Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okonie 2023


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
174 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 kwiecień 2023 - 10:53

Dlaczego totalna bzdura? To może dla sandacza i szczupaka też wprowadzić okresy ruchome i poprosić szanownych wędkujących, aby się dostosowali do panujących warunków.

Sandacz czy szczupak z tego co przez lata zauważyłem kończy tarło w momencie kiedy okoń zaczyna. Tak przynajmniej jest u mnie. W przypadku tego pierwszego dochodzi jeszcze kwestia pozostania w okolicy gniazda przez bliżej nieokreślona ilość czasu.
Poruszyliśmy temat, na który można dyskutować niezliczona ilość czasu. Stąd też skończę ze zdaniem, że każdy logicznie myślący wędkarz, będący często nad woda i potrafiący poczynić proste obserwacje, powinien postępować tak aby możliwie jak najmniej czynić szkody rybom.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik scOOtt edytował ten post 04 kwiecień 2023 - 10:59


#42 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 04 kwiecień 2023 - 10:53

Nie mam pretensji do nikogo. Tym bardziej do Ciebie.
Wydaje mi się ze ludzie, którzy te przepisy ustalają już totalnie mają wywalone na to co się dzieje z naszymi wodami.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No, ale ten czas okresu dla okonia, to zły termin? 



#43 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 04 kwiecień 2023 - 10:54

Sandacz czy szczupak z tego co przez lata zauważyłem kończy tarło w momencie kiedy okoń zaczyna. Tak przynajmniej jest u mnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Raczej nie wszędzie jest tak samo.



#44 ONLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 04 kwiecień 2023 - 12:38

No, ale ten czas okresu dla okonia, to zły termin? 

Artek, sam sobie odpowiedziałeś w poście #43.

Na jednym jeziorze, gdzie woda szybciej się nagrzeje do odpowiedniej do tarła temperatury jest to trafiony termin, a w innym, głębokim, okoń może się przecież wytrzeć dopiero w maju i nie jest powiedziane, że na początku miesiąca ;).



#45 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 04 kwiecień 2023 - 13:45

Sandacz czy szczupak z tego co przez lata zauważyłem kończy tarło w momencie kiedy okoń zaczyna. Tak przynajmniej jest u mnie.

Optimum temperaturowe dla rozrodu tych gatunków jest takie:
Szczupak 6-10C.

Okoń 6-14C

Sandacz 12-17C

 

Jednak nie tylko temperatura wpływa na rozród ryb, ważną rolę odgrywa również  fotoperiod (długość dnia i nocy). Zdarzają się jednak przypadki, że szczupak wytarł się jeszcze pod taflą lodu. Jeszcze się nie spotkałem się z czymś takim żeby okoń miał tarło po sandaczu w naturalnym środowisku.
 


  • Rebel64 lubi to

#46 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 kwiecień 2023 - 13:53

Łowię okonie w miejscu gdzie niestety są sandacze na gniazdach. Często się niestety trafiają w przylowie. Od kwietnia mniej więcej żaden nie wykazywał cech charakterystycznych dla tarlaków. Widać je czasem jak żerują. Nie wiem może się mylę i są dopiero przed tarłem. Zazwyczaj jak widzę po okoniach że już im blisko do tarła to odpuszczam to miejsce na 2-3 tygodnie. Woda bardzo płytka. Max 3 metry.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik scOOtt edytował ten post 04 kwiecień 2023 - 14:05


#47 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 04 kwiecień 2023 - 14:27

Panowie, gdyby większość wędkarzy była etyczna i myśląca, to okresy ochronne i limity nie były by potrzebne wcale.

Niestety tak nie jest   :(  Dlatego gospodarze wód wprowadzają coraz więcej ograniczeń. To oczywiste, że w różnej wodzie, w różnych latach, ryby wycierają się w różnych okresach. Okresy ochronne są jakimś uśrednieniem, lepszym lub gorszym, próbą choć częściowej ochrony populacji ichtiofauny przed drapieżnikiem szczytowym.  :ph34r:



#48 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 04 kwiecień 2023 - 14:42

Wiele lat temu, kiedy zacząłem jeździć do Szwecji na ryby, nie było żadnych wymiarów ochronnych, okresów ochronnych, limitów ilościowych na łeb lub domek itd. A co mamy teraz ... i dlaczego? Odpowiedź jest prosta :(



#49 OFFLINE   smk111

smk111

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • Imię:Krzysiek

Napisano 14 kwiecień 2023 - 17:45

W końcu… pierwsze życiowe 40+ 🤟💀Załączony plik  5C3303F7-B9EC-434D-8A21-142E0003B2DB.jpeg   120,36 KB   61 Ilość pobrań

#50 OFFLINE   Lobosss

Lobosss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaNowa Dęba

Napisano 24 kwiecień 2023 - 09:32

Taki oksik się trafił przy docieraniu silnika :)

Załączone pliki

  • Załączony plik  Oksik.jpg   61,66 KB   55 Ilość pobrań


#51 OFFLINE   kolpi

kolpi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 27 kwiecień 2023 - 18:02

Krótki wypad po pracy na podmiejskie jeziorko zaowocował fajnym okoniem

Załączony plik  002.jpg   172,98 KB   93 Ilość pobrań

 



#52 ONLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 535 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 01 maj 2023 - 15:07

Pierwszomajowy prawilny okoń🙂
Przynęta moja wariacja ciernika w barwach godowych

Załączony plik  IMG_20230501_160400.png   889,75 KB   83 Ilość pobrań
Załączony plik  IMG_20230501_130137.png   647,79 KB   73 Ilość pobrań

#53 ONLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 535 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 03 maj 2023 - 19:36

Popołudniowy oksik🙂, przynęta jak wyżej.
Załączony plik  IMG_20230503_203424.png   974,24 KB   49 Ilość pobrań

#54 OFFLINE   rafalsky

rafalsky

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjajaskrów
  • Imię:rafal

Napisano 03 maj 2023 - 20:37

Pierwszy w tym sezonie , 37 cm na Keitech'a 3cale :D

Załączone pliki


Użytkownik rafalsky edytował ten post 03 maj 2023 - 20:38


#55 OFFLINE   bartuch5473

bartuch5473

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 317 postów
  • LokalizacjaZamość
  • Imię:Bartłomiej

Napisano 04 maj 2023 - 23:14

Majowka


Maj to piekny miesiac. Coraz wiecej zieleni dookola, wyzsze temperatury i dluzsze spinningowe dni. Wszyscy mysla o szczupakach czy boleniach, ale nie ja. Dla mnie maj jest miesiacem ktory daje mozliwosc szukania okoni na
wczesniej zamknietych zbiornikach.
Moja majowka jest troszke dluzsza, wiec dzis moglem sobie pozwolic na popoludniowy wypad na ryby. Szybko sie spakowalem i w droge. Nad woda melduje sie po 15. Jest slonecznie i lekko wieje. To dosc dobre warunki na ta nie mala wode. Od auta musze przejsc kawalek na lepsze miejsca. Nie ma czasu do stracenia. Od poczatku lowie w pelnym skupieniu. W tych miejscach ryby mozna sie spodziewac w kazdym rzucie. Na koncu zestawu wisi kajtek 2” w kolorze jagodowym. Rzucam i prowadze na rozne sposoby, ale to nic nie daje. Jednym slowem studnia. Nie mam nawet pstrykniecia. Zmieniam miejsca ale tez nic to nie daje. Ryb jakby nie bylo. Finalnie docieram na jedno z moich ulubionych miejsc. Mam w zasiegu rzutu gleboka czesc wody i lagodne wyjscie z glebiny. Tam jednak tez pusto. Nie ma nawet szczupakow. Wiatr slabnie i zmienia kierunek. Wieje mi zza plecow. To okazuje sie atutem w tej nierownej walce. Dlugi rzut i mega strzal zaraz po wpadnieciu przynety do wody. Zacinam. Pudlo! Guma opada na dno. Zostawiam ja na chwilke. Podrywam i znow uderzenie. Zacinam i jest. Siedzi! Ryba jest ciezka i idzie przy dnie. Kij wygiety solidnie. Od czasu do czasu slysze pojedyncze cykniecia hamulca. Ryba jest dobra. Opor slabnie a ryba plynie wprost na mnie. Doplywa pod brzeg i zaczyna mirowac do dna. W koncu sie pokazuje. To okon. Jest duzy. Do podbieraka wchodzi za pierwszym razem. Jest moj. Bedzie zyciowka - mysle. Ryba wpada w furie. Rzuca sie i nie moze sie uspokoic. Wypinam kajtka ale nie moge jej wziac w reke. Szamocze sie. Wkladam ja z podbierakiem do wody zeby sie uspokoila. Mija dluzsza chwila i ryba sie uspokaja. Przygotowuje miarke i wyjmuje rybe. Nie jest latwo. Nie chce sie poddac. Ukladam rybe na miarze a ta zeskakuje. Dzieje sie tak trzy razy. W koncu sie udaje. Ryba mierzy 40,5 cm. Jest nowe PB. Trzymam rybe reka zeby zrobic zdjecie. Mam to! Biore rybe i ide do wody. Gdy ryba dotyka pyskiem wody wyrywa sie i odplywa jak wsciekla. W koncu udaje mi sie przekroczyc 4 z przodu. Jest pieknie.

c388215b38959c914349951ceea8d9f1.jpg



Chwila na posprzatanie miarki i uspokojenie grajacych rak. Mozna lowic dalej. Pierwszy rzut po rybie w dokladnie to samo miejsce i branie tuz nad dnem. Zacinam soczycie i siedzi. Ryba idzie bardzo podobnie do tej z przed chwili. Jednak o wiele szybciej wychodzi do powierzchni. To maly szczupak. Dalem sie nabrac. Slonce zaczyna chowac sie za drzewa. Wiatr ucichl calkowicie. Mijaja kolejne dwie godziny bez brania. Mam dylemat. Konczyc czy zostac. Zmienic miejsce czy zostac. Nie wiem. Dawno nie bylo tak skapego w brania dnia. Podejmuje decyzje. Ide na plysze miejsce. Wyczekam, moze wejda o zmroku na zarcie. Nie zmieniam ani przynety ani gramatury. Agresywnie oblawiam plytki blat. Obserwuje taniec plecionki w zachodzacym sloncu. Nie ma ich tu. Juz byly? Dopiero beda? Czy wcale ich nie bedzie? Kolejne rzuty bez zmian. Nic sie nie dzieje. W koncu mam przytrzymanie z dna. Ryba jest niewielka i po chwili spada. Moze to znak ze zaraz sie zacznie? Rytmiczny taniec plecionki trwa. Nagle falszywa nuta. Dno pojawia sie jakby zbyt wczesnie. Tu nie jest tak plytko przeciez. Zacinam i siedzi! Jest cos ciezkiego. Ryba chwile po zacieciu wychodzi do powierzchni. Pokazuje sie i odjezdza na dosc mocno dokreconym hamulcu. Szczupak. Bran na tyle malo, ze bawie sie tym holem. Ryba jest ciezka i zaciekle walczy. Odjezdza kolejny raz ale juz nie tak daleko. Dokrecam gwiazde i pora to konczyc. Okazuje sie ze ryba nie jest cetkowana tylko ma paski. Nogi mi sie ugiely. Podbierak lezy kawalek ode mnie. Powoli ide w prawo, ciagnac wylozonego na boku okonia. Zapiety dosyc dobrze. Oby nie spadl. Oby nie spadl. Mam podbierak. Ryba dostojnie sie do niego wslizguje. Nie wierze w to co sie dzieje. Jest rownie duzy jak tamten. Kilka lat czekalem na okonia 40cm a dzis lowie dwa w odstepie 2,5h. Rozkladam miarke, odpinam rybe i niech sie dzieje. Miara pokazuje 41cm. Druga zyciowka tego samego dnia. To jest jakis kosmos. Szybkie foto na miarze i wodowanie. Ryba odplywa spokojnie. Zatrzymuje sie na chwilke. Widze ja. Stoi, odpoczywa. Po chwili odplywa znikajac w ciemnej wodzie.

333e28f29541a8e3a921ced398c21006.jpg

Euforia. Zlowilem dzis dwa okonie i oba zyciowe. Slonce juz zaszlo, ale jeszcze cos widac. Lowie dalej. Mam jedno delikatne skubniecie, zaciecie i pudlo. Chyba pora konczyc. Rzuce ostatni raz i koncze. W polowie plytkiego blatu mam mocny strzal. Zacinam i siedzi. Od razu czuje ze to szczupak. Nie jest duzy. Ma moze z 50. Odpinam i szybko odplywa. Sprawdzam fluorocarbon i rzucam dalej. Zaczyna zapadac mrok. Nic sie juz nie wydarzylo. Dobra koniec. Skladam podbierak, wedka, torba i ide do auta. Smieje sie w glos, sam do siebie. Kij zlozony, wszystko schowane. Pora ruszac w droge. Co chwila sie smieje. To byl dobry dzien. Ksiezyc w pelni oswietla mi droge.

e76a7d61c732e5a3d641479f1132ddba.jpg


To wyjasnia czamu bran bylo tak malo. Jednak nie zaluje. Bylo malo ale konkretnie. Jadac zauwazam spadajaca gwiazde. Moje zyczenie spelnilo sie zanim w ogole o nim pomyslalem.


քɛʀƈɦքʊռӄɛʀʐ

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU "OPIS MIESIĄCA"                                                                  :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 05 maj 2023 - 10:09


#56 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 21 maj 2023 - 18:34

Dzisiaj taki oksik na zawodach8985c0a8fcdfaad650a2827b1da6e829.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

#57 OFFLINE   muddler

muddler

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Jarosław

Napisano 25 maj 2023 - 13:04

Notecki, na własne rękodzieło :P

 

gqAmMej.jpg

 

 - bezsterowa płoteczka 6cm

 

qWkUIFI.jpg



#58 ONLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 27 maj 2023 - 15:57

W końcu udało mi się trafić kilka fajnych okoni w okolicy zachodu słońca i tuż po zachodzie. Zdjęcia tylko 2 sztuk ze względu na słabą jakość sprzętu i porę ;)

Załączony plik  SL375398.jpg   42,23 KB   49 Ilość pobrań Załączony plik  SL375400.jpg   37,69 KB   53 Ilość pobrań

 



#59 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 29 maj 2023 - 13:28

OX

Załączone pliki



#60 OFFLINE   Miru

Miru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów
  • LokalizacjaGdzieś nad Wartą

Napisano 01 czerwiec 2023 - 07:51

Wreszcie jakiś przyzwoity okon się trafił.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych