Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ciurki, Siurki i Strumyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2428 odpowiedzi w tym temacie

#1881 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 12 styczeń 2020 - 23:26

(...) Na niepublicznych nie musisz posiadać Karty, (...)


Na jakiej podstawie?

#1882 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 13 styczeń 2020 - 00:09

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa (dotyczącej w części amatorskiego połowu ryb), które dotyczy ustanowionych obwodów rybackich. Znasz wodę niepubliczną będącą obwodem rybackim? 



#1883 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 styczeń 2020 - 05:46

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa (dotyczącej w części amatorskiego połowu ryb), które dotyczy ustanowionych obwodów rybackich. Znasz wodę niepubliczną będącą obwodem rybackim?


Podaj proszę nr Dziennika Ustaw i pozycję tego rozporządzenia.

#1884 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 13 styczeń 2020 - 09:51

http://prawo.sejm.go...O/D20182003.pdf

To może Tomku teraz Ty wskażesz mi ustawę lub rozporządzenie nakładające obowiązek posiadania Karty wędkarskiej w odniesieniu do wód niepublicznych i przykładowo dyrektor parku narodowego udzielając zezwolenie powinien też wymagać posiadanie Karty lub dyrektor przedsiębiorstwa zezwalając mi na łowienie ryb w zbiorniku przeciwpożarowym - podobnie?



#1885 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 13 styczeń 2020 - 10:05

Dyrektor parku narodowego- tak; dyrektor przedsiębiorstwa- nie. 



#1886 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 13 styczeń 2020 - 10:15

To może z innej strony. Obowiązek posiadania Karty dotyczy osób uprawiających amatorski połów ryb. Czy łowiący na wędkę w zbiorniku p.poż. leżącym na terenie zakładu faktycznie dokonuje czynności amatorskiego połowu?

Tu jeszcze opinia prawników dotycząca konieczności posiadania jedynie zezwolenia w odniesieniu do wód niepublicznych: https://www.prawo.pl...wie,165585.html



#1887 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 13 styczeń 2020 - 11:01

Jachu to jest tak jak z prawem jazdy. Powiedzmy, że na autostradzie A2 gdzie koncesjonariuszem jest spółka akcyjna masz obowiązek mieć prawo jazdy. Na prywatnym, zamkniętym torze pana Zenka- nie. 


  • vako lubi to

#1888 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 styczeń 2020 - 11:46

"Ustawa o rybactwie śródlądowym

Stan prawny aktualny na dzień: 13.01.2020 Dz.U.2019.0.2168 t.j. - Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym
 

Art. 1. Zakres regulacji ustawy

1.
Ustawa określa:
1)
zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, zwanych dalej "wodami", w wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb;

(…)

Art. 7. Amatorski połów ryb

(…)

2.

 

Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie."
 
Wszystko jasne i nie wymaga komentarzy, glos, ani przypisów.

Użytkownik Alexspin edytował ten post 13 styczeń 2020 - 11:48

  • peekol, PiotrCz i Tom Rob lubią to

#1889 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 13 styczeń 2020 - 13:53

 Alek, możesz mi wskazać, gdzie Ustawa wskazuje wprost, że dotyczy wszystkich wód? Kliknij ponownie i sprawdź, co znajduje pod odnośnikiem Art. 1. i Art. 7. Ja tego nie widzę. W każdym przypadku (amatorski połów, rybactwo, gatunki obce itd.) przywołuje się obwody rybackie, hodowlane, ochronne. Wody w gestii ministrów, jednostek terytorialnych, itd., nie stanowią całości naszych wód.

Ja dalej trzymam się opinii prawników i na czyjeś stwierdzenie, że łowiący ryby wędką w każdym przypadku musi mieć Kartę odpowiadam, że na wodach niepublicznych nie, bo tych przepis nie dotyczy, więc i łowienie tam na wędkę ryb nie może być traktowane dosłownie jako amatorski połów ryb określony w Ustawie i Rozporządzeniu. 



#1890 ONLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 13 styczeń 2020 - 15:07

Tutaj trochę wyjaśnione
http://jerkbait.pl/t...ybackimi/page-1

#1891 OFFLINE   Mateo90

Mateo90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 styczeń 2020 - 15:13

Dodam ze rzeczka która mnie interesuje jest dopływem do kanału który jest wymieniony w Pzw, kanał Ren jest dopływem dużej rzeki tez wpisanej w pzw:)

#1892 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 14 styczeń 2020 - 05:20

Janusz, nie będę powtarzał, we wpisie #1888 zacytowałem przepis. Jest tam wszystko jasno sformułowane - jakich wód dotyczy i jakie trzeba posiadać dokumenty, żeby można było wędkować. Wystarczy czytać ze zrozumieniem... :)



#1893 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 14 styczeń 2020 - 08:03

 Alek, możesz mi wskazać, gdzie Ustawa wskazuje wprost, że dotyczy wszystkich wód? (...)

 

Janusz, ale tak na spokojnie. Ustawa o ryb. śródl., jak już Alek wskazał odnosi się do powierzchniowych wód śródlądowych. Nie ma tu słowa "publicznych". O ile w przypadku wód płynących, będących własnością Skarbu Państwa i ustanowionych na nich obwodach rybackich nie mamy dylematu, to w przypadku wód stojących, w tym na gruntach prywatnych pojawiają się różnice w interpretacji przepisów. Zresztą niesłusznie bo jeśli masz wątpliwości co to są "powierzchniowe wody śródlądowe" to z pomocą przychodzi Ustawa Prawo Wodne gdzie w Art. 23. wskazuje ze:
 

1.Śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny,z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi.

2.Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami.

 

Jaka jest różnica między stawem, a wykopanym w gruncie bajorem chyba nie muszę wyjaśniać?

 

Podmurowując, jeśli na twojej działce jest naturalny zbiornik wodny lub wykopiesz sobie na podwórku dziurę w ziemi i zalejesz ją wodą to żeby móc uprawiać amatorski połów ryb na tejże wodzie, w zgodzie z przepisami musisz posiadać kartę wędkarska.
 


  • szydłoś i Alexspin lubią to

#1894 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 styczeń 2020 - 11:15

Alku, właśnie dlatego, że staram się czytać uważnie i ze zrozumieniem ( przepisy prawa szczególnie tego wymagają), mam pewne wątpliwości. Dodam-różnej natury. A jeśli jeszcze znajduję na kilku stronach internetowych opinie prawników (jedną przytoczyłem), którzy z przekonaniem twierdzą, że uprawnienia ustawodawcy nie sięgają tak daleko, to sam zaczynam nad tym zastanawiać się. Tekst Ustawy w Art.1. stwierdza, że: zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, zwanych dalej "wodami". No i właśnie. Dalej czytamy nie o "wodach", ale o obwodach. Czy nie trochę dziwne? Przeoczenie, celowy zabieg? Tomku, jedno pytanie. Jeśli zechcę sobie pohodować w przydomowym stawiku wężogłowa, to Twoim zdaniem powinienem najpierw wystąpić o zgodę ministra? Oczywiście nie chodzi o możliwość wyegzekwowania przepisu ustawy w tym względzie, bo zdajemy sobie sprawę, że są praktycznie znikome, ale właśnie o ten faktyczny zakres uprawnień ustawodawcy. 



#1895 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 14 styczeń 2020 - 11:43

(...) Tomku, jedno pytanie. Jeśli zechcę sobie pohodować w przydomowym stawiku wężogłowa, to Twoim zdaniem powinienem najpierw wystąpić o zgodę ministra? Oczywiście nie chodzi o możliwość wyegzekwowania przepisu ustawy w tym względzie, bo zdajemy sobie sprawę, że są praktycznie znikome, ale właśnie o ten faktyczny zakres uprawnień ustawodawcy.

W oderwaniu od absurdu samego pomysłu ;) to z tego co się orientuję to już sam staw wymaga pozwolenia. Kolejna kwestia jest czy ten staw ma status obrębu hodowlanego? Im dalej w last, tym dalej w las.


  • Alexspin lubi to

#1896 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 styczeń 2020 - 12:37

Tomku, to tylko tak się może wydawać. Nigdy nie możemy być pewni, co nas może spotkać. Kiedyś oglądałem film z akcji amerykańskiej, ichniejszej straży ochrony przyrody. Facet miał w oknie swojego domu pióro tego ich bielika. Ktoś uprzejmie doniósł. Wpadli z długą bronią, wywalili drzwi domu, położyli domowników na podłodze. Absurd? Każdy stwierdzi, że oczywisty.

Wolę mieć jasność i pewność, czy jak sobie siądę z wędką nad stawem u znajomego, to co im wolno i co mnie może czekać. Za dużo w życiu widziałem i przeżyłem, żeby bez refleksji przyjmować nie do końca w sposób jasny formułowane przepisy. A wątpliwości są, moje biorą się z opinii prawników, a więc fachowców. Właśnie w radiowej Trójce trwa dyskusja odstrzale dzików i wątpliwościach na temat interpretacji przepisu o "utrudnianiu polowania" i prawnych skutkach dla "utrudniających". Absurdalne? Czasami tylko do czasu. 



#1897 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 14 styczeń 2020 - 13:02

Absurdem miało być hodowanie wężogłowów w przydomowym stawiku...



#1898 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 styczeń 2020 - 14:22

Różne są zboczenia. Przypadek z wężogłowem spod Szczecina to potwierdza. Niestety żyjemy w otoczce absurdów. Jednym z gorszych jest chęć uregulowania nam wszystkiego przez jaśnie nam panujących. Im dłużej żyję, tym bardziej jestem o tym przekonany. Te dyskutowane tu przepisy są właśnie takim dowodem. Co władzę obchodzi, co sobie hoduję i jak łowię u siebie?

A jak będziesz mieć okazję pogadać z kimś kompetentnym w temacie, bo pewnie z racji na rację szybciej niż ja, to zapytaj proszę. Pozdrowienia.



#1899 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 14 styczeń 2020 - 15:07

To chyba oczywiste, że nie można wprowadzać do środowiska gatunków obcych. Własny staw to też część środowiska. Ryby czy inne zwierzęta mogą się wydostać poza obręb stawu/ogrodzenia.

#1900 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 styczeń 2020 - 20:49

Nie można obcych?  Ziemniaki, kukurydza, pomidory, fasola, karp. Wystarczy? :)  Nie można gatunków objętych ministerialnym zakazem i bez wymaganego zezwolenia. Na pierwszym miejscu wśród gatunków obcych inwazyjnych naukowcy wymieniają karasia srebrzystego, którego minister nie wymienił w wiadomym Rozporządzeniu. Jest sprzedawany w sklepach wędkarskich jako przynęta. Jak się domyślasz, w tym przypadku łamane są przynajmniej dwa zakazy. To jakoś nikomu nie przeszkadza.


  • popper lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych