Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tenkara w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
302 odpowiedzi w tym temacie

#281 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 22 styczeń 2018 - 08:26

Wielkość pstrągów i lipieni przy łowieniu na tenkarę jest taka sama jak na muchę. Nie zmniejszają się :)

Zasięg tenkary przy długiej wędce to przykładowo 4.5m+4.5m+2.5m=12.5m. Naprawdę można tym fajnie łowić. Półmetrowe ryby spokojnie można tym holować. Na nasze klenie, lipienie, pstrągi to jest absolutnie wystarczająco. Przy tym zabawa jest większa niż z klasycznym kijem muchowym.
  • DeepRunner lubi to

#282 OFFLINE   Wonsz

Wonsz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • Imię:Daniel

Napisano 17 marzec 2018 - 22:14

Hej, ostatnio przeglądając Internet napotkałem sie na coś takiego jak tenkara, no i mi sie spodobało, prostota ale i muchowa klasa ;D coś jak fixed gear w świecie rowerów ;) Czy ktoś z Was używa, używał? Jak sie to ma do rapru? Za wszelkie informacje o tej metodzie serdecznie dziękuję :)

#283 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 18 marzec 2018 - 07:53

Pytasz w temacie który wystarczy przeczytać.
Pisza w nim ludzie którzy łowią, jak i jest dyskusja o RAPR...
  • Wobi lubi to

#284 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 03 lipiec 2018 - 23:16

Witam.

Dzisiaj pierwszy raz miałem w ręku tenkarę ... żadne tam aliexpres - prawdziwy made in Japan 1f61c.png
Nowy sposób łowienia, nowe wrażenia, coś innego niż zazwyczaj - taka mała odskocznia to będzie chyba w przysżłości jak "sznurowanie" się będzie nudziło.
Suszenie i hol rybki takim bacikiem to swoiste przeżycie. chociaż i nimfowania próbowałem - również się da z gracją połowić i bynamniej nie jest to wcale to samo co łowienie ktróką nimfą i zestawem żyłkowym.

Z technicznych rzeczy, które mogą innych zaciekawić - zamiast linki tenkarowej, kóra jest dosyć ciężka i nasiąka wodą, używałem konicznego przyponu plecionego z żyłki, renomowanej i znanej firmy, długości 12'. Do tego przyponik z fluorocarbonu długości około 70 - 100 cm.

Jak natłuści się linkę (przypon pleciony), to ładnie pływa, bez tego - pomału tonie - można kombinować do woli w zależności od rybich kaprysów.

Po nabraniu wprawy i godzince łowienia, muchy lądowały tam gdzie chciałem, chociaż paradoksalnie to dużo trudniejsze niż ich podawanie przy pomocy linki.

Kijek o akcji 6:4 - hol pewny, dużo spokojniejszy dla rybek niż przy lince. Dużych ryb nie miałem okazji połowić co prawda, więcej będę mógł powiedzieć przy kluskach 40+.
Szkoda że regulaminowo ta metoda nie jest dozwolona na górskich wodach ... aż się prosi o coś takiego na wielu płytkich, rwących i kamienistych, beskidzkich ciurkach, gdzie łowię najczęściej ...

 

Pozdrawiam.

 

 

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 03 lipiec 2018 - 23:32

  • Paweł nizinny lubi to

#285 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 lipiec 2018 - 00:11

[quote name="Forest-Natura" post="2413041" timestamp="1530656203"]



"Suszenie i hol rybki takim bacikiem to swoiste przeżycie. chociaż i nimfowania próbowałem - zamiast linki tenkarowej, kóra jest dosyć ciężka i nasiąka wodą, używałem konicznego przyponu plecionego z żyłki, renomowanej i znanej firmy, długości 12'. Do tego przyponik z fluorocarbonu długości około 70 - 100 cm.[/font]
Jak natłuści się linkę (przypon pleciony), to ładnie pływa, bez tego - pomału tonie - można kombinować do woli w zależności od rybich kaprysów".
[font=inherit] /quote]

Czym natłuszczałeś przypon z żyłki?

[quote
"Szkoda że regulaminowo ta metoda nie jest dozwolona na górskich wodach ... aż się prosi o coś takiego na wielu płytkich, rwących i kamienistych, beskidzkich ciurkach, gdzie łowię najczęściej ...
/quote]

Gdyby powalczył to może dopuścili by te metodę ale wyłącznie przy połowie na sucha muchę.

#286 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 lipiec 2018 - 10:19

Witam.

Do natłuszczania przyponów plecionych używam preparatu do linek pływających, a jak jest nagła potrzeba nad wodą, to środka do suchych muszek (CDC  albo zwykłych).

Jeżeli chodzi o powalczenie o tenkarę, to jest to w tej chwili czynione przy opracowywaniu nowego RAPR'u. Sporo wędkarzy (ja również) przesyłało w tej kwestii swoje opinie i pomysły do komisji zajmującej się zmianami regulaminowymi. Czy z tego coś wyjdzie ... zobaczymy. Nie mniej jednak najprostsze przepisy są przepisami najlepszymi i dzielenie znowu tenkary na tę od suchej muchy i taką z mokrą muchą, czy nimfą na końcu nie jest dobrym rozwiązaniem. Będzie rodzić kolejne wątpliwości i brnięcie w bareizm, określający odgórnie jak należy przepisowo łowić na sztuczną muchę ...

Nie tędy droga.

Pozdrawiam.



#287 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 16 listopad 2018 - 09:50

Znalazłem coś takiego przypadkiem. Osobiście nie znam tej metody.Przypomina trochę połów na bata lecz połączony z muchą:)

https://www.tenkarar...om/pages/videos



#288 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 22 luty 2019 - 17:18


Jeżeli chodzi o powalczenie o tenkarę, to jest to w tej chwili czynione przy opracowywaniu nowego RAPR'u. Sporo wędkarzy (ja również) przesyłało w tej kwestii swoje opinie i pomysły do komisji zajmującej się zmianami regulaminowymi. Czy z tego coś wyjdzie ... zobaczymy. Nie mniej jednak najprostsze przepisy są przepisami najlepszymi i dzielenie znowu tenkary na tę od suchej muchy i taką z mokrą muchą, czy nimfą na końcu nie jest dobrym rozwiązaniem. Będzie rodzić kolejne wątpliwości i brnięcie w bareizm, określający odgórnie jak należy przepisowo łowić na sztuczną muchę ...

 

Coś wyszło? Z ciekawości pytam, bo chyba 4 lata temu pogniewałem się na PZW. Najprostszym rozwiązaniem byłoby, zamiast wprowadzania nowych przepisów o tenkarze, wykreślenie kołowrotka z definicji wędki muchowej, lub uznanie go za opcję, a nie obowiązek.



#289 OFFLINE   panther

panther

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMikołów
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kubista

Napisano 05 marzec 2020 - 09:21

Pierwsze koty za płoty :D jak dla mnie metoda bardzo finezyjna,hol ryb na takim zestawie sprawia dużo frajdy a  spojrzenia i miny wędkarzy poza tematem bezcenne  :lol:  :lol:

Załączone pliki



#290 OFFLINE   BraWo

BraWo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojciech

Napisano 26 styczeń 2021 - 08:29

Hej!

 

Podpowie ktoś gdzie w Polsce można kupić zestaw do rozpoczęcia nauki Tenkara ?



#291 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 26 styczeń 2021 - 12:35

Hej!

 

Podpowie ktoś gdzie w Polsce można kupić zestaw do rozpoczęcia nauki Tenkara ?

Chyba w PL jest tylko w ofercie Ego


  • smerfik i BraWo lubią to

#292 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 29 styczeń 2021 - 06:17

Tak sobie pomyslalem, ze jakby w regulaminie dac zapis, ze wszelkie ryby maja byc bezzwlocznie uwolnione zaraz po zlowieniu, dowolna metoda, to wszelakie dyskusje na temat czy mozna czy tez nie zakonczylyby sie natychmiast ;) 


  • smerfik i trout master lubią to

#293 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 29 styczeń 2021 - 13:53

Hej!

 

Podpowie ktoś gdzie w Polsce można kupić zestaw do rozpoczęcia nauki Tenkara ?

Salar https://salar.pl/produkt-1880-k-111



#294 OFFLINE   smerfik

smerfik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 lipiec 2021 - 21:21

Dziś pierwsze lipienie na tenkarę, tylko sucha i niesamowita frajda  :)

 

Załączone pliki


Użytkownik smerfik edytował ten post 02 lipiec 2021 - 21:44

  • Darek P i Forest-Natura lubią to

#295 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 16 luty 2022 - 09:21

Tak czytam: "krótki bolenik, klenie, lipionki", czy nie jest to celowe poławianie mniejszych ryb o które jest cały ambarans dotyczących zawodów? Może na zawody tenkara ewoluuje do klasy ESN-a?
Dopóki nie zmieni się nasza mentalność dotycząca łowienia ryb (dla przyjemności) dopóty będzie każdy z każdej strony, szukał dziury w całym.
Jeżeli jestem w stanie zrozumieć że tenkara jest jak znalazł na małe rzeczki (krótki dystans) to nie wiem czy rzeczki na których występują małe rybki (narybek ryb szlachetnych) nie powinny być matecznikami z całkowitym zakazem wędkowania. Od pewnego czasu jestem mocno "za" mimo że uwielbiam "polować" (tak się na nich łowi) i zdaje sobie sprawę z braku kontroli takich "mateczników".
Może jednak przy całkowitym zakazie wędkowania i wysokich karach niewielu odważyłoby się "zaryzykować". :(

Pozwolę sobie skomentować po 4 latach :)

Ludzie łowiący na muchę, a i na spinning w odmianach UL/XUL to BARDZO RZADKO mięsiarze. Mam przykład z podwarszawskiego jeziorka, na którym można łowić bez karty: mnóstwo ukraińców i rodzimych mięsiarzy -> podejście typowo postsowieckie, co na hak, to w łeb i do wiadra. Odkryłem tą wodę na nowo z XULkiem do 2g łowiąc na nimfy. Pokazałem paru kolegom -> odkąd żeśmy paru mięsiarzy zyobali i pojawiamy się tam częściej, "walenia w łeb" jakby mniej. 

A wracając do tematu tenkary - jedzie do mnie wędka z Aliexpress na dobry początek. Przez dwutygodniowe dosyć ciężkie chorowanie na chińską chorobę, youtube obdarował mnie cudowną sugestią kanału https://youtube.com/c/TenkaraAddict

 

Chłopak tam łowi dosyć szerokim spektrum wędek, wliczając w to totalny chłam poniżej dziesięciu dolców. Brakuje mi tak rzetelnej wiedzy dostosowanej do naszych wód, bo jednak charakterystyka inna. Jednak nakierował on mnie na wędkę idealną na wzdręgi z wąskich starorzeczy/glinianek - Daiwa Sagiri 45mc. Niestety prawie nie do zdobycia. 
Grupa na FB tenkara Polska jest równie mało aktywna co ten wątek. Chciałbym go rozruszać ze wzdręgowaniem na Mazowszu/Lubelszczyźnie/Podlasiu. Zamierzam z tenkarą chodzić jako uzupełnieniem XULka - prostota i lekkość pozwala na takie spacery, rozważałem muchówkę #1 albo #2, ale potwornie drogo i mimo wszystko nie tak kompaktowo to wychodzi. 

A tutaj fajne i szczere opisanie taniego setupu:


Użytkownik mackowiak edytował ten post 16 luty 2022 - 09:34

  • Forest-Natura i BraWo lubią to

#296 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 14 marzec 2022 - 08:30

Dojechała pierwsza, bardzo tania wędka z Chin. Pierwsze wrażenia "na sucho" pozytywne - jeśli nie sprawdzi się w tej technice to będzie bardzo tania i fajna uklejówka. 

 

Niestety sensowne, nieamerykańskie wędki są praktycznie nie do zdobycia. Za poradą zagranicznego forum tej metody, próbowałem zdobyć modele Daiwa - niestety bez skutku. Pozostają modele amerykańskie, bądź ekstemalnie drogie Nissiny. Dlatego niestety na chwilę obecną trzeba było dorobić chińczyka. 

Załączone pliki

  • Załączony plik  wedka.png   657,09 KB   11 Ilość pobrań

Użytkownik mackowiak edytował ten post 14 marzec 2022 - 09:13

  • BraWo lubi to

#297 OFFLINE   BraWo

BraWo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojciech

Napisano 15 marzec 2022 - 12:17

Panowie...

 

a co powiecie na zakup tego zestawu od DAIWA... co prawda jest to BAT ale...

https://allegro.pl/o...400-11483706161

 

może nada się to takiego łowienia...

 

Pozdrawiam



#298 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 15 marzec 2022 - 13:11

Witam.

Baty nie nadają się kompletnie do takiego łowienia. Są za sztywne, mają dużo grubsze śianki blanku i z reguły są sporo cięższe.

Pozdrawiam.



#299 OFFLINE   BraWo

BraWo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojciech

Napisano 16 marzec 2022 - 11:37

Witam.

Baty nie nadają się kompletnie do takiego łowienia. Są za sztywne, mają dużo grubsze śianki blanku i z reguły są sporo cięższe.

Pozdrawiam.

Ok, dziękuję za odpowiedź... :)



#300 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 16 marzec 2022 - 12:08

Panowie...

 

a co powiecie na zakup tego zestawu od DAIWA... co prawda jest to BAT ale...

https://allegro.pl/o...400-11483706161

 

może nada się to takiego łowienia...

 

Pozdrawiam

Najbliżej tenkary jest to cudactwo, ale mocno za drogie, bo niewiele lepsze od mojej pokraki linkowanej powyżej, a 4 razy droższe: 
https://www.decathlo...50/_/R-p-150147

 

Ta wędeczka co podlinkowałem wyszła mnie z 70zł z przesyłką i na razie na sucho nie ma tragedii. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych