Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sznur do suchara.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
299 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 luty 2016 - 14:48

@Marckus  zostaw tak jak jest, jak się zniszczy to sobie przerobisz :)

 

 

Kamil, napisz do Maćka z EGO, opisz swoje łowiska, a on Ci doradzi. 


  • marckus lubi to

#242 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2016 - 14:53

@Kacper.K dzięki wielkie, powiem Tobie, że tej możliwości nie brałem pod uwagę to niech się szybko niszczy :D


Użytkownik marckus edytował ten post 19 luty 2016 - 15:05


#243 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 19 luty 2016 - 17:58

Zamiast poprawiać coś co działa,lepiej poprawić niedoskonałości podania i skorygować-aplikowaną siłę oraz nadaną rotację.

Przy plecionym przyponie z powodu takiej pętelki nie powinno być żadnego chlapania.



#244 OFFLINE   teethar

teethar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Bie...ski

Napisano 20 luty 2016 - 20:43

Słyszeliście o "fly line pin"? To taki patent jakby obciąć kolanko w haczyku muchowym, zostawić sam trzonek + naciąć zadzior na tym trzonku. I taką igłę z oczkiem wbijamy w prosto odcięta linkę. Powiem Wam że zrobiłem to sobie ze zwykłego haka muchowgo #6 do linki #6 i jak na razie rewelacja! Jakby połączenia między linką a przyponem nie było! Nie wiem jak to się zachowa w konfiguracji pod suchara ale jestem prawie pewien że dobrze. Pozdrawiam

#245 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 21 luty 2016 - 10:39

Obrazek "fly line pin" dla przedstawienia jak to wygląda. 

pin_0.jpg

Ja mam trochę wątpliwości dotyczących wytrzymałości tego wynalazku. Jakby to wzmocnić omotką i dodatkowo trochę kleju dodać to jeszcze. 

Robiłeś testy na wytrzymałość? Trochę głupio byłoby zerwać to na pierwszym lepszym zaczepie, lub co gorsza na rybie, a później zamiast łowić to majstrować pętelkę. 

 

Jeśli zależy nam na delikatnej prezentacji to nail knot, albo przepuścić żyłkę przez rdzeń i zrobić węzeł, następnie trochę lakieru UV.

Można też zrobić tak, że przeciąga się żyłkę przez rdzeń (na około 2cm) następnie żyłkę przebija się przez otulinę linki, przypala się końcówkę żyłki tak aby powstał swego rodzaju stoper, po czym nakłada się trochę kleju na żyłkę i zaciąga tak aby stoper powstały z przypalonej żyłki zablokował się w miejscu, w którym żyłka wychodzi z otuliny linki. Całość zalewamy klejem UV (cienka warstwa). Mam takie rozwiązanie, które stosuję podczas łowienia na nimfę i przetrwało kilka lat intensywnego łowienia, więc pod względem wytrzymałościowym jest dobrze. Z tym, że zdecydowanie do lżejszych zestawów.  

 


  • teethar lubi to

#246 OFFLINE   teethar

teethar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Bie...ski

Napisano 21 luty 2016 - 11:41

Cześć, dzięki za ilustrację - dokładnie o to chodzi. Też miałem wątpliwości, ale moja wersja jest bez zadziora (bo zrobiona z haka) natomiast wkleiłem na super glue i jak na razie łowiłem strimerem, zrywałem z dość silnych zaczepów i nic! Taki zadzior może pewnie jeszcze pomóc. Wkleiłem w linkę jakieś 10-12 mm trzonka. Z doświadczenia powiem, że łatwiej w linkę "wkręcać" taką szpilkę niż wciskać bez ruchu rotacyjnego. A omotka pewnie by to jeszcze wzmocniła. pozdr


  • Kacper.K lubi to

#247 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 21 luty 2016 - 11:52

Mustad ma dobre łączniki z zadziorami, bardzo mocno trzymają po osadzeniu i są bardzo lekkie więc z prezentacją suchej nie ma problemu.

 

link


  • teethar i Kacper.K lubią to

#248 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1933 postów

Napisano 21 luty 2016 - 12:06

Air Cel, Cortland 333 lub 444, oprócz tego Airflo Velocity.

Wszystkie są ok, bierz ten który jest w promocji ;)

A co w niej nie tak? Mam taką na Odrę przy 2,7m #4-5  a chyba potrzebuje innej, nie dosięgam ryb, na co patrzec w porównaniu do tej Velocity?



#249 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 21 luty 2016 - 12:33

@FidoAngel 

 

Źle odczytałeś mój post, chodziło mi o to, że Airflo Velocity też jest ok. Mogłem to inaczej napisać.  

Jakie odległości chciałbyś osiągać tym zestawem?



#250 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1933 postów

Napisano 21 luty 2016 - 12:44

Potrzebuję rzucać za jaśkami, które na granicy nurtu żerują, jakieś 20 metrów a czasem dalej. Dopiero rok z muchówką mam do czynienia a za plecami 7m i las. Głębiej nie da się wejść, rynna z 5m głęboka...



#251 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 21 luty 2016 - 12:53

Warunki, które masz nad wodą są trudne. 20 metrowy rzut mając za plecami 7 metrów miejsca wymusza na nas kombinowanie. Najłatwiej byłoby osiągnąć taki dystans krótką głowicą - rozbujasz 7 metrów głowicy i ona pociąga za sobą kilkanaście metrów runningu. 

Rzuty rolowane, czy speyowe wędką jednoręczną w klasie #4-5 na odległość 20 metrów to jest już bardzo duże wyzwanie, wymagające wielu godzin treningu. 


  • strary i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#252 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 21 luty 2016 - 19:50

Nie takie wielkie to wyzwanie...po opanowaniu dowolnego formowania pętli D i dowolnego położenia kotwy:

tylko trzeba spasować linkę(różne wędki #4/5 mają różną moc),by masa pętli pociągnęła kotwicę...

mając do dyspozycji 7m z tyłu spokojnie można 15m w pętli powiesić dorzucając 5-10m rozbiegu+dł.wędki i przyponu=27-32m po wyprostowaniu

Rio Switch 4/5 lub Rio Salmon & Steelhead wf6(wyraźnie trudniejsza) dają radę-tylko ani grama luzu i ciut wyczucia co by nie zerwać kotwicy+pętla wstępująca+kąt ze 45 stopni.Prostopadle też się da ale z cięższą linka-RS 5/6 lub RS&S wf7. :)

Kotwiczone rzuty lepiej znoszą amerykańskie blanki. :huh:

W wariancie ekonomicznym można spróbować tego Velocity i dopiąć pływającego,lekkiego tipa 15'-17' 

słabo? bo lekki tył! ale mogłoby chyba zadziałać?! ew zmodyfikować(dłuższy opis nie chcę nudzić...).


Użytkownik darek1 edytował ten post 21 luty 2016 - 20:02

  • strary lubi to

#253 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 21 luty 2016 - 19:54

Słyszeliście o "fly line pin"? To taki patent jakby obciąć kolanko w haczyku muchowym, zostawić sam trzonek + naciąć zadzior na tym trzonku. I taką igłę z oczkiem wbijamy w prosto odcięta linkę. Powiem Wam że zrobiłem to sobie ze zwykłego haka muchowgo #6 do linki #6 i jak na razie rewelacja! Jakby połączenia między linką a przyponem nie było! Nie wiem jak to się zachowa w konfiguracji pod suchara ale jestem prawie pewien że dobrze. Pozdrawiam

Działa 'pin' bez zarzutu wypróbowałem na zaczepach też  B) .


  • teethar lubi to

#254 OFFLINE   Michal Flyfishing

Michal Flyfishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Michał

Napisano 03 marzec 2016 - 19:54

Ja mam airflo sixth sense 6/7 I do wędki w klasie 5 i powiem że leci bardzo daleko na suchara daje radę i nie smużę wody sznurem. Pętlę zrobiłem sam za pomocą opalarki elektrycznej wygląda jak oryginalnie zrobione.



#255 OFFLINE   Jarek B

Jarek B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Jarek

Napisano 01 listopad 2017 - 08:31

Witam, Panowie czytam ten temat już 2 raz i dalej mało co wiem na temat linek :( powiem tak: potrzebuje kupić sznur do wędki 9' aftm 4 o akcji moderator fast. Tak jak ktoś tutaj pisał jedne linki się nadają inne nie. Sznur potrzebuje do suchej i mokrej muszki więc na pewno floating :) I myślę że wf4f byłby odpowiedni... jakieś rady, propozycje ? Na muchę łowie od 2 lat ale wyjazdów miałem może z 20, więc tak czy siak świerzak jestem. Proszę o wyrozumiałość :)

Użytkownik fOkUsSsS edytował ten post 01 listopad 2017 - 08:31

  • Paweł Bugajski lubi to

#256 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 01 listopad 2017 - 09:15

Tanio i dobrze będzie Vision Attack WF 5.



#257 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 01 listopad 2017 - 09:44

Witam, Panowie czytam ten temat już 2 raz i dalej mało co wiem na temat linek :( powiem tak: potrzebuje kupić sznur do wędki 9' aftm 4 o akcji moderator fast. Tak jak ktoś tutaj pisał jedne linki się nadają inne nie. Sznur potrzebuje do suchej i mokrej muszki więc na pewno floating :) I myślę że wf4f byłby odpowiedni... jakieś rady, propozycje ? Na muchę łowie od 2 lat ale wyjazdów miałem może z 20, więc tak czy siak świerzak jestem. Proszę o wyrozumiałość :)

Cześć. 

Zawsze kupuj najlepszy sznur na jaki Cię stać. W mojej ocenie w zestawie muchowym sznur ma takie samo znaczenie jak wędka.

Jak zaczynałem swoją przygodę z muchówką, a było to już dość dawno temu, to uczono mnie że do wędki w klasie np #4 linka DT4 lub WF o klasę wyżej czyli WF5  i w zasadzie w zdecydowanej większości przypadków mi się ta zasada sprawdza. Dodam jednak że moje łowienie to głównie Dunajec i łowienie na większych dystansach.

To jaką klasę sznura wybierzesz zależy przede wszystkim od Twojej wędki i od Twoich preferencji. Ja w zasadzie wszystkie swoje wędki przeciążam o klasę linką WF i stosuję linki DT w klasie wędki. Oczywiście pewnie zaraz znajdą się puryści, którzy napiszą że jak producent pisze na blanku 6# to linka ma być #6 i koniec, jednak ja piszę o swoich doświadczeniach. Jeżeli szukasz linki głównie do suchej to zastanów się nad linką DT. Mam wrażenie że ten profil linki ostatnio został zapomniany lub zaniedbany. Wędkarze bardzo chętnie kupują  linki z wydłużonymi głowicami do delikatnej prezentacji, zapominając ze linka DT ma ich właściwości w standardzie i to z obu stron. Nie bez znaczenia jest również fakt że jako początkującemu, pewnie częściej zdarzy Ci się linkę żyłką ciachnąć a w przypadku linki DT żywotność masz dłuższą o 50%. Jeżeli chodzi o producentów to najlepszy sznur jaki posiadam do łowienia na suchą to SA XPS DT5. Niestety już nie produkowany. Bardzo dobre opinie ma również SA GPX. Ina rzecz że nawet najtańszy Air Cel SA jest jak najbardziej OK. Na pewno godny polecenia jest sznur RIO Trout. Miałem okazję próbować linki rodzimego modnego producenta jednak to nie to i na dodatek na chińskim portalu można je bez problemu kupić za 1/3 ceny. Podsumowując: szukaj linek miękkich "lejących" o dość długiej głowicy lub zastanów się nad linką DT. Rio i SA mają świetne linki co wcale nie oznacza że nie uda Ci się kupić dobrej linki u innego producenta. Masz pytania pisz na priv może uda mi się pomóc.

 

pzdr WoW


  • Paweł Bugajski lubi to

#258 OFFLINE   Jarek B

Jarek B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Jarek

Napisano 01 listopad 2017 - 09:47

Heh Panowie przepraszam za błędy we wcześniejszym moim poście  :unsure:  :doh:



#259 OFFLINE   Jarek B

Jarek B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Jarek

Napisano 01 listopad 2017 - 09:56

Cześć. 

Zawsze kupuj najlepszy sznur na jaki Cię stać. W mojej ocenie w zestawie muchowym sznur ma takie samo znaczenie jak wędka.

Jak zaczynałem swoją przygodę z muchówką, a było to już dość dawno temu, to uczono mnie że do wędki w klasie np #4 linka DT4 lub WF o klasę wyżej czyli WF5  i w zasadzie w zdecydowanej większości przypadków mi się ta zasada sprawdza. Dodam jednak że moje łowienie to głównie Dunajec i łowienie na większych dystansach.

To jaką klasę sznura wybierzesz zależy przede wszystkim od Twojej wędki i od Twoich preferencji. Ja w zasadzie wszystkie swoje wędki przeciążam o klasę linką WF i stosuję linki DT w klasie wędki. Oczywiście pewnie zaraz znajdą się puryści, którzy napiszą że jak producent pisze na blanku 6# to linka ma być #6 i koniec, jednak ja piszę o swoich doświadczeniach. Jeżeli szukasz linki głównie do suchej to zastanów się nad linką DT. Mam wrażenie że ten profil linki ostatnio został zapomniany lub zaniedbany. Wędkarze bardzo chętnie kupują  linki z wydłużonymi głowicami do delikatnej prezentacji, zapominając ze linka DT ma ich właściwości w standardzie i to z obu stron. Nie bez znaczenia jest również fakt że jako początkującemu, pewnie częściej zdarzy Ci się linkę żyłką ciachnąć a w przypadku linki DT żywotność masz dłuższą o 50%. Jeżeli chodzi o producentów to najlepszy sznur jaki posiadam do łowienia na suchą to SA XPS DT5. Niestety już nie produkowany. Bardzo dobre opinie ma również SA GPX. Ina rzecz że nawet najtańszy Air Cel SA jest jak najbardziej OK. Na pewno godny polecenia jest sznur RIO Trout. Miałem okazję próbować linki rodzimego modnego producenta jednak to nie to i na dodatek na chińskim portalu można je bez problemu kupić za 1/3 ceny. Podsumowując: szukaj linek miękkich "lejących" o dość długiej głowicy lub zastanów się nad linką DT. Rio i SA mają świetne linki co wcale nie oznacza że nie uda Ci się kupić dobrej linki u innego producenta. Masz pytania pisz na priv może uda mi się pomóc.

 

pzdr WoW

Mi chodzi bardziej o długość i kształt głowicy, bo z tego co wyczytałem to są bardzo różne i nie wszystkie będą latać przy akcji wędki maderate fast  :huh:  :mellow:



#260 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 01 listopad 2017 - 12:28

Mi chodzi bardziej o długość i kształt głowicy, bo z tego co wyczytałem to są bardzo różne i nie wszystkie będą latać przy akcji wędki maderate fast  :huh:  :mellow:

Jeżeli linka będzie dobrze dobrana wagowo do wędki to zawsze będzie "latać" i nie ma tutaj znaczenia jaką akcję ma kij. Kształt głowicy ma w tym przypadku znaczenie w odniesieniu do prezentacji muchy. Powiem więcej to jak linka "lata" zawsze jest wypadkową umiejętności rzutowych jakie posiadasz vs spasowanie zestawu którym będziesz się posługiwał. Napisz najlepiej jaki to kij i na jakich rzekach głównie będziesz łowił to może będzie łatwiej.

 

pzdr WoW

 

ps: cały czas odnoszę się do łowienia na suchą.   


  • trout master lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych