wie jak to smakuje :-).

Nikt nie napisał jeszcze nigdy czegoś takiego ,tak na prawdę każdy kto kupi to opracowanie ma podane na tacy "podstawowe" heheh zależności ,tak na prawdę każdy początkujący a moim zdaniem nie tylko początkujący rozkłada książeczkę ,otwiera odpowiednią stronę i jeżeli zastosuje się dokładnie do tego co tam jest napisane to wielogodzinne badania nad rzeką stają się rzeczą zbędną ,pomijając już kwestię ze niektórym zajęło by to tydzień a innym rok :-).

Cena za to opracowanie jest śmieszna ,dziwne Sławku to wszystko ,wychodzi na to że nikt nie potrzebuje takich informacji a to co napisałeś to pikuś :-).

  • Piotrek Milupa i Banjo lubią to
Dzisiaj otrzymałem książkę Sławka ... Świetna!

Załączony plik  ImageUploadedByTapatalk1445529959.106768.jpg   181,84 KB   27 Ilość pobrań


Załączony plik  ImageUploadedByTapatalk1445529972.113812.jpg   310,65 KB   17 Ilość pobrań
  • Piotrek Milupa lubi to

Ja wiem  ile pracy to kosztuje i rozumiem że karzdy ma prawo się cenić poprostu stwierdzam że jak dlamnie za 147 stron to troszke dużo 

Zdjęcie
Piotrek Milupa
22 paź 2015 20:18
Nie musisz kupować to jest wolny kraj i nie "karzdy" musi wszystko mieć.
Proponuje zakończyć rozmowę o cenie książki to jest wątek o artykule.
  • coma, JanuszD i G_rzegorz lubią to
Artykuł ciekwy, a sama książka to już wobler w "pigułce".Dla mnie jako laika kopalnia wiedzy, która pozwoli moim wypocinom być może zacząć łowić, a nie tylko dobrze wyglądać ☺
  • Piotrek Milupa i Banjo lubią to

Autorowi książki trzeba podziękować, tym bardziej, że wyłożył na to własne pieniądze. Na face rekomendowałem tę książkę, chociażby dlatego, że ciężko zebrać z różnych miejsc z internetu, czy z pojedynczych artykułów w prasie tą podstawową techniczną wiedzę. Nadto w książce są atrakcyjnie wykonane rysunki i wykresy, a jak wiadomo jeden obrazek jest więcej wart niż więcej słów.

Nawet jeśli nie dla siebie, to może być to świetny prezent dla kogoś innego, kto marzy o tym by zacząć tworzyć woblery :)

Co do pracy woblera - jak po sznurku.

 

Każdy ma swoje spojrzenie na to zagadnienie. Moje jest takie. Jeżeli wobler reaguje na załamania nurtu, boczne uderzenia i zawirowania to nie ma pracy jak po sznurku. Tylko wobler, który trzyma się jednego toru bez względu na warunki wodne ma pracę jak po sznurku. Co do takiego opisu dla Sendali bym bardzo polemizował, przynajmniej jeśli chodzi o przynęty 3-4cm, bo tymi najwięcej łowiłem. W wodzie stojącej Sendale idą prosto, ale w rzekach już nie.

 

Pozwolę sobie pokazać przykład mojego rozumowania pracy po sznurku. Na filmie jest mój wobler jedno-kotwiczny 6cm, który w rzece o niezmiennym nurcie idzie "jak po sznurku". Tu jest uwiązany w miejscu, stacjonarnie, w rzece o zmiennym i wcale nie tak silnym nurcie.

 

  • thoffi lubi to

joker z jednej z strony wypada Tobie podziękować za rekomendację ale z drugiej strony spłaszczyłeś powód tej rekomendacji. Być może jestem przeczulony, ale w książce nie tylko jest zawartość ogólnie dostępna w internecie czy też w prasie. W książce rozpatruję trzy korpusy: klasyczny ala sendal, cygaro, i glapka. Do każdego z nich zastosowałem 12 różniących się kształtem sterów, ale o jednakowej powierzchni i wyjaśniłem dlaczego tak się dzieje, że wobler ma inne parametry pracy w zależności od zastosowanego steru. Do każdego z tych korpusów następnie wstawiałem w różne miejsca obciążenia (są rysunki) i opisywałem ich pracę i wyjaśniałem dlaczego zmienił się charakter i parametry pracy. 

Badałem również woblery ze sterami giętymi (takie jak w rapalach czy salmo) - stosowałem o różnych proporcjach te stery podając co się dzieje z woblerem, tzn. charakter i parametry pracy oraz głębokość nurkowania i oczywiście tłumaczyłem dlaczego tak jest. Tak szczegółowych informacji nie znajdziesz w internecie chyba, że mylę się. I za to moim zdaniem warto książkę polecać, ale najpierw trzeba ją przejrzeć. Jest tam wiele rysunków, bo jak sam zauważyłeś jeden rysunek wart jest więcej niż wiele słów, gdyż jest jednoznaczny. To, że sam zapłaciłem za druk jest sprawą drugorzędną (ryzyko takie samo jak przy wykonywaniu woblerów - trzeba kupić osprzęt i materiały). Książkę wydałem, aby inni mogli z tego skorzystać, a nie dla zarobku. Nie robię przy niej też zbytniego szumu typu, że jest najlepsza. Kto chce ją kupić to kupi. Liczę, że inni też spróbują coś napisać. Na face kolega zrobił fp sam z własnej woli. Ja nie istnieję na fb :-).

Co do pracy po sznurku to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy każdy wobler w wodzie stojącej pracuje po sznurku oraz czy ten sam wobler w wodzie pracuje podobnie lub tak samo jak na filmie. Woblery Sendala znane mi są od wielu lat i uwierz mi nie wszystkie o tej samej długości pracują identycznie, to nie jest możliwe ze względu na hand made. Przerobiłem różnej długości wobki Józka. Choć trzeba przyznać, że przy produkcji ręcznej jest niewielki odsetek wobków różniących się pracą. To należy docenić w Jego wobkach.

Dziękuję za rekomendację choć mam nie co inne spojrzenie na woblera  :) .

Banjo, napisałeś, że spłaszczyłem rekomendację. Jaki ja mam wpływ na to, jak osobiście odbierasz czyjś wpis? Po co ta spinka? Być może połowy z tego co ty wiesz o woblerach ja nie wiem i pewnie tak jest. Chociażby dlatego, że nie łowiłem ryb takim arsenałem jaki ty wymieniasz.

 

Poza tym, nie mam potrzeby aż tak wnikliwego analizowania toru, ruchu, amplitudy, itp.  w tym sensie, by to usystematyzować i nadać nową terminologię. Być może właśnie to jest dla ciebie ważne, ponieważ stale podkreślasz zakres prac, a nawet opisujesz to jako badania. Masz umysł ścisły - techniczny, a nie artystyczny i raczej trudno będzie ci zrozumieć ludzi takich jak ja. Mnie bardzo łatwo zrozumieć takie osoby jak ty, a jest tu takich ludzi więcej, że wspomnę o Guzu, czy Krzychunie. Podobnie jak ty cenią dane, parametry, precyzję i inne konkretne rzeczy. Jedyna różnica jest taka, że jesteście mniejszością tego świata. Kochamy was, cenimy za rzeczy, które prezentujecie, ponieważ większość osób tego nie potrafi.

 

Więc wrzuć czasem na luz i pamiętaj, że nie każdego kręci exel, cyferki, milimetry, gramy, etc. :)

 

Odwaliłeś kawał dobrej roboty i bądź wreszcie dumny z tego. A z wisów "płaskich" może zacznij się śmiać. 

 

A to, że mamy różne spojrzenie na wobler, to chyba dla dyskusji dobrze. :)