(...) Na niepublicznych nie musisz posiadać Karty, (...)
Na jakiej podstawie?
Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.
Napisano 12 styczeń 2020 - 23:26
(...) Na niepublicznych nie musisz posiadać Karty, (...)
Napisano 13 styczeń 2020 - 00:09
Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa (dotyczącej w części amatorskiego połowu ryb), które dotyczy ustanowionych obwodów rybackich. Znasz wodę niepubliczną będącą obwodem rybackim?
Napisano 13 styczeń 2020 - 05:46
Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa (dotyczącej w części amatorskiego połowu ryb), które dotyczy ustanowionych obwodów rybackich. Znasz wodę niepubliczną będącą obwodem rybackim?
Napisano 13 styczeń 2020 - 09:51
http://prawo.sejm.go...O/D20182003.pdf
To może Tomku teraz Ty wskażesz mi ustawę lub rozporządzenie nakładające obowiązek posiadania Karty wędkarskiej w odniesieniu do wód niepublicznych i przykładowo dyrektor parku narodowego udzielając zezwolenie powinien też wymagać posiadanie Karty lub dyrektor przedsiębiorstwa zezwalając mi na łowienie ryb w zbiorniku przeciwpożarowym - podobnie?
Napisano 13 styczeń 2020 - 10:05
Dyrektor parku narodowego- tak; dyrektor przedsiębiorstwa- nie.
Napisano 13 styczeń 2020 - 10:15
To może z innej strony. Obowiązek posiadania Karty dotyczy osób uprawiających amatorski połów ryb. Czy łowiący na wędkę w zbiorniku p.poż. leżącym na terenie zakładu faktycznie dokonuje czynności amatorskiego połowu?
Tu jeszcze opinia prawników dotycząca konieczności posiadania jedynie zezwolenia w odniesieniu do wód niepublicznych: https://www.prawo.pl...wie,165585.html
Napisano 13 styczeń 2020 - 11:01
Jachu to jest tak jak z prawem jazdy. Powiedzmy, że na autostradzie A2 gdzie koncesjonariuszem jest spółka akcyjna masz obowiązek mieć prawo jazdy. Na prywatnym, zamkniętym torze pana Zenka- nie.
Napisano 13 styczeń 2020 - 11:46
"Ustawa o rybactwie śródlądowym
Art. 1. Zakres regulacji ustawy
(…)
(…)
Użytkownik Alexspin edytował ten post 13 styczeń 2020 - 11:48
Napisano 13 styczeń 2020 - 13:53
Alek, możesz mi wskazać, gdzie Ustawa wskazuje wprost, że dotyczy wszystkich wód? Kliknij ponownie i sprawdź, co znajduje pod odnośnikiem Art. 1. i Art. 7. Ja tego nie widzę. W każdym przypadku (amatorski połów, rybactwo, gatunki obce itd.) przywołuje się obwody rybackie, hodowlane, ochronne. Wody w gestii ministrów, jednostek terytorialnych, itd., nie stanowią całości naszych wód.
Ja dalej trzymam się opinii prawników i na czyjeś stwierdzenie, że łowiący ryby wędką w każdym przypadku musi mieć Kartę odpowiadam, że na wodach niepublicznych nie, bo tych przepis nie dotyczy, więc i łowienie tam na wędkę ryb nie może być traktowane dosłownie jako amatorski połów ryb określony w Ustawie i Rozporządzeniu.
Napisano 13 styczeń 2020 - 15:13
Napisano 14 styczeń 2020 - 05:20
Janusz, nie będę powtarzał, we wpisie #1888 zacytowałem przepis. Jest tam wszystko jasno sformułowane - jakich wód dotyczy i jakie trzeba posiadać dokumenty, żeby można było wędkować. Wystarczy czytać ze zrozumieniem...
Napisano 14 styczeń 2020 - 08:03
Alek, możesz mi wskazać, gdzie Ustawa wskazuje wprost, że dotyczy wszystkich wód? (...)
Janusz, ale tak na spokojnie. Ustawa o ryb. śródl., jak już Alek wskazał odnosi się do powierzchniowych wód śródlądowych. Nie ma tu słowa "publicznych". O ile w przypadku wód płynących, będących własnością Skarbu Państwa i ustanowionych na nich obwodach rybackich nie mamy dylematu, to w przypadku wód stojących, w tym na gruntach prywatnych pojawiają się różnice w interpretacji przepisów. Zresztą niesłusznie bo jeśli masz wątpliwości co to są "powierzchniowe wody śródlądowe" to z pomocą przychodzi Ustawa Prawo Wodne gdzie w Art. 23. wskazuje ze:
1.Śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny,z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi.
2.Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami.
Jaka jest różnica między stawem, a wykopanym w gruncie bajorem chyba nie muszę wyjaśniać?
Podmurowując, jeśli na twojej działce jest naturalny zbiornik wodny lub wykopiesz sobie na podwórku dziurę w ziemi i zalejesz ją wodą to żeby móc uprawiać amatorski połów ryb na tejże wodzie, w zgodzie z przepisami musisz posiadać kartę wędkarska.
Napisano 14 styczeń 2020 - 11:15
Alku, właśnie dlatego, że staram się czytać uważnie i ze zrozumieniem ( przepisy prawa szczególnie tego wymagają), mam pewne wątpliwości. Dodam-różnej natury. A jeśli jeszcze znajduję na kilku stronach internetowych opinie prawników (jedną przytoczyłem), którzy z przekonaniem twierdzą, że uprawnienia ustawodawcy nie sięgają tak daleko, to sam zaczynam nad tym zastanawiać się. Tekst Ustawy w Art.1. stwierdza, że: zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, zwanych dalej "wodami". No i właśnie. Dalej czytamy nie o "wodach", ale o obwodach. Czy nie trochę dziwne? Przeoczenie, celowy zabieg? Tomku, jedno pytanie. Jeśli zechcę sobie pohodować w przydomowym stawiku wężogłowa, to Twoim zdaniem powinienem najpierw wystąpić o zgodę ministra? Oczywiście nie chodzi o możliwość wyegzekwowania przepisu ustawy w tym względzie, bo zdajemy sobie sprawę, że są praktycznie znikome, ale właśnie o ten faktyczny zakres uprawnień ustawodawcy.
Napisano 14 styczeń 2020 - 11:43
(...) Tomku, jedno pytanie. Jeśli zechcę sobie pohodować w przydomowym stawiku wężogłowa, to Twoim zdaniem powinienem najpierw wystąpić o zgodę ministra? Oczywiście nie chodzi o możliwość wyegzekwowania przepisu ustawy w tym względzie, bo zdajemy sobie sprawę, że są praktycznie znikome, ale właśnie o ten faktyczny zakres uprawnień ustawodawcy.
W oderwaniu od absurdu samego pomysłu to z tego co się orientuję to już sam staw wymaga pozwolenia. Kolejna kwestia jest czy ten staw ma status obrębu hodowlanego? Im dalej w last, tym dalej w las.
Napisano 14 styczeń 2020 - 12:37
Tomku, to tylko tak się może wydawać. Nigdy nie możemy być pewni, co nas może spotkać. Kiedyś oglądałem film z akcji amerykańskiej, ichniejszej straży ochrony przyrody. Facet miał w oknie swojego domu pióro tego ich bielika. Ktoś uprzejmie doniósł. Wpadli z długą bronią, wywalili drzwi domu, położyli domowników na podłodze. Absurd? Każdy stwierdzi, że oczywisty.
Wolę mieć jasność i pewność, czy jak sobie siądę z wędką nad stawem u znajomego, to co im wolno i co mnie może czekać. Za dużo w życiu widziałem i przeżyłem, żeby bez refleksji przyjmować nie do końca w sposób jasny formułowane przepisy. A wątpliwości są, moje biorą się z opinii prawników, a więc fachowców. Właśnie w radiowej Trójce trwa dyskusja odstrzale dzików i wątpliwościach na temat interpretacji przepisu o "utrudnianiu polowania" i prawnych skutkach dla "utrudniających". Absurdalne? Czasami tylko do czasu.
Napisano 14 styczeń 2020 - 13:02
Absurdem miało być hodowanie wężogłowów w przydomowym stawiku...
Napisano 14 styczeń 2020 - 14:22
Różne są zboczenia. Przypadek z wężogłowem spod Szczecina to potwierdza. Niestety żyjemy w otoczce absurdów. Jednym z gorszych jest chęć uregulowania nam wszystkiego przez jaśnie nam panujących. Im dłużej żyję, tym bardziej jestem o tym przekonany. Te dyskutowane tu przepisy są właśnie takim dowodem. Co władzę obchodzi, co sobie hoduję i jak łowię u siebie?
A jak będziesz mieć okazję pogadać z kimś kompetentnym w temacie, bo pewnie z racji na rację szybciej niż ja, to zapytaj proszę. Pozdrowienia.
Napisano 14 styczeń 2020 - 15:07
Napisano 14 styczeń 2020 - 20:49
Nie można obcych? Ziemniaki, kukurydza, pomidory, fasola, karp. Wystarczy? Nie można gatunków objętych ministerialnym zakazem i bez wymaganego zezwolenia. Na pierwszym miejscu wśród gatunków obcych inwazyjnych naukowcy wymieniają karasia srebrzystego, którego minister nie wymienił w wiadomym Rozporządzeniu. Jest sprzedawany w sklepach wędkarskich jako przynęta. Jak się domyślasz, w tym przypadku łamane są przynajmniej dwa zakazy. To jakoś nikomu nie przeszkadza.
0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych