Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sznur do suchara.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
299 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 01 listopad 2017 - 14:58

To tylko proste narzędzia.
Wszystko lata wystarczy upuścić...
Od operatora zależy co potrafi sformować i przesłać.
Akcja wędki średnio szybkiej w reakcji sygnalizuje mniejszy pośpiech przy koordynacji oraz niższą sprawność podczas wiatru,ew. mniejszy zasięg podania.
Po przerobieniu większości dostępnego materiału,poprawiłem prowadzenie dowolnego...i
Od umiejętności formowania pętli zależy możliwość dynamicznego utrzymania w powietrzu 10-30 m. głowicy,a potem wysłanie w pożądanym kierunku.
Zaczynajac od dł. standardowych potem skracając lub wydłużając dobierane głowice...
trening,analiza-wnioski i korekta błędów.
;-)

Użytkownik darek1 edytował ten post 01 listopad 2017 - 14:59

  • Wojtek Walkowski lubi to

#262 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 15:06

Rio Lt Trout, golda bije na glowe. Najlepsza linka do suchara jaka kiedykolwiek lowilem.

 

Bujo 

 

Tak czytam ten wątek od początku... i już na pierwszej stronie wychwyciłem pierwsze zachwyty nad pewnymi linkami. Przecież to tylko koniczna głowica WF - nic więcej. To dokładnie tak, jakby ktoś całe życie łowił na przypon złożony z żyłki 2,7 m 0,14 mm i w pewnym momencie swojego muchowego życia założył do suchej przypon koniczny.

 

Wszystkie te traingle, delta i long tejpery, te light trouty, sajlensy, prezentejszyny i wiele innych to tylko synonimy tego samego zjawiska fizycznego, pod różnymi nazwami handlowymi.

 

Po prostu, jeśli tzw. front taper jest relatywnie długi, to fanie i delikatnie podaje się muchę. Dyskusja powinna toczyć się raczej w rodzinie linek "presentation" i tutaj można by porównywać walory użytkowe. Bo jeśli ktoś pisze jak w zamieszczonym przeze mnie cytacie, że Rio LT bije na głowę Golda, to jest to nieporozumienie. Każda linka o "maczugowatym" profilu głowicy będzie lepsza do piankowców i jętek majowych, natomiast nie będzie tak fajna do zwykłej suchej muszki w rodzaju chruścika / jęteczki #18 - 14. Natomiast beczułkowaty spławik do przepływanki nie jest gorszy od wagglera - po prostu stosowany jest do czego innego. Tak samo jest z linkami.

 

Problem tych "achów i ochów" polega na tym, że w literaturze wciąż nie ma podziału na trzy proste typy głowic linek WF, dalej widnieją tam rysunki z linkami cylindrycznymi, DT i WF - a przecież dziś, całe bogactwo linek zawiera się głównie wśród linek WF, które różnią się dla użytkownika bardziej niż linka WF i DT o długich front taperach.

 

Nie ma komu tego usystematyzować. Producenci w mętnej wodzie łowią ryby, zaś użytkownicy przeżywają olśnienia... od wielu, wielu lat.


  • analityk, Jerzy Kowalski, Wojtek Walkowski i 2 innych osób lubią to

#263 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 listopad 2017 - 15:34

Witam, Panowie czytam ten temat już 2 raz i dalej mało co wiem na temat linek :( powiem tak: potrzebuje kupić sznur do wędki 9' aftm 4 o akcji moderator fast. Tak jak ktoś tutaj pisał jedne linki się nadają inne nie. Sznur potrzebuje do suchej i mokrej muszki więc na pewno floating :) I myślę że wf4f byłby odpowiedni... jakieś rady, propozycje ? Na muchę łowie od 2 lat ale wyjazdów miałem może z 20, więc tak czy siak świerzak jestem. Proszę o wyrozumiałość :)

Cześć!

Polecam linkę z linku :)

https://bogdangawlik...ywajacy-WF.html

Numer 5 lub 4 w zależności od tego czy wędzisko jest delikatniejsze, czy też twardsze.

Ktoś znający się na rzeczy powinien wziąć w garść wędzisko i się wypowiedzieć w tej kwestii.

Tak więc linka z linku jest ok. ,ale klasa, numer to trochę zagadka.

Jeśli jednak czujesz, ze trzeba kupić" teraz i już" to bierz 5-kę, bo linka wf 5 f prędzej czy później znajdzie zastosowanie u większości muszkarzy i u Ciebie Kolego pewnie też. :)

pozdrawiam


  • Wojtek Walkowski, trout master i Jarek B lubią to

#264 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 15:45

Znalazłem w miarę poprawny artykuł o linkach muchowych. Klasyfikacja mogłaby być lepsza, no ale lepszy rydz jak nic:

 

http://globalflyfish...ly-line-anatomy

 

Edit: Tak dla wiedzy Kolegi fOkUsSsS, polecany przez Pawła sznur Cortland 444 SL Classic Pływający WF o długości przedniego stożka (front taper) 3,1 m to linka uniwersalna. Na rynku spotkasz linki z krótszym stożkiem przednim (dobre do większych much i dalekiej nimfy) oraz o wiele dłuższym (dobre do delikatnej prezentacji - czyli cichego kładzenia na wodzie Twojej muchy). Jeśli chcesz łowić na duże i małe suche muchy, kup linkę którą poleca Ci Paweł. Ale jeśli chcesz łowić bardziej na małe suche muszki - wybierz coś z dłuższym przednim stożkiem.

 

Widziałem, że głowisz się nad korelacją pomiędzy akcją wędki a kształtem głowicy... otóż możesz stosować dowolne kombinacje. Możesz zastosować do szklaka o wolnej akcji i pełnym ugięciu zarówno linkę o krótkim przednim stożku, średnim jak i długim. To samo możesz zrobić z pozostałymi wędkami aż do najszybszych kijów o ugięciu szczytowym. Nie ma takiej korelacji, przy czym "oszustwo" producentów polega na tym, że "nie trzymają masy" i robią w bambuko ludzi zgodnością cyferki klasy AFTMA na blanku i kartoniku od sznura muchowego.

 

A zatem kształt głowicy dobierz do stosowanych muszek, kierując się zasadą:

- krótki stożek przedni - większe muchy

- średni stożek przedni - uniwersalna

- długi stożek przedni - mniejsze muchy

Na to nakłada się klasa AFTMA, a więc po prostu masa.

 

Powodzenia


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 01 listopad 2017 - 16:01

  • analityk, Paweł Bugajski, Wojtek Walkowski i 4 innych osób lubią to

#265 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 01 listopad 2017 - 15:55

Zawsze są zady i walety.
Wielkość,opór i ciężar wabika,potem kształt i profil transportera,a na końcu blank który temu podoła.
Nie wiem dlaczego większość dopasowuje odwrotnie?!
Nie tylko projektanci i sprzedawcy nabijają klientów w bambuko klasami aftm...
Wielu wędkarzy też powtarza mantrę : linka w klasie kija bo przeciążysz!?
Operując z wyczuciem można z kija #2 podać linkę #12 i odwrotnie też.
Linki podklasowe przyspieszą reakcję blanku ,a nadklasowe zwolnią ...i tyle!
Blanki papierowe (za lekkie)nie wszystkie udźwigną...przyzwoite bez problemu.
Zamiast iść na łatwiznę i szukać lżejszych wędek -lepiej poprawić technikę,ergonomię ew. sprawność organizmu.

Użytkownik darek1 edytował ten post 01 listopad 2017 - 16:35

  • analityk, Krzysiek Dmyszewicz i Wojtek Walkowski lubią to

#266 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 listopad 2017 - 16:25

Krzysiu przytoczył fajny, pomimo daty publikacji nadal aktualny materiał dla bardziej zaciekawionych :D

Warto przebrnąć by zrozumieć.

Zaproponuję może podobny materiał z portalu Namuche pl, portalu, który niestety nie jest już aktywnym. :(

Szkoda, bo znajdziemy tam wiele odpowiedzi udzielonych przed laty na współcześnie zadawane pytania!

Pewnie Jurek Kowalski mógłby rzecz naświetlić lepiej...

Wracając jednak do klasyfikacji linek, to trochę tutaj... http://www.namuche.p...ode=show&id=202

pozdrawiam dyskutantów :)

 

Załączony plik  DSCN0069.JPG   97,4 KB   6 Ilość pobrań

 

 



#267 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 01 listopad 2017 - 19:48

Macie panowie rację (Darek Krzysiek i Paweł) tylko weźcie poprawkę na to że macie za sobą ileś tam naście czy dzieścia lat zbierania doświadczeń i praktyki. Natomiast taki młody adept najfajniejszej metody łowienia zderza się z Klasami kija, sznura, profilami głowic i jeszcze najczęściej trafia na internetowego "specjalistę teoretyka" który mówi mu że jego Sage One #4 będzie świetnie "latał" z jakąś tam linką WF4 a nad wodą okazuje się że nie "lata" bo po pierwsze adept jeszcze nie umie a po drugie producent linki zrobił linkę z dolnej granicy AFTMA #4 a producent wędki troszkę nagiął klasę wędki bo ma być super fast.

Nie wiem jak wy, ale ja cały czas mam wrażenie że strasznie się ostatnio rozjechały producentom oznaczenia klas linek i jeszcze bardziej klas wędek, przez co chyba faktycznie często dochodzi do sytuacji że ludzie nie trafiają z doborem linki do kija.

Jak pisałem wcześniej przeciążam co najmniej o klasę wszystkie swoje wędki oprócz starego odnowionego Hardy-ego który jest #5 i pisze na nim #5 !!!!

 

pzdr WoW


Użytkownik Wojtek Walkowski edytował ten post 01 listopad 2017 - 20:01

  • analityk, Paweł Bugajski, Krzysiek Dmyszewicz i 3 innych osób lubią to

#268 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 listopad 2017 - 20:07

Macie panowie rację (Darek Krzysiek i Paweł) tylko weźcie poprawkę na to że macie z sobą ileś tam naście czy dzieścia lat zbierania doświadczeń i praktyki. Natomiast taki młody adept najfajniejszej metody łowienia zderza się z Klasami kija, sznura, profilami głowic i jeszcze najczęściej trafia na internetowego specjalistę teoretyka który mówi mu że jego Sage One #4 będzie świetnie "latał" z jakąś tam linką WF4 a nad wodą okazuje się że nie "lata" bo po pierwsze adept jeszcze nie umie a po drugie producent linki zrobił linkę z dolnej granicy AFTMA #4 a producent wędki troszkę nagiął klasę wędki bo ma być super fast.

Nie wiem jak wy, ale ja cały czas mam wrażenie że strasznie się ostatnio rozjechały producentom oznaczenia klas linek i jeszcze bardziej klas wędek przez co chyba faktycznie często dochodzi do sytuacji że ludzie nie trafiają z doborem linki do kija.

Jak pisałem wcześniej przeciążam o klasę wszystkie swoje wędki oprócz starego odnowionego Hardy-ego który jest #5 i pisze na nim #5 !!!!

 

pzdr WoW

Jasne Wojtku, dlatego poza zafundowaniem porcji teorii pod postacią linków do artykułów zamieściłem link do sznura i zaproponowałem konkretny rozmiar.

Sądzę bowiem, że adept powinien uzyskać niejako dwie porady - szybką, doraźną, ale także impuls do własnych dociekań.

To zaś bez lektury piśmiennictwa jest niemożliwe, a połączone z praktyką daje oczekiwaną część wiedzy.

Dodam, że nic nie zastąpi kursu lub połowu z zyczliwym kolegą, a przed kupnem kolejnego wędziska wypróbowanie go poprzez użyczenie od kumpla.

Wspomniałeś o Hardym, nadal mam słabość do marki i wspomnę, że w jednej serii potrafiały trafiać się wędziska idealne i nijakie (Deluxe np w klasie 4-5 o długosci 8'6" i klasie 5-6 o długości 9'.)

pozdro


  • Krzysiek Dmyszewicz i Wojtek Walkowski lubią to

#269 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 01 listopad 2017 - 20:15

Royal wulff t t potem długo długo nic i zaczyna się reszta. Co tu długo pisać używam go ze szklakiem orvisa 7,6 stopy jak i Thomas&thomas 8,6 stopy. po prostu rewelacja choć cena wysoka. Uważam że bez sensu uzywać linki o klasę wyższą niż klasa kija. pozdrawiam


  • Krzysiek Dmyszewicz i Grzegorz78 lubią to

#270 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 01 listopad 2017 - 20:29

Jasne Wojtku, dlatego poza zafundowaniem porcji teorii pod postacią linków do artykułów zamieściłem link do sznura i zaproponowałem konkretny rozmiar.

Sądzę bowiem, że adept powinien uzyskać niejako dwie porady - szybką, doraźną, ale także impuls do własnych dociekań.

To zaś bez lektury piśmiennictwa jest niemożliwe, a połączone z praktyką daje oczekiwaną część wiedzy.

Dodam, że nic nie zastąpi kursu lub połowu z zyczliwym kolegą, a przed kupnem kolejnego wędziska wypróbowanie go poprzez użyczenie od kumpla.

Wspomniałeś o Hardym, nadal mam słabość do marki i wspomnę, że w jednej serii potrafiały trafiać się wędziska idealne i nijakie (Deluxe np w klasie 4-5 o długosci 8'6" i klasie 5-6 o długości 9'.)

pozdro

Oczywiście rozumiem to, tylko na obecną chwilę żeby komuś doradzić w kwestii doboru linki do kija to trzeba znać osobiście ten konkretny model o który ktoś pyta.

W przypadku starszych modeli zazwyczaj nie ma takiego problemu.

 

A tak z innej beczki co myślicie o linkach DT???

 

pzdr WoW


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#271 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 20:54


A tak z innej beczki co myślicie o linkach DT???

 

pzdr WoW

 

Fundament i kwintesencja ... dla wędkarza ... Dla wytwórcy i handlarza - porażka ... ;-)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski

 

PS. Odnośnie dystansu, żeby nie było - moje zdanie dobrze wyraził Janusz Jabłonowski w artykule w łączu zamieszczonym przez Pawła Bugajskiego.


  • Krzysiek Dmyszewicz, Wojtek Walkowski, Pluszszcz i 2 innych osób lubią to

#272 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 01 listopad 2017 - 22:00

Fundament i kwintesencja ... dla wędkarza ... Dla wytwórcy i handlarza - porażka ... ;-)

 

 

No tak.Jednak wytwórcom chyba udało się wykonać Jednostronnie koniczne DT :D  :D  :D  :doh:

http://www.hurch.str...dy/brownie-195/

 

pzdr WoW



#273 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 01 listopad 2017 - 22:29

Uważam że bez sensu uzywać linki o klasę wyższą niż klasa kija. pozdrawiam

Też tak uważam. Tylko przeanalizuj sobie jaką realną masę mają linki. Scientific Anglers chyba jako jedyna firma podaje wagę pierwszych dziewięciu metrów linki i dla przykładu większa część linek w klasie #5 waży 150grain a AFTMA #6 zaczyna się od 152 grain więc pytanie czy przeciążamy czy nie???

Jak ktoś wie o co chodzi to jak się mu kij nie ładuje to zrobi sobie dłuższą pętle i po problemie, gorzej jak nie umie lub nie ma miejsca. Ja po prostu nie mam bezkrytycznego zaufania do tego w jaki sposób producenci oznaczają swoje produkty.

 

pzdr WoW


  • Paweł Bugajski, marian-56 i darek1 lubią to

#274 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 22:37

No tak.Jednak wytwórcom chyba udało się wykonać Jednostronnie koniczne DT :D  :D  :D  :doh:

http://www.hurch.str...dy/brownie-195/

 

pzdr WoW

 

A to mi przypomina stary żart o tym, jak rosyjscy kolejarze przyszli do cara, od którego wszystkie decyzje zależały i zapytali:

 

- Wasze błagarodie, a może byśmy w Rosji zrobili tory szersze niż w Europie?

- A na ch...? zapytał cesarz.

 

Kolejarze wzięli pytanie za odpowiedź i wyszli zadowoleni. Porozmawiali z cesarskimi medykami, ci dokonali stosownych pomiarów i zrobiono tory szersze o 89 mm ... ;-)

 

Wracając do linek DT - wytwarzano różne modele DT "for beginners" o długości 22m ... tanie, dobre, funkcjonalne ... Wystarczyłoby przyczepić coś takiego do jakiegoś "runningu" i potrzeba wspomnianego "wynalazku" jak "long belly WF" z łącza znika ... ;-)

 

N.b. od dawna znane są linki ST (Single Taper lub Shooting Taper), które można zrobić przez przecięcie linki DT na pół ... ;-)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • analityk, Pluszszcz i darek1 lubią to

#275 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 22:49

Też tak uważam. Tylko przeanalizuj sobie jaką realną masę mają linki. Scientific Anglers chyba jako jedyna firma podaje wagę pierwszych dziewięciu metrów linki i dla przykładu większa część linek w klasie #5 waży 150grain a AFTMA #6 zaczyna się od 152 grain więc pytanie czy przeciążamy czy nie???

Jak ktoś wie o co chodzi to jak się mu kij nie ładuje to zrobi sobie dłuższą pętle i po problemie, gorzej jak nie umie lub nie ma miejsca. Ja po prostu nie mam bezkrytycznego zaufania do tego w jaki sposób producenci oznaczają swoje produkty.

 

pzdr WoW

 

Na dobrą sprawę w zakresie praktycznym dla suchej muchy, czyli na te 10-15 m można rzucić czymkolwiek w  jakimkolwiek zestawieniu (2,5 m wędki, 2,5 m przyponu, czyli 5-10m linki) ... jeśli mówić o "dobraniu zestawu" to raczej z myślą o komfortowym, powtarzalnym, długotrwałym wykonywaniu rzutów całą linką pełnej długości lub dalej (bo raz czy dwa też da się zrobić czymkolwiek przy odrobinie wprawy) ... ;-)

 

Nawiązując do wcześniejszych głosów - początkujący powinien zacząć podstawową linką DT w klasie wędki, a potem, jak nabierze trochę wprawy, to sam zobaczy - albo rozsądnie zostanie przy tym, bo więcej nie trzeba, albo dla szczególnych zastosowań sięgnie po coś specyficznego ... ;-)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • Krzysiek Dmyszewicz, marian-56 i darek1 lubią to

#276 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 22:53

Koledzy,

Najważniejsza jest długość przedniego stożka! Dwie linki DT i WF o przednim stożku po 8 stóp każda, będą się na bliskich odległościach zachowywać identycznie. Linki DT, tak samo jak linki WF też mają przednie stożki o bardzo różnych długościach. I to jest kwintesencja doboru linki do suchej muchy.

 

Zasada jest taka: jeśli nie łowisz na gąsienicę, konika polnego, chrabąszcza i majówkę - wybierz długi stożek przedni. Chociaż z drugiej strony są ludzie co na jętkę majową z Royal Wulffem chodzą po krzakach... i żyją i z tego co mówią, też są zadowoleni.


  • analityk i darek1 lubią to

#277 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 23:10

Koledzy,

Najważniejsza jest długość przedniego stożka! Dwie linki DT i WF o przednim stożku po 8 stóp każda, będą się na bliskich odległościach zachowywać identycznie. Linki DT, tak samo jak linki WF też mają przednie stożki o bardzo różnych długościach. I to jest kwintesencja doboru linki do suchej muchy.

 

Zasada jest taka: jeśli nie łowisz na gąsienicę, konika polnego, chrabąszcza i majówkę - wybierz długi stożek przedni. Chociaż z drugiej strony są ludzie co na jętkę majową z Royal Wulffem chodzą po krzakach... i żyją i z tego co mówią, też są zadowoleni.

 

Furda stożki i "tapery" ... Linka może być i "level" i wystarczy ... Jeśli chodzi o zasady to najważniejszy jest ... przypon. ;-) To on przekazuje energię z linki na muchę ... Ważna jest długość i "koniczność" przyponu ... Od nich najbardziej zależy "wykończenie" rzutu czyli położenie muchy ... Jeśli potrzebna jest delikatna prezentacja małej muchy, w spokojnych, bezwietrznych warunkach to przypon długi, z długim odcinkiem najcieńszym, także po to, żeby koniec linki był jak najdalej od muchy ... z długim odcinkiem najgrubszym, żeby nie wygaszał energii rzutu zbyt szybko ... Przypony też warto wiązać samemu - takie są najlepsze ... ;-)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski



#278 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 01 listopad 2017 - 23:15

Witam.

Jarek ... jeżeli mogę też jako początkujący, ale dociekliwy i dużo ekpserymentujący nad wodą ...

- przyjmowanie rad co do konkretnej marki i modelu linki prowadzące w rezultacie do jej kupna, prowadzi wprost do ograniczenia pojmowania przez adepta sztuki muchowej czym jest linka i jak trzeba ją używać

- kijek w danej klasie obsłuży doskonale (podkreślam to słowo - doskonale) co najmniej sześć typów linek: DT i WF w klasie kijka (2 szt), w klasie wyższej niż pisze na kijku (znowu 2 szt.) oraz w klasie niższej niż z opisu wynika (2 szt. kolejne)

- powyższe zależy w dużej mierze od samych warunków w jakich się łowi i na co się łowi

- warto mieć zarowno linki DT jak i WF żeby zrozumieć w czym jest rzecz

- każdą linkę możesz modyfikować jeszcze po swojemu różnymi przyponami - plecionymi, polyleaderami, oraz zwykłymi w różnych długościach

- warto mieć kilka takich przyponów - najprościej zacząć od plecionych w różnych grubościach i długościach

- jeżeli jednak ktoś jest minimalistą i nie lubi mieć dużej liczby gadżetów, to linka DT jest niezastąpionym i uniwersalnym narzędziem

- stosując się do powyższego można jednak szybko dojść do wniosku że jednak jedna linka to stanowczo za mało ...  :P

Pozdrawiam.


  • analityk i Krzysiek Dmyszewicz lubią to

#279 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 01 listopad 2017 - 23:32

Trenuj,mierz,waż,analizuj...
Żadne subiektywne rady nie zastąpią własnego doświadczenia.
Od zawsze stosuję DT w klasie ,a WF +1.
Warto zaczynać od DT - ułatwia naukę podania z góry,kotwiczonych oraz nadkładania.Nawet po zużyciu popękana działa jako podpowierzchniowa lub głowica rzutowa(rozcinając na dowolne części).

Przeciążenie nie istnieje, to jakiś wymysł...

Użytkownik darek1 edytował ten post 01 listopad 2017 - 23:36

  • analityk i Krzysiek Dmyszewicz lubią to

#280 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 23:41

(...)

- przyjmowanie rad co do konkretnej marki i modelu linki prowadzące w rezultacie do jej kupna, prowadzi wprost do ograniczenia pojmowania przez adepta sztuki muchowej czym jest linka i jak trzeba ją używać

(...)

 

Właśnie tak!!!  :)

Można poradzić konkretną linkę, ale wypada również wytłumaczyć dlaczego taka a nie inna.


  • Paweł Bugajski i darek1 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych