Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Krześlisko??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 16 marzec 2007 - 00:44

Kolega podsunął ostatnio pomysł aby stworzyć na rzece krześliska, ale mało wiem na ten temat dlatego zwracam się do was :D
Czy wiecie może coś na temat krześlisk?? Na temat ich budowy, miejscach zakładania itp.
Czy można stworzyć krześliska na rzece?? Z czego wykonać krześlisko dla szczupaka?
Będę wdzięczny za każdą informacje :D
pozdrawiam Rivera

#2 OFFLINE   Daniel Wirek

Daniel Wirek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaWrocław / Nowa Sól
  • Imię:Daniel

Napisano 16 marzec 2007 - 10:56

A co to jest krześlisko Embarassed ?

#3 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 16 marzec 2007 - 11:42

http://sjp.pwn.pl/li...

#4 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 marzec 2007 - 18:33

Krześlisko jest to sztuczne tarlisko , miejsce gdzie zupełnie zastępczo odbywają się rybie gody . Miejsca takie przynależą raczej do pojęć z dziedziny gospodarki stawowej . Zakłada się je także w wodach bardzo stechnicyzowanych i przemysłowych .
W naturalnym cieku jest to zabieg najzupełniej zbędny , w stylu drzwi do lasu . Tym bardziej dla szczupasi . One lubią tereny zalewowe z cieplejszą odrobinę wodą . Dobrym przykładem takiego tarliska mogą być mineralne /żwirowe /krześliska na Łebie , zakładane przez Trzy Rzeki .
Jeśli entuzjazmu Ci wystarczy polecam roczniki naukowe PZW , albo banalny Atlas Ryb Słodkowodnych który właśnie wznowiono .
Wędkarz to brzmi dumnie ..

#5 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 22 marzec 2007 - 20:28

Moi znajomi zakładali krześliska z jałowca ale dla płotki, w ten sposób pozyskali materiał zarybieniowy. Płotka się wytarła w nich a oni przewieżli je do jeziorka i tam zatopili na płycinach, po odpowidnim czasie wkoło krzaczków były miliony świeżego nieskarzonego chorobami narybku.

Wiem że krześliska zakłada się też sumom, ale dla szczupaka to chyba zbędne.


Ktoś mógłby napisać gdzie i w jakich warunkach trze się sum ?

#6 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 22 marzec 2007 - 20:42

Ktoś mógłby napisać gdzie i w jakich warunkach trze się sum ?


W płytkim silnie porośniętym roślinnością miejscu samiec formuje swym ciałem rodzaj gniazda (nieckę) z utworzonym z roślin niskim wałem i tam samice składają ikre...

#7 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 22 marzec 2007 - 21:49

[quote]

Ktoś mógłby napisać gdzie i w jakich warunkach trze się sum ?
[/quote]

W płytkim silnie porośniętym roślinnością miejscu samiec formuje swym ciałem rodzaj gniazda (nieckę) z utworzonym z roślin niskim wałem i tam samice składają ikre...
[/quote]


Dzięki za odp.
Jest takie jeziorko fajne z sumami ale chyba ciężko im będzie się wytrzeć ze względu na sporą ilość amurów w wodzie - wiosną wygląda jakby ktoś kosiarą się przepłynął po zbiorniku.

#8 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 22 marzec 2007 - 22:51

...polecam roczniki naukowe PZW , albo banalny Atlas Ryb Słodkowodnych który właśnie wznowiono .
Wędkarz to brzmi dumnie ..


a gdzie zdobyć takie roczniki naukowe PZW i ten Atlas Ryb Słodkowodnych?? :D


#9 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 24 marzec 2007 - 05:09

Na razie na większość rzek jest wysoki poziom wody, więc zanosi się na to, że tarlisk będzie do wyboru do koloru. Oby tylko miało co się na nich trzeć. W tej sytuacji budowanie tarlisk to jak noszenie piasku na Saharę.

#10 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 24 marzec 2007 - 14:35

O tak, zapowiada się dobry rok do rozrodu ryb. :o

#11 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 25 marzec 2007 - 08:32

Skoro mówicie że to nie potrzebne, to nie będę nic kombinował :mellow: Ostatnio patrząc z mostu widziałem ładnego szczupaczka, taki spasiony nieźle i dwa mniejsze co jest nieprawdopodobne na mojej rzece, bo mamy tu deficyt szczupakowy, to zjawisko dobrze wróży na ten sezon. Najgorsze było to że nie chciały te szczupaczki popłynąć dalej tylko stały na widoku, a jakby tak przypadkiem jakiś kłusol zobaczył to byłoby kiepsko :wacko:

#12 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 27 grudzień 2021 - 18:37

Odkopię stary temat. Moje koło planuje budowę na jeziorze krześlisk. Ogłosili, że będą zbierać choinki do ich budowy. Pytanie, czy takie budowanie może być robione byle jak, gdzie popadnie, czy są jakieś określone miejsca do tego, jakieś przepisy? Znając mój zarząd, to o tym nie mają żadnego pojęcia. Po prostu ludzie będą wyrzucać za jakiś czas choinki i oni je odbiorą i przeznaczą na krześliska. Mieliście u siebie z takim czymś styczność?



#13 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 28 grudzień 2021 - 06:49

Nie jestem specjalistą, ale kiedyś pomagałem przy krześliskach. Powinniście wiedzieć pod kątem jakiej ryby robicie krześlisko. Wybrać na jeziorze potencjalnie najlepsze miejsca- chodzi o rodzaj dna i głębokość odpowiednią do tarła. Nawet zatopienie z bloczkiem betonowym zwykłych choinek da jakiś efekt, jednak najlepiej zrobić drewniane ramy i przykryć je gałęziami. Chodzi o to,żeby konstrukcja stała nad dnem i jajeczka nie pokryły się mułem i spleśniały. W internetach jest dużo zdjęć. No i dobrze oznakować strefę wokół krześlisk, a po tarle wyjąć je z wody.

 

Możecie spróbować w trakcie tarła podnieść delikatnie krześlisko i upewnić się,czy jest na nim ikra i jakiej ryby.

 

Pomysł super, powodzenia !!!


Użytkownik golenia edytował ten post 28 grudzień 2021 - 06:52

  • szydłoś i Byniek lubią to

#14 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 grudzień 2021 - 07:10

Kiedyś widziałem jak robili gniazda z wierzby i zatapiali je. To miało być po szczupaka sandacza. Zatokę wyłączano z wędkowania.

Moja ciotka mieszka nad samym jeziorem ma swój pomost. Co roku po obu stronach wsadzają po 4 spore sosny. W połowie pomostu ma 2m i tak je umieszczają na lini trzcin. Robią tak od zawsze, trze sie w tym białoryb.
No i taka ciekawostka w tym roku o mało nie przypłaciła tego życiem. Lód się załamał a ja zauważył sąsiad jak już nie miała siły krzyczeć i wystawa jej tylko broda z wody...

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Tresor edytował ten post 28 grudzień 2021 - 07:12


#15 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 28 grudzień 2021 - 11:33

Na początku lat 2000 zrobiliśmy na jednym ze zbiorników sztuczne tarlisko z krzaków i gałęzi drzew iglastych i liściastych .
Efekt był tyle tylko że jak się miejscowi dowiedzieli to łódki zanętowe płynęły w stronę zatopionych krzaczków jak Warszawka do Zakopanego na święta i sylwestra 😉 oddychać Pnie i Panowie nie złościć się 🙃 no... i... rybka miała na początku nie ciekawie ale taki mamy klimat 😉 Obecnie jak jestem nad wodą i są połamane gałęzie to wrzucam je do wody blisko brzegu gdzie później na tych krzakach i gałęziach wyciera się choć by okoń którego u mnie w okręgu jest jak na lekarstwo. Pozdrawiam i pomyślności życzę osobą które robią coś od siebie dla naszej wspaniałej pasji.
Ps. Sam w tym roku postanowiłem zrobić kilka sztucznych tarlisk tylko czekam aż ludzie zaczną pod altanami śmietnikowymi składać choinki 🙃 drut wiązałkowy i kilka kostek brukowych już mam 😉

Użytkownik krakus edytował ten post 28 grudzień 2021 - 11:34


#16 OFFLINE   szydłoś

szydłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaBiebrzańska Kraina
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Sz.

Napisano 28 grudzień 2021 - 12:04

Także robiliśmy taką akcję w ubiegłym roku. Pod Sandacza ale pewnie i inne ryby skorzystały.Najlepiej nadają się do tego gałęzie i całe drzewka świerka,Jałowca głównie.Miejsca należy wytypować raczej w okolicy naturalnych tarlisk danego gatunku ryby , pod którą chcecie zrobić krześliska.Co do formalności ;P lepiej się za dużo nie chwalić ,zrobić swoje (tak podpowiedział nam gość z Okręgu) jak pytaliśmy.Dobrze jest pomyśleć o tym właśnie teraz dać ogłoszenie jakieś o zbiórce naturalnych choinek i  materiał macie już z głowy.Ludzie oddają chętnie.Przygotować obciążenia i jak tylko lód zejdzie działać.Na pewno jakieś ryby lub narybek skorzysta z takich miejsc.Dobrze jest zrobić strefę ochronną np.50 m i oznakować. U nas do 1 czerwca robiliśmy aby nikt nie przeszkadzał rybom.

Załączony plik  270183527_291348092948179_1610873306794789871_n.jpg   80,65 KB   14 Ilość pobrań


  • Krzysiek Rogalski, Byniek, golenia i 1 inna osoba lubią to

#17 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 28 grudzień 2021 - 21:24

My to robiliśmy jak był lód.
Zostawialiśmy w kilku miejscach gotowe zestawy tj. gałęzie, choinki związane drutem wiązałkowym plus kostka brukowa.
Nikomu to nie przeszkadzało a jak przyszła odwilż to wszystko pięknie poszło pod wodę.

Użytkownik krakus edytował ten post 28 grudzień 2021 - 21:25


#18 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 28 grudzień 2021 - 21:38

Dzięki koledzy za odzew. Z Waszych opisów wynika, że te prace zostały zrobione fachowo. Ja co prawda w pracach mojego koła nie będę brał udziału, ale znając tych moich fachowców, to blado to widzę. A to dlatego, że oni o takich rzeczach nie mają bladego pojęcia, ale za to się biorą. Poczekam na rozwój wydarzeń. Na razie ogłosili zbiórkę choinek. Nawet nie wiem pod jakie ryby mają być te krześliska. Będzie to raczej robota typu zrobimy, wrzucimy i będzie git. O innych sprawach typu odpowiednie do tego miejsce, zaznaczenie np. bojkami tych krześlisk, a następnie wyciągnięcie ich z wody w odpowiednim czasie raczej mowy nie będzie. Dla spinningisty to oznacza jedno, co rzut to zrywka. Pożyjemy, zobaczymy.



#19 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 28 grudzień 2021 - 22:34

O innych sprawach typu odpowiednie do tego miejsce, zaznaczenie np. bojkami tych krześlisk, a następnie wyciągnięcie ich z wody w odpowiednim czasie raczej mowy nie będzie. Dla spinningisty to oznacza jedno, co rzut to zrywka. Pożyjemy, zobaczymy.

 

 

A po co wyciągać to z wody? Przynajmniej ryby będą miały jakikolwiek skrawek bezpiecznej przestrzeni dla siebie.


  • szydłoś i trex lubią to

#20 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 28 grudzień 2021 - 22:37

Są tacy co zostawiają i tacy co wyciągają, by za rok zrobić nowe. Jak by miały zostać to raczej powinny być oznaczone bojkami, no i do tego dochodzi zakaz łowienia w odległości bliższej niż 50m.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych