Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uwaga - wysyp kleszczy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1796 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 08 kwiecień 2008 - 07:49

Sporo kleszczy bedzie w tym roku. Mój pies juz dwa zlapal na Cytadeli.
Na kleszcze i komary najlepszy byl Ultrathon firmy 3M, ostatnio nie do kupienia. Jakies resztki znajduja sie jeszcze tu:
http://sklep.ultra-m...hp?disp=kontakt
Korzystajcie, póki jest. ;)

#2 OFFLINE   Adam Łuczak

Adam Łuczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 08 kwiecień 2008 - 08:03

A mój dentysta poleca ketopron, lepsze niż Goździkowej. Kupujcie! :lol:
  • Komar lubi to

#3 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 08 kwiecień 2008 - 12:13

Witam,a czy ktoś ma jakiś sposób żeby tego kleszcza wyjąć całego gdy już ugryzie??

Ja w tym roku profilaktycznie zaszczepiłem sie przeciwko kleszczom :D
  • POLONIAb lubi to

#4 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 08 kwiecień 2008 - 12:19

Potwierdzam.
Nad Wisłą istny koszmar...jeszcze tak źle nie było :(

Tomek,

Z tą szczepionką to dobry pomysł...ona działa odrazu ,czy trzeba się jakoś wcześniej zaszczepić?

#5 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 08 kwiecień 2008 - 12:30

Maciek to jest tak że akurat w przypadku szczepienia przeciw kleszczom i tężcowi(2 różne szczepionki):
Dostajesz jedną dawkę,po miesiącu drugą(i wtedy jesteś na 90% pewny że nic ci nie będzie jak cię coś ugryzie)
I po 9 miesiącach trzecią i wtedy już jest 100% skuteczność(podobno)

Z tego co wiem to też dużo zależy od sposobu usunięcia takiego paskudztwa,bo wtedy kleszcz często zatruwa krew,więc mozę ktoś ma jakiś bezbolesny patent jak tego kleszcza wyciągać??

#6 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 kwiecień 2008 - 12:37

Teraz trzeba uważać bo okres po zimie jest najgorszy, później będzie ich trochę mniej. Najlepiej zachować czujność i przepatrywać ubranie. Z tego co zauważyłem kleszcze najczęściej siedzą na suchych zeszłorocznych trawach która sięga przeważnie do kolan, pasa. Jeśli już na nas wejdzie to zanim dojdzie gdzieś wyżej po ubraniu mamy trochę czasu żeby go zauważyć. U mnie jeszcze nie miałem przypadku żeby kleszcz spadł z większej wysokości. Widocznie taka strategia jest dla nich najlepsza.
Po przyjściu do domu na wszelki wypadek przejrzyjcie skórę czy nie ma wbitego kleszcza, szczególnie pod kolanami, pachy, pachwiny. Tam jest delikatniejsza i cieplejsza skóra. Na głowę koniecznie czapka lub kapelusz. Jeśli macie psy i nakrapiacie na nie repelenty, kleszcze w domu mogą zejść z psa i wejśc na człowieka. Sam dwa razy miałem taki przypadek. Na szczęście w porę zauważyłem jak już po mnie łaziły.
Jeśli dojdzie do ukąszenia nie wyrywajcie kleszcza tylko delikatnie najlepiej przez gumową rękawiczkę lub pęsetę wykręćcie (strona kręcenia obojętna). Przez rękawiczkę, bo spotkałem się z opinią że wirus odkleszczowego zapalenia opon mózgowych może przenieść się przez bezpośredni kontakt. Inna choroba przenoszona przez kleszcze to borelioza, również nieprzyjemna, szczególnie w późniejszym stadium.

#7 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 kwiecień 2008 - 12:39

Maciek to jest tak że akurat w przypadku szczepienia przeciw kleszczom i tężcowi(2 różne szczepionki):
Dostajesz jedną dawkę,po miesiącu drugą(i wtedy jesteś na 90% pewny że nic ci nie będzie jak cię coś ugryzie)
I po 9 miesiącach trzecią i wtedy już jest 100% skuteczność(podobno)

Z tego co wiem to też dużo zależy od sposobu usunięcia takiego paskudztwa,bo wtedy kleszcz często zatruwa krew,więc mozę ktoś ma jakiś bezbolesny patent jak tego kleszcza wyciągać??


W lecznicach weterynaryjnych lub w sklepach dla zwierząt można kupić specjalne kleszczyki do wykręcania kleszczy.

#8 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 kwiecień 2008 - 13:56

ta szczepionka chroni tylko przed meningitis http://en.wikipedia....wiki/Meningitis (innej szczepionki 'antykleszczowej' nie ma)
natomist kleszcze przenosza jeszcze inne swinstwa, np. borelioze, parazyty i ostatnio sie dowiedzialem, ze takze tzw. zajecza goraczke

usuwanie tylko przez wprawione osoby, szczypcami albo penseta ... zadnych smarowan tluszczem, terpentyna albo innych debilizmow!!!
(im dluzej kleszcz jest wbity, tym wieksza szansa na zakazenie, najlepiej usunac w pierwszych 12-tu godzinach)

ultrathon jest jak do tej pory skuteczny :D


#9 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 08 kwiecień 2008 - 14:09

Do wyjmowania kleszczy jest specjalna pompka,używana przez leśników, myśliwych, wojsko ...
Aspivenin pompka ssąca do usuwania kleszczy

#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 kwiecień 2008 - 14:29

nie jestem autorytetem w tej dziedzinie i dlatego jak zlapie kleszcza to ide natychmiast do lekarza, natomiast nigdy nie slyszalem, zeby kleszcze wysysac pompka i to z dobrych powodow, kleszcze maja narzedzia, ktorymi sie wbijaja w skore i tam kotwicza, uklad tych zuchw jet taki, ze kleszcza nalezy koniecznie zlapac przy samej skorze i wykrecic (!)

http://www.flensburg-online.de/shwww/zecke.jpg

inaczej kleszcz zaczyna pluc i w jego slinie znajduja sie wszystkie bakterie, jeszcze gorzej jezeli kleszcza zgnieciemy, wtedy wyciskamy jego zawarotosc bezposrednio pod skore, w jelitach kleszczy mieszkaja niebezpieczne zwierzatka

moj lekarz ma taki trick, ze na krotko przed uzyciem szczypiec traktuje intruza sprayem do mrozenia stluczen, to chwilowo 'oglupia' zwierzaka i zwieksza szanse na odpowiednie usuniecie pasozyta

#11 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 08 kwiecień 2008 - 20:03

To zapalenie mózgu jest stosunkowo rzadkie. Natomias borelioza nie bardzo. :( A na to szczepienia nie ma.
Wiec kupcie ten Ultrathon i sie pryskajcie.
Natomiast jesli ktos chodzi na ryby z psem (znam jednego), to musi go potem dokladnie ogladac i wyciagac kleszcze, bo syfy z kleszcza potrafia psa wyslac na tamten swiat w krótkich abcugach :( No i psikac go, z tym ze psim takim specyfikiem miedzy lopatkami, zeby nie zlizal.

#12 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 09 kwiecień 2008 - 07:20

Dla psiaków polecam Frontline.
Wciera się go raz w miesiącu.
U mojego pupila praktycznie wyeliminował kleszcze a wcześniej bardzo często łapał je na spacerach.

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 kwiecień 2008 - 07:29

To zapalenie mózgu jest stosunkowo rzadkie. Natomias borelioza nie bardzo. :( A na to szczepienia nie ma.

meningitis jest zalezne od regionu, sa stacje lekarskie gdzie mozna sie dowiedzeic, np. Bayrisches Wald ma bardzo wysokie zagrozenie meningitis, u mnie Steinhser Wald to na 95% meningitis, 5 km dalej w Sihltalwald nie dostaniesz z regoly nic, 'najwyzej' berolioze ( :unsure: )

na szybko znalazlem takie cos (chodzi o FSME)

Polen
Infektionsgebiete liegen im Nordosten in Gdansk, Elblag und Olsztyn, im Osten in Bialystok und Suwalki und im Sden in Opole. Auch in anderen Landesteilen ist eine Infektion mglich.

Schweden
Hier liegen die Endemiegebiete um die Mlaren westlich von Stockholm, an der Sdostkste und auf den vorgelagerten Inseln in der Ostsee, Gotland und land. Es hat eine deutliche Zunahme der Erkrankungszahlen gegeben. Waren es in den Jahren 1995-1999 noch durchschnittlich 61 Flle, so sind es in den Jahren 2000-2004 schon durchschnittlich 127 Flle. Aus allen gemeldeten Erkrankungen bis zum Jahr 2003 ergab sich folgende prozentuale Verteilung:
Stockholm 61,9 %
Sdermanland 13,2 %
Uppsala 8,2 %
Aland/Abo 5,2 %
Skaraborg 3,1 %
stergtland 3,0%
Gotland 2,1 %
Kalmar 0,9 %
Auerdem gab es Einzelflle in der Umgebung von Kristianstad, Malmhus, Gteborg/Bohus, Vrmland, Blekinge, Dalsland, Vstmanland und Halland.

podaje adres do mapy, zworccie uwage na strony 4 i 5 http://www.zecke.ch/...fsme_info_d.pdf




#14 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 kwiecień 2008 - 07:45

Ponieważ rzeczywiście temat jest bardzo ważny postanowiłem go przenieść do ogólnego forum.

Pozdrawiam
Remek

#15 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 kwiecień 2008 - 07:55

Miałem na studiach dość zwariowanego Acariologa więc z tymi kleszczami mieliśmy trochę przepraw.
Pompka rzeczywiście bardzo skutecznie usuwa te stwory, działa jednocześnie na całą ich powierzchnie nierozrywając ich i nie wyciskając zawartości stwora w nas jak robią to nasze paluchy. z Pencetami problem duży bo przy braku wprawy łatwo kleszcza obciąć przy samej skórze. Facet mówił o wykręcaniu w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara?? chyba, kleszcze ponoć mają haczyki skrętne w prawo...

#16 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 09 kwiecień 2008 - 08:16

Dla psiaków polecam Frontline.
Wciera się go raz w miesiącu.
U mojego pupila praktycznie wyeliminował kleszcze a wcześniej bardzo często łapał je na spacerach.


Potwierdzę to co napisał @Maciejowaty,też stosuje na swoim piesku specyfik na kleszcze o nazwie FRONTLINE SPOT ON,działa w 100%

#17 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 09 kwiecień 2008 - 08:17

Witam
Dokładnie jeżeli wykręcamy to w lewo , ale i tak najlepsza jest pompka.
Odkleszczowe zapalenie mózgu to naprawdę poważna choroba, dlatego warto się szczepić. Szkoda, że jeszcze nie wynaleziono szczepionki przeciw boreliozie - to też groźna chora zwłaszcza nie leczona.
Tarłoś


#18 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 09 kwiecień 2008 - 08:54

Dużo fajnych informacji, dużo też plotek... :D


Studiując ekologię mieliśmy kilka godzin wykładów poświęconych między innymi kleszczowi. Jeśli dobrze pamiętam - czasem się przysypiało :lol: to muszę was nieco zmartwić.

Do zakażenia (czym tam sobie chcecie) dochodzi w momencie ugryzienia. Jak już się wbije w skórę to albo coś złapalismy, albo nie. Kleszcz, zresztą podobnie jak komar, w momencie przebijania się przez skóę wpuszcza substancję która ma działanie przeciwzakrzepowe i znieczulające (między innymi). Jeśli kleszcz był nosicielem jakiegoś zarazka, to już go mamy. Także czy go wyciśniemy czy nie, może jedynie wpłynąć na późniejsze zakażenie wywołane pozostawieniem obcych dla naszego organizmu częsci ciała kleszcza. Co więcej, jak już wspomniano główka kleszcza wyposażona jest w haczyki, którymi mocno przytwierdza się ciała żywiciela. Cała sztuka wyciągania polega na usunięciu główki, bo haczyki w jakiejś częsci i tak pozostaną. Dlatego jaką metodą bysmy tego nie robili, zawsze trzeba dokładnie oglądnąć wyciągniętego kleszcza i zobaczyc czy za stosunkowo dużym odwłokiem znajduje się małą czarna główka.


#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 kwiecień 2008 - 11:46

no faktycznie matek, widac, ze przysypiales ;) :mellow:

#20 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 09 kwiecień 2008 - 16:06

A ja radzę wszystkim przewrażliwionym kleszczami, ptasią grypą czy co tam jeszcze wymyślą, spojżeć na sprawę statystycznie; ile tak konkretnie osób poniosło poważny uszczerbek na zdrowiu z wymienionych powodów. I dla porównania ile osób w tym samym czasie zginęło czy odniosło poważne rany w wypadkach drogowych. I co nie będziecie jeździć samochodami, bo maści żadnych nie ma
na poślizgi, trafienie na czerwonym czy inne takie.
Pozdro Jachu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych