Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Raczki - wydzielone z tematu Nasze muchy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 luty 2018 - 09:45

jedna uwaga...

Zły materiał do imitacji organów oddychających ;)

To powinny być nici czy włóczka w pasmach prosta, nie skręcona, tak by nie robiły się tanie pędzelki ;-)


  • Pisarz.......ewski Piotr i trout master lubią to

#22 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 19 luty 2018 - 11:09

jedna uwaga...

Zły materiał do imitacji organów oddychających ;)

To powinny być nici czy włóczka w pasmach prosta, nie skręcona, tak by nie robiły się tanie pędzelki ;-)

Na pewno masz rację :) .Miło to nie brzmi :( , ale lepiej niż ......".jedna uwaga ,Zły wykonawca muchy" ;) :D

Te muszki , to bardziej pod biało-ryb niż raczki na  lipienia.

Łowcy wzdręg twierdzą że najlepsze kolory , to czarny z domieszką czerwieni , żółtego lub złotego. Sam wielokrotnie obserwowałem jak podczas łowienia okoni na spinning , wzdręgi atakowały czarny połyskliwy krętlik pomiędzy żyłką a FC. I taki był zamysł tych muszek , a woda i ryby zweryfikują na wiosnę.



#23 OFFLINE   lupazoom

lupazoom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:R

Napisano 19 luty 2018 - 11:47

Może komuś się przyda info, że raczki z zamieszczonego filmiku bez obaw można a nawet powinno się kręcić na 18 i 20tkach. Zdecydowanie przewijka bażantem królowała w naszym przypadku na Sanie. Sporo brań było w przypadku tchawek z żyłki i przewijki bezbarwną nicią całkowicie bez obciążenia. Taka wylinka praktycznie tuż pod lustrem wody.


  • Pisarz.......ewski Piotr, trout master i m_ar lubią to

#24 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 19 luty 2018 - 11:47

Witam.

Arek ... regulaminowo można łowić godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca. Czyli zaczynasz i kończysz praktycznie po ciemaku ...  :rolleyes:

https://calendar.zoz...k/sunset-pl.php

Pozdrawiam.

Mamy taki zapis "extra" w zasadach połowy ...

 

7. Połów ryb na wodach górskich odbywa się od świtu do kalendarzowego zachodu słońca.

http://www.pzw.org.p...kregu_krosno_na

 

Co ciekawe, co kalendarz to inna godzina zachodu słońca, a licząc go wg tego co mnie uczyli na geografii jeszcze w podstawce , do dla każdej współrzędnej geograficznej będzie to inna godzina ..



#25 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 luty 2018 - 12:49

Myślę że okreslenie zachodu słońca odnosi do naszej strefy czasowej, a nie tego że na zachodzie zajdzie 5 minut później niż na wschodzie kraju ;)



#26 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 luty 2018 - 13:37

Myślę że okreslenie zachodu słońca odnosi do naszej strefy czasowej, a nie tego że na zachodzie zajdzie 5 minut później niż na wschodzie kraju ;)

Moment zachodu słońca (wschodu również) zależy od szerokości geograficznej a nie od długości, przykładowo w czasie kiedy słońce jest nad półkulą północną później zachodzi na północy niż na południu.

Dnia dzisiejszego zachód słońca w Grzybowie o 17:15 natomiast w Sanoku o 16:57  ;)


  • venom_666 i Grzegorz78 lubią to

#27 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1299 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 19 luty 2018 - 13:44

Witam.

Archanioł ... aaa - to co innego. Przytoczyłem zapis RAPR'u obowiązujący ogólnie na terenie kraju, nie znając szczegółowych przepisów jakie sobie wprowadził dodatkowo okręg krośnieński na swoim terenie.

Sorki jeżeli wprowadzilem kogoś w błąd.

Pozdrawiam.



#28 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 luty 2018 - 13:53

Witam.
Arek ... regulaminowo można łowić godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca. Czyli zaczynasz i kończysz praktycznie po ciemaku ... :rolleyes:
https://calendar.zoz...k/sunset-pl.php
Pozdrawiam.

Nie w Okręgu Krosno. Chyba że w 2018r. coś się zmieniło na dobre (stare) bo nie czytałem jeszcze Zasad Wędkowania w Okręgu Krosno.
_____

Pisarz.

Bogactwo kołnierzyka i jeżynki kwalifikuje te nimfki pod wzdręgi.

Użytkownik trout master edytował ten post 19 luty 2018 - 13:59


#29 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 luty 2018 - 14:07

Moment zachodu słońca (wschodu również) zależy od szerokości geograficznej a nie od długości, przykładowo w czasie kiedy słońce jest nad półkulą północną później zachodzi na północy niż na południu.

Dnia dzisiejszego zachód słońca w Grzybowie o 17:15 natomiast w Sanoku o 16:57  ;)

no a w górach to całkiem pokopane, bo na jednym odcinku schowa Ci się za górą, a kawałek dalej już nie ;)

No i bądź tu człowieku mądry.

Myslę jednak że przepisy odnoszą się do uśrednionej wartości dla Polski ;)



#30 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 luty 2018 - 14:21

Nie się nie zmieniło w temacie "jak wyglada wieczorna rójka chruścika na Sanie".
To tak dla przypomnienia "obcym" którzy mogą się czasami zdziwić. :(
______

Może komuś się przyda info, że raczki z zamieszczonego filmiku bez obaw można a nawet powinno się kręcić na 18 i 20tkach. Zdecydowanie przewijka bażantem królowała w naszym przypadku na Sanie. Sporo brań było w przypadku tchawek z żyłki i przewijki bezbarwną nicią całkowicie bez obciążenia. Taka wylinka praktycznie tuż pod lustrem wody.


Lupazoom.
Są bezbarwne nici????? Skoro pod powierzchnią (wylinka) czyli nimfetka na pewno bez główki. 🤔
_______

Załączone pliki


Użytkownik trout master edytował ten post 19 luty 2018 - 14:26


#31 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 19 luty 2018 - 14:24

Konkretnie jest brany czas stolicowy czyli dla miasta Warszawy. Aczkolwiek wiadomo, że nikt normalny nie zrobi rozruby o 3minuty.

#32 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 19 luty 2018 - 15:05

Skoro pod powierzchnią (wylinka) czyli nimfetka na pewno bez główki.
_______


Owady linieją w całości a więc nimfa z główką, tylko nie z metalu. Tak gwoli ścisłości, ty pewnie to wiesz, ale myślę, że z 50% polskich muszkarzy nie słyszało o nimfach bez kasku
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#33 OFFLINE   lupazoom

lupazoom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:R

Napisano 19 luty 2018 - 15:09

Trout master, Uni Mono Thread. Czyli pewnie też żyłka zwana nicią ;). Idąc za opisem np Gawlika: Bardzo mocne, super cienkie nici wiodące przeznaczone głównie do wykonywania małych i bardzo małych suchych much.

Nici składają się z pojedynczego, nylonowego, przezroczystego włókna.
Zapewniają komfortowe sporządzanie much lipieniowych nawet do rozmiaru 26 na neutralnym bezbarwnym podkładzie. 

 

Pisząc zupełnie bez obciążenia miałem na myśli brak główki i żadnego ołowiu czy też drucika na tułowiu. 


  • trout master lubi to

#34 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 luty 2018 - 16:14

Pierwszy raz z "raczkami", a raczej "trójkącikami" jak je nazywają miejscowi spotkałem się parę lat temu na Sanie. Pytając Piotrka Marchewkę o historię tych much, odpowiedział mi że na początku XXI wieku pierwszy raz widział taką muchę. Kto ją wymyślił - tego nie wiem, dziś wielu przypisuje sobie ich twórczość.

 

Mucha wróciła do łask i ukazała się szerszemu gronu ok. 3 lat temu, gdy "dała" wygraną w Mistrzostwach Polski na Sanie. 

 

Temat wydzieliłem, bo dość ciekawa dyskusja się wywiązała :)

 

Marian, Kazek Żertka miał na myśli nieco inne raczki, opisywał je jako duże przynęty na brzany  i w zasadzie nie miały związku z imitacjami jętek, o których tutaj dyskutujemy. 

http://www.flyfishin...le.php?a_id=177

 

Natomiast, poprzeglądałem sobie dziś nieco artykułów na ff (nomen omen bardzo ciekawa lektura, polecam wszystkim, którzy nie znają) i znalazłem w artykule z 2004r. muchę bardzo podobną do "raczka".

Chodzi o trójkątny kształt ;)

400xe8143cb47d20d760edb0d9d55fb67b09.jpg
Link do artykułu: http://flyfishing.pl...e.php?a_id=1364


  • Pisarz.......ewski Piotr i m_ar lubią to

#35 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 luty 2018 - 17:15

Trout master, Uni Mono Thread. Czyli pewnie też żyłka zwana nicią ;). Idąc za opisem np Gawlika: Bardzo mocne, super cienkie nici wiodące przeznaczone głównie do wykonywania małych i bardzo małych suchych much.
Nici składają się z pojedynczego, nylonowego, przezroczystego włókna.
Zapewniają komfortowe sporządzanie much lipieniowych nawet do rozmiaru 26 na neutralnym bezbarwnym podkładzie.

Pisząc zupełnie bez obciążenia miałem na myśli brak główki i żadnego ołowiu czy też drucika na tułowiu.


Jaka jest grubość tej nitki? Jaka może być porównując do średnicy żyłki?

#36 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 luty 2018 - 18:02

Masz rację Kacper, starośc i skleroza mnie dopadły.

Może to była stara strona JP Dessaigne, albo stara Danica??

Mam gdzieś w pudełkach z zabytkami larwę ważki wiązaną w taki sposób, z plecionym trójkątnym tułowiem i dokładanymi tchawkami z wiskozy.

Tułów wstepnie modelowany odcinkami drutu przywiązywanego po bokach i nawinietym pod thoraxem, tyle że to była dość duża imitacja.

Mniejsze - uproszczone już podobne do raczków i z główką mosiężną.



#37 OFFLINE   Majowy

Majowy

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • Imię:Piotrek
  • Nazwisko:Majowy

Napisano 19 luty 2018 - 19:06

Dobry wieczór.
Cieszy mnie niezmiernie fakt, iż Panowie kręcą raczki sugerując się moim skromnym stepem.
Ale nie o tym chciałem. Prócz filmu sbs na YT opisałem kilkoma zdaniami historię przynęty.
"Pierwszego "raczka" podarował mi Tomek Wieczny Wieczorek. Ot taka mała muchowa pierdółka - pomyślałem. Zmieniłem zdanie po teoretycznie słabym jesiennym popołudniu na Sanie. Innych "pedałków" lipki jakoś nie chciały a akurat tego Tomkowego żarły pewnie i mocno.
Przed napisaniem tego tekstu udało mi się odnaleźć twórcę "raczkowej" nimfki. Michał Fejkiel, bo i nim mowa w 2010 roku wyczarował ową imitację małej sanowej jętki. Poprosiłem Michała o kilka zdań komentarza:"
Całość można znależć tutaj:

http://zlowiwypusc.p...k-krok-po-kroku

Widzę, że koledzy podejmują temat nieco większych raczków. Jakiś czas temu była również mowa o większych wzorach:
http://zlowiwypusc.p...wy-step-by-step
No i moja ulubiona nimfa na głowe: http://zlowiwypusc.p...wy-step-by-step

Arku - szybkiego powrotu do zdrowia życzę :)


Edit: co do wersji z wylinką: Tułów i tchawki --> półprzezroczysta UNI Trico 17/0. Wymaga nieco więcej cierpliwości...


Użytkownik Majowy edytował ten post 19 luty 2018 - 19:09


#38 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 19 luty 2018 - 19:11

Witaj Piotr na forum ;)



#39 OFFLINE   Majowy

Majowy

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • Imię:Piotrek
  • Nazwisko:Majowy

Napisano 19 luty 2018 - 19:16

Cześć cześć. Nie będę się udzielał za wiele. Musiałem skrobnąć dwa zdania coby Michałowi F. nie odbierać zasług.



#40 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 19 luty 2018 - 19:18

Ale możesz zawsze jakieś muszki wrzucić ;)