Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

przedni czy tylni?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   klubklen

klubklen

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:25

mam tylko pytanie czy to prawda, że przedni hamulec w kolowrotku jest wytrzymalszy i bardziej niezawodny niż hamulec tylni??

#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:26

czy wytrzymalszy to ni wiem. ale ogolni przyjelo sie ze jest bardziej precyzyjny...

#3 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:39

Czy ja wiem czy bardziej precyzyjny.
Mam Stradica z przednim i Aero GTM z tylnym i jakiejś szczególnej różnicy nie widzę szczerze mówiąc

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:42

jajakub. ja nie powiedzialem ze te z tylnym sa gorsze. chodzi mi o to ze dosc duza srednica podkladek ulatwia niejako wykonanie bardziej precyzyjnego hamulca. a czy producent czy projektant z tego korzysta to inna brocha.... generalnie mozna zrobic i precyzyjny tylny. ale jest to troche drozsza zabawa...

#5 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:55

Mifku a ja nie twierdzę że tylne sa leprze.
Myślę że to zależy tak jak powiedzialeś od wykonania.
W tańszych kołowrotkach faktycznie jest różnica w precyzji na korzyść przednich, ale już w droższych tej róznicy nie widać.
Ja osobiście wolę tylny, bo jest dla mnie wygodniejszy w użyciu

#6 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 30 lipiec 2007 - 11:16

Cześć, sorry jestem gaduła, więc dodam swoje trzy grosze. Niewątpliwie @mifek ma rację, trzeba jednak dodać, że przednie hamulce są bardziej podatne na zanieczyszczenia i o tym trzeba
pamiętać. Jednak ich konstrukcja, to o czym pisał @mifek pozwala na większą precyzję działania, a raczej ją determinuje.
Największą przewagę hamulce przednie nad tylnymi mają w bezwładności zadziałania, co łatwo sprawdzić, szczególnie używając żyłek o małej średnicy, tak 0.14 i w dół.
Pozdrowienia Jachu

#7 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 30 lipiec 2007 - 11:23

Mifku a ja nie twierdzę że tylne sa leprze.
Myślę że to zależy tak jak powiedzialeś od wykonania.
W tańszych kołowrotkach faktycznie jest różnica w precyzji na korzyść przednich, ale już w droższych tej róznicy nie widać.
Ja osobiście wolę tylny, bo jest dla mnie wygodniejszy w użyciu




ja tam wole taki gwiazdowe... w boku w rączce... <_< <_< <_< <_< <_<
  • ms80 lubi to

#8 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 lipiec 2007 - 11:25

:mellow: :mellow: :mellow: :mellow:

#9 OFFLINE   robka1

robka1

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 18 listopad 2007 - 18:09

Moim zdaniem przedni hamulec obciąża tylko szpule dlatego wiekszość kołowrotków na duże ryby jest z przednim hamulcem pozdrawiam

#10 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 18 listopad 2007 - 18:23

Hamulec przedni jest bardziej precyzyjniejszy niż tylni, łatwo go przekręcić przy najmniej ja tak miałem :lol: ale to bylo spotkanie pierwszego stopnia z przednim.


Pozdrawiam
Slider

#11 OFFLINE   robka1

robka1

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 18 listopad 2007 - 18:45

łowie już kołowrotkami 15 lat i żadnego chamulca nieuszkodziłem jedynie co to w starszych modelach pękały sprężyny w kabłąkach,niekturzy nie wiedzą do czego służy chamulec i kołowrotek?

#12 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 listopad 2007 - 21:20

A widzieliście kiedyś jak ładnie się dymi ze stradica (tylny hamulec) :lol: tak naprawde jest to kwestja wygody, ja osobiście wole przednie- większa powieżchnia tarcia

#13 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 19 listopad 2007 - 09:17

tylko zaopatruje sie w kołowrotki z przednim hamulcem (przyzwyczajenie i precyzja) :D

#14 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 19 listopad 2007 - 10:15

Dodatkuwym atutem front draga jest to ,że takie kołowrotki są optycznie mniejsze i lżejsze niź ich bracia z tylnym hamulcem. Brak wystającej regulacji z tyłu sprawia również , że rzadziej potrafią się zaczepić o odstające kieszenie okrycia wierzcniego. Tylni owszem jest wygoidniejszy w użyciu ale tylko gdy ma hamulec walki. Jeżeli nie to moim zdaniem nie ma to znaczenia.

#15 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 listopad 2007 - 12:23

Witajcie.
Cóż możnaby powiedzieć, że tyle zdań ilu wędkarzy, w tym wypadku zdania dzielą się na dwa
jak w tytule. A tak poważnie, faktem jest jak już pisałem, że przedni hamulec jest bardziej precyzyjny, ale w działaniu, bo jego budowa jest prostsza niż dobrego hamulca
tylnego. Trzeba pamiętać, że pierwsze kołowrotki z tylnym hamulcem (jeśli się nie mylę)
to ABU Cardinale 77, 66 itd. Tylny hamulec aby był tak precyzyjny jak przedni wymaga
skomplikowanej budowy i może przyspożyć niemałych kłopotów jeśli go rozbierzemy i potem
składając nie zachowamy odpowiedniej kolejności montażu wszystkich jego płytek i tarczek.
Sam tego doświadczyłem, rozebranie z oczyszczeniem zajęło mi nie więcej jak 10min, ale
składałem to potem chyba z tydzien. :angry:
Pozdrowienia

#16 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 19 listopad 2007 - 13:54

Ja puki co używam tańszych kołowrotków i w moim przypadku,przy cenach do 250 złotych wyraźnie widać różnicę na korzyść przedniego hamulca.Mam dwa kołowrotki od mitchella z tej samej serii, jeden z przednim,drugi z tylnym hamulcem.Ten z przednim zdecydowanie lepiej się sprawuje,zwłaszcza w niższych temperaturach.A po za tym wygląda na mniejszego i osobiście kołowrotki o hamulcu przednim wydają mi się ładniejsze :D ale jak już zostało powiedziane,to kwestia gustu i przyzwyczajenia.

#17 OFFLINE   dulgimic

dulgimic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów

Napisano 20 listopad 2007 - 22:00

Najlepszym sprawdzianem hamulca przy zakupie kołowrotka jest nawiniecie na szpule trochę żyłki, wyregulować hamulec tak żeby linka pod ciężarem kołowrotka sie wysuwała i spuścić kołowrotek na napiętej lince. Na kiepskim hamulcu będą skoki, na dobrym kołowrotek zjedzie płynnie

#18 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 20 listopad 2007 - 22:51

Najlepszym sprawdzianem hamulca przy zakupie kołowrotka jest nawiniecie na szpule trochę żyłki, wyregulować hamulec tak żeby linka pod ciężarem kołowrotka sie wysuwała i spuścić kołowrotek na napiętej lince. Na kiepskim hamulcu będą skoki, na dobrym kołowrotek zjedzie płynnie


tak jest i ten test sprawdza się w 100% :D


#19 OFFLINE   abarth7

abarth7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • LokalizacjaWołomin

Napisano 21 listopad 2007 - 13:00

[quote]
Najlepszym sprawdzianem hamulca przy zakupie kołowrotka jest nawiniecie na szpule trochę żyłki, wyregulować hamulec tak żeby linka pod ciężarem kołowrotka sie wysuwała i spuścić kołowrotek na napiętej lince. Na kiepskim hamulcu będą skoki, na dobrym kołowrotek zjedzie płynnie
[/quote]

tak jest i ten test sprawdza się w 100% :D

[/quote]

Dokladnie,trzeba zrobic taki test przed kazdym zakupem kolowrotka.Ja osobiscie jestem fanem przedniego hamulca :D

#20 OFFLINE   Locutus85

Locutus85

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaBusko Zdrój
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 maj 2016 - 08:20

Panowie temat stary jak świat ale odświeżam. Szukam czegoś z płynnym tylnim hamulcem do feedera






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych