Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotki Ryobi Zauber - prośba o opinie, uwagi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1470 odpowiedzi w tym temacie

#1401 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:09

Najbardziej lubię czytać porady ziomków, którzy o łożyskach mają takie pojęcie jak ja o balecie rosyjskim. Napiszę ci jeszcze raz. Użyłem łożyska nierdzewnego EZO do rolki w Spro Red ARC 3000 i było znacznie gorzej niż na łożysku oryginalnym ( głośniej i zacinało się). Oczywiście kolego możesz użyć łożyska nawet z wiertarki, tylko potem będzie płacz, że ci kołowrotek linkę plącze. A kolega do stelli, też włożył do rolki łożysko maszynowe EZO, zgodnie z twoją poradą?   

Ziomek to ty miałeś mieć na drugie, ale ksiądz na chrzcie się nie zgodził. A wracając do łożyska, które poleciłem, to ja też jakieś 10 lat temu takie dałem do rolki Reda i do dzisiaj chodzi jak nowe, nie szumi , nie zacina się. Co więcej, nigdy przez ten czas go nie smarowałem i nie czyściłem. 



#1402 OFFLINE   Wiśnia3005

Wiśnia3005

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:49

Ziomek to ty miałeś mieć na drugie, ale ksiądz na chrzcie się nie zgodził. A wracając do łożyska, które poleciłem, to ja też jakieś 10 lat temu takie dałem do rolki Reda i do dzisiaj chodzi jak nowe, nie szumi , nie zacina się. Co więcej, nigdy przez ten czas go nie smarowałem i nie czyściłem. 

Jak dla mnie możesz włożyć nawet łożysko od koparki i dołożyć łyżkę towotu. Nie traćmy czasu na głupie rozmowy, bo to bez sensu.  



#1403 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisano 25 sierpień 2021 - 21:12

 Przy najbliższej okazji sprawdzę co to za mega łożyska są w rolkach red red-ów.

Sławek, nie zdziw się, jak trafisz na red arca bez łożyska w rolce. A zamiast niego ceramiczna tuleja.

Jesienią takiego serwisowałem i było zaskoczenie z mojej strony.


  • S.N. lubi to

#1404 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów

Napisano 26 sierpień 2021 - 08:56

I jak sprawdza się nowy Zauber LT? Myślę nad 4000 pod rzeczną troć. Zaledwie 4-6 wypadów w roku.

#1405 OFFLINE   wichu79

wichu79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Artur

Napisano 27 październik 2021 - 20:28

Dziś odebrałem nowego Zaubera LT 2000. Kręci wyśmienicie i nie narzekam ale.....na rotorze napisane jest, że ma łożysk 9+1. Przeglądając schemat wyliczonych jest tylko 6 Więc gdzie jest reszta tych łożysk? Slam ma 6 łożysk...myślałem, że Zauber jest "półkę" wyżej bo wg producenta ma o 3 łożyska więcej....wtf

#1406 OFFLINE   jakgor4960

jakgor4960

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 27 październik 2021 - 20:58

wydawalo mi sie ze slam jest modelem wyzszym od zaubera...

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1407 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 październik 2021 - 21:23

Rozkręć rolkę kabłąka i sprawdź czy jest tam łożysko czy teflonowa tuleja jak w daiwie (czyli łożysko ślizgowe). W nowych red arcach takie ustrojstwo występuje a wiadomo, że te zaubery i arki klepie to samo corpo. Możliwe, że marketingowo liczą te tuleje jako normalne łożyska.

#1408 OFFLINE   wichu79

wichu79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Artur

Napisano 28 październik 2021 - 08:04

wydawalo mi sie ze slam jest modelem wyzszym od zaubera...
Mi się wydawało,że wyższy model ma większą liczbę łożysk Druga sprawa to cena.... Zauber jest minimalnie droższym kołowrotkiem od Slama więc teoretycznie wydaje się być "Stellą" ze stajni Ryobi. No ale.....jak to jest tak na prawdę to do końca nie wiadomo.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka


Użytkownik wichu79 edytował ten post 28 październik 2021 - 09:01

  • Aries lubi to

#1409 OFFLINE   Aries

Aries

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów
  • Lokalizacjaobok S7
  • Imię:Maciej

Napisano 11 marzec 2022 - 21:27

I jak wrażenia z użytkowania lt 2000?

#1410 OFFLINE   Hant3riX

Hant3riX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 14 marzec 2022 - 07:39

Ktoś przymierza się do nowego Zaubera? Podobno od jutra w sklepach.

Wysłane z mojego Mi Note 10 przy użyciu Tapatalka

#1411 OFFLINE   wichu79

wichu79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Artur

Napisano 14 marzec 2022 - 10:01

Ale z której dystrybucji?

#1412 OFFLINE   Piotrek88

Piotrek88

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 marzec 2022 - 21:01

Witam, czy ktoś się już zetknął z nową wersją Zaubera dystrybucja dragon w kolorze czerwonym??? Wygląda fajnie ale czy to nie jest jakiś przeładowany sprzęt? Pzdrawiam

Użytkownik Piotrek88 edytował ten post 20 marzec 2022 - 21:04


#1413 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 czerwiec 2022 - 13:24

Panowie czy szpulka z zaubera lt 3000 będzie pasować do modelu 4000 ? A może nawet od modelu 2000 nada się do 4000 ? Oczywiście z pokręcajką 😉 hamulca.

#1414 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 217 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 23 czerwiec 2022 - 16:30

Panowie czy szpulka z zaubera lt 3000 będzie pasować do modelu 4000 ? A może nawet od modelu 2000 nada się do 4000 ? Oczywiście z pokręcajką 😉 hamulca.

Niestety nie.

#1415 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 czerwiec 2022 - 17:03

Niestety nie.


Możesz rozwinąć czemu nie pasują ?

#1416 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 23 czerwiec 2022 - 17:55

Moim zdaniem w modelach 3000 i 4000 powinny pasowac na przemian, ale glowy nie dam.


  • S.N. lubi to

#1417 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 217 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 23 czerwiec 2022 - 18:47

Możesz rozwinąć czemu nie pasują ?

A czy masz na myśli kompatybilność szpul między klasycznym Zauberem a LT? W tym przypadku są różne średnice pokręteł. W przypadku zamienności w obszarze LT to 3000 i 4000 to ten sam korpus więc raczej można. LT 2000 to mniejszy korpus i rotor.
  • S.N. lubi to

#1418 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 czerwiec 2022 - 19:48

Chodziło mi o serię LT. Jeśli chodzi o rozmiar 2000 to być może uda mi się w jakimś sklepie sprawdzić bo jeżeli wysokość szpuli ta sama to może i pasowałaby. Dziękuję za podpowiedzi.

Użytkownik S.N. edytował ten post 23 czerwiec 2022 - 19:49


#1419 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 czerwiec 2022 - 20:57

Nie wiem jak w nowych seriach lt zaubera ale do starego red arca szpule miedzy 3000 a 4000 pasowały.
  • S.N. lubi to

#1420 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 29 czerwiec 2022 - 08:11

Łożyska wysoko precyzyjne, jakich używa się w rolkach kabłąków kołowrotka, mają konstrukcję zamkniętą metalem, zawierającą w środku litowy środek smarny, 

 

Zanim kolego zaczniesz głosić teorię spiskowo zamachowe wyjaśnię ci jeszcze raz. Zwykłe łożysko maszynowe (takie właśnie jak to EZO) nie nadaje się do rolki kabłąka kołowrotka. Twoje przeświadczenie, że jak łożysko jest japońskie, to musi być dobre do wszystkiego jest totalnym nieporozumieniem. Łożysko EZO maszynowe, świetnie nadaje się do miksera, odkurzacza czy innych sprzętów, ale nie do rolki kabłąka. Dlaczego tak jest? Wyjaśnienie jest totalnie proste. Ma zbyt duże opory ruchu. Wyobraź sobie, że zaczynasz łowić okonie na małe jigi o masie 2 gramów. Okazuje się, że siły działające na rolkę nie są w stanie obracać takiego maszynowego łożyska. Linka zaczyna się ślizgać po rolce i po kilku godzinach łowienia zaczynają się robić brody, a plecionka jest do wymiany. Jeżeli nawet będziesz łowił na cięższe przynęty, a rolka będzie mieć zbyt duże opory przy starcie, to też jest tylko kwestia czasu, kiedy linka się skręci. Łożyska wysoko precyzyjne, jakich używa się w rolkach kabłąków kołowrotka, mają konstrukcję zamkniętą metalem, zawierającą w środku litowy środek smarny, który w trakcie eksploatacji nie wymaga uzupełniania. W trakcie montażu takiego łożyska można wszystkie powierzchnie rolki od środka spryskać rzadkim środkiem smarnym wypierającym wodę. Bardzo wiele osób serwisując sobie rolkę kabłąka popełnia dwa zasadnicze błędy. Najczęściej czyści całość przy pomocy środka smarnego, który łączy wodę ( WD -40, a wtedy mamy do czynienia z wchodzeniem wody do środka łożyska, co opisywał jeden z kolegów), a dodatkowo smaruje wnętrze smarem stałym, co znacznie podnosi opory ruchu. Co do dostępności i cen za takie łożyska to polecam aliexpress. Za około 5$ można kupić takie łożysko z ceramicznymi kulkami 2Pcs/Lot 4*7*2.5mm Stainless Steel Ceramic Bearing MR74 SMR74 For SHIMANO DAIWA Fishing Reel Handle Knob Small Fishing Tackle|Shafts| - AliExpress lub całe stalowe 10Pcs SMR74ZZ ABEC 7 4X7X2.5 mm Stainless Steel Ball Bearing Miniature MR74 ZZ Z Ball Bearings L 740ZZ For Axial SCX10 II|Bearings| - AliExpress . Jak widzisz łożysko nie musi kosztować 100 pln za sztukę. Zapewniam cię, że te łożyska pomimo, że nie są japońskie są znacznie lepsze do rolki kabłąka od zwykłych maszynowych. 

 

Że niby nie wiesz, że smary litowe to smary stałe????

 

Żadna rolka nie zapobiega skręcaniu linki. Skręcanie wynika z samej konstrukcji kołowrotka ze szpulą stałą. Gdy zwijasz - skręcasz linkę, w czasie wyrzutu przynęty - rozkręcasz. Utnij 2 m cienkiej wstążki, jeden koniec na szpulkę, drugi przymocuj do czegoś i zobaczysz co się dzieje w czasie zwijania i w czasie rozwijania. Za skręcanie są odpowiedzialne inne czynniki - przynęta, wyciąganie linki przy pracującym hamulcu. Ale nie kołowrotek. A bzdury, o rolkach antyskręcenowych które serwują dystrybutorzy to zwykły zabieg marketingowy i nic więcej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych