Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka echosonda na płytką wodę ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wesleyand

wesleyand

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 luty 2013 - 18:25

Chyba co niektórym osobom pomyliły się wzory geometryczne. Generalnie stożek echosondy ma takie powiązanie z głębokością:

  • 10 stopni – 0,17x głębokość
  • 16 stopni – 0,28x głębokość
  • 18 stopni – 0,32x głębokość
  • 20 stopni - 0.35x głębokość lub około 1/3 głębokości
  • 24 stopni - 0.42x głębokość lub około 2/5 głębokości
  • 30 stopni - 0.53x głębokość lub około 1/2 głębokości
  • 40 stopni - 0.72x głębokość lub około 3/4 głębokości
  • 50 stopni - 0.93x głębokość lub około 9/10 głębokości
  • 60 stopni - 1.15x głębokość
  • 70 stopni - 1.4x głębokość
  • 73 stopni - 1.48x głębokość lub około 1 ½ głębokości
  • 80 stopni - 1.68x głębokość
  • 90 stopni - 2 x głębokość
  • 100 stopni -2.38 x głębokość
  • 110 stopni - 2.85 x głębokość


#22 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 11 luty 2013 - 19:14

Chyba co niektórym osobom pomyliły się wzory geometryczne. Generalnie stożek echosondy ma takie powiązanie z głębokością:

  • 10 stopni – 0,17x głębokość
  • 16 stopni – 0,28x głębokość
  • 18 stopni – 0,32x głębokość
  • 20 stopni - 0.35x głębokość lub około 1/3 głębokości
  • 24 stopni - 0.42x głębokość lub około 2/5 głębokości
  • 30 stopni - 0.53x głębokość lub około 1/2 głębokości
  • 40 stopni - 0.72x głębokość lub około 3/4 głębokości
  • 50 stopni - 0.93x głębokość lub około 9/10 głębokości
  • 60 stopni - 1.15x głębokość
  • 70 stopni - 1.4x głębokość
  • 73 stopni - 1.48x głębokość lub około 1 ½ głębokości
  • 80 stopni - 1.68x głębokość
  • 90 stopni - 2 x głębokość
  • 100 stopni -2.38 x głębokość
  • 110 stopni - 2.85 x głębokość

 

chyba pijesz do mnie, więc w skrócie: kąt stożka w echu to kąt rozwarcia stożka prostego, czyli kąt przy wierzchołku przekroju osiowego stożka. tg tego kąta/2=r/h. tak więc dla stożka z kątem 90 stopni r/h=tg 45 stopni, a ten z kolei = 1. co jest dosyć logiczne biorąc pod uwagę fakt, że przekrój osiowy będzie się składał z 2 trójkątów prostokątnych z równymi przyprostokątnymi. ergo: dla przywoływanych przeze mnie 10m- pole podstawy takiego stożka to pi r kwadrat, czyli głębokość (równa promieniowi) do potęgi 2 * 3,14= 314 metrów.

tg 60 stopni (dla echa z kątem 120 stopni) to pierwiastek z 3, więc r/h=~1,732050808, więc r na 10 metrach= 17,32 metra, więc pole podstawy stożka to 17,32*17,32*3,14= 941,944736 m2. nie bardzo wiem gdzie się mylę? a że się czasem mylę to wiem, prosiłbym tylko o korektę. 



#23 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 11 luty 2013 - 20:42

chyba pijesz do mnie, więc w skrócie: kąt stożka w echu to kąt rozwarcia stożka prostego, czyli kąt przy wierzchołku przekroju osiowego stożka. tg tego kąta/2=r/h. tak więc dla stożka z kątem 90 stopni r/h=tg 45 stopni, a ten z kolei = 1. co jest dosyć logiczne biorąc pod uwagę fakt, że przekrój osiowy będzie się składał z 2 trójkątów prostokątnych z równymi przyprostokątnymi. ergo: dla przywoływanych przeze mnie 10m- pole podstawy takiego stożka to pi r kwadrat, czyli głębokość (równa promieniowi) do potęgi 2 * 3,14= 314 metrów.

tg 60 stopni (dla echa z kątem 120 stopni) to pierwiastek z 3, więc r/h=~1,732050808, więc r na 10 metrach= 17,32 metra, więc pole podstawy stożka to 17,32*17,32*3,14= 941,944736 m2. nie bardzo wiem gdzie się mylę? a że się czasem mylę to wiem, prosiłbym tylko o korektę. 

Słusznie prawi.

Napisz jeszcze ogólny (byłeś nr1 w wyjaśnieniach) wzór, żeby tylko podstawić i będzie git "for everyone" :) . Tylko bez tablic albo kalkulatora na wodę ani rusz.

 

Pozdro

R



#24 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 luty 2013 - 01:05

Kilka rzeczy...

Po 1 zostawmy (choc uczace) rozwazania z dziedziny matematyki. Dokladniejsza analiza ksztaltu sygnalow wysylanych z induktorow powiedzialaby nam, ze w tym przypadku nie ma o co kopii kruszyc...

Kazdy producent i kazdy rodzaj induktora, biorac rowniez pod uwage relacje z podanymi liczbami w stopniach bedzie mial inne wartosci.

Jak juz wspomniano, zapewne w celach marketingowych, producenci scigaja sie w podawaniu duzych wartosci katow omiatania wiazki, natomiast wyobrazmy sobie, ze ksztalt nie jest idealnym stozkiem, ba albo nawet bardzo odbiega od tego ksztaltu.

Coz wiec z tego, ze producent poda wartosc 170 st, skoro na 3/4 sygnal ulegnie rozproszeniu nie dajac zadnych info z powrotem?

 

Kilka razy byla podnoszona ta kwestia i na pytanie: to jakie echo kupic? odpowiem - trzeba weryfikowac spostrzezenia z uzywania w praktyce.

Ja bym bardziej wierzyl w stare parametry, ktore sie pojawialy na pudelkach, czyli w przypadku Lowranca/ eaglea standardowy kat na plytkie wody wynosil rzedu 20st przy 192 kHz a na wody glebokie proponowano 50kHz i kat 8st.

Nowe sondy mozna juz chyba tylko wybrac przez porownanie zachowania sie z tymi starymi...

 

Oczywiscie te parametry "zwiazane" ze stozkami dotycza induktorow oferowanych standardowo, dolaczonych do echosond.

Jak sie sprawa ma z czujnikami, ktore dostepne sa na zamowienie (nawet dawniej byly dostepne, np. takie z brązu, przeznaczone do montazu w kadlubie) tego info na rynku brak bo nikt nie kupuje induktora, ktorego cena przekracza wartosc samej sondy (a moze ta tendencja sie zmieni, chodzi przeciez o to, aby bylo widac lepiej te stada ryb?)

 

Aha, jeszzce bym sie dowiedzial w jakich parametrach ta Huminbird lepsza od Lowrance (i konkretnie od ktorej?)

Kto wie, moze w totka wygram to polece ktoras kupic? :rolleyes:

 

Gumo

p.s.Jest mozliwosc, ze cos nie dopisalem..ale to juz jutro sprawdze (dzis)...


  • gooral lubi to

#25 OFFLINE   bierjoza

bierjoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 luty 2013 - 21:10

Gumofilcu,

przepraszam ale zakradła Ci się chyba mała, aczkolwiek istotna pomyłka.
W Lowrance i Eagle dawniej (dla mnie ok 10 lat wstecz) przy pracy na 200 kHZ to było 12 lub 20 stopni kat stożka  dla normy -3 db(spadek mocy sygnału o 50%). Co odpowiednio dawało nam tzw kąt efektywny stożka 35 lub 60 stopni czyli pomiar  dla normy -10 db(spadek mocy sygnału o 90%).

obecnie w pzretwornikach OEM 200kHz namy tylko 20 (-3db) 60 (-10db)

 

Dla 50 kHz było to 35 stopni = efektywny 90 a nie 8 stopni jak podałeś. Generalnie im niższa częstotliwość tym szerszy kąt.

 

W stosowanym głownie na morzu HST-DFSBL 50/200 KHZ będzie 12stopni/200 kHz a 35stopni/50 kHz. W tym przypadku tzw kąt efektywny wyniesie 35  i 90 stopni.

 

Jeden z najbardziej popularnych śródlądowych przetworników OEM dla Lowrance to:

przetwornik HST-WSBL stosowny np w X125 która pracuje na 200 kHz to 20 stopni (-3db) co = 60 stopni dla -10db czyli kąt efektywny stożka.

Ten sam przetwornik przy HDS i Elite7 któtre maja wbudowany Broadband Sounder dodatkowo przy 83 kHz da nam 35 stopni (-3db) czyli efektywny kąt do 120 stopni.

 

Drugi najbardziej popularny obecnie w Lowrance przetwornik HST-WSU przy X4, Mark5x - przacujących tylko na 200 kHz to 20 stopni (-3db) co = 60 stopni dla -10db czyli kąt efektywny stożka.

Ten sam przetwornik dla np: X4Pro, Mark5xpro,Mark4, Elite5, które mogą pracowac na obu częstotliwościach to na 200 kHz- 60 kąt efektywny i na 83 kHz- 120 efektywny.

 

Jesli komus nie wystarczaja przetworniki dostarczane razem z urzadzeniem a ma gruby portfer to np w ofercie Airmar'a znajdzie rewelacyjne przetworniki tyle ze na sródlądziu ciężko wykozystac w 100% ich możliwości.

 

Powiem Wam wszystkim: ja od jakiegos czasu przestałem się skupiac na parametrach elektroniki tylko zabrałem się za łowienie. Efekty od razu mi się poprawiły :)



#26 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2013 - 01:23

Tak, to prawda, zbytnie skupianie sie na czytaniu katalogow nie sprzyja lowieniu ryb. :rolleyes:

W swojej karierze posiadalem (badz posiadam)rozne sondy firm Huminbird, Lowrance, Garmin. Kazda f-ma miala nieco inna

 czestotliwosc, jesli chodzi o przetworniki przeznaczone na wody plytsze ( wieksze czestotliwosci) i wody glebsze (mniejsze czestotliwosci).

Wzglednie produkowane byly przetworniki dwuczestotliwosciowe, urzadzenie samo "decydowalo" kiedy korzystac z jakiego stozka albo mozna bylo to ustawic recznie.

 

Danymi mozna zonglowac jak sie chce, natomiast istotne jest tylko to, co widac i jak widac na ekranie. Obawiam sie, ze jest to w duzej mierze zalezne od jakosci samego przetwornika, co samo w sobie stanowiloby spory wylom w dotychczasowym mysleniu uzytkownikow.

A ze kosztuje to coz? Na samo urzadzenie niektorzy nie maja oporow wydawac po kilka kpln...

 

A ze sie nie wykorzysta? No jasne i sluszne spostrzezenie, w naszych subwyrybionych wodach sonda niedlugo bedzie sluzyc wylacznie do okreslania ile jeszcze zostalo wody pod lodzia celem przebicia sie przez mielizne...

 

Gumo



#27 OFFLINE   Namape

Namape

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaŚwidwin
  • Imię:Mariusz

Napisano 10 maj 2013 - 23:45

Witam. A czy ktoś może doradzić mi echosondę ale z firmy Humminbird? Chodzi mi o to, aby miała również GPS...



#28 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 11 maj 2013 - 08:20

Mam pytanko o przetwornik w Lowrance Elite 7 HDI  ten z  DSI   455 / 800 kHz jakie będzie miał stożki , który będzie dokładniejszy do badania dna ?



#29 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 maj 2013 - 09:38

Mam pytanko o przetwornik w Lowrance Elite 7 HDI  ten z  DSI   455 / 800 kHz jakie będzie miał stożki , który będzie dokładniejszy do badania dna ?

 

z tego co sam znalazłem do badania twardości dna polecane jest 200 kHz (poleca Doctor Sonar, oraz Dr Depth do wersji z twardością dna) . Ewentualnie aby mieć pewność można znacznie zwiększyć zakres głębokości (co najmniej dwukrotnie) i wypatrywać podwójnego echa dna. Jak jest nakreślone wtedy mamy pewność że jest twardo.



#30 OFFLINE   Zyga

Zyga

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaBytom Odrzański

Napisano 15 kwiecień 2015 - 21:11

Odświeżę temat.

Posiadam już drugie echo, jest to elite 4 chirp. Podoba mi się jak działa, to że można zapisywać logi i tworzyć mapy. Wszystko jest ok, z tym że czytam dużo na ten temat i coś mi nie pasuje. Nie miałem jeszcze możliwości przetestować echa na dużych głębokościach, max 20 m. Zauważyłem, że duża częstotliwość pokazuje lepiej dno i mniejszy stożek wysyła, bo przynętę widać dopiero pod łódką. Mniejsza już nie pokazuje tak dobrze szczegółów dna, w senie jego twardości, ale łuki ryb jakby lepsze i jest ich więcej, szybciej widać przynętę którą przyciągam do łódki, stąd wniosek, że stożek jest szerszy. Dla mnie jest trochę wbrew logice to, że na głębsze wody szerszy stożek, niska częstotliwość a na płytsze węższy, wyższa częstotliwość. Przecież im głębiej, tym więcej dna do ogarnięcia. Przy kącie 120 stopni, na głębokości 300 m, promień podstawy stożka wyniesie ponad kilometr, dokładnie 1039,26 m. A na takiej powierzchni może być tyle zmiennych, że i 100 calowy ekran nie da rady wszystkiego pokazać, o możliwości przetwornika nie wspominając. Przy kącie 20 stopni na 300 m podstawa stożka wyniesie ponad 100 m, też dużo, ale to nie kilometr. Jak będzie mi dane popływać na fiordach norweskich pewnie wiele pytań samych się rozwieje, ale póki co proszę Was o logiczne wytłumaczenie tych zawiłości, ponieważ ciężko jest mi się z tym zgodzić.



#31 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 lipiec 2018 - 21:51

Panowie coś się zapewne zmieniło w kwestii sond dlatego i ja podpytam choć ciągle się zastanawiam czy jednak nie walczyć tradycyjnie  :) Zatem pytanie jak w temacie: jakie echo na płytką wodę na dodatek w rozsądnej cenie tak powiedzmy do 1000 zł. ? Sądzę, że maksymalnie 20 metrową ze wskazaniem na płycizny od metra do 5 czy 6 ?


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 23 lipiec 2018 - 21:53


#32 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 24 lipiec 2018 - 12:19

Podłączam się pod pytanie, jak się będzie sprawdzał a takich warunkach Garmin FishFinder 350 c ?


Użytkownik GoLoManoLo edytował ten post 24 lipiec 2018 - 12:51





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych