Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki multiplikator na początek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
720 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Marcin

Napisano 29 styczeń 2018 - 12:17

Dobrym rozwiązaniem na naukę castingu jest zacząć od średniego zakresu przynęt czyli 10-50g. Sam mam pierwszy sezon castingowy za sobą z kijem w gramaturze 10-35g,kilka bród się zdarzyło,ale żadnego ostrzału (narazie),choć nie starałem się rzucać aż po horyzont. Na tyle dobrze poczułem się z tą metodą,że na ten sezon złożyłem sobie zestaw bsf. Cast wciąga ;)
  • HaDe lubi to

#322 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 29 styczeń 2018 - 12:43

W te wakacje zmontowałem koledze zestaw: chiński cast do 25 g (najprawdopodobniej IM6), Tatulę CT Type-R, 10 lb plecionkę mierzoną po amerykańsku. Na końcu Januszowa ukleja + 6 g główka. To był jego debiut. Jakoś przynęty nie odstrzelił, brody jakieś były na początku choć łatwo rozplątywalne. Na początku zaskoczyła go mała waga zestawu, banan na Jego twarzy bezcenny.


  • Alexspin lubi to

#323 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:11

W te wakacje zmontowałem koledze zestaw: chiński cast do 25 g (najprawdopodobniej IM6), Tatulę CT Type-R, 10 lb plecionkę mierzoną po amerykańsku. Na końcu Januszowa ukleja + 6 g główka. To był jego debiut. Jakoś przynęty nie odstrzelił, brody jakieś były na początku choć łatwo rozplątywalne. Na początku zaskoczyła go mała waga zestawu, banan na Jego twarzy bezcenny.

Nie rzucam tak lekko ale wydaję mi się że łatwiej odstrzelić jerka 100 gramów przy siłowym rzucie na lince 30 Lb Lb niż przynętę 10-15 gramów na lince 10 Lb. Siły działające na linkę są dużo większe. 

Mylę się?


  • golsyl i HaDe lubią to

#324 OFFLINE   Prewwit

Prewwit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Robert

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:13

W oko wpadł mi jeszcze jeden multiplikator Curado 201K w całkiem niezłej cenie https://www.raven-fi.../product/39230/, lepiej brać Tatule CT100 czy ten Shimano, który lepiej się sprawdzi do nauki i który lepiej poradzi sobie z przynętami 15-50g?



#325 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:17

W oko wpadł mi jeszcze jeden multiplikator Curado 201K w całkiem niezłej cenie https://www.raven-fi.../product/39230/, lepiej brać Tatule CT100 czy ten Shimano, który lepiej się sprawdzi do nauki i który lepiej poradzi sobie z przynętami 15-50g?

Nie miałem Tatuli, ale w internetowych porównaniach i wg recenzji na TackleTour, Shimano wypada lepiej niż wersja CT Tatuli.
Ja bym się nie zastanawiał...

#326 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:20

W oko wpadł mi jeszcze jeden multiplikator Curado 201K w całkiem niezłej cenie https://www.raven-fi.../product/39230/, lepiej brać Tatule CT100 czy ten Shimano, który lepiej się sprawdzi do nauki i który lepiej poradzi sobie z przynętami 15-50g?

Wolałbym Curado od CT. Jedyny minus jak dla mnie to hamulec odśrodkowy w Shimano.


  • mietek lubi to

#327 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:23

Ja miotałem najwięcej buster jerkiem (chyba 75 g) plecionką chińską 20 lb nawiniętą na Abu c3 podpiętego do jakiegoś Dragona.Ćwiczyłem więcej "na sucho" niż nad wodą - odstrzał miałem 1 i jedną nierozplątywalną brodę. Łowiłem zbyt mało żeby się wypowiadać. Takie łowienie przynajmniej nie dla mnie... na razie. Odstrzał przeciwpancernego osobiście widziałem na zlocie UL w Warszawie - i nie pomogła gruba linka.

Po stokroć wolę ganiać sandacze na lekko i okonie na leciusieńko.

Dla rozładowania atmosfery: w grudniu odstrzeliłem 3 g + małego kajtka na 2 lb lince. :P

 

Edit. Baster jerki Slidery max 12, Svartzonker McMy raczej na Mikado Octa, Pig shada juniora na chińską 20 lb.


Użytkownik Młody wędkarz edytował ten post 29 styczeń 2018 - 13:28

  • Alexspin lubi to

#328 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:44

Hubercie, ja przygodę z castem rozpocząłem od kija z CW do 170g przynętami 90-140g, multik był w rozmiarze 300. i Ucząc się rzucać, kilka gum odstrzeliłem na plecionkach 30-35 lb, natomiast przy lince 40 lb nigdy mi się to nie zdarzyło, a technika była na ten czas żadna, żeby nie napisać kiepska. Brody miałem piękne. Z czasem nauczyłem się regulować multik i poprawiłem technikę rzucania. Przy klockach 100g+ rzucanych dynamicznie są duże przeciążenie i nie jest sztuką odstrzelić dobre 0.7L (taki mam przelicznik moich szczupakowych przynęt). I boli.
 
Nowo zainteresowane osoby castingiem, zazwyczaj pytają o wędki i multiki pod grube łowienie pod bardzo modne ostatnimi laty przynęty szczupakowe L-XL-XXL (70-150g). I co im chcesz doradzić multki w rozmiarze 100 i linkę 18-25lb? Tuż aż prosi się o solidny sprzęt. Kolejna sprawa, na moim podwórku dominują ryby +70 cm, dużo 80-90, często 1m+, które uruchomiają mocne kije. Tych ryb w sezonie wyciągamy dużo i nikt im głów nie wyrywa przy zacięciu. Ryby spadają z kija bardzo rzadko. Hol jest minutowy, ryba w dobrej kondycji wraca do wody.
 
Zgadzam się z Tobą i innymi, że do średniego, lekkiego i ultralekkiego castingu nie trzeba zakładać mocarnych linek, bo odbiera to chęć łowienia.
 
Na moim przykładzie - zaczynałem grubo, teraz schodzę w castingu do lżejszych przynęt, dobierając odpowiednio wędki, multiki i linki i czerpie z tego przyjemność. Raczej trudno byłoby mi zacząć zabawę od lekko-śreniego castingu, mając nawyki ze spina, który jest bardzo wygodny do tego typu łowienia, i to głównie, moim zdaniem, zniechęca ludzi.

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 29 styczeń 2018 - 15:00

  • golsyl, BOB i HaDe lubią to

#329 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2018 - 13:45

Ja miotałem najwięcej buster jerkiem (chyba 75 g) plecionką chińską 20 lb nawiniętą na Abu c3 podpiętego do jakiegoś Dragona.Ćwiczyłem więcej "na sucho" niż nad wodą - odstrzał miałem 1 i jedną nierozplątywalną brodę. Łowiłem zbyt mało żeby się wypowiadać. Takie łowienie przynajmniej nie dla mnie... na razie. Odstrzał przeciwpancernego osobiście widziałem na zlocie UL w Warszawie - i nie pomogła gruba linka.

Po stokroć wolę ganiać sandacze na lekko i okonie na leciusieńko.

Dla rozładowania atmosfery: w grudniu odstrzeliłem 3 g + małego kajtka na 2 lb lince. :P

 

Edit. Baster jerki Slidery max 12, Svartzonker McMy raczej na Mikado Octa, Pig shada juniora na chińską 20 lb.

U mnie Buster to podstawowa przynętą. Kilkaset rzutów dziennie czasem przez 5-6 dni pod rząd i odstrzały się nie zdarzają.


  • HaDe lubi to

#330 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 29 styczeń 2018 - 14:00

Temat jest o "multiplikatorze na początek", każdy z nas patrzy na  problem ze swojej perspektywy. Rzeczywiście większość pyta o sprzęt do ciężkich zadań. Ale nie wszyscy. W temacie mocno zamieszał Paweł. I całe szczęście, bo pokazał alternatywę. Myślę, że wielu chce łowić "po polsku", czyli cienko (jakie ryby takie przynęty :P ). No i tu zaczyna się problem, kiedy z masywnością zestawu się przesadzi. Do tego wiele osób (w tym ja) myśli(ało) wg norm stałoszpulowców.

Nie zamierzam wychylać się przed szereg, ale podrzuciłem kilka swoich spostrzeżeń.

 

Każdy sobie niech wyciągnie wnioski.


  • Alexspin i MarCinFin lubią to

#331 OFFLINE   Prewwit

Prewwit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Robert

Napisano 29 styczeń 2018 - 14:10

Jeszcze mam pytanie odnośnie Curado 201K do jakiego przedziału wagowego przynęt się nadaje, tzn. od ilu gram można nim rzucać i do ilu gram maksymalnie?



#332 OFFLINE   KIK

KIK

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Sochal

Napisano 20 luty 2018 - 08:53

Witam wszystkich. Wiem,że temat pierwszego multiplikatora był wielokrotnie poruszany. Ale chciałbym uzyskać Waszą opinię na początek 2018, gdy pojawiło się wiele nowości. Chodzi mi również o konkretne porady pod moje warunki i potrzeby.

Mam spore doświadczenie z tradycyjnym spinem szczupakowym. Teraz chciałbym spróbować castingu na jeziorze i poszukuję multika pod kij Big Bait Jerk 90 1.98m 30-90g Dragona. Planuję używać głównie jerki typu Salmo 10, duże gumy 15-20cm (waga razem z główkami ok. 30-40g). Generalnie przynęty do max 70-80g. Wolałbym też zdecydowanie niski profil i łatwy dostęp do hamulca odśrodkowego.

Prośba gorąca o porady, jaki multiplikator w cenie do 600 zł w/g Was byłby ok?

 



#333 OFFLINE   bob61

bob61

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaChyliny/Warszawa
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2018 - 09:07

Citica,Curado,Tatula,wszystko to wyczytasz na forum.


  • KIK lubi to

#334 OFFLINE   kotwica88

kotwica88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 470 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 20 luty 2018 - 09:41

Ja bym wzial Daiwa Tatula 200 <...>


Użytkownik Jano edytował ten post 20 luty 2018 - 11:05


#335 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 20 luty 2018 - 09:46

Chronarch 201 E7

#336 OFFLINE   KIK

KIK

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Sochal

Napisano 20 luty 2018 - 09:56

Dzięki bardzo. A co sądzicie o multiku Curado 71 XG (LH)?

 

https://www.raven-fi.../product/37118/


  • BOB lubi to

#337 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 20 luty 2018 - 11:00

Dzięki bardzo. A co sądzicie o multiku Curado 71 XG (LH)?

 

https://www.raven-fi.../product/37118/

 

A to nie jest żadna nowość ... zatem po co nowy temat ?


  • Alexspin lubi to

#338 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 luty 2018 - 06:59

Gdy zaczynałem, koledzy namówili mnie na Tatulę CT 100HSL i jestem im wdzięczny. Uważam że to najlepszy multiplikator na początek przygody z castingiem. Sprawdza mi się zarówno z przynętami do 40g, a po wymianie łożysk i z płytką szpulą obsługuje nawet 2,5g, co prawda bez szału jeśli chodzi o odległości, ale w zupełności wystarczająco.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 21 luty 2018 - 07:02

  • HaDe lubi to

#339 OFFLINE   Przemek SzN

Przemek SzN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 21 luty 2018 - 09:13

Gdy zaczynałem, koledzy namówili mnie na Tatulę CT 100HSL i jestem im wdzięczny. Uważam że to najlepszy multiplikator na początek przygody z castingiem. Sprawdza mi się zarówno z przynętami do 40g, a po wymianie łożysk i z płytką szpulą obsługuje nawet 2,5g, co prawda bez szału jeśli chodzi o odległości, ale w zupełności wystarczająco.

kup lepsze łożyska, wędkę która będzie się lepiej ładowała pod małymi przynętami i naucz się dobrze rzucać, to i z tatuli będzie latało jak z procy :D


Użytkownik Przemek. edytował ten post 21 luty 2018 - 09:51


#340 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 21 luty 2018 - 09:22

kup lepsze łożyska, wędkę która będzie się lepiej ładowała pod małymi przynętami i naucz się dobrze rzucać to i z tatuli będzie latało jak z procy :D

Przecież napisał że wystarczy to po co się spinać i szukać kwadratowych jaj? 2.5g to i tak już bardzo dobrze.

Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych