Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Jaka echosonda na płytką wodę ?


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 OFFLINE   karpik 69

karpik 69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 posts

Posted 28 October 2012 - 17:13

Witam.

Jaką wybrać echosondę na płytkie wody do 6 metrów . Chcę przeznaczyć około 1500zł.

Zastanawiam się na dwoma:


Lowrance Mark 5X PRO



Humminbird 718 Matrix



Która będzie lepsza, miał ktoś z nimi do czynienia

#2 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,670 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Posted 28 October 2012 - 17:34

Witaj, mam Lowrance Mark 5X PRO od tego sezonu. Jak dla mnie rewelacja. Ja za nową zapłaciłem 900zł. Polecam bo na prawdę warto :)

#3 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,300 posts
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Posted 28 October 2012 - 19:34

w tej kwocie możesz też poszukać używki elite 5x w sumie to samo co mark5 ale w kolorze(robi różnicę)

#4 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,017 posts
  • LokalizacjaKraków... czasami

Posted 29 October 2012 - 10:05

Weź tą która ma szerszy stożek, przy płytkiej wodzie to nie do przecenienia.

#5 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 29 October 2012 - 20:10

Ja mam Mark 5X i nie narzekam, w zupełności wystarcza.

Edited by PRZEEMAS7, 29 October 2012 - 20:16.


#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 30 October 2012 - 00:02

Szerszy stożek=więcej bałaganu na ekranie. Niech sobie bedzie, ale ja wolę węższy. łatwiej okreslić kanty a łuków i tak na 2-4 metrach raczej nie uwidzisz.

#7 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,017 posts
  • LokalizacjaKraków... czasami

Posted 30 October 2012 - 07:19

Jakie pokrycie dna ma na 3m stożek o średnicy 60, 90, 120?
Szeroki stożek nie jest fajny na większych głębokościach, ale na płyciźnie wiele nie zaśmieci.
Pływałem cały sezon ze stożkiem 20st i na wodzie o głębokości do 15m to było nieporozumienie :)

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 31 October 2012 - 09:39

Juz wiele dobrych opinii bylo o Lowrance 5X Pro. Ten model sonda ma z tego co pamietam mozliwosc uzycia 2 rodzajow wiazek, z czego jeden ten szeroki. Wiadomo, im woda plytsza tym im wiekszy stozek tym powinno byc widac wiecej dna. Teoretycznie latwo to wyliczyc...z tym, ze naiwnie zakladamy, ze te 60, 120 st to najprawdziwsza prawda... :rolleyes:
Osobiscie (zeby kupic ;) ) z utesknieniem czekam na sonde z katem 181 st. :D

W pro, jak komu bedzie zawadzal, to mozna dzialac na 60 st...wczesniej do zludzenia podobnie zachowywaly sie snondy na kacie 20 st....ale sie wydrukuje i dziala cuda... B)

A kolor owszem duzo da...zacznie sie poszukiwanie co mozna wylaczyc, zeby dluzej aku wytrzymal. A najlepiej od razu kupiic 2gi (stary przeciez i tak wieczny nie jest)

Gumo

#9 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,536 posts
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Posted 31 October 2012 - 18:03

Jakie pokrycie dna ma na 3m stożek o średnicy 60, 90, 120?
Szeroki stożek nie jest fajny na większych głębokościach, ale na płyciźnie wiele nie zaśmieci.
Pływałem cały sezon ze stożkiem 20st i na wodzie o głębokości do 15m to było nieporozumienie :)

Tu jest to dość obrazowo wyjaśnione:

http://www.fishing-m...1472-k8416.html

#10 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,336 posts
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Posted 31 October 2012 - 19:27

Stożek 60º na 3m wodzie obrazuje okrąg o promieniu 1,7m, czyli nie za wiele :) i dalej mniej więcej 90º x 1,5 a 120º x 2

#11 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 posts
  • Imię:Grzegorz

Posted 15 January 2013 - 11:24

Odświeżę starawy temat ale (przynajmniej jak dla mnie), wciąż aktualny.

 

Kolega z naszego forum ma do sprzedania echosondę http://jerkbait.pl/t...83c-combo-nowa/ , oczywiście o ofercie jako takiej nie będę dyskutował...

Przetrawiłem wszystkie stopy, mile, ojczystą mowę Szekspira i strefę czasową ale zatrzymałem się na stożku właśnie. Echo ma dwa, 20 i 60 st., ja pływam na wodach do ok. 10m, max 15 z czego jednak większość czasu to i tak chyba 3 - 8 mzastanawiam się czy to będzie dobry wybór. Za podobne pieniążki mam Lowrance Elite-4, PL, kolor ale bez GPS ale co istotne ze stożkiem 60 i 120 st.

 

Możecie mi napisać jak to z tymi stożkami jest? Czy węższy stożek nie będzie dokładniejszy itp.?



#12 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 15 January 2013 - 13:35

Węższy będzie dokładniejszy, bo zbiera informacje z mniejszego obszaru dna.



#13 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 posts
  • Imię:Grzegorz

Posted 15 January 2013 - 14:47

Tylko czy większa dokładność zrekompensuje różnicę w polu widzenia. Łowię w 90% na trzech wodach 60, 200 i 450 ha czyli chyba nie za dużych + średnia i prędzej czy później je poznam... 

 

Sam już nie wiem...



#14 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,334 posts
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Posted 15 January 2013 - 15:11

Dla mnie optymalny jest stozek 60 jaki posiada Lowrance X-125 ,radze sobie tym na zaporówce 2-7m i jeziorze do 40m gdy oglądam toń,dno.Najlepiej mi się łapie do max 15m. 



#15 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 posts
  • Imię:Grzegorz

Posted 15 January 2013 - 15:26

Dla mnie optymalny jest stozek 60 jaki posiada Lowrance X-125 ,radze sobie tym na zaporówce 2-7m i jeziorze do 40m gdy oglądam toń,dno.Najlepiej mi się łapie do max 15m. 

 

Hmm, 60 st. mają obie pozostające w kręgu moich zainteresowań, tyle że jedna oprócz tego ma 20 a druga 120 st. Zastanawiam się co lepsze w tej tej sytuacji. Niby z jednej strony w poszukiwaniu ławic drobnicy lepsza 120 a z drugiej poznawanie dna lepiej 20... Sam nie mam doświadczenia a teoretycznie to wolę, właśnie sam nie wiem co wolę...



#16 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 15 January 2013 - 16:35

Z tego co pamiętam, a X-125 miałem to przetwornik ma kąt 20 stopni/ 200 kHz, tylko podają szeroki kąt widzenia tego przetwornika. Tego akurat nie rozumiem ale podobno tak jest. 



#17 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 posts

Posted 16 January 2013 - 10:14

Z tego co pamiętam, a X-125 miałem to przetwornik ma kąt 20 stopni/ 200 kHz, tylko podają szeroki kąt widzenia tego przetwornika. Tego akurat nie rozumiem ale podobno tak jest. 

 

akurat kąty w echu to marketingowy bełkot podobny do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku RMSów w audio. nie ma norm na kąty w echu i każdy producent podaje to chce. w echach sygnał słabnie wraz z kątem właśnie (idealny przykład obrazujący działanie echa to latarka) i jeden producent potrafi podać kąt stożka w którym siła sygnału spada o 3dB , czyli o 50% a drugi gdy spada o 10db (czyli ~90%). sam na kąty patrzę tylko przy porównaniu ech tego samego producenta na zasadzie większy/mniejszy. jeśli dodamy do tego efektywny kąt, czyli ten co echo jest w stanie wyświetlić a nie sam pomiar w laboratorium, to już w ogóle zaczyna się robić ciekawie. 

istotne IMO jest tylko zwracanie uwagi na wersje przetworników na słoną i słodką wodę. na słoną z reguły kąty są węższe ze względu na zakładane większe głębokości i większą moc potrzebną do działania, więc wiązki są bardziej skupione. 

kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest sama częstotliwość. 200kHz np na 20 metrach spisuje się gorzej niż np 83kHz. "omiata" bez problemu, ale ze względu na dużą liczbę szczegółów i efektywnie większy kąt obraz kilkuset m2 można sobie wsadzić ;)



#18 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 posts

Posted 16 January 2013 - 10:28

Jakie pokrycie dna ma na 3m stożek o średnicy 60, 90, 120?
Szeroki stożek nie jest fajny na większych głębokościach, ale na płyciźnie wiele nie zaśmieci.
Pływałem cały sezon ze stożkiem 20st i na wodzie o głębokości do 15m to było nieporozumienie :)

 

teoretycznie:

120 stopni- na 10 metrach omiata 942 m2, na 15 metrach- 2120 m2 a na 20 metrach 3769 m2.
60 stopni-  na 10 metrach- 104m2, na 20 metrach 418 m2 powierzchni.

 

edit: no i narobiłem roboty adminowi :)


Edited by nrt80, 16 January 2013 - 10:28.


#19 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,967 posts
  • LokalizacjaChoszczno

Posted 16 January 2013 - 15:07

według mnie odpuść sobie te kąty bo standard 60 stopni masz a zwróć uwagę na parametry sond. głównie na rozdzielczość no i przemyśl czy gps ci się przyda czy nie. 



#20 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 posts
  • Imię:Grzegorz

Posted 16 January 2013 - 19:22

według mnie odpuść sobie te kąty bo standard 60 stopni masz a zwróć uwagę na parametry sond. głównie na rozdzielczość no i przemyśl czy gps ci się przyda czy nie.
Mówiąc o rozdzielczości myślisz o tej dot. ekranu? To co kupiłem to okazja więc nie bardzo mogę wybrzydzać, humminbird 383c combo, kolor, gps, wszystko za 60% ceny lowrance a chyba jednak lepszy i 40% - 50% ceny ostatnich dostępnych egzemplarzy tego modelu. Myślę że jak na pierwsze echo i tak nie najgorzej.

Dodam jeszcze że mobilność miała dla mnie znaczenie, 80% wyjazdów to kilka godzin rano lub po południu, na wypożyczonej łódne więc trochę wozenia i noszenia jest.

Edited by Nizdęb, 16 January 2013 - 19:26.