Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Ultralight casting?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:09

Zainspirowany opisem kuzyna dot. w臋dziska Kistler Helium Lighter Than Air He70MC (opis tu: http://jerkbait.pl/?p=45) oraz zach臋cony przez rognisa do dr膮偶enia kleniowo-jaziowych temat贸w, chcia艂em poruszy膰 temat mo偶liwo艣ci 艂owienia sprz臋tem castingowym jazi i kleni w rzekach (szczeg贸lnie du偶ych i 艣rednich rzekach - np. Wis艂a, Odra, Narew, Pilica).

Chodzi mi o zderzenie charakterystyki castingu ze sposobem (oraz wymogami dotycz膮cymi sprz臋tu) 艂owienia kleniojazi. Wyjd藕my mo偶e od w臋dziska - czy znacie w臋dzisko, kt贸re nadawa艂oby si臋 do takiego 艂owienia - ja widz臋 tu dwa g艂贸wne problemy:

1. c.w. / moc - mniejszy z problem贸w - bo skoro istniej膮 castingowe w臋dziska okoniowe, to mo偶na by je zaadaptowa膰 na potrzeby kleniojazi. Ale tu pojawia si臋 problem drugi, czyli

2. uniwersalno艣膰 - czyli mo偶liwo艣膰 zastosowania kija na r贸偶nego rodzaju rzecznych 艂owiskach (np. opaski, przelewy, rafy, ob艂awianie g艂贸wek, granie i operowanie przyn臋t膮 na r贸偶nych g艂臋boko艣ciach) oraz 艂owienie w miejsc贸wkach z przeszkodami na brzegu czy w wodzie, w kt贸rych to miejscach d艂ugi kij pozwala si臋gn膮膰 / operowa膰 przyn臋t膮 tam gdzie chcemy, z mniejszym ryzykiem zaczepu.

Kto艣 powie, 偶e po co wywa偶a膰 otwarte drzwi, skoro istnieje ca艂a masa sta艂oszpulowych spinning贸w, pozwalaj膮cych 艂owi膰 komfortowo i skutecznie te gatunki, przyn臋tami ca. 5g (nie przeginam w stron臋 szukania kija castingowego do 1,5-gramowych cukierk贸w). Ja sam 艂owi臋 bardzo przyjemnym pod tym wzgl臋dem spinningiem - ale kto powiedzia艂, 偶e nie mo偶na 艂owi膰 jeszcze bardziej komfortowo i skutecznie?

Co o tym my艣licie - czy da si臋 艂owi膰 uniwersalnie i komfortowo klenia i jazia sprz臋tem castingowym?
A je偶eli nie (nie do ko艅ca), to dlaczego?
Z jakich ogranicze艅 powinni艣my sobie zdawa膰 spraw臋, kompletuj膮c sprz臋t do lekkiego castingu na te gatunki?


Z g贸ry dzi臋kuj臋 za wszelkie przemy艣lenia / opinie bardziej do艣wiadczonych (zar贸wno castingowo, jak i kleniojaziowo) koleg贸w.

Pozdrawiam,
marcinesz

Dodam na koniec, 偶e mam jeszcze w g艂owie par臋 temat贸w kleniowo-jaziowych, ale na takim portalu nie odwa偶y艂bym si臋 rozpocz膮膰 od tematu innego ni偶 z pogranicza castingu :unsure: :mellow: .

#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:18

Moim zdaniem to nie ma sensu.

Juz lepiej wziac w dlon muchowke i pojsc na przelew, jak sie chce miec bardziej komfortowo.


Guzu

#3 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:24

Moim zdaniem na pewno si臋 da, czego b臋d臋 pr贸bowa艂 dowie艣膰 w przysz艂ym roku na Wi艣le. Jestem w艂a艣nie na etapie budowy kija 8lb (1/4oz) na blanku spinningowym SCIV, zainspirowany podobnymi kijami koleg贸w. Kijek w po艂膮czeniu z finezyjnym multikiem pozwoli na d艂ugie rzuty przyn臋tami ju偶 od masy 2-3g.
Znam takiego (Pike), co poszed艂 dalej. B臋dzie zbroi艂 pod casting spinningowy UL, blank SCV o mocy 4lb :huh: :lol: Tu ju偶 s膮 ma艂e schody, bo np. nie ma tak ma艂ych uchwyt贸w. Wszystko si臋 da tylko trzeba chcie膰. Mi takie 艂owienie sprawia pe艂no frajdy wi臋c b臋d臋 stara艂 si臋 zaadaptowa膰 t膮 metod臋 do wszelkich gatunk贸w ryb, w r贸偶nych 艂owiskach. Nie potrzebujesz spinningu ;) <_<
Pzdr

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:28

juz sporo o tym bylo, tutaj http://jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=35&start =0&S=3cb6b72d53342048d8225435c8c24aa5


#5 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:32

Moim zdaniem na pewno si臋 da,

Moim zdaniem tez sie da.

Tylko przy pytaniu o sensownosc odpowiem: to nie ma sensu.

Guzu

#6 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:41

@ Guzu,

Komfort mo偶na rozumie膰 r贸偶nie - z niekt贸rych artyku艂贸w castingowych np. wywnioskowa艂em, 偶e na sprz臋cie castingowym lepiej czu膰 np. prac臋 przyn臋ty czy te偶 kontakt z ryb膮 jest bardziej bezpo艣redni. Dlaczego wi臋c kleniojaziowcy mieliby by膰 tego pozbawieni :D ?

Pozdro,
marcinesz

#7 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 11:49

Marcin,

Sytuacja:

Stoisz w wodzie, oblawiasz wachlarzem kamienisko(rafe). Rzut za rzutem. Przyneta leci troche powyzej Twojego stanowiska, splywa, zaczynasz prowadzic ja. I tak w kolko.

Nie bylo przypadkiem, iz ci, ktorzy poswiescili sie lowieniu kleni w taki sposob, lub zblizony dazyli do jak najdluzszych wedek. To wynika z latwosci prowadzenia przynety w takich miejscach i tego ze im dluzszy kij tym latwiej nawigowac linka, ktora sie uklada na wodzie. To wazne jak sie lowi na cienkie, rozciagliwe zylki i balon utworzony przez linke na powierzchni zmniejszy znakomicie skutecznosc zaciecia...
Nie wiem jak sie lowi castingiem w taki sposob Tu nie moze miec znaczenia czy kolowrotek siedzi na wedce. Chodzi o kontrole nad zestawem, a jest on znakomicie utrudniony dlugoscia wedziska. A raczej jego krotkoscia.
Kiedys opowiadales mi o angielskich wedkarzach i zestawach do lapania z kolowrotkiem nothingham. Juz to wydaje sie byc bardziej wskazanym kierunkiem niz wedka castingowa 4 lb...

Zrobisz jak uwazasz.

Guzu


#8 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:22

Daniel,

Fair enough - o to w艂a艣nie mi chodzi - konkrety.
Bo samo nie ma sensu nie wyja艣nia (mi) sprawy - ale casus o 艂owieniu na rafie ju偶 tak.
Jak zreszt膮 wida膰 - dla innych (Buri) to ma sens.

A ja wcale nie przes膮dzam, 偶e p贸jd臋 w tym kierunku. Mo偶e inaczej - zapali艂em si臋 troch臋 po przeczytaniu opisu kuzyna, bo wcze艣niej my艣la艂em, 偶e lekkie 艂owienie w rzece i casting to dwa wykluczaj膮ce si臋 艣wiaty. Teraz widz臋, 偶e wcale nie, cho膰 na pewno casting ma pewne pod tym k膮tem ograniczenia.

I m贸j w膮tek jest w艂a艣nie po to, aby dowiedzie膰 si臋 szczeg贸艂owo, jakie. Z drugiej strony, r贸wnie偶 po to, aby Ci, co uwa偶aj膮, 偶e ich zdaniem ma to sens, wyja艣nili, dlaczego.
Jednym s艂owem - czy -pro czy -anty, ka偶da wypowied藕 co艣 wnosi.

Dzi臋ki i pozdro,
marcinesz

A z ko艂owrotkiem Nottingham spr贸buj臋 - a co!!! Ju偶 od dw贸ch sezon贸w si臋 kurzy, wi臋c czemu nie? Tylko 偶e w tym przypadku dalekie rzuty raczej nie wchodz膮 w gr臋 (ewentualnie technikami para-muchowymi) - raczej wypuszczanka z nurtem.

#9 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:23

im dluzszy kij tym latwiej nawigowac linka, ktora sie uklada na wodzie. To wazne jak sie lowi na cienkie, rozciagliwe zylki i balon utworzony przez linke na powierzchni zmniejszy znakomicie skutecznosc zaciecia...


Czyli 艂贸wmy na odleg艂o艣ci贸wki 4,60 bo najlepiej si臋 prowadzi? :wacko: Poza tym nie por贸wnywajmy 艂owienia kijem 6' z kijem 12'. Takimi i takimi nie wiele os贸b 艂owi. Skupmy si臋 na rzecznym 6'6'' lub 7' kontra 9' rzadziej 10'. Je艣li por贸wnasz d艂ugo艣ci dolnika i efektywn膮 d艂ugo艣膰 kija (od g贸rnego korka) to zobaczysz, 偶e te r贸偶nice d艂ugo艣ci jakby staj膮 si臋 mniej wyra藕ne. Piszesz o rozci膮gliwych linkach i balonach...hmm, ja sobie nawin臋 bia艂膮 PP 8lb (podaj膮 jakoby eq.1lb), cieniutk膮 jak w艂os, niewidoczn膮 na tle nieba. Zaci臋cia b臋d膮 dobre, ewentualnie wi臋cej ryb mo偶e spada膰. Jednak wole wi臋cej spad贸w na 艣wietnie dobranym zestawie castingowym ni偶 na 3m ci臋偶kiej klusce, kt贸ra nie przekazuje informacji.
Yo

#10 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:30

Osobi艣cie uwa偶am, 偶e da si臋 艂owi膰 klenio-jazie zestawem castingowym. Tak na prawd臋 to wszystko si臋 da. Trzeba tylko chcie膰. :D

W sprawie sensowno艣ci odpowiem podobnie jak @Daniel. Dla mnie nie ma to sensu.
W og贸le mam identyczne zdanie jak @Daniel i ca艂kowicie zgadzam si臋 z:
...Nie bylo przypadkiem, iz ci, ktorzy poswiescili sie lowieniu kleni w taki sposob, lub zblizony dazyli do jak najdluzszych wedek. To wynika z latwosci prowadzenia przynety w takich miejscach i tego ze im dluzszy kij tym latwiej nawigowac linka, ktora sie uklada na wodzie. To wazne jak sie lowi na cienkie, rozciagliwe zylki i balon utworzony przez linke na powierzchni zmniejszy znakomicie skutecznosc zaciecia...
itp. itd.

Tak jak ju偶 nie raz pisa艂em (jeszcze na zielonej stronce), w ci膮gu wszystkich swoich lat spinningu kleniowo-jaziowego przetestowa艂em bardzo r贸偶ne rozwi膮zania, przechodz膮c przez kije od 1,9 m do 4,5 m. Wypracowa艂em sobie najlepsz膮 d艂ugo艣膰 kija i najlepsz膮 techni臋 艂owienia. Pozostaj臋 przy d艂ugim kiju oko艂o 3m i przy sta艂ej szpuli.
A dlaczego kto艣 zapyta?
Bo jest wiele takich sytuacji kiedy d艂ugo艣膰 w臋dziska ma najwi臋ksze znaczenie przy po艂owach tych ryb. I nie chodzi mi tu o ZASI臉G i D艁UGO艢膯 rzutu ale o odpowiednie operowanie zestawem, w szeczeg贸lno艣ci odpowienie poprowadzenie przyn臋ty nad kamieniskami, rafami, przelewami oraz na odpowiednie u艂o偶enie linki.
W moich przypadkach, tam gdzie ja 艂owi臋 na to najwi臋ksze znaczenie. A odpowiedni膮 prac臋 mojego zestawu mog臋 osi膮gn膮膰 tylko dzi臋ki d艂ugiemu kijowi.

Podkre艣l臋 te偶, 偶e s膮 takie sytuacje kiedy kr贸tkie kije te偶 b臋d膮 dobrze si臋 sprawdza艂y ale takich sytuacji jest zdecydowanie mniej i najcz臋艣ciej wygrywa d艂ugie w臋dzisko spinningowe.

Swoj膮 opini臋 opieram na d艂ugoletnim w臋dkowaniu na wielu rzekach kleniowo-jaziowych, mi臋dzy innymi Wis艂a, Narew, Bug, Pisa, Omulew, 艢wider, Orzyc, itd.
Jestem przekonany w 100%, 偶e na wi臋kszo艣ci miejsc w kt贸rych 艂owi臋 wraz z przyjaci贸艂mi, kr贸tka w臋dka nie spe艂ni swojego zadania. I podkre艣l臋 drugi raz, 偶e nie chodzi mi o zasi臋g rzutu ale o sprawne kierowanie zestawem i co za tym idzie odpowiednie ob艂owienie miejsc贸wki.

Tak sobie my艣l臋, 偶e je偶eli ju偶 kierowa膰 sw贸j rozw贸j w kierunku castingu kleniowo-jaziowego to proponuje zbudowa膰 sobie jaki艣 kij castingowy na d艂ugim blanku spinningowym. Bo niby dlaczego nie? Dlaczego wszyscy ca艂y czas pisz膮 o tych kr贸ci贸tkich kijkach castingowych, zwa偶ywszy na to, 偶e nawet najlepsi producenci w臋dzisk castingowych twierdz膮, 偶e coraz cz臋艣ciej odchodzi si臋 od konstruowania kr贸tszych kij贸w na poczet d艂u偶szych (z wielu opini producent贸w castingowych wynika, 偶e zawsze dalej i cielniej rzuca si臋 z d艂u偶szych kij贸w oraz w wielu przypadkach lepiej prowadzi si臋 przyn臋t臋).


Oczywi艣cie moja wypowied藕 nie jest atakiem na castingowc贸w bo jak wiecie sam 艂owi臋 zar贸wno na spinning, jak i na casting. Sorki, 偶e za ka偶dym razem to podkre艣lam ale niekt贸rzy castingowcy cz臋sto odbieraj膮 takie posty jako atak skierowany w ich stron臋. :D

#11 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:31

Bartek,

Mysle ze wiecej osob lowiacych klenie bardzo dobrze i bardzo intensywnie spotkasz z wedkami 390 cm niz 210 cm.

Plecionka to plecionka, zylka to zylka. Ja tez wole plecionke niz zylke. Ale jak prawie kazdy zaczep na plecionce strzela tak szybko ze nie zdazysz nawet wziac linki w palce by pstryknac to juz inaczej na to patrzysz. Kamieniska maja to do siebie ze zabijaja plecionki.

Ja na klenie pasjami nie chodze, wiec nie bede uzywal wedki 390 cm. Rognis ma taka wedke na klenie, ktora jest do tego stworzona i to widac. Mimo ze jest na blanku muchowym itd. Na niej czuc male woblerki...pewnie cos powie Sebek tez B)

W zeszlych latach mialem Avida 290 MF2 - Fast, linke 10 lb PP niewidoczna na tle nieba biala.
W tym roku juz nie mam ani Avida, ani linki 10 lb PP.
Ale to juz odmienna historia.

Jesli bedzie nam dane sie spotkac z wedkami nad duza rzeka, to chetnie poobserwuje jak lowisz castingiem w takich warunkach - bez zadnej ironii, czy czegokolwiek. Naprawde jestem ciekawy.

Guzu

#12 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:37

O!
Napisales w trakcie jak ja pisalem B) :unsure:

Guzu

#13 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:39

Nie odbieram 偶adnych post贸w jako atak :mellow:
Rozumiem Wasze przes艂anki, ale dla mnie najwa偶niejsze jest czucie...wszystkiego co si臋 dzieje. Nie dam sobie wcisn膮膰, 偶e wi臋cej b臋d臋 czu艂 na spinningowym dwusk艂adzie o d艂.3m. Niemo偶liwe i tyle. Na tej samej zasadzie odpada dla mnei budowanie castingu o tej d艂ugo艣ci. Nie wezm臋 do r臋ki kija d艂u偶szego ni偶 7' (lepiej 6'6'') i kropka :D Problem jest taki, 偶e pewnie nie wielu z Was pr贸bowa艂o w ten spos贸b w og贸le 艂owi膰. Wiele os贸b kiedy艣 mi m贸wi艂o, 偶e nie da si臋 (lub nie ma sensu) 艂owienie pstr膮g贸w na casting. M贸wili, 偶e kij 2,40 to minimum, najlepiej 2,60-2,70 偶eby lepiej prowadzi膰, rzuca膰 itd. Po sezonie pstr膮gowym, kt贸ry ca艂y 艂owi艂em na casting mam troszk臋 inne odczucia. Kijek jednor臋czny 6' kijek 8-10lb i heja. Podaje przyn臋ty precyzyjniej ni偶 ze spina, prowadz臋 tak samo jak spinem (czasem wyci膮gne troch臋 rek臋) itd itp. Wi臋c ja r贸wnie偶 nie jestem sceptycznie nastawiony do du偶ej rzeki.
Guzu, zaprszam na doln膮 Wis艂臋. W艂a艣nie tam ma zamiar szuka膰 kleni i boleni z castingiem w 艂apie. Zobaczymy.

#14 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:42

@Bartek,

...Jednak wole wi臋cej spad贸w na 艣wietnie dobranym zestawie castingowym ni偶 na 3m ci臋偶kiej klusce, kt贸ra nie przekazuje informacji...

- coraz bardziej przeginasz w kierunku castingu. Nie podoba mi si臋 to, szczeg贸lnie, 偶e masz naprawd臋 ma艂o do艣wiadczenia w 艂owieniu wielkorzecznym (szczere ale prawdziwe).

Ch臋tnie pokarz臋 ci m贸j kijek kleniowo-jaziowy i zobaczysz, 偶e tak samo dobrze przekazuje informacje od przyn臋ty i brania ryby jak ka偶dy inny kij castingowy tej klasy. M贸j ulubiony kij ma 3,05m i jest bardzo czu艂y i bardzo lekki. 艁owi si臋 nim idealnie i bardzo, bardzo przyjemnie.
Stosuj臋 te偶 plecionki PP 8lb i nie zauwa偶y艂em aby by艂y tak cienkie jak piszesz.

Poprosz臋 o wi臋cej do艣wiadczenia na 艂owiskach kleniowo-jaziowych... bo aby budowa膰 jakie艣 teorie to trzeba 艂owi膰 jakie艣 ryby conajmniej kilka-kilkana艣cie lat i co podkre艣l臋 trzeba je 艂owi膰 z dobrymi rezultatami. :D

Jeszcze mam takie pytanie, dlaczego zawodowi w臋dkarze nie 艂owi膮 kleni-jazi na kr贸tkie kije, tylko najcz臋艣ciej wybieraj膮 d艂ugie?
Znam odpowied藕, bo s膮 po prostu 100 razy bardziej uniwersalne i sprawdz膮 si臋 na wi臋kszo艣ci 艂owisk.


@Marcinesz,
ch臋tnie odpowiem na jakie艣 inne tematy kleniowo-jaziowe.
Ci膮g艂y sp贸r casting contra spinning wyczerpa艂 mnie ca艂kowicie i ju偶 w sumie nie lubi臋 wypowiada膰 si臋 na te tematy. :(

#15 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 12:51

To nie sprowadzam to do sporu. Ja tylko wyrazi艂em swoje za i tyle. Do艣wiadczenia na wielkiej rzeca nie mam i tego nie ukrywam. B臋d臋 go nabiera艂 od wiosny 06. Natomiast naprawd臋 sporo czasu sp臋dzam na rzekami pstr膮gowymi i wiem o czym m贸wie. Du偶a rzeka to po prostu powi臋kszenie tamtych warunk贸w. Skoro tam sobie radz臋 to i na Wi艣le sobie poradz臋.
To chyba jest logiczne, 偶e 3m kij b臋dzie sporo ci臋偶szy od 2m. To, 偶e je艣li jest podzielony ma gorsz膮 transmisj臋 (oczywi艣cie por贸wnujemy ten sam materia艂), kt贸ra jeszcze dodatkowo d艂u偶ej idzie do r臋ki.
PP 8lb jest bardzo cienka, chyba, 偶e nie jest oryginalna. Je艣li dla Ciebie za gruba, zawsze warto spr贸bowa膰 f/c kt贸ry daje pono膰 du偶o wi臋ksze czucie ni偶 偶y艂ka.
Czemu wybieraj膮 takie kije? Bo nie 艂owili na casting :lol: Podejrzewam, 偶e jest to spowodowane tym, 偶e musz膮 wyholowa膰 jak najwi臋cej ryb na zawodach i nie mog膮 sobie pozwoli膰 na spady na plecionkach itd. Ja nie musz臋 i wole 艂owi膰 wygodniej i przyjemniej.

Dziwi mnie tylko fakt, 偶e na portalu kt贸ry z za艂o偶enia mia艂 promowa膰 metody castingowe spotka膰 si臋 mo偶na z takim negatywnym nastawieniem. Prawie ka偶de czyje艣 zapytanie w tym temacie ko艅czy si臋 do艣膰 nie mi艂o. :wacko:
Dzi臋kuj臋 za dyskusj臋.
Pzdr


#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 13:00

Nie chce mi sie o tym gadac... :wacko:
Wyraze tylko swoj poglad, ze wedkowania nie da sie nauczyc siedzac przy komputerze albo przegladajac katalogi ze sprzetem.
Gumo

#17 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 13:08

@Bartek,

tu nie ma si臋 na co obra偶a膰 i nikt dla nikogo nie jest niemi艂y.
Ja mam pytanie do castingowc贸w z ma艂ym do艣wiadczeniem z du偶ych rzek:
DLACZEGO nigdy nie s艂uchacie co maj膮 do powiedzenia koledzy, kt贸rzy s膮 bardziej do艣wiadczeni od was?
Dlaczego tak za偶arcie bronicie tego castingu, kt贸ry tak na prawd臋 w wielu przypadkach nie b臋dzie uniwersalny?
Wiem, 偶e i od was mo偶na si臋 czego艣 nauczy膰 ale dlaczego wy nie chcecie uczy膰 si臋 od innych?

Portal jerkbait.pl promuje na r贸wni metod臋 castingow膮 z metod膮 spinningow膮! My to widzimy racjonalnie i nie skr臋camy bardziej w jednym kierunku.
Trzeba mie膰 poj臋cie o r贸偶nych metodach, a nie z zamkni臋tymi oczami brn膮膰 w jednym kierunku.
Na naszej stronie s膮 u偶ytkownicy, kt贸rzy 艂owi膮 tylko na spinning, tylko na casting, a s膮 te偶 tacy kt贸rzy stosuj膮 te dwie metody.
Ja nale偶臋 do tych, kt贸rzy stosuj膮 spinning i casting. Obydwie metody uwa偶am za bardzo fajne i stosuj臋 je tam gdzie wychodzi to najlepiej.

p.s.
Co do zawodowc贸w, kt贸rzy wed艂ug ciebie nie 艂owili na casting.
Jeste艣my w kontakcie z kilkoma znanymi w臋dkarzami Szyma艅skim, Jagie艂艂o, Sp臋pniem, Piskorskim, Hamerem, itd. Oni pr贸bowali wielu metod, a tak偶e castingu. Wed艂ug ich opini (podobnej do mojej) s膮 to dwie r贸偶ne metody i mo偶na je wykorzysta膰 w wielu przypadkach, jednak podkre艣laj膮, 偶e nie zawsze uda si臋 艂owi膰 w tych samych warunkach kr贸tkim kijem castingowym, jak i d艂ugim spinningiem. Jest wiele 艂owisk kiedy nie da si臋 zast膮pi膰 jednego drugim.


#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18580 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 13:17

艁e che che - @Marcinez brachu - carramba - ale 偶e艣 da艂 czadu teraz :lol: :lol: :lol: szelma <_<

I to wszystko z wrodzonej niesmialosci (...)na takim portalu nie odwa偶y艂bym si臋 rozpocz膮膰 od tematu innego ni偶 z pogranicza castingu (...)

A Koledzy si臋 przej臋li B) Dobrze dobrze, musi by膰 jakie艣 偶ycie na osiedlu jak mawia艂 Sofronow :mellow:

Pozdruffka

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Remek

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 13:20

Dziwi mnie tylko fakt, 偶e na portalu kt贸ry z za艂o偶enia mia艂 promowa膰 metody castingowe spotka膰 si臋 mo偶na z takim negatywnym nastawieniem.


Bartku, jerkbait.pl z za艂o偶enia ma by膰 stron膮 rzetelnie informuj膮c膮 o metodach spinningowego po艂owu ryb drapie偶nych. Traktujemy wszystkie metody r贸wnowa偶nie. Szczeg贸lnie, ze wzgl臋du na zami艂owanie, jerking oraz casting (moje ulubione metody). Niestety nie promujemy tutaj fanatycznego podej艣cia do wy偶ej wymienionych metod. Je艣li jedna z nim nie pasuje do po艂owu (m贸wi臋 og贸lnie, nie o tym szczeg贸lnym w膮tku), uczciwo艣膰 i profesjonalizm, wymusza na nas u艣wiadomienie czytelnik贸w gdzie wyst臋puj膮 problemy, a gdzie czerpiemy korzy艣ci. I tak nigdy nie napisz臋, 偶e 艂owienie okoni na jerki jest optymalne tylko dlatego, 偶e jestem maniakiem jerkowania (wol臋 je 艂owi膰 na gumy z opadu). Moje podej艣cie mi na to nie pozwala. Tak, wi臋c my艣l臋, 偶e jak do wszystkiego w 偶yciu nale偶y podchodzi膰 z pewn膮 rezerw膮.

Pozdrawiam serdecznie
Remek



#20 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 post贸w
  • LokalizacjaZielona G贸ra

Napisano 12 grudzie艅 2005 - 13:24

Rognis_oko- podzielam Twoje zdanie w 100%.
Coprawda sam nie bardzo lubi臋 艂owi膰 klenie (traktuj臋 to tylko jako letni膮 zabaw臋), ale prowadzi膰 przyn臋t臋 tam gdzie si臋 chce i jak si臋 chce (w przypadku du偶ej, uregulowanej g艂贸wkami tak jak Odra rzeki) wygodniej jest na d艂ugim kiju. Zawodowcy z naszego rejonu uganiaj膮 si臋 za tymi rybami z wekami o wiele przekraczaj膮cymi 3m. Po co?
Chc膮c 艂apa膰 na przelewie nie pod艂a偶膮 do niego blisko tylko wstawiaj膮 na d艂ugim kiju wobka. Poza tym d艂ugi kijaszek podniesiony do g贸ry daje ten komfort, 偶e 偶y艂ka nie trze o kamienie. Sam przerabia艂em pr贸by 艂owienia na kr贸tki spinning kleni. By艂o branko, przejazd 偶y艂k膮 po kamieniach i luzik. Nie neguj臋 tego, 偶e da si臋 艂owi膰 klenie i jazie na kr贸tki kij (opcjonalnie z multikiem), ale efektywniejsze (mo偶e nie efektowniejsze) jest stosowanie d艂u偶szych kijaszk贸w. Faktycznie, czucie zestawu castingowego jest jakby lepsze, z drugiej jednak strony w przypadku akurat 艂owienia kleni, brania trudno przegapi膰(takie 艂upni臋cia). Jako drugi przyk艂ad mog臋 poda膰 艂owienie na kamiennych opaskach podczas wysokiego stanu rzeki. Kr贸tki kij nie pozwoli nawet si臋gn膮膰 poza podtopion膮 ro艣linno艣膰 (podczas prowadzenia przyn臋ty r贸wnolegle do brzegu). Sam jestem zauroczony castingiem, ale w pewnych przypadkach nawet nie b臋d臋 pr贸bowa艂 zast臋powa膰 nim spinningu.
PS. Bardzo fajn膮 i skuteczn膮 przyn臋t膮 na klenie i jazie s膮 偶uczki (waga oko艂o 1g). Da si臋 tym w og贸le rzuci膰 z multika? Nie pytam z przekory, a z ciekawo艣ci.




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych