Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ciurki, Siurki i Strumyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2427 odpowiedzi w tym temacie

#1841 OFFLINE   elvis

elvis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów

Napisano 22 październik 2019 - 19:14

Nie koniecznie musza być pstrągi :)

#1842 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 22 październik 2019 - 20:45

Ja czasem szukam o tej porze roku też. Otwieram googlemap, szukam takich małych niebieskich kresek przykładam palec i sobie myślę: o! tu na pewno są taaaaaaakie kabany :D A potem patrze w kalendarz i myśle sobie : ja p*dole gdzie tu do stycznia :o :lol:


Proponuję przejechać się nad te niebieskie kreski teraz. Bez wędki. Znaleźć miejsca tarliskowe i przyglądać się rybom. Już niedługo przystąpią do tarła. Dla mnie to równie magiczny moment jak czas jętki.

#1843 OFFLINE   Pavel

Pavel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjazach - pom, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko - pom., warmińsko mazurskie, mazowieckie, podlaskie
  • Imię:Paweł

Napisano 23 październik 2019 - 04:46

Proponuję przejechać się nad te niebieskie kreski teraz. Bez wędki. Znaleźć miejsca tarliskowe i przyglądać się rybom. Już niedługo przystąpią do tarła. Dla mnie to równie magiczny moment jak czas jętki

 

 

W tym roku niestety nie będzie mi to dane (praca z granicą a urlop już dawno wykorzystany) Miałem okazję oglądać to rok temu jak byłem w Polsce pod koniec października. Na zdjęciach niestety słabo widać ale pięknie to wyglądało :)

Załączone pliki


Użytkownik Pavel edytował ten post 23 październik 2019 - 05:35


#1844 OFFLINE   Łukasz B.

Łukasz B.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Białek

Napisano 23 październik 2019 - 07:21

W okolicach Opola masz Jemielnice, nieco dalej Budkowiczanke.
  • analityk lubi to

#1845 OFFLINE   elvis

elvis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów

Napisano 23 październik 2019 - 20:43

Jemielnica po przekopie słabiutka. Budkowiczanke jakiś wybrać się nie mogę ale jak sezon ruszy to wreszcie się zmobilizuje
  • analityk lubi to

#1846 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 24 październik 2019 - 09:19

Wczoraj po południu wybrałem się nad pewną rzeczułkę, teoretycznie 2m szerokości, 1m głębokości, w której - jak słyszałem - bywały pstrągi, okonie, klenie. Niestety choć koryto nadal ma 2m, to sam strumyk ma niewiele ponad 50cm szerokości i około 15cm głębokości. Nie zobaczyłem nawet cierników. Rzeczka, do której wpada ten siurek, co prawda niemal zachowała swoją szerokość, ale gdy poziom wody w ubiegłym roku sięgał mi prawie klejnotów, to wczoraj zanurzyłbym się co najwyżej do połowy łydek. Masakra. :(



#1847 OFFLINE   pastore

pastore

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 27 październik 2019 - 17:48

Na wstępie chciałbym się serdecznie przywitać.

 

Forum poczytuje od dłuższego czasu :) a dzisiaj chciałbym Wam  pokazać widoczek z mojego dzisiejszego  spacerku w pięknych okolicznościach przyrody. Rybki też były,  tylko małe :D :D

 

Załączone pliki



#1848 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 październik 2019 - 23:29

No i mnie siurek ogolili ... 

 

Panowie - na "moim" siurku płynącym przez pola okoliczny rolnik ostatnio wygolił mi (niemal do zera) trzczcinę bogato porastajacą brzegi  - po co to robił? trzczcinę na paszę biorą rolnicy? czy inny powód maja aby tak brzegi rowów golić z trzcziny?



#1849 OFFLINE   Mateusz95s

Mateusz95s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mateusz

Napisano 30 październik 2019 - 00:51

Płonia?

Na wstępie chciałbym się serdecznie przywitać.

 

Forum poczytuje od dłuższego czasu :) a dzisiaj chciałbym Wam  pokazać widoczek z mojego dzisiejszego  spacerku w pięknych okolicznościach przyrody. Rybki też były,  tylko małe :D :D


  • pastore lubi to

#1850 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 30 październik 2019 - 06:12

(…) czy inny powód maja aby tak brzegi rowów golić z trzcziny?

https://www.swiatkwi...lita-id848.html

https://zlotywegiel....-brykietowania/


  • analityk lubi to

#1851 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 listopad 2019 - 13:40

We okolicy Wrocławia to już Widawa i Ślęża zakwalifikowały się do kategorii siurków. Może i Bystrzyca. Bywałem często na tych rzeczkach w tym roku z muchą - efekty to niemal wyłącznie kleniki i ciężko o większy niż 30 cm (to też kwestia umiejętności i preferencji - wolę więcej małych niż jedno branie dużej ryby).

 

Ale mam pytanko bo życia nie starcza aby wszystko zwiedzić… Czy ktoś może ma jakieś spostrzeżenia różnicujące odcinki łąkowe i leśne siurków? Jak wygląda rybostan, zmiany sezonowe na tych odcinkach, gdzie łatwiej o rybę  itp.

 

Ja mam wrażenia że na leśnych odcinkach łowi sie łatwiej bo koryta tych siurków mniej zarastają zielskiem (drzewa ograniczają ilość światła) – ryby jakby chętniej startują do pożywienia/muchy ale są to zwykle raczej chudzinki. Na łąkowych odcinkach ryby chyba mają więcej jedzenia / jakieś takie grubsze są ale i jednocześnie bardziej wybredne.

 

Proszę o wasze spostrzeżenia z odcinków leśnych/łąkowych na waszych siukach.



#1852 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 26 listopad 2019 - 21:57

Rzeczka Brok. Bardzo różnorodna są odcinki o szybkim nurcie i odcinki gdzie rozlewa się w szerokim korycie.

Załączone pliki



#1853 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 05 grudzień 2019 - 22:42

Jesiennie

Załączone pliki



#1854 OFFLINE   Lukkey

Lukkey

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 12 grudzień 2019 - 11:35

Przejrzałem kilkanaście stron tematu wstecz i muszę przyznać, że zachwyciły mnie niektóre strumyki, nigdy bym nie pomyślał, że w takich miejscach mogą żyć pstrągi. Mam pytanie do wszystkich osób udzielających się w tym temacie, jak udaje Wam się zlokalizować takie miejsca? Niektóre, skrajnie małe strumyki przypominają bardziej rów melioracyjny, zapewne nie mają żadnej nazwy ani nie są wymienione w informatorze wędkarskim jako wody należące do danego okręgu. Jest szansa odszukać taki mały ciek na jakiś mapach czy pozostaje wędrówka po lasach/łąkach/polach aż na coś ciekawego natrafimy?



#1855 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 12 grudzień 2019 - 11:55

Przejrzałem kilkanaście stron tematu wstecz i muszę przyznać, że zachwyciły mnie niektóre strumyki, nigdy bym nie pomyślał, że w takich miejscach mogą żyć pstrągi. Mam pytanie do wszystkich osób udzielających się w tym temacie, jak udaje Wam się zlokalizować takie miejsca? Niektóre, skrajnie małe strumyki przypominają bardziej rów melioracyjny, zapewne nie mają żadnej nazwy ani nie są wymienione w informatorze wędkarskim jako wody należące do danego okręgu. Jest szansa odszukać taki mały ciek na jakiś mapach czy pozostaje wędrówka po lasach/łąkach/polach aż na coś ciekawego natrafimy?

Część to wody z wykazów, część ich dopływy lub dopływy dopływów. Śmiem twierdzić, że wszystkie są na mapach. Trudniej je nieraz znaleźć w terenie. Niby coś powinno płynąć, a nie płynie... ;)


  • Artech, Andru77 i Alexspin lubią to

#1856 OFFLINE   bertus

bertus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaJura
  • Imię:Hubert

Napisano 12 grudzień 2019 - 11:56

Przejrzałem kilkanaście stron tematu wstecz i muszę przyznać, że zachwyciły mnie niektóre strumyki, nigdy bym nie pomyślał, że w takich miejscach mogą żyć pstrągi. Mam pytanie do wszystkich osób udzielających się w tym temacie, jak udaje Wam się zlokalizować takie miejsca? Niektóre, skrajnie małe strumyki przypominają bardziej rów melioracyjny, zapewne nie mają żadnej nazwy ani nie są wymienione w informatorze wędkarskim jako wody należące do danego okręgu. Jest szansa odszukać taki mały ciek na jakiś mapach czy pozostaje wędrówka po lasach/łąkach/polach aż na coś ciekawego natrafimy?

Często jest to czysty przypadek, kiedy w trakcie jazdy na inna wodę po drodzę wyhaczę nieznany ciek . W jednym przypadku podania ludowe i pogłoski sprzed wieków też okazały się prawdziwe.Najczęściej jednak odnajduję potoki na odcinkach nizinnych lub bezimiennych dopływach  ogólnie dostępnych wód górskich.


  • Artech lubi to

#1857 OFFLINE   bertus

bertus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaJura
  • Imię:Hubert

Napisano 13 grudzień 2019 - 08:32

Przypomniała mi się sytuacja kiedy kolega tłumaczył mi jak mam dojść nad nieznaną rzeczkę.

Postawisz samochód tu i ty potem spacer 200 metrów przez las, przy czarnym dębie  skręcisz w prawo... i tak dalej.

Po godzinie błądzenia wkurzony na maksa dzwonię do niego z pretensjami że tu nic nie płynie a  kumpel na to

Musiałeś coś przeskoczyć ;)

Faktycznie przeleciałem rozpędem jakiś rowek ale w życiu bym nie pomyślał żeby tam szukać pstrągów.

Oj zdziwiłem się wtedy kiedy w drugim czy trzecim rzucie z mikro dołeczka wyskoczył trzydziestak 


  • Mysha, mario70 i rav_id lubią to

#1858 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 13 grudzień 2019 - 08:40

Podobna historyjka. Zajechałem nad podlaski ciurek z kolegą z Pomorza. Kumpel jak zobaczył 2-3 metrowy rowek wśród trzcin miał minę nieszczegolną. Na łące złapałem 3 koniki polne. Wrzuciłem je do wody. Żaden nie przepłynął więcej niż 5 metrów 😁

#1859 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 13 grudzień 2019 - 10:19

To jest możliwe, gdy rzeczka ma jakąś przyzwoitą warstwę wody. Niestety, ostatnio jej bardzo brakuje, parę znanych mi i ładnych rzeczek ma szerokość kilku metrów, ale wody tam jest 20-30 cm, a 50 cm to już rzadki dołek. Ryb praktycznie nie ma już tam, nie mają się gdzie skryć. Czasem wyskoczy z takiego 50 cm dołka, jakiś 15-30 cm pstrążek, ale nie o to chodzi w wędkarstwie. Dałem sobie spokój, gdy kilka wyjazdów przyniosło tylko parę takich ryb, żadnych ponad 30, nie mówiąc o 40-takach.

Woda doskonale prześwietlona, na całej długości i szerokości widać dno, wszelkie szczegóły. Musiałoby przez kilka lat padać, jak to drzewiej bywało, przy wyższej wodzie może by się cokolwiek odbudowało. Takie "zapomniane" rzeczki miałyby szanse.


  • Alexspin i S.N. lubią to

#1860 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 13 grudzień 2019 - 19:11

W dzisiejszych czasach nie ma już zapomnianych rzeczek. Nie ma już tez praktycznie warunków (zaludnienie) aby takowe nie były nigdy odwiedzane. Najprostszym sposobem na pstrągi w ciurku jest ich tam wpuszczenie a nie szukanie ... Najtrudnieszym natomiast jest fakt gdy po 3-4 latach ktoś wpada na taki strumyk i odkrywa eldorado, a w kolejnym roku wpadają już miejscowi w listopadzie. Trochę boli. Na szczęście są kraje o mniejszym zaludnieniu z naturalna populacją chorych ryb żyjących w ciurkach. Uf.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych