Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Raczki - wydzielone z tematu Nasze muchy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 19 luty 2018 - 20:27

Na wstępie zaznaczę, że nie posiadam raczkòw w moich pudełkach. Zawsze wydawały mi się za pracochłonne na typowo użytkowe muchy i nie podjąłem tematu, leniwy jestem. No i w sumie rzadko łowię na nimfę, zwłaszcza lipienie.
Co waszym zdaniem jest kluczem do ich ponadprzeciętnej skuteczności? Chodzi o profil? A może na tych tchawkach osadzają osadzają się mikropęcherzyki powietrza i to wabi ryby? A może specyficzny ruch w wodzie?
Ktoś ma jakąś teorię?

#42 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 19 luty 2018 - 20:57

Lipienie to chłopy , na opatrzone cielęcinki słabo lecą. Jak się nowa pojawi to chcą posmakować . Ot cała teoria ;) Tak poważnie to wydaje mi się że te tchawki falują w wodzie i to wabi lipienie. Ostatnio na Łupawie łowiłem lipienie na raczki a w zasadzie na raki bo hak 10 i główka prawie 4 gramy i najwięcej brań było gdy przynęta chwile leżała na dnie. Może to wyglądało jak przycupnięte żyjątko z pracującymi tchawkami, a może zasda ze zdania pierwszego.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 19 luty 2018 - 21:09


#43 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 19 luty 2018 - 21:19

Lipienie to chłopy , na opatrzone cielęcinki słabo lecą. Jak się nowa pojawi to chcą posmakować . Ot cała teoria ;) Tak poważnie to wydaje mi się że te tchawki falują w wodzie i to wabi lipienie. Ostatnio na Łupawie łowiłem lipienie na raczki a w zasadzie na raki bo hak 10 i główka prawie 4 gramy i najwięcej brań było gdy przynęta chwile leżała na dnie. Może to wyglądało jak przycupnięte żyjątko z pracującymi tchawkami, a może zasda ze zdania pierwszego.


Czyli można by rzec łowiłeś lipienie z gruntu. Juz chyba wiem czemu rzadko łowię lipienie, po prostu wybrałem nie właściwą metodę ;)
  • Guzu lubi to

#44 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 19 luty 2018 - 21:28

To już wiele razy opisywana tzw "pomorska nimfetka " . Najpierw słyszysz plump, a za sto metrów widzisz wędkarza ;).


  • Bułka lubi to

#45 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 19 luty 2018 - 21:40

To już wiele razy opisywana tzw "pomorska nimfetka " . Najpierw słyszysz plump, a za sto metrów widzisz wędkarza ;).


No właśnie, dlatego jeśli wypróbuję raczki, to w wersji bez kasku, w zgoła innych okolicznościach przyrody. Ta opcja z imitacją wylinki jest kusząca. To może być naprawdę finezyjne łowienie!

#46 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 19 luty 2018 - 21:49

Wszystko kwestia łowiska. Jak jest gdzie poprowadzić i zatopić to gitara. U nas dużo miejsc gdzie wody 1,5 metra , a dołek metra na metr. Jak nie wbijesz i szybko do dna nie sprowadzisz, to jedynie nimfa  za szybko przelatujący sputnik robi. Trzeba sobie jakoś radzić, do czasu suszenia.



#47 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 luty 2018 - 22:07

Wydaje mi się, że właśnie te mikropęcherzyki mogą robić robotę. Wiele razy ryba bierze muchę, którą dopiero co założyliśmy, a potem przestaje na nią reagować.

Dzięki za wpis Majowy i witamy na forum.
Co do autorstwa Michała - o niego chodziło mi pisząc o Mistrzostwach Polski. Rozpropagował wówczas mocno tą muchę. Czy on jest autorem? Nie mam takiej wiedzy, ale skoro tak uważa to wierzę na słowo, bo udowodnić się tego nie da.

#48 OFFLINE   fiskebo

fiskebo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 144 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 05:07

Ten sposób robienia tułowia muszki został już dużo wcześniej dawno opisany.. np w popularnej książce  Fly Tier's Benchside Reference. Także o autorstwie trudno tu raczej mówić, chyba że w kwestii zminiaturyzowania i dopasowania do lipienia i warunków na Sanie. pzdrw


  • Kacper.K, venom_666 i trout master lubią to

#49 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 04 czerwiec 2018 - 22:40

Będąc ostatnio na Specu widziałem dużą ilość czarnych raczków płynących pod (i na) powierzchnią z których wyrajały się jętki. Tak się zastanawiam czy zwykła, lekka czarna mokra mucha nie byłaby dobra bo idealnie imituje te larwy.

Wielkość ok 1cm czyli hak max #14-16, wszystko czarne i duże odnóża. Odnóża można zrobić jeżynką, pochewkę z jakiejś czarnej pianki i powinno grać.  ;)

Ktoś z Was imitował może te larwy w taki sposób?



#50 OFFLINE   Jarek B

Jarek B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Jarek

Napisano 06 czerwiec 2018 - 16:23

A ja mam takie :P

Załączone pliki


  • Pisarz.......ewski Piotr i smokrom lubią to

#51 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 czerwiec 2018 - 12:05

Witam.

Ja tak od strony czysto przyrodniczej chciałem parę zdań w temacie. Ale bez szczegółowego wgryzania się w rodzaje, gatunki, itp. rzeczy.

Bo zacząłem się zastanawiać skąd taka popularność raczków.

Można by z jednej strony uznać to jako chwilową modę, trend jakiś ... ale ... tak naprawdę to są to muszki jeszcze wierniej imitujące naturalny pokarm ryb, niż cała reszta nimf.

Jeżeli przyjrzeć się stadium larwalnym owadów w wodzie bytujących, to już na pierwszy rzut oka widać że znakomita większość posiada skrzelotchawki.

A ich układ (skrzelotchawek) powoduje charakterystyczny zarys całego ciała owada - deltę albo owal, co można łatwo osiągnąć przez odpowiednie przystrzyżenie raczka.

Wpadła mi do rąk jakiś czas temu ciekawa książka ze wspaniałymi zdjęciami (kilkaset) i opisami tego co może zainteresować wędkarza muchowego - są tam kapitalnie przedstawione jętki, chrusty, widelnice, żylenice, ważki i inne wodne "boże krówki". Polecam - jest do kupienia na "jebaju".

Pozdrawiam.

 

 

 

Załączone pliki


  • Pisarz.......ewski Piotr i trout master lubią to

#52 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 15 czerwiec 2018 - 15:45

To tylko moda,a brązka jest wieczna
  • hi tower i venom_666 lubią to

#53 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 czerwiec 2018 - 19:53

To tylko moda,a brązka jest wieczna


Nie moda. Mylisz się. Idealna imitacja.

#54 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 czerwiec 2018 - 20:31

Moda Arek ;)

Taka sama jak na kilka innych wzorów w latach poprzednich.

Będą w pudełkach, ale w coraz mniejszej ilości wraz z upływem czasu i kolejnymi "odkryciami" cudownych much.

Idealne to sa muchy realistic, a nie "raczki" z wodogłowiem ;)



#55 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 czerwiec 2018 - 21:37

Ja nie mam nic z wodogłowiem.

Raczki mają płynąć przy powierzchni kiedy są zbierane. Jak nie są to wtedy jest łowienie w ciemno ... wodogłowiem.



#56 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 15 czerwiec 2018 - 22:02

Ja nie mam nic z wodogłowiem.
Raczki mają płynąć przy powierzchni kiedy są zbierane. Jak nie są to wtedy jest łowienie w ciemno ... wodogłowiem.


Jeszcze 4 miesiące temu nie wiedziałeś jak się je robi, a teraz widzę szpenio od "raczków"... ;) Rozumiem że się Tobie sprawdziły? Napisz proszę coś więcej łowieniu na te muchy.

#57 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 czerwiec 2018 - 22:20

Nie zrobiłem ani jednego, brak czasu na ryby. Zwłaszcza na suchą i męczenie się z wybrednymi lipieniami.

Na razie idę na łatwiznę i szukam zastępczego środka czyli mokrej m. bo ma być lekka i spływać powierzchnią. Nimfy (choć to też mokra) są zawsze za ciężkie.



#58 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3655 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 16 czerwiec 2018 - 10:07

Czemu nimfa ma być za ciężka? Przecież śmiało możesz robić nimfy bez główek, Taka nimfa doskonale pływa pod powierzchnią :)



#59 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 czerwiec 2018 - 10:12

Raczki naturalne (żywe czy martwe) spływają tak że grzbiecik dotyka im powierzchni. Nimfy rzadko tak płyną, nawet jak zastosujesz cieniutki haczyk do suchej. Dlatego imitowanie takich owadów jest najskuteczniejsze w sposób: rzuty pod prąd i szybsze ściąganie sznura z podnoszeniem kija, niż płynący nurt.
Będę kombinował z pochewką z pływającej pianki lub podobnego materiału aby utrzymać muchę przy powierzchni. :)

Użytkownik trout master edytował ten post 16 czerwiec 2018 - 10:14


#60 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 16 czerwiec 2018 - 11:34

Takiego "raczka" spokojnie zaimitujesz emergerem...
Bedzie wisiał w filmie na skrzydełku z cdc.
  • Bułka lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych