Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
482 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 23 październik 2007 - 16:25

W wyniku rozmowy z kilkoma użytkownikami forum na temat metody muchowej i pewnym zainteresowaniem tym sposobem wędkowania założyłem ten wątek. Myślę, że oprócz mnie jest tu jeszcze pare osób, dla których ruchoma szpula to nie tylko casting ale i muchówka. Wszystkim początkującym postaram się odpowiedzieć na nurtujące ich pytania a nie zdecydowanych postaram się przekonać do tej pięknej metody, która może być uzupełnieniem naszych spinningowo-castingowych wypraw. Pozdrawiam

#2 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 23 październik 2007 - 16:57

Czesc,

Po raz pierwszy mialem okazje sprobowac polowow muchowka podcas letniej wyprawy do Szwecji. Teraz zbieram tego zniwa na angielskich lowskach, na ktorych dopuszczona jest tylko metoda muchowa.Wiele rzek z duza populacja lososiowatych bylo dla mnie jak do tej pory zamknietych.

Pozdrawiam,

Bujo

#3 OFFLINE   tomekat

tomekat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 październik 2007 - 17:04

Sandacz ja też łowię na muchę i chyba nie jestem ostatni w tej metodzie, też jestem za tym by pomóc innym:-)w tej branży

#4 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 23 październik 2007 - 17:17

Ja zacząłem łowić na muchę bo to był jedyny sposób aby dobrać się do kleni, jazi i jelców latem na Wkrze. Teraz na wyprawy z muchówką przeznaczam tyle samo czasu co na wypady ze spinem...pozdrawiam

#5 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 23 październik 2007 - 17:20

Sandacz ja też łowię na muchę i chyba nie jestem ostatni w tej metodzie, też jestem za tym by pomóc innym:-)w tej branży



Jestem z Wami!!!
Jak to powiedział jeden z nestorów wędkarstwa muchowego: Łowienie na muchę, to największa przyjemność jakiej można doznać na stojąco :mellow: .



#6 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 23 październik 2007 - 17:32

Witam ,kocham spina i muszkę ,ale nikt mi nie powie że hol pstrąga takiego 40+ na spinie to jest to ,bo w porównaniu do muchy niech sie spin schowa ,na kijku klasy #4 ,suchy chruścik na haku 14,żyłeczka 0.14(woda bez dużej ilości zaczepów ) ,to jest jazda ,w tym sezonie więcej pstrągów przechytrzyłem na muszkę niż na spina choć nie twierdzę iż spin jest zły ,tylko muszka to finezja ,a to lubię ,kręcę dużo też much bo nie ma to jak sie na swoją własnoręcznie zrobioną muszkę przechytrzy rybkę , wiedzą coś o tym co własnoręcznie robią wabiki .Co do początku przygody z muszką proponuje kijek klasy 4\5 do tego linka 5 dobry zestaw do suchej ,nimfy i mokrej ,do tego przypon koniczny (do suszka ,do krótkiej nimfy nie potrzebny)żyłka na przypony 0.10,0.12,0.14,0.16,0.18 ,ja najczęściej stosuje 12i14 chyba że teren trudny z zaczepami gdzie ryba może uciec wtedy grubej ale bez przesady bo muszka na powrozie nie wygląda smakowicie ,Na początek trzeba wydać na podstawowy sprzęt ok 400zł ,ale opłaca sie jazda fajowa.

#7 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 23 październik 2007 - 17:46

Kiedyś próbowałem łowiąc spinningiem na muchę z kula wodna ale nie miałem żadnych efektów doszedłem do wniosku ze to nie jest to samo co łowienie muchówką. Próbowałem tez kręcić muszki ale to jakoś kiepsko mi szlo ponieważ nie małem odpowiednich narzędzi.

Pozdrawiam
Slider

#8 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 23 październik 2007 - 18:02

Niestety nie posiadam zdjęć z pstrążkami na muszkę ,po naprawie kompa wszystkie przepały ,może nie jestem ekspertem ale chętnie pomogę,jeśli potrzeba muszek zrobię .

Załączone pliki



#9 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 23 październik 2007 - 18:16

Cieszę się, że został taki temat uruchomiony. Już od roku zamierzam spróbować wędkarstwa muchowego. Powoli kompletuje już sprzęt. Mam zamiar zacząć naukę od małych rzeczek. Na początku trudność sprawia samo połączenie wszystkich elementów: łaczenie podkładu ze sznurem, sznura z przyponem itp. Prawdopodobnie w pierwszej kolejnośći będzie trzeba rozpocząć od nauki rzutów gdzieś na łączce :D

#10 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 23 październik 2007 - 18:45

http://www.taimen.com/mt/product_info.php?cPath=70_314&p roducts_id=323
To jedno z lepszych rozwiązań do łączenia sznura z przyponem ,a podkład ze sznurem łączę węzłem podobnym jaki wiąże się hak z łopatką dosyć dobry ,ale jak do tej pory jeszcze żadna rybka nie wybrała mi tyle sznura aby zobaczyć podkład .Dla chętnych dużo informacji na www.flyfishing.pl

#11 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 23 październik 2007 - 19:28

Jeżeli chcesz kogoś zniechęcić do muchowania to zaproś go na flyfishing ,to jest najgorsze forum jakie ja znam . :wacko:


#12 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 23 październik 2007 - 19:31

Może i trochę podupada ale informacji zawsze trochę sie znajdzie.

#13 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 23 październik 2007 - 19:39

Ja jestem slabiutkim muszkarzem , ale lowie tak bo sprawia mi to ogromna przyjemnosc , jest to najpiekniejsza metoda ale ma jedna ogromna wade , straszne miesiarstwo , brak zyczliwosci i zadufanie w sobie lowiacych ta metoda - oczywiscie nie dotyczy to wszystkich , ale lowiacy wiedza co mam na mysli ...




Zdjecia z ostatniego wekendu...

Załączone pliki

  • Załączony plik  muszka.jpg   76,18 KB   1507 Ilość pobrań
  • Załączony plik  san.jpg   91,79 KB   1509 Ilość pobrań


#14 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 23 październik 2007 - 19:47

Cześć! I ja dodam swoje 3 grosze - choć nie łowiłem nigdy na muchę, to jednak miałem kilkanaście razy okazję podpatrzeć jak się łowi na muchówkę - mogę stwierdzić że i takie łowienie jest piękne i ciekawe. łowiących na muchę podglądałem na rzece Kwisie (Dolny Sląsk - w okolicach Lubania, gdzie kiedyś mieszkałem) Spróbować ponownie - czemu nie? :mellow:

#15 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 23 październik 2007 - 19:51

http://www.taimen.com/mt/product_info.php?cPath=70_314&p roducts_id=323
To jedno z lepszych rozwiązań do łączenia sznura z przyponem ,a podkład ze sznurem łączę węzłem podobnym jaki wiąże się hak z łopatką dosyć dobry ,ale jak do tej pory jeszcze żadna rybka nie wybrała mi tyle sznura aby zobaczyć podkład .Dla chętnych dużo informacji na www.flyfishing.pl

Dziex za info napewno okaże sie pomocne


#16 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 23 październik 2007 - 19:54

Ja jestem slabiutkim muszkarzem , ale lowie tak bo sprawia mi to ogromna przyjemnosc , jest to najpiekniejsza metoda ale ma jedna ogromna wade , straszne miesiarstwo , brak zyczliwosci i zadufanie w sobie lowiacych ta metoda - oczywiscie nie dotyczy to wszystkich , ale lowiacy wiedza co mam na mysli ...


Zdjecia z ostatniego wekendu...

Pierwsze zdjęcie mistrzostwo świata :huh: Odnośnie atmosfery faktycznie słyszy się, że grupa muszkarska potrafi zadrzeć nosa :unsure:


#17 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 23 październik 2007 - 20:12

Czołem muszkarze.
Wstep do wątku już był to teraz czas na konkretne pytanie
Mamy początek roku, jadę z muchówką na pstrąga.
Łowisko to taki kanał szerokości od 3 do 10m i głębokości dochodzącej do ok 3m.
Woda prawie stojąca z minimalnym przepływem, roślinność w zasadzie tylko przy brzegu.
Wymyśliłem sobię że teraz (zima)sprubuję skusiś pstrąga jakimś streamerkiem.
Linkę mam pływającą a więc streamer zanuży się tylko tyle na ile będzie w stanie zatopić przypon z żyłki.
Zucam i czekam aż przynęta opadnie po czym zaczynam go ściągać krótkimi szarnięciami sznura ku sobie.
Podczas ściągania linka powoduje wychodzenie streamera ku powierzchni, w momencie kiedy przestaję ściągać streamer zaczyna powoli opadać.
Niech mi teraz ktoś powie czy dobrzę kombinuję, bo jak na razie to tylko czysta teoria (w tym momencie czekam na kija i początek roku oczywiście)


#18 OFFLINE   tomekat

tomekat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 październik 2007 - 20:29

Możliwości masz kilka:
1.) zastosować dość długi przypon i obciążonego streamera
2.) zastosować końcówkę tonącą (do kupienia w sklepie - nie musi być leed core, wystarczy zwykła tonąca koszt ok. 10-25PLN)
3.) kupić sznur wolno tonący stopień I lub II
Natomiast obojętnie które rozwiązanie wybierzesz pamiętaj o tym by rzucać pod katem (pod drugi brzeg) i ściągać przynętę po łuku - pstrąg w zimie zajmuje dość charakterystyczne miejsca najczęściej proste odcinki rzeki i wszelkiego rodzaju spowolnienia nurtu.
To wszystko co mogę doradzić

#19 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 23 październik 2007 - 21:38

Ja napewno nie łowił bym w kanale ale gdybym musiał to zrobił bym to po mojemu ;).
Linka wfka z tonącą końcówką w trzeciej klasie tonięcia .
Imitacja pijawki, czarna z czerwonym dużym koralikiem na haku nr 4.
Rzuty skosem pod prąd i ściągał bym długimi podciagnięciami troszkę szybciej niż prędkość nurtu.
Ja tak robię niezależnie od pory roku ,jak podciągasz pod prąd to dużo ryb tych niezdecydowanych rezygnuje a łowiąc z prądem mają mniej czasu na zastanowienie i prędzej atakują.
Całość i tak zweryfikują ryby których ci bardzo życzę :mellow:

#20 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 24 październik 2007 - 06:58

[quote title=tomi78 napisał(a) dnia Tue, 23 October 2007 10:38]Ja napewno nie łowił bym w kanale ale gdybym musiał to zrobił bym to po mojemu ;).


A ja myślę że byś łowił ;)
Jest to idealne miejsce do nauki, słaby prąd, brak zaczepów, dużo miejsca z tyłu na wymachy i co najważniejsze ładne rybki.
w zeszłym roku parę 50+ i jeden 63cm.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych