Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Głowice OPST - kto używa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 08 luty 2021 - 23:15

Cześć, OPST to już stary system ale ja jeszcze nie używałem ich głowic do SH. Wymyśliłem sobie, że to może fajnie działać przy łowieniu na streamery na rzekach wielkości Brdy gdzie głębokości często się zmieniają a dzięki tipom można się szybko dostosować. Niemniej ostatnio pojawiają się linki hybrydowe czyli zintegrowany running z głowicą typu skagit - to może być jeszcze lepsze bo nie ma łączenia z running line. Co sądzicie? Co polecacie?



#2 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 08 luty 2021 - 23:41

OPST ma system smooth z runningiem. Działa jak opisują.

#3 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 09 luty 2021 - 00:41

Głowice OPST, czy to w formie zintegrowanej czy do użycia z runningiem są chyba najkrótsze ze wszystkich produkowanych w swoich klasach wagowych.

Czasami bardzo użyteczne mimo że finezji tam nie ma. Mam w 4 wagach, linki zintegrowane od innych producentów, z dłuższymi głowicami mi ich nie zastępują.

Nie widziałem skagit'u od Ego ale to chyba nie taki całkiem skagit.

 

tomaszek11



#4 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 09 luty 2021 - 03:16

Mam. Używam do krótkiego DH. Tych lżejszych do SH nie próbowałem, ale domyślam się, że lataja podobnie dobrze.



#5 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 09 luty 2021 - 08:26

Dzięki Panowie - a gdzie najlepiej to kupić - ADH- fishing czy w innym miejscu? Pod moje rzeki myślę o skagicie ze zintegrowanym runingiem. Czy tabele wag głowic do wędek, które prezentują na stronie są miarodajne? Bede szukał linki do Radiana 9,6” #7



#6 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 09 luty 2021 - 10:09

W Mistpool masz te same ceny tylko jak zawsze wysyłka free.
Szczególnie przy drobnych zakupach ma to jakiś sens.
Produkty OPST nie często pojawiają się na wyprzedaży, szczególnie w europejskich sklepach.
Cóż, czasami trzeba brać to co jest...
Tabele na stronie OPST są dobrym punktem wyjscia. Radian to dość szybki kij, być może "oczko" ciężej zrobi mu i Tobie dobrze.....:-)
Ale to tylko niczym nie poparty pomysł.

Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 09 luty 2021 - 10:13

  • gladki lubi to

#7 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 09 luty 2021 - 11:51

Ja osobiście mistpool odradzam, po trzech miesiącach przepychanek okazało się że blanku który u nich kupiłem od dawna nie ma na stanie.
Wyrzuciłem ich stronę z zakładek.

#8 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 luty 2021 - 13:38

Witam.

Tomek ... ja to ogólnie temat głowic dopiero oswajam od pewnego czasu, także nie wiem czy Tobie lub innych pisącym w tym wątku, akurat przyda się to co napiszę.

Ale na pewno wielu początkujacym tak jak ja, może te kilka zdań pomoże.

Przez ostatni rok ze sporym okładem, męczę dosyć intensywnie OPST'y w dosyć szerokim zakresie 150/175/200/225/250/275. 

Ciekawa sprawa z nimi, bo kupiłem z głupia-frant po taniości na giełdzie nówki sztuki nie używane, nie mając pojęcia czy będą mi potrzebne. No i potem dopiero zacząłem oswajać takie łowienie.

Okazało się że to w moim przypadku to był strzał w dziesiątkę, bo niechcący dostałem do ręki narzędzie, które otworzyło mi ogromne możliwości tam gdzie łowię i pozbyłem się dzięki nim pewnych problemów, które sprawiały mi trudności przy łowieniu.

Są idealne do łowienia na całkiem sporych odległościach pod przeciwległym brzegiem, gdy trzeba przerzucać główny, z reguły dużo szybszy niż woda przy brzegach, nurt rzeki. Mowa o naprawdę szybkiej wodzie, gdzie mending na dłuższą metę, przez cały dzień jest po prostu męczący.

Miałem z tym zawsze problem (chyba nie tylko ja) bo przy dalszych rzutach i sporej ilości linki na wodzie, środkowy - długi i ciężki jej odcinek nie sposób jest opanować i prowadzić muchę w wolnej wodie przy drugim brzegu. 

Przy rozbiegówce mono i takiej głowicy jak OPST, problem znika - dysproporcja między jego wagą (rozbieg) a wagą głowicy jest na tyle duża, że nawet przy łowieniu na 20 (i więcej) metrach, samą wędką podnoszę bez problemu z wody cały running i mam pełne panowanie nad tym jak płynie głowica i sama mucha.

Nie używam tipów - co może być też ciekawe dla sporego grona. W zupełności wystarczają mi na moich wodach polyleadery. Przy dwóch kompletach o długościach 1,5 oraz 3 m (float, intermedium, sink, fast sink, extra fast sink i super extra fast sink) da się łowić OPST-ami wszędzie i zawsze prowadzić muchę tam gdzie chcemy. Na wszelki wypadek mam jeszcze dwa przypony leadcore o dł. 1,2 oraz 1,8 m, które ewentualnie zakładam same albo przed polyleadery gdy jest taka potrzeba (bardzo głęboka woda albo bardzo wysoki stan i ogromny przepływ).

Nie mniej jednak na ten rok zaplanowałem sobie zakup kompletu tipów w większości rozmiarów wagowych i trzech długościach 1,5/2,25/3m - ale to będzie spory wydatek i będe je robił sam "z metra ciętych" odcinków. Dla sprawdzenia czy będzie to duża różnica w wygodzie łowienia i prowadzenia much.

Najczęściej łowię nimi streamerami - całkiem sporymi nawet, bo wyznaję zasadę że nawet niewielki pstrągal spokojnie zasysa nawet szczupakowe muszyska (i to mi się sprawdza), dużymi mokrymi i ... tu uwaga - suchą muchą. Przy czym tą ostatnią sprawa się tyczy rozmiarów głowic 150 i 175.

OPST'y nie są najkrótsze na rynku.

Tactical Skagit SH od Ego są jeszcze krótsze i to nawet o 1/3 w niższych wagach. Z drugiej strony mamy też z kolei popularne, około 6 m (20' lub 23') głowice skagitowe z Aliexpres, które zauważyłem - są przez wiele osób stosowane u nas w kraju. Czyli sporo dłuższe od OPST-ów 

Tu dochodzimy do tego czym łowić takimi głowicami.

Sama firma OPST oferuje kije do nich, w dł. 9'/9'6''/10'. Podobnież do tego, Ego wypuszcza właśnie kijek 9'6'' przeznaczony do łowienia "obrzynami" na takich rzekach jak pokazują na filmikach YT.

W moim przypadku to z gołą inne patyki - jak sobie OPST-y sprawiłem, to się okazało że posiadam już całkiem sporą ilość jednoręcznych kijów bardzo kompatybilnych z krókimi głowicami skagiowymi, a mianowicie chodzi o szlaki. Najlepiej łowi mi się OPST-ami wędkami w granicach 6'6''-9', a jak bym miałto zawęzić, to dokłądniej 7'-8'.

Dopiero na naprawdę dużej rzece, jaką jest Odra i łowiąc głównie z brzegu używam wędek węglowych 9'6''-10', ale tam potrafię głowicę na 30-40 metrów wypuszczać z nurtem (wypuszczać - nie rzucać).

Oprócz OPST-ów, posiadam także sporo głowic standardowych, SH scandi i do słiczów, multi-tipy oraz głowice zintegrowane. Też nimi często łowię i dięki temu mam spore porównanie do krótkich OPST, ale na ten przykład na takich rzece jaka pokazana jest na ostatnich filamch Ego (Brda chyba włśnie to jest), to uważam że dużo lepiej łowiło by mi się właśnie OPST-em.

Ze skagitowych głowic zintegrowanych wybrałem Ambush'a - używam dwóch rozmiarów zwykłych i jednego short'a. Ale wygodniej mi się nimi łowi długą nimfą oraz w dużo mniejszych rzekach, gdzie wkurzające pewnie dla wielu osób było by wieczne szuranie i haczenie połączeń głowicy z rozbiegiem o przelotki.

Szczerze mówiąc obrałem sobie te głowice Wulff'a (są świetne) ze względów cenowych, bo jeszcze parę miesięcy wstecz można je było kupić za przyzwiote ceny 150-250 zł (nawet nowe) - przynajmnuej ja je kupowałem okazyjnie za takie kwoty. Teraz strzeliły do 350-450 zł (kosmos jakiś) i używki także automatycznie też poszły sporo w górę. Ceny Ambush'a zrównały się z cenami zintegrowanych OPST Smooth, które tanie nigdy nie były.

Ciekawym miejscem do zakupu używek OPST-ów jest amerykański e-bay, bo tam jest już ich spory rynek wtórny. Można czasem wyjąć nową głowicę, albo taką prawie bez śladów użycia za 20-30 dolców. W ten sposób kupowałem już brakujacy jeden rozmiar do mojego arsenału i dwie głowice dla kolegów.

Generalnie polecam, bo to niezła zabawa i kolejna frajda, inna od tradycyjnego machania sznurem i pozwala poszerzyć muchowe horyzonty oraz ... uwolnić się od sztywnego trzymania się klasyfikacji AFTM  ;)

Pozdrawiam. 


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 09 luty 2021 - 13:48

  • lukomat, gladki i trout master lubią to

#9 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 09 luty 2021 - 14:57

Popatrz Tomek jesli szukasz zintegrowanych na SA Skagit Integrated (do mnie jedzie wersja Intermediate). Długości niewiele róznią się od OPST. 

SA 300 grain ma 4,7m OPST tej samej wagi 4,5m. Do tej pory uzywałem OPST zarówno do jednoręcznej #8 jak i Switcha w 6/7. 

Porównanie jednak będę miał dopiero jak SA dotrze. Zdecydowałem się na SA właśnie ze względu na to że jest zintegrowana, a dodatkowo Intermediate pozwoli uzywać lżejszych tipów.


  • gladki lubi to

#10 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 10 luty 2021 - 08:03

Ja osobiście mistpool odradzam, po trzech miesiącach przepychanek okazało się że blanku który u nich kupiłem od dawna nie ma na stanie.
Wyrzuciłem ich stronę z zakładek.

 A ja złego słowa nie powiem - raz zginęły w przesyłce tipy, które u nich brałem to od razu bez gadania wysłali mi nowe. Polecam ten sklep!



#11 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 10 luty 2021 - 08:05

Popatrz Tomek jesli szukasz zintegrowanych na SA Skagit Integrated (do mnie jedzie wersja Intermediate). Długości niewiele róznią się od OPST. 

SA 300 grain ma 4,7m OPST tej samej wagi 4,5m. Do tej pory uzywałem OPST zarówno do jednoręcznej #8 jak i Switcha w 6/7. 

Porównanie jednak będę miał dopiero jak SA dotrze. Zdecydowałem się na SA właśnie ze względu na to że jest zintegrowana, a dodatkowo Intermediate pozwoli uzywać lżejszych tipów.

Dzięki Marian! Te SA to może być dobry pomysł! Jakościowo robią super linki!



#12 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 10 luty 2021 - 15:04

https://www.scientif...t-intermediate/

 

Konkretnie ta do mnie jedzie 300grain.

Niby w specyfikacji podają że do switcha 5/6 pasuje, ale sprawdzę jak dotrze czy do 6/7 nie będzie za lekka. Może to wynikać z profilu samej głowicy, bo OPST ma masę bardziej skupioną w tylnej częsci. Zawsze mozna jednak utworzyć większą pętlę kotwicząc tylko częścią tipa, co zwiekszy masę ładującą wędzisko i wagę górnej częsci petli.



#13 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 10 luty 2021 - 17:58

Zintegrowany skagit to świetna sprawa na nasze wąskie rzeki, pozwala na wciągnięcie głowicy w przelotki w miejscu gdzie nie mamy miejsca na wysunięcie całej głowicy. Polecam odciąć tip jeśli jest zintegrowany i zarobić pętelkę.

#14 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 maj 2021 - 21:16

Witam.

Słowo się rzekło - kobyłka u płota ... zakupiłem, poczekałem i mam.

Właśnie przyszły do mnie tipy RIO T-8, T-11, T-14 i T-17 w odcinkach po 7 metrów z każdego rodzaju. Plus do tego zakupiłem rurkie do zarabiania pentelków, bo się filmów w internetach naoglądałem jak takie pętelki robiom a sama rurka po taniości była  ;)

Zamierzam zrobić komplet tipów w długościach 1,5 m, 2,25 m i 3 m.

I teraz pytanie do tipoużywaczy - wystarczy taką rurką obrobić tylo otulinę tipa ? Wyczyma to jaki zaczep albo rybkę większą (brzana, bolek, sumek, sandał) ? Czy siem nie pierdaczyć, wziąć nawijarkę z nicią do streamerów i zakręcić solidnie ? A może zarobić rurką i potem jeszcze na wszelki wypadek wzmocnić owijką ?

Estetyka za rurkowaniem przemawia, ale jak z praktyką ? Jak to Wy robicie ?

Przy okazji polecam taki zakup osobom zastanawiającym się nad kupnem tipów - cenowo w Mistpolu wychodzi jak by sie jakieś dwa pojedyncze tipy kupiło, a tu bach i markowy komplet RIO w sumie dziewięciu tipów, przesyłka bezpłatna a rurka do zarobienia to dwadzieścia zeta tylko. Ino cza manualnym być i na forach mądrzejszych popytać jak najlepiej to zrobić :rolleyes:

W naszym grajdole tylko Taimen miał w ofercie tipy z metra cięte, ale im już niestety jakieś resztki pozostały.

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 13 maj 2021 - 21:32


#15 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 maj 2021 - 22:32

Rurka do zarobienia, to zwykły termokurcz przezroczysty...

No może bardziej specjalistyczny bo jednak Rio...

Wpisz w guglarce welding loop tylko wsłuchaj się w szczeguły... Liczy sie temperatura, bo otulina ma się roztopić, ale nie zagotować.

Czy wystarczy?? Powinno, o ile zrobisz to fachowo, jeśli sie boisz, to żyłka 0,30-0,35 (żadna nić, chyba że plecionka spinningowa), Mocno zaciagnieta omotka + na wierzch dla estetyki pół centymetra termokurcza.

 

PS... Zwykle mówią o 400 stopniach... Tyle że to w ichnich Farenhaitach. W filmach z normalnymi miarami podają 190-200 stopni z małych haczykiem...


Użytkownik venom_666 edytował ten post 13 maj 2021 - 22:51

  • Forest-Natura lubi to

#16 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 14 maj 2021 - 06:30

Śmiało zgrzewaj, robię tak od lat i jeszcze nigdy mnie to nie zawiodło.

Za rurki przepłaciłeś ;). W castoramie przeźroczyste można wyrwać za 2-3zł/metr.

 

Delikatnie nad zapalniczką i obserwuj. Ważny jest moment gdy sznur zaczyna się wyginać, wówczas roluj połączenie palcami o stół.

 

Powoli i cierpliwie :)


  • Forest-Natura lubi to

#17 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 14 maj 2021 - 07:20

Materiał na tipy z Rio zgrzewa sie najlepiej ze wszstkich jakich próbowałem tzn Airflo i GL jeszcze.
Jednak I tutaj panuje zasada że im materiał gęstszy tzn ma więcej wolframu tym gorzej sie zgrzewa. Tak więc T8 i T11 śmiało, T14 przy odrobinie wprawy, T17 nawet jak sie uda to po pewnym czasie uźywania zaczyna pękać na początku spawu.
Jeśli chdzi o wytrzymałość poprawnie wykonanego spawu, to nigdy nie urwała mi tego ryba, ale udało mi sie urwać to raz czy dwa razy na zaczepie...

Zamiast zapalniczki warto zainwestować w opalarkę z płynną regulscją temperatury. Urządzenie jest generalnie przydatne w domowym warsztacie i nie kosztuje majątku.

Użytkownik mack edytował ten post 14 maj 2021 - 07:23

  • Forest-Natura lubi to

#18 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 19 maj 2021 - 18:20

Jeżeli ktoś nie lubi zgrzewać. Polecam nail knot i żyłka 15lb. Działa tak samo dobrze

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
  • lukomat i Forest-Natura lubią to

#19 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 28 maj 2021 - 09:07

Witam.

 

Peresada ... jak długie pętelki robisz z żyłki ?

Takie jak jamniejsze raczej czy wręcz odwrotnie - długie, przez które łatwiej przełożyć całą zwiniętą głowicę ?

 

Czy to bardziej chodzi o zawiązanie pętelki z samej linki / tipa ?

https://youtu.be/5HlF7pR8CHE

 

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 28 maj 2021 - 09:47


#20 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 29 maj 2021 - 18:19

Nic wyszukanego. Po prostu pętelką na końcu tipa do łączenia z głowicą czy jak na zdjęciu do łączenia z pig tailem ( lubię w ten sposób łączyć przypon z tipem, chociaż dzisiejsze materiały do tipow mają mocna otulinę i żyłka przyponu ich tak nie niszczy. Taka pętelką jest piekielnie mocna. Nigdy nie zdarzyło mi się jej rozerwać
Prawdę mówiąc mam cały sprzęt do zgrzewania ale po początkowym entuzjazmie wróciłem do wiązania. Szybciej i tak samo dobrze

Pozdrówka

 

 

 

528cf24cc10feeb31a1e920bb8110d27.jpg

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk


Użytkownik peresada edytował ten post 29 maj 2021 - 18:31





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych